Постанова № 14323089, 15.03.2011, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.03.2011
Номер справи
2а-15092/10/0470
Номер документу
14323089
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

копія

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 березня 2011 р. Справа № 2а-15092/10/0470

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Олійника В. М. при секретаріЛоба Е.Г. за участю: представник позивача представника третьої особи Харабарі Т.І. Бондаренка Р.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Міністерства економіки України до товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-фінансова компанія "Феррум", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Державна податкова адміністрація України про подовження дії спеціальної санкції, - ВСТАНОВИВ: 18 листопада 2010 року Міністерство економіки України звернулось з адміністративним позовом до Дніпропетровського окружного адміністративного суду до товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-фінансової компанії «Феррум», в якому просить подовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-фінансової компанії "Феррум" наказом Мінекономіки від 08.07.2009 № 682, на термін до усунення товариством з обмеженою відповідальністю виробничо-фінансовою компанією "Феррум" порушення статті 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (у редакції, що діяла по 24.11.2009) за зовнішньоекономічним контрактом від 05.09.2005 № 548, укладеним між ТОВ ВФК "Феррум" та фірмою-нерезидентом ЗАО ТД "ТМК" (Росія), або до застосування практичних заходів, що гарантують усунення порушення статті 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (у редакції, що діяла по 24.11.2009) за зовнішньоекономічним контрактом від 05.09.2005 № 548, укладеним між ТОВ ВФК "Феррум" та фірмою-нерезидентом ЗАО ТД "ТМК" (Росія). Ухвалою суду від 16 грудня 2010 року залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Державну податкову адміністрацію України.

В обґрунтування позову зазначено, що на підставі подання Державної податкової адміністрації України від 29.05.2009 № 6357/5/22-6016 Міністерство економіки України наказом від 08.07.2009 № 682 "Про застосування спеціальної санкції тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України" застосувало до ТОВ ВФК "Феррум" спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності за порушення вимог статті 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (у редакції, що діяла з 01.01.2008 по 24.11.2009).

21.09.2009 року Мінекономіки звернулося до Державної податкової адміністрації України з листом № 4202-29/1113 щодо доцільності подовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України до суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності ТОВ ВФК "Феррум", застосованої наказом Мінекономіки від 08.07.2009 № 682.

Державна податкова адміністрація України надіслала у відповідь лист від 14.10.2009 № 12470/5/22-6016 у якому зазначено, що сума неповернутих валютних цінностей за контрактом від 05.09.2005 № 548, укладеним між ТОВ ВФК "Феррум" та ЗАО ТД "ТМК", становить 295,91 долара США. Згідно акту від 16.12.2009 № 42/220/30228605/01-051 встановлено, що ТОВ ВФК "Феррум" за юридичною адресою не знаходиться. У зв'язку з викладеним ДПА надає пропозицію подовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до ТОВ ВФК "Феррум" наказом Мінекономіки від 08.07.2009 № 682. Таким чином, ТОВ ВФК "Феррум" не усунуто порушення статті 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (у редакції, що діяла з 01.01.2008 по 24.11.2009) та є доцільність подовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до ТОВ ВФК "Феррум" наказом Мінекономіки від 08.07.2009 № 682.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити.

Відповідач у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся повісткою з поштовим повідомленням, яке направлялось за офіційним місцем знаходження згідно довідки органу реєстрації, проте конверт повернувся до суду з відміткою «за закінченням терміну зберігання».

Згідно з ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України відповідач є належно повідомлений про дату, час та місце судового засідання. Відповідач заперечення на позов не надав, правом участі у судовому засіданні не скористався.

Представник третьої особи в судовому засіданні просив позов задовольнити.

Дослідивши чинне законодавство, матеріали справи, заслухавши пояснення представників, суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до частини другої статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" (далі - Закон) центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики за порушення цього або пов'язаних з ним законів України може застосовувати до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності такі спеціальні санкції, як індивідуальний режим ліцензування та тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно з пунктом 1 Положення про Міністерство економіки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2007 № 777, Мінекономіки є головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади із забезпечення реалізації державної економічної, цінової, інвестиційної та зовнішньоекономічної політики, а також міжвідомчої координації з питань економічного і соціального співробітництва України з ЄС.

Відповідно до частини шостої статті 37 Закону тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України.

Судом встановлено, що на підставі подання Державної податкової адміністрації України від 29.05.2009 № 6357/5/22-6016 Міністерство економіки України наказом від 08.07.2009 № 682 "Про застосування спеціальної санкції тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України" застосувало до товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-фінансової компанії «Феррум» спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності за порушення вимог статті 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (у редакції, що діяла з 01.01.2008 по 24.11.2009).

21.09.2009 року Мінекономіки звернулося до Державної податкової адміністрації України з листом № 4202-29/1113 щодо доцільності подовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України до суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності ТОВ ВФК "Феррум", застосованої наказом Мінекономіки від 08.07.2009 № 682.

Державна податкова адміністрація України листом 14.10.2009 № 12470/5/22-6016 р. звернулась до Міністерства економіки України про необхідність подовжити дію спеціальної санкції тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої Наказом Міністерства економіки України від 08.07.2009 № 682, зокрема до ТОВ ВФК "Феррум", у звязку з тим, що сума неповернутих валютних цінностей за контрактом від 05.09.2005 № 548, укладеним між ТОВ ВФК "Феррум" та ЗАО ТД "ТМК", становить 295,91 долара США. Згідно акту від 16.12.2009 № 42/220/30228605/01-051 встановлено, що ТОВ ВФК "Феррум" за юридичною адресою не знаходиться.

Враховуючи викладені обставини в їх сукупності, пояснення представників позивача та третьої особи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог з наступних підстав.

Статтею 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (в редакції, що діяла з 01.01.2008 по 24.11.2009) встановлено, що імпортні операції резидентів, які здійснюються на умовах відстрочення поставки, в разі, коли таке відстрочення перевищує 180 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу або виставлення векселя на користь постачальника продукції (робіт, послуг), що імпортується, потребують висновку центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики.

Відповідно до підпункту 3.3 пункту 3 Інструкції про порядок здійснення контролю і отримання ліцензій за експортними, імпортними та лізинговими операціями, затвердженої постановою правління Національного банку України від 24.03.1999 № 136, банк знімає з контролю операцію резидента в разі імпорту продукції з увезенням її на територію України, якщо така продукція згідно із законодавством України підлягає митному оформленню, на підставі вантажних митних декларацій, а в інших випадках - після пред'явлення резидентом документа, який згідно з умовами договору засвідчує здійснення нерезидентом поставки продукції, виконання робіт, надання послуг.

Згідно з пунктом 5.9 Інструкції банк надає податковим органам інформацію про виявлені у звітному місяці факти порушень згідно з додатком 2 в разі ненадходження в законодавчо встановлені строки (або строки, визначені у висновках) виручки, товарів.

Так, відповідно до повідомлення ДОД АППБ "Аваль" сума неповернутих валютних цінностей за контрактом від 05.09.2005 № 548, укладеному між ТОВ ВФК "Феррум" та ЗАО ТД "ТМК" становить 295,91 долара США.

Статтею 35 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" встановлено, що суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності несуть відповідальність у видах та формах, передбачених статтями 33 і 37 цього Закону, іншими законами України та/або зовнішньоекономічними договорами (контрактами).

Статтею 36 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" визначено, що порядок притягнення до відповідальності, здійснення відповідальності та звільнення від відповідальності визначається процесуальними законами України.

Нормами статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" встановлено, що за порушення цього або пов'язаних з ним законів України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності можуть бути застосовані спеціальні санкції, зокрема, тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності у випадках порушення цього Закону або пов'язаних з ним законів України, проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.

Санкції, зазначені вище, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та Національного банку України або за рішенням суду. Санкції можуть бути застосовані до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності протягом трьох років з дня виявлення порушення законодавства.

Подання щодо застосування санкцій повинно містити такі дані: найменування та реквізити суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності (для іноземних суб'єктів господарювання - мовою країни їхнього місцезнаходження), відомості про зміст порушення з посиланням на конкретні положення законодавства України, вид спеціальної санкції, яку пропонується застосувати, найменування та реквізити контрагента, при виконанні контракту з яким порушено законодавство, іншу доцільну інформацію.

Тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики. Після тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності або іноземні суб'єкти господарської діяльності переводяться центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики на індивідуальний режим ліцензування.

Подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду.

Для подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики на підставі інформації ініціатора застосування даної санкції звертається з позовною заявою до суду.

При прийнятті рішення щодо подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суд зазначає термін, на який подовжено дію цієї санкції.

З метою уточнення інформації центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики може звертатися до державних органів, що здійснюють контроль у сфері зовнішньоекономічної діяльності, валютний контроль, та агентів валютного контролю із запитами про одержання додаткових матеріалів (інформації) щодо діяльності суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, які звернулися до нього з клопотанням про скасування (зміну виду, тимчасове зупинення) дії санкції.

Положення про Міністерство економіки України, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2007 р. № 777, встановлює, що Міністерство економіки України (Мінекономіки) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.

Мінекономіки є головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади із забезпечення реалізації державної економічної, цінової, інвестиційної та зовнішньоекономічної політики, а також міжвідомчої координації з питань економічного і соціального співробітництва України з ЄС.

Відповідно до абзацу другого підпункту 3.4 пункту 4 Порядку взаємодії Міністерства економіки України та Державної податкової адміністрації України з питань застосування спеціальних санкцій, затвердженого наказом Мінекономіки та ДПА від 09.11.2006 № 340/672, зареєстрованим у Мінюсті 17.01.2007 за № 30/13297 (далі - Порядок взаємодії), на підставі отриманих матеріалів (у разі, якщо допущені порушення законодавства України не усунуто й виникає доцільність подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності) Мінекономіки готує відповідну позовну заяву до суду.

Аналізуючи викладене вище в сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог Міністерства економіки України щодо подовження дії спеціальної санкції тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-фінансової компанії «Феррум», оскільки подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду за зверненням центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики (Міністерство економіки України) на підставі інформації ініціатора (ДПА України).

Також, суд погоджується з твердженням позивача про доцільність та обґрунтованість застосування спеціальної санкції - подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до усунення товариством з обмеженою відповідальністю виробничо-фінансовою компанією "Феррум" порушення статті 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (у редакції, що діяла по 24.11.2009) за зовнішньоекономічним контрактом від 05.09.2005 № 548, укладеним між ТОВ ВФК "Феррум" та фірмою-нерезидентом ЗАО ТД "ТМК" (Росія), або до застосування практичних заходів, що гарантують усунення порушення статті 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (у редакції, що діяла по 24.11.2009) за зовнішньоекономічним контрактом від 05.09.2005 № 548, укладеним між ТОВ ВФК "Феррум" та фірмою-нерезидентом ЗАО ТД "ТМК" (Росія).

У відповідності до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності, матеріали справи, пояснення представників сторін, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Подовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-фінансова компанія "Феррум" наказом Мінекономіки від 08.07.2009 № 682, на термін до усунення товариством з обмеженою відповідальністю виробничо-фінансова компанія "Феррум" порушення статті 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (у редакції, що діяла по 24.11.2009) за зовнішньоекономічним контрактом від 05.09.2005 № 548, укладеним між ТОВ ВФК "Феррум" та фірмою-нерезидентом ЗАО ТД "ТМК" (Росія), або до застосування практичних заходів, що гарантують усунення порушення статті 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (у редакції, що діяла по 24.11.2009) за зовнішньоекономічним контрактом від 05.09.2005 № 548, укладеним між ТОВ ВФК "Феррум" та фірмою-нерезидентом ЗАО ТД "ТМК" (Росія).

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складений 15 березня 2011 року.

Суддя (підпис)

З оригіналом згідно.

Суддя

Постанова не набрала законної сили

15 березня 2011 року.

СуддяВ.М. Олійник

В.М. Олійник

В.М. Олійник