Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 березня 2011 р. справа № 2а-28846/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Ушенка С. В.
при секретаріКутафіній К.Ю.
за участю
представника позивача Гаврилко Ю.О. (за довіреністю)
відповідача не зявився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Марїнського районного центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_2 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю, -
ВСТАНОВИВ:
Марїнський районний центр зайнятості робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить стягнути з ОСОБА_2 суму безпідставно отриманої допомоги по безробіттю у розмірі 15645,94 грн., мотивуючи свої вимоги тим, що ОСОБА_2 звернувся за сприянням у працевлаштуванні до Марїнського районного центру зайнятості в звязку із звільненням з посади згідно п. 1 ст. 40 КЗпП, де був зареєстрований як шукаючий роботу. Згідно поданої заяви, відповідачу наказом від 29.07.2009 р. № НТ090729 наданий статус безробітного і відповідно до пп.1, 3, 4 ст. 22, п. 1 ст. 23 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та п. 2.1 «Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності» розпочата виплата допомоги по безробіттю у розмірі, встановленому законодавством. Марїнським районним центром зайнятості проведено розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення ОСОБА_2, за результатами якого складено акт № 3 від 18.08.2010 р. Під час проведення перевірки страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним встановлено, що відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб - підприємців, ОСОБА_2, під час перебування на обліку в центрі зайнятості в якості безробітного, був зареєстрований як фізична особа підприємець. У звязку з наведеним, Марїнським районним центром зайнятості на адресу ОСОБА_2 направлено лист від 01.09.2010 року № 01-18/1284 про повернення незаконно отриманих відповідачем коштів в розмірі 15645,94 грн. 20.09.2010 р. Відповідач зазначені кошти не повернув, а тому позивач змушений звернутися за захистом своїх прав до суду. Просить стягнути з відповідача зазначену суму боргу.
В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги у повному обсязі, надала пояснення, аналогічні викладеним в позовній заяві, просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не зявився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином, причини неявки суду не повідомив. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності суду не надав.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши в судовому засіданні обставини справи та перевіривши їх наявними доказами, суд встановив наступне.
ОСОБА_2 29.07.2009р. подав заяву до Марїнського районного центру зайнятості з проханням надати йому статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, в якій зазначив, що він не зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності, не займається трудовою діяльністю та пенсії не отримує.
Згідно з ч. 1 ст. 22 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000р. за № 1533-III (далі - Закон), застраховані особи, визнані у встановленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески, мають право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу.
Статтею 7 Закону передбачено, що видом забезпечення за цим Законом є, зокрема, допомога по безробіттю.
Відповідно до ч.ч. 3, 4 ст. 22 Закону, допомога по безробіттю виплачується з 8 дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в державній службі зайнятості. Загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів протягом двох років.
Згідно з ч. 1 ст. 23 Закону, застрахованим особам, зазначеним у ч. 1 ст. 22 цього Закону, розмір допомоги по безробіттю визначається у відсотках до їх середньої заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Кабінетом Міністрів України, залежно від страхового стажу.
Згідно поданої заяви, відповідачу наказом від 29.07.2009 р. № НТ090729 наданий статус безробітного, розпочата виплата допомоги по безробіттю у розмірі, встановленому законодавством.
У відповідності до Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (далі Порядок), затвердженого наказом Мінпраці та соціальної політики України, ДПА України від 13 лютого 2009 р. № 60/62, постановою правління Пенсійного фонду України від 13 лютого 2009 р. № 7-1, позивачем проведено перевірку достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітного та виплати йому матеріального забезпечення, що зазначені у документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час його реєстрації та протягом періоду перебування на обліку як безробітного.
Під час перевірки достовірності даних, виявлених в ході звірки бази обміну даних з Державним центром зайнятості та Єдиним державним реєстром юридичних та фізичних осіб - підприємців виявлено, що під час перебування на обліку в центрі зайнятості в якості безробітного ОСОБА_2 в період з 29.07.2009 р. по 20.09.2010р. був зареєстрований як фізична особа підприємець Марїнською районною державною адміністрацією Донецької області 19.05.2009р., що підтверджується витягом з ЄДР юридичних та фізичних осіб підприємців, про що складений акт № 3 від 18.08.2010 року.
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 36 Закону, застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобовязані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Про вказані обставини, що впливають на умови виплати допомоги по безробіттю, відповідач центр зайнятості не повідомляв.
Сума допомоги по безробіттю, яка сплачена відповідачу за період знаходження на обліку у Марїнському районному центрі зайнятості за період з 29.07.2009 р. по 20.09.2010 р. складає 15645,94 грн.
Відповідно до наданого Витягу з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, відповідач з 19.05.2009р. зареєстрований як фізична особа підприємець Марїнською районною державною адміністрацією Донецької області.
Відповідно до наявної в матеріалах справи заяви відповідача про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю від 29.07.2009р., відповідачем самостійно зазначено, що на час подання зазначеної заяви він не зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності, не займається трудовою діяльністю та пенсії не отримує.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення», безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Статтею 1 Закону України «Про зайнятість населення» передбачено, що в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, зокрема, громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців.
Приписами ст. 128 Господарського Кодексу України передбачено, що громадянин може здійснювати підприємницьку діяльність безпосередньо як підприємець або через приватне підприємство, що ним створюється.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач в період перебування на обліку в центрі зайнятості як безробітний був підприємцем, тобто належав до зайнятого населення, що виключало можливість виплати йому допомоги по безробіттю.
Відповідно до п. 6, 7 Порядку у разі встановлення центрами зайнятості належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
ОСОБА_2 було запропоновано в добровільному порядку повернути отримані ним кошти за період з 29.07.2009 р. по 20.09.2010 р. у розмірі 15645,94 грн., про що був надісланий лист-претензія про відшкодування зазначеної суми коштів від 01.09.2010 року № 01-18/1284.
Однак, у встановлений п. 7 Порядку 15-денний строк з дня отримання повідомлення відповідач зазначені кошти не повернув.
Відповідно до ч. 3 ст. 36 Закону, сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання ним своїх обовязків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Статтею 39 вказаного Закону визначено, що спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.
Враховуючи те, що на момент розгляду справи відповідачем не надано жодних доказів на підтвердження факту відсутності обставин, що вказують на порушення ним вимог ч. 2, 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», тобто, які не спростовують факт невиконання ним, як застрахованою особою, що зареєстрований як безробітний, обовязку щодо своєчасного подання відомостей про обставини, що впливають на умови виплати допомоги по безробіттю, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення незаконно сплаченої суми допомоги по безробіттю є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до статей 11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні (ст. 86 цього Кодексу).
На підтвердження позовних вимог позивачем надано необхідні докази про наявність заборгованості у відповідача.
Відповідно до ч. 2 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони субєкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, повязані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Питання про розподіл судових витрат не вирішується, так як позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» від 21.01.1993 року та при поданні заяви не сплачував судовий збір.
Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Марїнського районного центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_2 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (АДРЕСА_1) на користь Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (85600, м. Марїнка, вул. Октябрська, 8 ; р/р 37170001004269 банк управління Держказначейства в Донецькій області, МФО 834016, код ЄДРПОУ 24815959) суму безпідставно отриманої допомоги по безробіттю у розмірі 15645 (пятнадцять тисяч шістсот сорок пять) грн. 94 коп.
Постанову виготовлено у нарадчій кімнаті та проголошено у судовому засіданні.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.
В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, з подачею копій апеляційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Суддя Ушенко С. В.