ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м.Херсон, вул. Горького, 18
____________________________
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 год. 45 хв."19" лютого 2008 р. Справа № 11/83-АП-08
м. Херсон, вул. Горького, буд. 18, зал судових засідань № 319
Господарський суд Херсонської області у складі судді Чернявського В.В. при секретарі Борхаленко О.А. за участю представників сторін:
від позивача: Завгороднього В.А.- гол. бухг., дов. № 101 від 18.02.2008р.
від відповідача: Шолудька Є.С. зав. юр. сект., пост. дов. № 4883/9/10-041 від 22.11.2007р.
розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Районного комунального підприємства "Райсількомунгосп", м. Скадовськ
до Державної податкової інспекції у Скадовському районі, м. Скадовськ
про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення
Провадження у справі відкрито за позовом про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення, яким відповідач визначив позивачеві 1696,07грн. штрафу за порушення строків сплати податкових зобов’язань з податку на прибуток.
Позивач вказує, що штраф визначено з порушенням передбаченого п.п.15.1.1 ст.15 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (Закон № 2181) строку в 1095 днів.
Відповідач позов не визнав, надав письмові заперечення проти позовних вимог, стверджуючи наступне.
Чинним Законом № 2181 не обмежено строків застосування штрафів за порушення строків оплати узгоджених податкових зобов’язань. Обмеження в 1095 днів строків визначення податкових зобов’язань не стосуються строків визначення спірних штрафів.
С у д в с т а н о в и в:
Податковим повідомленням-рішенням № 0009061501/0 від 24.10.2007р. ДПІ у Скадовському районі визначила суб’єкту з назвою “Районне кооперативно- орендне сільське комунальне господарство по наданню послуг сільському населенню” з ідентифікаційним кодом 01352824 1696,07грн. штрафу як 20% від суми 8480,35грн. за затримку на 1 календарний день граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання в 8480,35грн. Прийняття цього податкового повідомлення-рішення мотивується посиланням на обставини, встановлені за актом перевірки № 478/15/01352824 від 24.10.2007р., застосуванням п.п. 17.1.7 ст.17 Закону № 2181.
Позов про визнання нечинним вказаного податкового повідомлення-рішення підлягає задоволенню з таким підстав.
За актом ДПІ у Скадовському районі № 478/15/01352824 від 19.10.2007р. “про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати податку на прибуток до бюджету” встановлено такі порушення строків сплати узгоджених податкових зобов’язань платником податку на прибуток під назвою "Райсількомунгосп" (код ЄДРПОУ 01352824):
- з числа податкового зобов'язання в 3161,85грн. задекларованого у податковій декларації за І кв. 2001р. (вх. № 4546 від 27.04.2001р.) 500 грн. сплачено 07.06.2001р. з порушенням строку на 36 днів, 100грн. сплачено 21.06.2001р. з порушенням строку на 47 днів, 500грн. сплачено 27.06.2001р. з порушенням строку на 52 дні, 500грн. сплачено 06.07.2001р. з порушенням строку на 59 днів, 1000 грн. сплачено 07.09.2001р. з порушенням строку на 61 день;
- з числа податкового зобов'язання в 1312,02грн., задекларованого у податковій декларації за півріччя 2001р. (вх. № 8871 від 23.07.2001р.) 462,55грн. сплачено 14.09.2001р. з порушенням строку на 119 днів, 37,45грн. сплачено цього ж дня з такою ж прострочкою, 300 грн. сплачено 19.12.2001р. з порушенням строку на 201 день, 223,07грн. сплачено 26.12.2001р. з прострочкою в 207 днів, 150грн. сплачено 22.01.2002р. з прострочкою в 228 днів, 14,.07грн. сплачено 25.01.2002р. з прострочкою в 231 день, 144,63 грн. сплачено 06.02.2002р. з прострочкою в 240 днів, 442,80грн. сплачено 06.02.2002р. з прострочкою в 240 днів, 442,80грн. сплачено 06.02.2002р. з прострочкою в 240 днів.
Вказане в оспорюваному податковому повідомленні-рішенні “Районне кооперативно-орендне сільське комунальне господарство по наданню послуг сільському населенню” з ідентифікаційним кодом 01352824, вказаний в акті перевірки “Райсількомунгосп”, код ЄДРПОУ 01352824, та позивача - Районне комунальне підприємство “Райсількомунгосп”, код ЄДРПОУ 01352824, суд ідентифікує як одну особу - позивача.
У названому акті перевірки у відмінності від оспорюваного податкового повідомлення-рішення зазначена інша сума простроченого зобов’язання - не 8480,35грн., а 4374,57грн. (наведені у акті складові за сумою), та інша кількість днів прострочки - не 1 день, а період від 36-ти до 240 днів прострочки, при цьому в таблиці за викладенням акта перевірки кількість днів прострочки виконання податкового зобов’язання за півріччя 2001р. порахована невірно.
Згідно з вже згаданим п.п.17.1.7 ст.17 Закону № 2181 у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Відповідно до п.п.15.1.1. ст.15 Закону № 2181 в повноваженнях податкового органу самостійно визначати суми податкових зобов"язань платника податків не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації ,- а у разі, коли така податкова декларація була подана пізніше ,- за днем її фактичного подання.
Ні ця норма, ні вся ст.15 Закону № 2181 не містять обмежень строків визначення штрафів за порушення платниками строків оплати самостійно задекларованих зобов'язань. У спірному випадку мова йде про сплату позивачем із запізненням ним же задекларованих, а не визначених контролюючим органом, податкових зобов'язань.
Підстави для визначення таких штрафів наведені у вже викладеному в цій постанові п.п.17.1.7 ст.17 Закону № 2181.
Суд приймає до уваги, що за законодавчим визначенням у ст.1 Закону №2181 штраф не є власне податковим зобов'язанням, таким є зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України. Однак, штраф поряд з податковим зобов'язанням, не сплаченим у нормативно встановлений строк, відноситься до складу податкового боргу.
Як слідує з наведеного п.п.17.1.7 ст.17 Закону № 2181 розміри штрафів залежать від кількості днів прострочки. Для встановлення всіх елементів складу економічного правопорушення органу державної податкової служби слід встановити кількість днів прострочки оплати податкового зобов'язання платником; це можна зробити тільки після фактичної оплати зобов'язання, - тому повний склад економічного правопорушення з визначенням кількості днів прострочки встановлюється після дня реальної сплати податкового зобов'язання. До цього дня кількість днів прострочки може лише припускатися. Тобто, економічне порушення, яке полягає у прострочці виконання податкового зобов'язання, є закінченим зі сплатою простроченого зобов'язання; до такої сплати ще не існує повного складу економічного порушення. Оскільки порушення є закінченим зі сплатою зобов'язання, тільки після такої сплати порушення може бути виявленим, розпочинає перебіг строк на визначення штрафу.
Цей строк, як вже зазначено судом, не врегульовано ст.15 і іншими статтями Закону № 2181.
Строк, який має застосовуватися у спорі, зазначений у ст.250 Господарського кодексу (ГК) України. За цією ст. 250 ГК України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через 1 рік з дня порушення суб'єктом правил здійснення господарської діяльності. За правовою природою штраф за порушення строків оплати податкового зобов'язання є адміністративно - господарською санкцією, визначення, правила, терміни застосування яких унормовані гл.27 ГК України.
Оспорювані штрафи визначено 24.10.2007р. за порушення, виявлені 19.10.2007р. за актом перевірки, відповідно, 6 - місячний строк, вказаний у ст.250 ГК України при цьому дотримано, але не дотримано річного строку з дня вчинення порушення.
Як вже зазначено судом закінчений склад порушення, відповідальність за яке передбачено у п.п.17.1.17 ст.17 Закону №2181, в діях платника податків з'являється з дня сплати простроченого податкового зобов'язання, відповідно, пізніше, ніж через 1 рік після цього дня платника податків вже не можна покарати штрафами за п.п.17.1.7 ст.17 Закону №2181 ні за яких обставин, оскільки заборона на таке покарання поза межами річного строку передбачена ст.250 ГК України.
24.10.2007р. позивача покарано за порушення, останнє з яких закінчилося 22.07.2001р.
Задовольняючи позов суд відносить судовий збір у справі на державний бюджет України.
Керуючись ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в:
1.Позов задовольнити.
2. Визнати нечинним податкове повідомлення-рішення № 0009061501/0 від 24.10.2007р. щодо визначення Державною податковою інспекцією у Скадовському районі Районному кооперативно - орендному сільському комунальному господарству по наданню послуг сільському населенню (код ЄДР 01352824) 1696грн. 07коп. штрафу.
3.Стягнути з Державного бюджету України (Уповноважений територіальний орган - Головне управління Державного казначейства України у Херсонській області, м. Херсон, вул. Комсомольська, буд. 21, код ЄДРПОУ 24104230) на користь Районного комунального підприємства "Районкомунгосп", код ЄДР 01352824, Херсонська обл., м. Скадовськ, 3грн. 40коп. на відшкодування витрат зі сплати судового збору.
Виконавчий лист видати за зверненням позивача після набрання постановою законної сили.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови у повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви на апеляційне оскарження, якщо такої заяви не буде подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження буде подано, але апеляційної скарги у визначений строк подано не буде, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.В. Чернявський
Повний текс постанови
складено 22.02.2008р.