ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
"18" лютого 2008 р.
Справа № 15/15
Господарський суд Кіровоградської області в складі судді С.В. Таран, розглянувши у відкритому судовому засіданні 18.02.2008 року о 15 год. 12 хв. при секретарі Патлаченко А.Л. матеріали адміністративної справи №15/15
за позовом: Управління Пенсійного фонду України в м. Світловодськ, м.Світловодськ Кіровоградської області
до відповідача: товариства з обмеженою відповідальністю "Світловодський машинобудівний завод", м. Світловодськ Кіровоградської області
про стягнення 87761 грн. 02 коп.
ПРЕДСТАВНИКИ:
від позивача - Жеглата Т.В., довіреність №926/08-28 від 15.02.08р., головний спеціаліст-юрисконсульт;
від відповідача - Струць П.Г., генеральний директор, на підставі наказу № 14 від 06.03.06р.
Управлінням Пенсійного фонду України в м. Світловодськ подано позов про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю "Світловодський машинобудівний завод" заборгованості по штрафних санкціях та пені в сумі 87761,02 грн.
Відповідач адміністративний позов визнав повністю, при цьому звернув увагу на складне фінансове становище товариства (а.с. 16-17). Крім того, товариство з обмеженою відповідальністю "Світловодський машинобудівний завод" просить суд розстрочити виконання судового рішення на 8 років.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, оцінивши наявні в матеріалах справи та досліджені в судовому засіданні докази, господарський суд встановив наступне.
Відповідно до Положення про управління Пенсійного фонду України в м.Світловодськ, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.01.2004 року №1-4, управління Пенсійного фонду України в м. Світловодськ є органом Фонду, підвідомчим головному управлінню Фонду в Кіровоградській області, що разом утворюють систему органів Фонду, яке здійснює управління фінансами пенсійного забезпечення в межах міста.
Згідно п. 1 вказаного Положення управління контролює надходження збору та інших платежів до Фонду від підприємств, установ, організацій та громадян, збирає у встановленому порядку відповідну звітність, проводить планові та позапланові перевірки фінансово-бухгалтерських документів, звітів та інших документів щодо правильності обчислення та сплати збору.
Управління має право вживати в установленому законодавством порядку заходів, спрямованих на стягнення не внесених своєчасно сум збору разом з нарахованою пенею, а також застосовувати штрафні санкції відповідно до законодавства.
Абзацом 8 частини третьої статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який вступив в силу з 01.01.2004 р., передбачено право органу Пенсійного фонду на звернення до суду чи господарського суду з позовом про стягнення недоїмки.
Відповідно до статті 8 "Про пенсійне забезпечення" виплата пенсій здійснюється з коштів Пенсійного фонду України відповідно фонд якого формується за рахунок коштів, що відраховується підприємствами і організаціями.
До страхових внесків згідно статті 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відносяться кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.
Відповідно до статей 18, 19, 20 пункту 8 Розділу 15 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхові внески, що перераховуються до солідарної системи, сплачуються страхувальниками та застрахованими особами на умовах і в порядку, визначеному цим Законом, та у розмірах, передбачених Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 № 400/97, тобто платник нараховує та сплачує страхові внески у встановлений граничний термін за визначеною ставкою відповідно до Закону України “Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування” (до 31.03.2005р. –32%, з 31.03.2005 р . –32,3%, з 01.01.2006р.–31,8%) від суми фактичних витрат на оплату праці найманих працівників і відраховує та перераховує страхові внески від об'єкті оподаткування застрахованих осіб - найманих працівників за ставкою 1-2 % від їх сукупного оподатковуваного доходу.
Згідно з пунктом 6 та 12 ст. 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески нараховані за відповідний базовий звітний період (календарний місяць), не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовий період дорівнює 1 календарному місяцю. Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Світловодський машинобудівний завод" зареєстровано 04.07.2005 року в управлінні Пенсійного фонду України в м. Світловодськ, а тому відповідно до цього є платником по платежах до бюджету управління (а.с. 6).
За період з 20.10.2005р. по 07.09.2007р. відповідачем було порушено строки сплати страхових внесків. Вказані обставини не заперечуються відповідачем.
Відповідно до частини 8 статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" після закінчення встановлених строків сплати страхових внесків на недоїмку нараховується пеня з розрахунку 0,1% суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Крім того, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу (пункт 2 частини 9 статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ).
За вказане порушення рішенням № 487 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків від 28.11.2007 року (далі- рішення №487 від 28.11.2007 р.) управлінням Пенсійного фонду в м.Світловодськ до відповідача застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу та пені на загальну суму 87761 грн. 02 коп., з яких 70399,09 грн. - штраф та 17361,93 грн.- пеня. (а.с. 8).
Абзацом 3 частини чотирнадцятої статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що суми пені та фінансових санкцій, застосованих за порушення порядку та строків обчислення, нарахування та сплати страхових внесків стягуються в тому ж порядку, що й недоїмка зі сплати страхових внесків.
Відповідачем не надано суду доказів оскарження рішення №487 від 28.11.2007 року в порядку, визначеному частиною 13 статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
За письмовим повідомленням позивача б/н від 18.02.2008р. (вх.№02-14/5500 від 18.02.2008р.) рішення №487 від 28.11.2007 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені в передбаченому чинним законодавством порядку відповідачем не оскаржувалось (а.с. 18).
Оскільки докази сплати фінансових санкцій в повному обсязі в матеріалах справи відсутні, позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Стосовно заяви відповідача №118 від 15.02.2008 р. (вх.№02-14/5499 від 18.02.2008р.) про розстрочку виконання постанови суду на 8 років слід зазначити наступне.
Відповідно до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду, що видав виконавчий документ, із поданням, а сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Суд розглядає питання про відстрочення або розстрочення виконання судового рішення та у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання рішення, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення.
Із змісту вказаної вище норми вбачається, що питання відстрочення, розстрочення, зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення вирішується судом, який видав виконавчий документ. Отже, обов"язковою умовою задоволення заяви про відстрочення, розстрочення, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення є наявність виданого судом виконавчого документа, який відповідно до вимог статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України видається за заявою стягувача.
Крім того, господарський суд зазначає, що статтею 162 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено право суду, приймаючи рішення (постанову), вирішувати питання про розстрочку або відстрочку його виконання.
За таких обставин, в задоволенні заяви відповідача №118 від 15.02.2008 р. (вх.№02-14/5499 від 18.02.2008р.) про розстрочку виконання постанови суду від 18.02.2008 року слід відмовити.
Керуючись статтями 160, 162, 163, частинами 1-4 статті 254, статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України, пунктом 6 "Прикінцевих та перехідних положень" Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Світловодський машинобудівний завод" (27500, Кіровоградська область, м. Світловодськ, вул. Обсерваторна, 3, р/р № 26008439323001 в КФ КБ "ПриватБанк", МФО 323583, код 30119170) на користь Управління Пенсійного фонду України в м.Світловодськ (27500, Кіровоградська область, м. Світловодськ, вул. Леніна, 96, р/р № 256053121233 в ВАТ "Державний ощадний банк України" м. Кіровоград, МФО 323475, код 20650208) – 87761,02 грн. штрафних санкцій та пені.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через господарський суд Кіровоградської області. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, і копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлено 21.02.2008 року.
Суддя
С.В. Таран