Постанова № 1422947, 21.02.2008, Господарський суд Чернігівської області

Дата ухвалення
21.02.2008
Номер справи
18/75
Номер документу
1422947
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

Господарський суд Чернігівської області

________________

14000 м. Чернігів, проспект Миру 20 Тел. 698-166, факс 7-44-62

Іменем України

П О С Т А Н О В А

"21" лютого 2008 р. Справа № 18/75

За позовом Державної податкової інспекції у Щорському районі

15200, м. Щорс, вул. Леніна, 91

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача:

Головне управління Державного казначейства України у Чернігівській області 14000, м. Чернігів, вул. Комсомольська, 27

До Закритого акціонерного сільськогосподарського товариства „Авангард”

15213, с. Жовідь Щорського району, вул. Самодіда, 46

про стягнення 4213 грн. 90 коп.

Суддя А.С. Сидоренко

Секретар судового засідання І.В.Морська

Представники сторін:

Від позивача: Біба Т.О. –гол. держподатінспектор, дов. від 13.02.2008р. № 197

Від відповідача (в судовому засіданні 14.02.2008р.): Герасименко Є.Є. –голова правління

Від третьої особи (в судовому засіданні 14.02.2008р.): Шапоренко С.В. –гол. спец. юр. відділу, дов. від 03.01.2008р. № 3

Постанова виноситься після перерви, оголошеної в судовому засіданні з 14.02.2008р. по 21.02.2008р., на підставі ст. 150 Кодексу адміністративного судочинства України.

В судовому засіданні 21.02.2008р., на підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

СУТЬ СПОРУ:

Державною податковою інспекцією у Щорському районі (третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Головне управління Державного казначейства України у Чернігівській області) заявлено адміністративний позов до Закритого акціонерного сільськогосподарського товариства „Авангард” (надалі –відповідач) про стягнення 4028,00 грн. заборгованості за бюджетними позичками.

В судовому засіданні 14.02.2008р., позивач на підставі ст. 51 Кодексу адміністративного судочинства України надав письмову заяву про часткову зміну предмету позову. Згідно поданої заяви позивач просить додатково до суми основного боргу стягнути з відповідача 185,90 грн. пені, нарахованої на підставі подання відділення Державного казначейства в Щорському районі від 21.01.2008р. та відповідно Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затвердженої наказом ДПА України від 11.06.2003р. № 290 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.06.2003р. за № 522/7843.

Відповідач та третя особа під розписку були повідомлені про дату, час та місце проведення судового засідання, однак причини неявки до суду не повідомили.

В судовому засіданні 14.02.2008р. відповідач письмових заперечень проти позову не надав, проти адміністративного позову заперечив. Зокрема, відповідач посилається на те, що як договір про надання фінансової допомоги на проведення комплексу робіт в осінньо –зимовий період 1997/1998 років від 29.09.1997р. № 3 так і договір про надання фінансової допомоги для підготовки техніки до проведення весняно –польових робіт в 1998 році від 07.04.1998р. № 5 був підписаний керівником КСП „Авангард” Бондар В.М., проте підписи на цих договорах стоять різні.

Розглянувши подані документи і матеріали, вислухавши пояснення повноважного представника позивача, з’ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд ВСТАНОВИВ:

Згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 1003 від 11.09.1997р. „Про фінансову допомогу на проведення комплексних робіт в осінньо –зимовий період 1997/98 року”, було виділено на фінансування заходів з підготовки до роботи в осінньо –зимовий період 1997/98 року, забезпечення збирання та збереження врожаю 1997 року, інші невідкладні потреби Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним державним адміністраціям цільовим призначенням для сільськогосподарських товаровиробників 60 млн. грн. (на умовах повернення їх до 01 жовтня 1998р.).

Міністерством фінансів профінансовано зазначені витрати за рахунок резервного фонду Кабінету Міністрів України через органи Державного казначейства на підставі укладених з ними угод.

29.09.1997р. Відділенням Державного казначейства в Щорському районі був укладений з КСП „Авангард” договір № 3 про надання фінансової допомоги на проведення комплексу робіт в осінньо –зимовий період 1997/1998 років.

В п. 2.1 вказаного договору зазначено, що ВДК в Щорському районі зобов’язується надати КСП „Авангард” фінансову допомогу в розмірі 5,0 тис. грн. для проведення комплексу робіт в осінньо –зимовий період 1997/1998 року шляхом перерахування цих коштів на спеціальний рахунок сільськогосподарського підприємства „Урожай –97”, а фермерському господарству –на розрахунковий рахунок. Термін повернення фінансової допомоги 01 жовтня 1998 року ( п. 3.1 договору).

Згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 220 від 26.02.1998р. „Про фінансове забезпечення підготовки сільськогосподарської техніки до проведення весняно –польових робіт в 1998 році” було виділено Міністерством агропромислового комплексу Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним державним адміністраціям на фінансування заходів для підготовки сільськогосподарської техніки до проведення весняно –польових робіт у 1998 році цільовим призначенням безпосередньо сільськогосподарським товаровиробникам та агротехсервісним підприємствам на закупівлю запасних частин і ремонтних матеріалів та оплату послуг ремонтних підприємств 100 млн. грн., у т.ч. 50 млн. грн. за рахунок резервного фонду Кабінету Міністрів України та 50 млн. грн. за рахунок асигнувань, передбачених у Державному бюджеті України на 1998 рік для поповнення державного матеріального резерву Державному комітетові по матеріальних резервах (на умовах повернення коштів до 21 грудня 1998 року).

Міністерством фінансів профінансовано зазначені витрати за рахунок названих джерел фінансування через органи Державного казначейства на підставі укладених з ними угод.

Згідно з п. 5 Умов використання та повернення коштів, виділених для надання фінансової допомоги у підготовці техніки до проведення весняно –польових робіт у 1999 році (додаток № 2 до Постанови), відділення Державного казначейства у районах на підставі рішення райдержадміністрації укладають угоди із сільськогосподарськими товаровиробниками усіх форм власності та агротехсервісними підприємствами про надання і повернення фінансової допомоги і оплачують подані їм рахунки на запасні частини, ремонтні матеріали та послуги ремонтних підприємств.

07.04.1998р. Відділенням Державного казначейства в Щорському районі був укладений з КСП „Авангард” договір № 5 про надання фінансової допомоги для підготовки техніки до проведення весняно – польових робіт в 1998 році.

В п. 2.1 вказаного договору зазначено, що ВДК в Щорському районі зобов’язується надати КСП „Авангард” фінансову допомогу в 2,0 тис. грн. для підготовки техніки до проведення весняно –польових робіт в 1998 році шляхом оплати поданих рахунків на запасні частини, ремонтні матеріали та послуги ремонтних підприємств. Термін повернення допомоги 01 жовтня 1998 року (п. 3.3 договору).

Розпорядженням голови Щорської районної державної адміністрації від 28.03.1998р. № 106 „Про фінансове забезпечення підготовки сільськогосподарської техніки до проведення весняно –польових робіт в 1998 році” (відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 лютого 1998 року № 220 „Про фінансове забезпечення підготовки сільськогосподарської техніки до проведення весняно –польових робіт в 1998 році” та розпорядження обласної державної адміністрації № 140 від 16.03.1998 року) було виділено на фінансування заходів для підготовки сільськогосподарської техніки до проведення весняно –польових робіт в 1998 році сільськогосподарським товаровиробникам та ВАТ „Щорська сільгосптехніка” на закупівлю запасних частин, ремонтних матеріалів, оплату послуг по ремонту 85 тис. грн. на умовах повернення зазначених коштів до 01 жовтня 1998 року.

Згідно листа від 07.05.1998р. № 02 –22/286 Щорська районна державна адміністрація визначила управління сільського господарства та продовольства розпорядником державних коштів на 1998 рік, які виділяються на проплату запасних частин, оплату транспортних послуг та ремонту згідно постанови Кабінету Міністрів України від 26.02.1998р. № 220 та розпорядження облдержадміністрації від 16.03.1998р. № 140 для підприємств агропромислового комплексу.

Згідно довідки відділення Державного казначейства України в Щорському районі від 04.06.1998р. № 42 ВАТ „Щорська сільгосптехніка” відмовилось від коштів на закупівлю запасних частин згідно постанови Кабінету Міністрів України № 220 від 26.02.1998р. у зв’язку з чим був проведений розподіл коштів з урахуванням змін.

Як вбачається з інформативних даних про розподіл коштів згідно постанови Кабінету Міністрів України № 220 від 26.02.1998р. з урахуванням змін КСП „Авангард” отримало грошові кошти в сумі 2253,00 грн.

Згідно довідки відділення Державного казначейства України в Щорському районі від 11.06.1998р. управлінням сільського господарства та продовольства КПС „Авангард” додатково було виділено 800,00 грн. на закупівлю запасних частин згідно постанови Кабінету Міністрів України № 220 від 26.02.1998р. в межах одержаних 50000,00 грн.

Згідно з п. 3.3 р. 3 Статуту, Закрите акціонерне сільськогосподарське товариство „Авангард” є правонаступником суб’єкта підприємницької діяльності колективного сільськогосподарського підприємства „Авангард” Щорського району Чернігівської області.

Відповідно до ст. 2 Закону України „Про врегулювання заборгованості за бюджетними позичками, наданими державним та іншим сільськогосподарським підприємствам усіх форм власності і господарювання через обслуговуючі, заготівельні і переробні підприємства, та реструктуризацію заборгованості зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) переробних підприємств агропромислового комплексу” від 18 січня 2001 року № 2237 –III, реструктуризується на 8 років з виплатою щороку рівними частинами починаючи з 1 січня 2004 року решта заборгованості державних та інших сільськогосподарських підприємств усіх форм власності і господарювання, не врегульованої відповідно до статті 1 цього Закону, а також обслуговуючих, заготівельних та переробних підприємств, з якими такі сільськогосподарські підприємства уклали угоди на закупівлю зерна до державних ресурсів за державним замовленням (контрактом), за станом на 1 січня 2000 року за отримані ними в 1994-1999 роках бюджетні позички, включаючи грошові аванси та натуральні насіннєві і фуражні позички, зерно державних ресурсів та державних резервів, використане для придбання матеріально-технічних ресурсів, крім заборгованості за імпортну техніку, коштів, використаних не за цільовим призначенням, та сум, що підлягають врегулюванню відповідно до вимог статті 1 цього Закону і статті 2 Закону України "Про списання заборгованості зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) платників податків у зв'язку з реформуванням сільськогосподарських підприємств".

На підставі вказаного вище, відділенням Державного казначейства у Щорському районі реструктуризовано заборгованість ЗАСТ „Авангард” за бюджетними позичками, що надавались з резервного фонду Кабінету Міністрів України згідно постанов № 1003 від 11.09.1997р. та № 220 від 26.02.1998р.

Згідно акту звірки сум заборгованості між сільськогосподарськими підприємствами та організаціями, установами, через які надавались бюджетні позички, станом на 01.01.2007р. відповідач визнав реструктуризовану заборгованість по отриманим бюджетним позичкам в сумі 8052,24 грн.

20.09.2002р., управлінням сільського господарства і продовольства Щорської районної державної адміністрації та управлінням Державного казначейства у Щорському районі з одного боку та ЗАСТ „Авангард” з іншого, були складені протоколи № 19 та № 20 урегулювання заборгованості за бюджетними позичками, наданими державним та іншим сільськогосподарським підприємствам усіх форм власності і господарювання, між стороною –надавачем позичок та стороною –отримувачем.

Згідно вказаних протоколів відповідачем визнана заборгованість за бюджетними позичками у грошовій формі на загальну суму 8052,00 грн., яка була реструктуризована.

На підставі Розпорядження Кабінету Міністрів України № 186-р від 03.04.2002р. були затверджені графіки погашення реструктуризованої заборгованості за бюджетними позичками за Постановами Кабінету Міністрів України № 1003 від 11.09.1997р. та № 220 від 26.02.1998р.

Як вбачається з вказаних графіків, протягом 2004 –2007 р. р. відповідач повинен був перерахувати до державного бюджету 4028,00 грн.

Відповідачем дане зобов’язання виконано не було і на момент розгляду справи за ним існує заборгованість за бюджетними позичками в сумі 4028,00 грн.

Статтею 20 Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” № 107 –VI від 28.12.2007р. органи державної податкової служби України визнано в 2008 році органами стягнення заборгованості юридичних осіб перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками та фінансовою допомогою, наданою на поворотній основі.

Згідно п. 5.2. Договору від 29.09.1997р. та п. 5.1 Договору від 07.04.1998р. несвоєчасне повернення фінансової допомоги або нецільове її використання тягне за собою застосування санкцій, передбачених чинним законодавством.

За несвоєчасне повернення фінансової допомоги, наданої згідно Постанов Кабінету Міністрів України від 11.09.1997р. № 1003 та від 26.02.1998р. № 220, позивачем, на підставі Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затвердженої наказом ДПА України від 11.06.2003р. № 290 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.06.2003р. за № 522/7843 (надалі –Інструкція), нарахована пеня в сумі 185,90 грн. у т. ч. 117,28 грн. –за несвоєчасне повернення фінансової допомоги, наданої згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 11.09.1997р. № 1003, 68,62 грн. –за несвоєчасне повернення фінансової допомоги, наданої згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 26.02.1998р. № 220.

Проте, як вбачається з розділу 1 Інструкції, цю Інструкцію розроблено відповідно до Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, Закону України „Про систему оподаткування в Україні", Закону України „Про державну податкову службу в Україні" та інших нормативно-правових актів.

Інструкція встановлює порядок ведення органами державної податкової служби обліку нарахування та погашення пені, що справляється з платника податків у зв'язку з несвоєчасним погашенням узгодженого податкового зобов'язання.

Відповідно до п. 1.2 –1.4 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000р. № 2181 –ІІІ (надалі –Закон № 2181):

податкове зобов'язання –зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України;

податковий борг (недоїмка) –податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання;

пеня –плата у вигляді процентів, нарахованих на суму податкового боргу (без урахування пені), що справляється з платника податків у зв'язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов'язання.

Преамбулою Закону № 2181 встановлено, що цей Закон не регулює питання погашення та обслуговування кредитів, наданих за рахунок бюджетних коштів або позик, залучених державою чи під державні гарантії, інших зобов'язань, що випливають з угод, укладених державними органами та/або від імені держави, які регулюються нормами цивільного законодавства та іншими законами з питань державного боргу та його обслуговування.

До того ж, Законом України „Про державну податкову службу в Україні" на державні податкові інспекції в районах покладені функції лише по здійсненню контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів). В даному випадку, орган державної податкової служби являється лише органом стягнення заборгованості за бюджетною позичкою, а функції контролю за своєчасним її поверненням Бюджетним кодексом України покладені, зокрема, на органи Державного казначейства України.

Таким чином, суд приходить до висновку про безпідставність нарахування позивачем пені за прострочення повернення бюджетної позички на підставі Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби.

Враховуючи, що в договорі про надання фінансової допомоги на проведення комплексу робіт в осінньо –зимовий період 1997/1998 років від 29.09.1997р. та в договорі про надання фінансової допомоги для підготовки техніки до проведення весняно –польових робіт в 1998 році від 07.04.1998р. не визначено конкретний вид санкцій та їх розмір за прострочення повернення фінансової допомоги, не встановлений він і чинним законодавством, вимоги про стягнення пені задоволенню не підлягають.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Заперечення Відповідача не можуть бути прийняті судом до уваги, виходячи з наступного:

Відповідно до ст. 37 Цивільного кодексу УРСР, юридична особа припиняється шляхом ліквідації або реорганізації.

Згідно ст. 31 Закону України „Про колективне сільськогосподарське підприємство”, реорганізація (злиття, приєднання, поділ, виділення, перетворення) та ліквідація підприємства провадяться за рішенням загальних зборів (зборів уповноважених) його членів або за рішенням суду.

При перетворенні одного підприємства в інше до новоствореного підприємства переходять усі майнові права і обов'язки колишнього підприємства.

Згідно з п. 3.3 р. 3 Статуту, Закрите акціонерне сільськогосподарське товариство „Авангард” є правонаступником суб’єкта підприємницької діяльності колективного сільськогосподарського підприємства „Авангард” Щорського району Чернігівської області, а отже відповідає за всіма його зобов’язаннями.

Згідно ст. 151 Цивільного кодексу УРСР, зобов'язання виникають з договору або інших підстав, зазначених у статті 4 цього Кодексу. Відповідно до цієї статті цивільні права і обов'язки виникають, зокрема, з угод, передбачених законом, а також з угод, хоч і не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать; з адміністративних актів, у тому числі для державних, кооперативних та інших громадських організацій –з актів планування.

У відповідності до ст. 220 Цивільного кодексу УРСР, зобов'язання припиняється угодою сторін, зокрема угодою про заміну одного зобов'язання іншим між тими ж особами.

Таким чином, після складання та підписання протоколів урегулювання заборгованості за бюджетними позичками, наданими державним та іншим сільськогосподарським підприємствам усіх форм власності і господарювання, між стороною –надавачем позичок та стороною –отримувачем, а також графіків погашення реструктуризованої заборгованості за бюджетними позичками, припинилися зобов’язання відповідача за договорами від 29.09.1997р. № 3 та від 07.04.1998р. № 5 та виникли нові зобов’язання по сплаті щорічних платежів до 2011 року на суму 4028,00 грн. Факт підписання головою правління ЗАСТ «Авангард»протоколів від 20.09.2002р. № 19, № 20 повністю визнається Відповідачем.

Враховуючи вищевикладене, позовні підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем –фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. 2 Закону України „Про врегулювання заборгованості за бюджетними позичками, наданими державним та іншим сільськогосподарським підприємствам усіх форм власності і господарювання через обслуговуючі, заготівельні і переробні підприємства, та реструктуризацію заборгованості зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) переробних підприємств агропромислового комплексу”, ст. 20 Закону України “ Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, ст. 1 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні", ст. ст. 51, 71, 94, 158 –163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з закритого акціонерного сільськогосподарського товариства „Авангард”, с. Жовідь Щорського району, вул. Самодіда, 46 (р/р 26052051401413 в філії ЧРУ ЗАТ КБ „Приватбанк”, МФО 353586, код 03800296) в доход Державного бюджету України (Отримувач: Державний бюджет, код 21408863, рахунок 31137404700569 в ГУДКУ в Чернігівській області, МФО 853592) 2500 грн. 00 коп. заборгованості по бюджетним позичкам, наданим в грошовій формі, згідно постанови КМУ від 11.09.1997р. № 1003.

Стягнути з закритого акціонерного сільськогосподарського товариства „Авангард”, с. Жовідь Щорського району, вул. Самодіда, 46 (р/р 26052051401413 в філії ЧРУ ЗАТ КБ „Приватбанк”, МФО 353586, код 03800296) в доход Державного бюджету України (Отримувач: Державний бюджет, код 21408863 рахунок 31136405700569 в ГУДКУ в Чернігівській області, МФО 853592) 1528 грн. 00 коп. заборгованості по бюджетним позичкам, наданим в грошовій формі, згідно постанови КМУ від 26.02.1998р. № 220.

В решті позову відмовити.

Дана постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в наступному порядку: про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу –з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Дана постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) А.С.Сидоренко

Постанова складена у повному обсязі 22 лютого 2008 року.

Суддя (підпис) А.С.Сидоренко