Постанова № 14341035, 16.03.2011, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.03.2011
Номер справи
758/11/2010
Номер документу
14341035
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 березня 2011 р. № 2-а- 758/11/2010

Харківській окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Котеньова О.Г., при секретарі судового засідання Бондаренко Ю.В.,

за участі:

представника позивача Литвин Г.В.

відповідача не зявився

розглянувши у відкритому судовому засідання в приміщені суду адміністративну справу за позовом Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості до ОСОБА_2 про повернення незаконно отриманої допомоги по безробіттю, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Фонд загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд стягнути з ОСОБА_2 в примусовому порядку незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 1083,33 грн.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що громадянка ОСОБА_2 26.03.2009 року була зареєстрована як шукаюча роботу з відкриттям персональної картки №205500209032600001 в Люботинському міському центрі зайнятості. Згідно наказу від 02.04.20009 року № НТ090402 відповідачу наданий статус безробітного на загальних підставах та призначена допомога по безробіттю, як застрахованій особі залежно від страхового стажу відповідно до п.1,3,4 ст.22 та п.1 ст.23 Закону України "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та п.2.1 "Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності" у розмірі встановленому законодавством. 22 червня 2009 року наказом від 19.06.20009 року №НТ090622 виплату допомоги по безробіттю припинено у звязку з призначенням виплати безробітному на підставі документів, що містять неправдиві відомості, відповідно до пп. 1,3,4 ст. 22, п. 1 ст. 23 Закону України "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та п.2.1 "Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової ї виплати для організації безробітними підприємницької діяльності" з 02.04.2009 року по 27.03.2010 року. Відповідно до п.5 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, наказом Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 року №60/62, Люботинським районним центром зайнятості проведена перевірка, в результаті якої було виявлено, що в період перебування на обліку в Люботинському міському центрі зайнятості ОСОБА_2 належала до категорії зайнятого населення, в звязку з чим, незаконно отримала матеріальне забезпечення за період з 02.04.2009 року по 27.03.2010 року в сумі 1083,33 грн., про що складений акт №163. 17 серпня 2010 року Люботинським міським центром зайнятості видано наказ №166 разом з листом - претензією №44-425 про повернення в добровільному порядку коштів виплачених як допомога по безробіттю безробітній ОСОБА_2 розмірі 1083,33 грн. протягом 15 календарних днів з дня отримання претензії. Копії зазначених документів згідно поштового повідомлення 20.08.2010 року були отримані відповідачем, проте кошти на час розгляду справи судом відповідачем не сплачені.

В судовому засіданні представник позивача повністю підтримав позовні вимоги, надав аналогічні обставинам справи пояснення та просив позов задовольнити в повному обсязі.

Відповідач, який повідомлений належним чином про дату, час та місце розгляду справи, повторно в судове засідання не з`явився, заяви про розгляд справи за його відсутності не надав, причин неявки суду не повідомив, заперечень на позов не надав. Суд, відповідно до вимог ч.4 ст.128 КАС України розглянув справу на підставі наявних у ній доказів.

Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.

Відповідно до ст.12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" №1533-ІІІ від 02.03.2000 року функції виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття покладаються на органи державної служби зайнятості, які мають право діяти від імені Фонду. Статтею 16 вище вказаного Закону передбачено, що кошти Фонду використовуються на виплату забезпечення та надання соціальних послуг, передбачених цим Законом. Харківський обласний центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду.

Згідно зі статтею 2 Закону України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991 року №803-ХІІ безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.

Відповідно до ст.22 "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" мають право на отримання допомоги по безробіттю застраховані особи, визнані у встановленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески, мають право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу. Допомога по безробіттю виплачується з 8 дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в державній службі зайнятості. Загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів протягом двох років.

Згідно з п.1 ст.23 Вище зазначеного Закону застрахованим особам, зазначеним у частині першій статті 22 цього Закону, розмір допомоги по безробіттю визначається у відсотках до їх середньої заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Кабінетом Міністрів України, залежно від страхового стажу. Допомога по безробіттю виплачується залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру: перші 90 календарних днів - 100 відсотків; протягом наступних 90 календарних днів - 80 відсотків; у подальшому - 70 відсотків.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 звернулась за сприянням у працевлаштуванні до Люботинського міського центру зайнятості, де була зареєстрована як така, що шукає роботу з відкриттям персональної картки №205500209032600001.

26 березня 2009 року відповідач подала до Люботинського міського центру зайнятості заяву з проханням надати їй статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, де нею вказано, що вона підприємницькою та трудовою діяльністю не займається, пенсії не отримує.

Згідно з наказом позивача від 02.04.2009 року № НТ090402 ОСОБА_2 було надано статус безробітного і призначено допомогу по безробіттю з 02.04.2009 року по 27.03.2010 року відповідно до п.1,3,4 ст.22 та п.1 ст.23 Закону України "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та п.2.1 "Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності".

Згідно з Наказом від 19 червня 20009 року наказом №НТ090622 Люботинського міського центру зайнятості відповідачу припинено виплату допомоги по безробіттю з 22 червня 2010 року та знято відповідача з обліку.

Так, згідно з розрахунками Люботинського міського центру зайнятості переплата допомоги по безробіттю ОСОБА_2 з 11.04.2009 року по 15.06.2009 року складає 1083, 33 грн.

Відповідно до вимог "Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним", затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, наказом Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 року №60/62, розслідування здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної. Перевірка проводиться районними, міськрайонними, міськими та районними у містах центрами зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем реєстрації роботодавця як платника внесків на загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття у разі, коли подані застрахованою особою документи дають їй право на одержання допомоги по безробіттю відповідно до частини першої статті 22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". Рішення щодо проведення перевірки приймається керівником центру зайнятості.

Так, на вимоги вище зазначеного Порядку, на підставі звірки з ДПА України, 17 серпня 2010 року Люботинським міським центром зайнятості було проведено розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", а саме здійснено співставлення даних отриманих з Довідки з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців №6657976 від 10.08.2010 року, виданою державним реєстратором Виконавчого комітету Люботинської міської ради Харківської області, де зазначено, що громадянка ОСОБА_2 була зареєстрована як фізична особа-підприємець і займалась підприємницькою діяльністю. Згідно листа Виконавчого комітету Люботинської міської ради Харківської області від 16.08.2010 року за №03-15/2353 повідомила, що громадянка ОСОБА_2 була зареєстрована як фізична особа-підприємець 28.07.2003 року і до теперішнього часу не зверталась до виконавчого комітету для припинення підприємницької діяльності.

У разі встановлення центром зайнятості відповідно до вище зазначеного Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених виплат з дня їх призначення повертаються особою відповідно до пункту 7 цього Порядку, а саме Рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти. Рішення центру зайнятості щодо повернення коштів може бути оскаржено в центрі зайнятості вищого рівня або в судовому порядку.

Відповідно до пп. "б" п.3 ст.1 Закону України "Про зайнятість населення" в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, зокрема, громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно доЗакону України "Про особисте селянське господарство".

Директором Люботинського міського центру зайнятості 17 серпня 2010 року прийнято наказ №166 про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю та оплата наданих соціальних послуг по безробітному ОСОБА_2, який був направлений відповідачу з листом - претензією №44-425 про необхідність повернення суми допомоги в розмірі 1083,33 грн. протягом 15 календарних днів з дня отримання претензії.

Копії зазначених документів згідно поштового повідомлення 20.08.2010 року були отримані відповідачем.

Рішення центру зайнятості щодо повернення коштів оскаржене не було та на час розгляду справи судом відповідачем кошти не повернуті до Люботинського міського центру зайнятості.

Пунктом 2 ст.36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до абз.1 ч.3 ст.36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

На підставі викладеного, судом встановлено, що відповідач незаконно отримувала допомогу по безробіттю, оскільки була зареєстрована як фізична особа-підприємець згідно Довідки з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців №6657976 від 10.08.2010 року, а тому відносилась до категорії зайнятого населення.

В матеріалах справи знаходиться заява ОСОБА_2 від 02.04.2009 року в якій відповідач зазначив, що не зареєстрований як суб`єкт підприємницької діяльності, не займається трудовою діяльністю, пенсію не отримує, не має права на пенсію за віком, в тому числі на пільгових умовах та на пенсію за вислугу років.

Таким чином, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивача щодо стягнення в примусовому порядку з відповідача незаконно отриманої допомоги по безробіттю в сумі 1083,33 грн., а тому позовні вимоги Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості підлягають задоволенню.

На підставі викладеного керуючись ст.ст. 9, 71, 94, 159, 160-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості до ОСОБА_2 про повернення незаконно отриманої допомоги по безробіттю - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути в примусовому порядку з ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ІН НОМЕР_1) на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості (61068, м. Харків, вул. Броненосця Потьомкін, 1-А, р/р 37178304900001 в ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, код за ЄДРПОУ 03491277) незаконно отримане матеріальне забезпечення та вартість наданих соціальних послуг в сумі 1083.33 грн. (одна тисяча вісімдесят три гривні тридцять три копійки).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова в повному обсязі виготовлена 21 березня 2011 року.

Суддя Котеньов О.Г.