Єдиний державний реєстр судових рішень
копія
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 березня 2011 р. Справа № 2а-2268/10/0470
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Олійника В. М. при секретаріЛоба Е.Г. за участю: представника позивача представників відповідача Охріменка А.А. Довгань Н.М., Шишлакова Б.П. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Верхньодніпровський сирзавод" до Верхньодніпровської об"єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області про визнання протиправними і скасування податкових повідомлень-рішень, - ВСТАНОВИВ: 17 лютого 2010 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Верхньодніпровський сирзавод» до Верхньодніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області, в якому позивач просить визнати неправомірними та скасувати податкові повідомлення-рішення Верхньодніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області №0000072300/0 та №0000082300/0 від 20.01.2010 року, якими визначено податкове зобов'язання товариству з обмеженою відповідальністю «Верхньодніпровський сирзавод» з податку на прибуток (з урахуванням штрафних фінансових санкцій) у розмірі 244569,00 грн., з податку на додану вартість (з урахуванням штрафних фінансових санкцій) у розмірі 272935,00 грн. В обґрунтування позову, позивач зазначив, що вважає, що ТОВ «Верхньодніпровський сирзавод» відповідно до пп. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств" №334/94-ВР від 28.12.94 р. правомірно віднесено до складу валових витрат суми грошових коштів сплачених на користь ПП ОСОБА_6 у відповідний період III кварталу 2008 року та сплачених на користь ПП ОСОБА_7 у відповідний період III кварталу 2009 року. Також позивач вважає неправомірним (незаконним) висновок за актом перевірки про необхідність віднесення ТОВ «Верхньодніпровський сирзавод» ПДВ у сумі 379863, грн. до загальної декларації, оскільки Закон України "Про податок на додану вартість" №168/97-ВР не передбачає сплати до бюджету сум ПДВ, визначених згідно з постановою КМУ №291. Таким чином, податкові повідомлення-рішення №0000072300/0 та №0000082300/0 від 20.01.2010 року, якими визначено податкове зобов'язання товариству з обмеженою відповідальністю «Верхньодніпровський сирзавод» з податку на прибуток (з урахуванням штрафних фінансових санкцій) у розмірі 244569,00 грн., з податку на додану вартість (з урахуванням штрафних фінансових санкцій) у розмірі 272935,00 грн. були винесені Верхньодніпровською об'єднаною державною податковою інспекцією Дніпропетровської області безпідставно.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити в повному обсязі.
Представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечували та зазначили, що ТОВ «Верхньодніпровський сирзавод» в порушення п.1.32 ст.1, п.5.1, пп.5.3.9 п.5.3 ст.5 Закону України від 28.12.94р. №334/94-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств», занижено податок на прибуток всього у сумі 163046 грн., в тому числі заниження за ІІІ квартал 2008 року у сумі - 188176 грн.; за ІV квартал 2008 року у сумі - 3920 грн.; за ІІ квартал 2009 року у сумі 16047грн.; за ІІІ квартал 2009 року у сумі 112537 грн. та завищення податку на прибуток в І кварталі 2009 року в сумі 157634 грн. Верхньодніпровською об'єднаною державною податковою інспекцією Дніпропетровської області на підставі п. 11.21 ст.11 Закону України від 03.04.97р. №168/97-ВР «Про податок на додану вартість», із змінами та доповненнями, донараховано ТОВ «Верхньодніпровський сирзавод» ПДВ в сумі 272935 грн., в тому числі за липень 2009 року - 91072 грн., серпень 2009 року - 127676 грн., вересень 2009 року - 54187 грн. Отже, повідомлення рішення №0000072300/0 та №0000082300/0 від 20.01.2010 року Верхньодніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області прийняті у відповідності з чинним законодавством.
Заслухавши представників сторін, дослідивши чинне законодавство, матеріали справи, суд доходить висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 29.12.2009 року відповідно до плану-графіку проведення документальних перевірок суб'єктів господарювання на ІV квартал 2009 року Верхньодніпровською об'єднаною державною податковою інспекцією Дніпропетровської області проведена планова виїзна документальна перевірка фінансово-господарської діяльності з питань дотримання ТОВ «Верхньодніпровський сирзавод» вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2008 року по 30.09.2009 року, за результатами якої складено акт перевірки № 383/230-31716783 від 29.12.2009 року.
На підставі вказаного акта прийняті податкові повідомлення-рішення №0000072300/0 від 20.01.2010 року, яким визначено податкове зобов'язання товариству з обмеженою відповідальністю «Верхньодніпровський сирзавод» з податку на прибуток (з урахуванням штрафних фінансових санкцій) у розмірі 244569,00 грн., та №0000082300/0 від 20.01.2010 року, яким визначено податкове зобов'язання товариству з обмеженою відповідальністю «Верхньодніпровський сирзавод» з податку на додану вартість (з урахуванням штрафних фінансових санкцій) у розмірі 272935,00 грн.
Згідно висновків викладених в зазначеному акті перевірки, ТОВ «Верхньодніпровський сирзавод» в порушення п.1.32 ст.1, п.5.1, пп.5.3.9 п.5.3 ст.5 Закону України від 28.12.94р. №334/94-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств», занижено податок на прибуток всього у сумі 163046 грн., в тому числі заниження за ІІІ квартал 2008 року у сумі - 188176 грн.; за ІV квартал 2008 року у сумі - 3920 грн.; за ІІ квартал 2009 року у сумі 16047грн.; за ІІІ квартал 2009 року у сумі 112537 грн. та завищення податку на прибуток в І кварталі 2009 року в сумі 157634 грн.
Перевіркою встановлено, що відповідно до укладеного договору №64 від 01.05.2008 року з приватним підприємцем ОСОБА_8, іпн. НОМЕР_1, м. Дніпродзержинськ (повіреним) та ТОВ "Верхньодніпровський сирзавод" (довірителем) придбавались послуги по збору молока коров'ячого. Умовами вищевказаного договору п.п 1.1. "Предмет договору" ТОВ "Верхньодніпровський сирзавод" (довіритель) доручає ПП ОСОБА_8 (повіреному) на регулярній основі, власними силами здійснювати збір від фізичних осіб сировини (молока коров'ячого).
У ІІІ кварталі 2008 року ТОВ «Верхньодніпровський сирзавод» було включено до складу валових витрат послуги від ПП ОСОБА_8 по збору сировини в повному обсязі, винагорода згідно договору №64 від 01.05.2008 року складає 26110,44грн (без ПДВ). Дані послуги оформлено наступним актом б/н від 30.06.2008 на загальну суму 26110,44грн (без ПДВ).
Даний акт не містить обов'язкових реквізитів, а саме: місце складання, назву підприємства від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції.
Таким чином, в порушення пп.5.3.9 п. 5.3 ст. 5 Закону України від 28.12.1994р. №334/94-ВР .,Про оподаткування прибутку підприємств" (із змінами і доповненнями) підприємством у ІІІ кварталі 2008р. завищено витрати на придбання товарів (робіт та послуг) (рядок 04.1), до складу валових витрат включено суму витрат, не підтверджену відповідними первинними документами в розмірі 26110,00 грн.
Також перевіркою встановлено, що ТОВ "Верхньодніпровський сирзавод" у ІІІ кварталі 2008 року віднесено до складу валових витрат послуги по доставці молока коров'ячого незбираного охолодженого відповідно до укладеного договору доставки молока №63 від 01.05.2008 року з приватним підприємцем ОСОБА_6, іпн. НОМЕР_2, м. Дніпродзержинськ. Умовами вищевказаного договору п.п 1.1. "Предмет договору" ТОВ "Верхньодніпровський сирзавод" (замовник) приймає послуги від ПП ОСОБА_6 (перевізник) по доставці молока коров'ячого.
Послуги від ПП ОСОБА_6 по доставці молока, згідно договору №63 від 01.05.2008 року складали 130552,20 грн. (без ПДВ). Дані послуги оформлено актом б/н від 30.06.2008 на загальну суму 130552,20 грн. (без ПДВ). Вартість робіт по даному договору складає 600,00 грн. за І тону доставленої сировини (п.п.2.1.п.2 договору).
Даний акт не містить обов'язкових реквізитів, а саме: місце складання, назву підприємства від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції.
Таким чином підприємством, в порушення п.1.32 ст.1, п.5.1, пп.5.3.9 п.5.3 ст.5 Закону України від 28.12.1994р. №334/94-ВР „Про оподаткування прибутку підприємств" (із змінами і доповненнями) в ІІІ кварталі 2008 року завищено валові витрати на придбання товарів (робіт, послуг) в сумі 130553 грн.
Згідно п.2 ст.9 Закону України від 16.07.1999 року №996-ХІУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі Закон 996) - первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Підпунктом 2.4. пункту 2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995року №88 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 червня 1995р. за № 168/704 (далі Положення) - первинні документи (на паперових і машинозчитуваних носіях інформації) для надання їм юридичної сили і доказовості повинні мати такі обов'язкові реквізити: назва підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), код форми, дата і місце складання, зміст господарської операції та її вимірники (у натуральному і вартісному виразі), посади, прізвища і підписи осіб, відповідальних за дозвіл та здійснення господарської операції і складання первинного документа.
Відповідно до ст.1 Закону № 996 - первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.
Відповідно до ст. 2 Закону № 996 - цей Закон поширюється на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, а також на представництва іноземних суб'єктів господарської діяльності (далі - підприємства), які зобов'язані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність згідно з законодавством.
Згідно п.2 ст.3 Закону №996 - бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Відповідно до пп.5.3.9 п. 5.3 ст. 5 Закону України від 28.12.1994р. №334/94-ВР „Про оподаткування прибутку підприємств" (із змінами і доповненнями) , не належать до складу валових витрат будь-які витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення податкового обліку.
Слід зазначити, що підпунктом 2.7. пункту 2 Положення - Первинні документи складаються на бланках типових форм, затверджених Міністерством статистики України, а також на бланках спеціалізованих форм, затверджених міністерствами і відомствами України. Документування господарських операцій може здійснюватись з використанням виготовлених самостійно бланків, які повинні обов'язково містити реквізити типових або спеціалізованих форм.
Суд погоджується з таким висновком відповідача.
Крім того, відсутнє підтвердження здійснення доставки молока ПП ОСОБА_6, а саме: відсутні подорожні листи вантажного автомобіля, не відомо яким саме автомобілем здійснювалась доставка молока, який маршрут обслуговувався. Тобто ТОВ «Верхньодніпровський сирзавод» не підтверджено фактичне використання даних послуг в господарській діяльності підприємства.
Згідно п.1 Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 14.10.1997 року №363 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 лютого 1998 р. за № 128/2568 - подорожній лист - первинний документ про облік вантажних автомобільних перевезень, що всебічно характеризує роботу автомобіля і водія з моменту їх виїзду з автотранспортного підприємства і до повернення на підприємство.
Відповідно до ст.1 Закону №996 - первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.
Одночасно пп.11.3 п.11 Правил чітко визначено - Дорожній лист вантажного автомобіля є документом, без якого перевезення вантажів не допускається.
Відповідно до пп.3.1 п.3 "Умови поставки та передачі товару" договору доставки молока №63 від 01.05.2008 року - перевезення вантажів виконується Перевізником на підставі заявок, якщо інше не обумовлене Договором, відповідно до Правил і Статуту автомобільного транспорту України.
Приватний підприємець ОСОБА_6 - перевізник на підтвердження виконаних зобов'язань, витікаючих з цього договору (пп.5.1 п.5 - відповідальність сторін) повинен був надавати замовнику - ТОВ "Верхньодніпровський сирзавод" подорожні листи вантажного автомобіля (Газ 53), так як це передбачено нормами п. 3 ст.909 ЦК України - укладення договору перевезення вантажу підтверджується складенням транспортної накладної (коносамента або іншого документа, встановленого транспортними кодексами (статутами).
Крім того, перевіркою встановлено, що між ТОВ "Верхньодніпровський сирзавод" (Довіритель) та приватним підприємцем ОСОБА_7 (повірений) іпн. НОМЕР_3, м. Дніпродзержинськ був укладений договір доручення №01/06-09 від 01.06.2009 року, яким визначено в п.п.1.1 п.1 "Предмет договору" - повірений зобов'язується на регулярній основі, та власними силами здійснювати збір від фізичних осіб сировини (молока коров'ячого).
Відповідно до свідоцтва про сплату єдиного податку серії НОМЕР_5 від 01.01.2009 року, СПД - ФО ОСОБА_7, іпн. НОМЕР_4, здійснює наступні види діяльності: організація збору молока, роздрібна торгівля продтоварами, промтоварами, громадське харчування, здавання в оренду рухомого майна.
Відповідно до п.2 Порядку №291 - сільськогосподарські підприємства поставляють переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі відповідно до укладених договорів з нарахуванням податку на додану вартість за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 Закону України "Про податок на додану вартість". Особисті селянські господарства поставляють переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі за цінами без урахування податку на додану вартість.
На виконання умов договору доручення повірений - ПП ОСОБА_7 звітував за зібране молоко відомостями на молоко, закуплене в приватному секторі.
Відповідно вимог п.4 Порядку №291- Переробні підприємства під час приймання поставлених молока та м'яса в живій вазі виписують приймальні квитанції сільськогосподарським підприємствам за формами ПК-1 і ПК-3, а особистим селянським господарствам - за формами ПК-2 і ПК-3 а.
У квитанціях крім ваги та вартості поставленої продукції за договірними цінами окремими рядками зазначаються податок на додану вартість, сплачений у вартості поставленої продукції, та суми дотацій, що належать сільськогосподарському товаровиробнику, виходячи із загального обсягу закупленої продукції та розміру дотацій згідно з попереднім розрахунком переробних підприємств.
ТОВ «Верхньодніпровський сирзавод» (переробне підприємство) з власної ініціативи в окремому обліку використовує відомості на молоко, закуплене в приватному секторі, замість приймальних квитанцій форми ПК-За.
Надані відомості на молоко, закуплене в приватному секторі, не відповідають вимогам вищевказаного порядку №291, а саме: не значаться колонки визначеного проценту жиру, кількість в перерахунку на базисну жирність, підписи посадових осіб підприємства (керівника та головного бухгалтера), та матеріально - відповідальної особи за видачу коштів, крім того у деяких відомостях відсутні такі обов'язкові реквізити як підписи отримувача коштів (фізичні особи), сума за сировину, сума дотації, підписи приймальника (ОСОБА_7Г.), дату приймання.
Відповідно до умов договору п.п.3.1 п.3 "Порядок виконання доручення" - Повірений, від імені та засобами Довірителя робить розрахунок з фізичними особами за фактично прийняту у них сировину, відповідно до відомостей здачі молока від населення.
Умовами договору - доручення передбачена виплата винагороди ПП ОСОБА_7 за надані послуги по збору та доставці молока (сировини) на переробне підприємство, До складу валових витрат ІІІ кварталу 2009 року віднесено витрати на придбання послуг від ПП ОСОБА_7, які підтверджені актами прийому передачі наданих послуг та додатковими угодами до договору доручення №01/06 -09 від 01.06.2009 року, в яких були визначені суми винагороди в залежності від тон зібраної та перевезеної кількості базисної сировини, а саме:
- акт прийому передачі наданих послуг від 30.06.2009 року на суму 50000,00грн за період з 01.06.2009ро по 30.06.2009 року та додаткова угода №1 до договору доручення №01/06 -09 від 01.06.2009 року, відповідно якої винагорода встановлено в розмірі 128,94грн. (без ПДВ);
- акт прийому передачі наданих послуг від 31.07.2009 року на суму 50000,00грн за період з 01.07.2009ро по 31.07.2009 року та додаткова угода №2 до договору доручення №01/06 -09 від 01.06.2009 року, відповідно якої винагорода встановлено в розмірі 127,83грн. (без ПДВ);
- акт прийому передачі наданих послуг від 31.08.2009 року на суму 50000,00грн за період з 01.08.2009ро по 31.08.2009 року та додаткова угода №3 до договору доручення №01/06 -09 від 01.06.2009 року, відповідно якої винагорода встановлено в розмірі 127.83грн. (без ПДВ);
- акт прийому передачі наданих послуг від 01.09.2009 року на суму 62164,91грн за період з 01.08.2009ро по 31.08.2009 року та додаткова угода №3/1 до договору доручення №01/06 -09 від 01.06.2009 року, відповідно якої винагорода встановлено в розмірі 437,29грн. (без ПДВ);
- акт прийому передачі наданих послуг від 30.09.2009 року на суму 159828,08грн за період з 01.09.2009ро по 30.09.2009 року та додаткова угода №4 до договору доручення №01/06 -09 від 01.06.2009 року, відповідно якої винагорода встановлено в розмірі 1210,82грн. (без ПДВ);
Суд погоджується з висновками відповідача, що вищевказані акти, які досліджені у содовому засідання, не містять обов'язкових реквізитів, а саме: місце складання, назву підприємства від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції.
Таким чином, ТОВ «Верхньодніпровський сирзавод» в порушення пп. 5.3.9 п. 5.3 ст. 5 Закону України від 28.12.1994р. №334/94-ВР „Про оподаткування прибутку підприємств" (із змінами і доповненнями) безпідставно віднесено до складу валових витрат ІІІ кварталу 2009 року витрати на придбання товарів (робіт, послуг) (рядок 04.1 Декларації з податку на прибуток підприємства) у сумі 371993 грн.
Також перевіркою встановлено, що між ТОВ "Верхньодніпровський сирзавод" (Довіритель) та приватним підприємцем ОСОБА_7 (Повірений) іпн. НОМЕР_3, м. Дніпродзержинськ був укладений договір доручення №01/06-09 від 01.06.2009 року, яким визначено в п.п.1.1 п.1 "Предмет договору" - повірений зобов'язується на регулярній основі, та власними силами здійснювати збір від фізичних осіб сировини (молока коров'ячого); облік і розрахунки за сировину, закуплену Довірителем у фізичних осіб.
Перевіркою встановлено, що за період з 01.06.2009 року по 30.09.2009 року ТОВ "Верхньодніпровський сирзавод" на виконання умов договору доручення ФОП-ОСОБА_7 видавало з каси підприємства готівкові кошти та перераховувало з розрахункового рахунку кошти на закупку молока (що підтверджено видатковими касовими ордерами, виписками банку).
Відповідно до свідоцтва про сплату єдиного податку серії НОМЕР_5 від 01.01.2009 року, СПД - ФО ОСОБА_7, іпн. НОМЕР_4, здійснює наступні види діяльності: організація збору молока, роздрібна торгівля продтоварами, промтоварами, громадське харчування, здавання в оренду рухомого майна.
Відповідно до умов договору п.п.3.1 п.3 "Порядок виконання доручення" - Повірений, від імені та засобами Довірителя робить розрахунок з фізичними особами за фактично прийняту у них сировину, відповідно до відомостей здачі молока від населення (накладної на прийняту сировину). Ціна сировини встановлюється Довірителем і повідомляється Повіреному завчасно.
Відповідно до абзацу першого п. 11.21 ст. 11 Закону України від 03.04.97 р. № 168/97-ВР «Про податок на додану вартість», із змінами та доповненнями, сума ПДВ, що має бути сплачена до бюджету переробними підприємствами всіх форм власності за реалізовані ними молоко і молочну продукцію, м'ясо і м'ясопродукти, у повному обсязі спрямовується виключно для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко і м'ясо в живій вазі.
Нарахування, виплати і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій, здійснюються відповідно до Порядку обліку та використання коштів, спрямованих на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 02.04.09 №291 «Про реалізацію пункту 11.21 статті 11 Закону України «Про податок на додану вартість» (далі - Порядок №291).
Постановою встановлено механізм обліку та використання коштів, спрямованих на виплату дотацій з 17.03.2009 року.
Нарахування і виплата дотацій здійснюються переробними підприємствами всіх форм власності, які є платниками ПДВ і мають власні та орендовані переробні потужності.
Спеціальний режим щодо ПДВ стосується лише розрахунків безпосередньо із сільгосптоваровиробниками (як з юридичними, так і з фізичними особами), які продають власну сировину, а саме молоко і м'ясо в живій вазі.
Цей режим не поширюється на операції з поставки молока, молочної продукції, м'яса та м'ясопродуктів, виготовлених переробними підприємствами з імпортованої сировини та із сировини, поставленої не в живій вазі і не власного виробництва сільськогосподарського товаровиробника, з поставки імпортованої сировини, з поставки молока і м'яса в живій вазі посередниками, а також з переробки сировини на давальницьких умовах. Відповідно до пункту 6 Порядку №291 переробні підприємства за результатами діяльності за кожний звітний (податковий) період ведуть окремий податковий і бухгалтерський облік молока та молочної продукції, м'яса та м'ясопродуктів (далі - готової продукції), виготовленої на власних та орендованих переробних потужностях з поставлених сільськогосподарськими товаровиробниками молока та м'яса в живій вазі.
За результатами окремого обліку готової продукції, виготовленої з поставлених сільськогосподарськими товаровиробниками молока та м'яса в живій вазі, переробні підприємства відповідно до вимог Закону України «Про податок на додану вартість» визначають суми податкових зобов'язань та податкового кредиту, які виникають у зв'язку з переробкою та поставкою такої продукції, і складають окрему податкову декларацію, яка разом з декларацією щодо іншої діяльності подається до органу державної податкової служби за місцем реєстрації переробного підприємства як платника податку на додану вартість у порядку і в строки, встановлені зазначеним Законом, з урахуванням вимог нормативно-правових актів ДПА.
Відповідно до п.2 Порядку №291 - сільськогосподарські підприємства поставляють переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі відповідно до укладених договорів з нарахуванням податку на додану вартість за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 Закону України "Про податок на додану вартість". Особисті селянські господарства поставляють переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі за цінами без урахування податку на додану вартість.
Згідно з визначенням, даним у Законі України від 18.01.01 № 2238-Ш «Про стимулювання розвитку сільського господарства на період 2001-2004 років» - до «сільськогосподарських товаровиробників» належать фізичні або юридичні особи, які займаються виробництвом сільськогосподарської продукції, переробленням власної виготовленої сільськогосподарської продукції та її реалізацією.
Відповідно п.3 Порядку №291 - для визначення дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за молоко та м'ясо в живій вазі, які будуть поставлені ними, переробні підприємства проводять щомісяця до початку наступного періоду попередній розрахунок надходження і використання коштів з податку на додану вартість, нарахованого на вартість поставлених молока та молочної продукції, м'яса та м'ясопродуктів (далі - готова продукція) (за видами сільськогосподарських тварин), виготовлених з поставлених сільськогосподарськими товаровиробниками молока та м'яса в живій вазі.
Відповідно до зазначеного розрахунку кожне переробне підприємство визначає суму податку на додану вартість, яка надійде на підприємство під час здійснення поставки готової продукції, та суму податку на додану вартість, що буде нарахована (перерахована) постачальникам товарів (робіт, послуг), а також розміри дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлене молоко та м'ясо в живій вазі на гривню вартості без урахування податку на додану вартість такої продукції.
Відповідно п.4 Порядку №291 - Переробні підприємства під час приймання поставлених молока та м'яса в живій вазі виписують приймальні квитанції сільськогосподарським підприємствам за формами ПК-1 і ПК-3, а особистим селянським господарствам - за формами ПК-2 і ПК-За.
У квитанціях крім ваги та вартості поставленої продукції за договірними цінами окремими рядками зазначаються податок на додану вартість, сплачений у вартості поставленої продукції, та суми дотацій, що належать сільськогосподарському товаровиробнику, виходячи із загального обсягу закупленої продукції та розміру дотацій згідно з попереднім розрахунком переробних підприємств.
Пунктом 5 Порядку №291 передбачено, що перерахування коштів сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними молоко та м'ясо в живій вазі здійснюється за платіжними дорученнями з поточного рахунка переробного підприємства за цінами відповідно до укладених договорів, а сум дотацій - з його не бюджетного рахунка, відкритого в територіальному органі Державного казначейства (далі - не бюджетний рахунок), на окремі рахунки сільськогосподарських товаровиробників (крім тих, що ведуть особисте селянське господарство), які вони повинні відкрити в обслуговуючих банках протягом одного звітного періоду.
Оплата особистим селянським господарствам вартості поставлених ними переробному підприємству молока та м'яса в живій вазі і виплата дотацій здійснюється готівкою безпосередньо з каси переробного підприємства або згідно з договорами доручення. Для виплати дотацій готівкою переробне підприємство подає територіальному органу Державного казначейства за місцем відкриття не бюджетного рахунка платіжні доручення на перерахування необхідних сум коштів з не бюджетного рахунка на свій поточний рахунок для подальшого отримання таких коштів готівкою та внесення у касу зазначеного переробного підприємства.
Відповідно до умов договору доручення №01/06-09 від 01.06.09 - Повіреному (Приватному підприємцю ОСОБА_7) доручалось лише робити розрахунок з особистими селянськими господарствами за фактично прийняту у них сировину.
З каси та розрахункового рахунка підприємства кошти видавались Повіреному на закупівлю молока та виплату винагороди за належне виконання Договору.
Отже, самостійно ТОВ «Верхньодніпровський сирзавод» не виплачував дотацію сільськогосподарським товаровиробникам.
Таким чином, підприємством порушено вимоги Порядку №291 в частині виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам.
Відповідно абз.5 п.5 Порядку №291 - не перераховані на не бюджетні рахунки суми податку на додану вартість та виплати сум коштів, здійснених з не бюджетних рахунків за призначенням з порушенням цього Порядку, вважаються такими, що використовуються не за цільовим призначенням і підлягають стягненню до державного бюджету.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд вважає, що протягом судового розгляду справи відповідачем доведено правомірність оскаржуваних рішень.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про правомірність податкових повідомлень-рішень Верхньодніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області №0000072300/0 та №0000082300/0 від 20.01.2010 року.
У звязку з цим суд не вбачає законних підстав для задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 122, 162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складений 15 березня 2011 року.
Суддя (підпис)
З оригіналом згідно.
Суддя
Постанова не набрала законної сили
15 березня 2011 року.
СуддяВ.М. Олійник
В.М. Олійник
В.М. Олійник