Рішення № 14215764, 09.03.2011, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
09.03.2011
Номер справи
5023/646/11
Номер документу
14215764
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"09" березня 2011 р. Справа № 5023/646/11

вх. № 646/11

Суддя господарського суду Жигалкін І.П.

при секретарі судового засідання Бережанова Ю.Ю.

за участю представників сторін:

позивача - Сосіної І.О. (дов. № 5363/01-17/03-16 від 03.12.2010 р.)

відповідача - не з'явився

розглянувши справу за позовом Державної екологічної інспекції в Харківській області, м. Харків

до Державного підпроиємства "Куп'янське лісове господарство", м. Куп'янськ

про стягнення 20 939,97 грн.

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Державна екологічна інспекція в Харківській області, звернувся до господарського суду Харківської області з позовом про стягнення з відповідача, Державного підприємства "Куп'янське лісове господарство", "Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності", шкоду та майнові стягнення, заподіяних державі, внаслідок порушення вимог Лісового кодексу України та Санітарних правил в лісах України в розмірі 20 939, 97 грн.

Представник позивача у судовому засіданні підтримує заявлені позовні вимоги та просить суд задовольнити їх у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, у наданому клопотанні просить суд відкласти розгляд справи на іншу дату після 24.03.2011 року, у зв'язку з щорічною відпусткою юрисконсульта Зубар О.М. або розглядати справу без участі представника Державного підприємства "Куп'янське лісове господарство". Також пояснює, що позовні вимоги Державної екологічної інспекції в Харківській області визнає повністю. Про день та час розгляду справи був повідомлений належним чином.

Судом виконано процесуальний обов'язок щодо повідомлення учасників процесу про дату, час та місце розгляду справи відповідно до вимог пункту 3.5.11 Інструкції з діловодства в господарських судах України, затвердженої наказом Вищого господарського суду України від 10.12.2002 р. № 75 (з подальшими змінами), а тому суд вважає можливим розглядати справу за наявними в ній матеріалами, як це передбачено статтею 75 Господарського процесуального кодексу України.

Особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною в позовній заяві (роз’яснення Президії Вищого Арбітражного суду України від 18.09.97 № 02 - 5/289 із змінами “Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України”).

Крім того, в інформаційному листі Вищого господарського суду України від 14.08.2007р. № 01-8/675 “Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у першому півріччі 2007 року” (пункт 15) зазначено, що відповідно до пункту 2 частини другої статті 54 Господарського процесуального кодексу України позовна заява повинна містити, зокрема, місцезнаходження сторін (для юридичних осіб).

Відповідно до вимог ст. 75 Господарського процесуального Кодексу України, якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами. Проаналізувавши зібрані по справі докази, суд дійшов висновку про достатність матеріалів справи для її розгляду по суті за відсутності представника відповідача та його відзиву на позовну заяву.

З’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача всебічно і повно дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

За результатами перевірки інспекторами Інспекції 14 травня 2010 року був складений акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 05-24-75, який був підписаний особисто директором ДП “Куп’янське лісове господарство”Григоренко В.С., у якому було зазначено, що на території державного лісового фонду лісгоспу розташовано вісім об'єктів природно –заповідного фонду загальною площею 598,2 га. В тому числі три ботанічних заказника („Борівський" - 85,0 га - Борівське л-во; „Озерне"- 44,5 га, „Дворубчине"- 68,0 га - Кам'янське л-во), один ботанічний заказник місцевого значення „Коновалове" - 25 га - Дворічанське л-во, заповідне урочище „Божкове" - 79,0 га, ботанічна пам'ятка природи „Неруб" - 6,2 га, лісове заповідне урочище „Дегтярне" - 179,0 га, регіональний ландшафтний парк „Великобурлуцький степ" - 399,4 га. Та 220,4 га („Божкове” –79,0 га, „Дігтярне” –141,4 га) лісових заповідних урочищ входить до складу регіонального ландшафтного парку.

Також в результаті перевірки, Позивачем, встановлено, що в 2009 році підприємством призначено та проведено вибірково –санітарні рубки, прохідні рубки які не запроектовані лісовпорядкуванням, в порушення п.4 Правил поліпшення якісного складу лісів не повідомили про це територіальні органи Мінприроди.

В порушення підпункту в) пункту 6 Санітарних правил в лісах України Кам’янським лісництвом в кварталі 19 виділ 15.1 на площі 0,09 га, вибіркова санітарна рубка 2009 року, в заборонений період була проведена заготівля деревини хвойних порід, що пошкоджена кореневою губкою (згідно наряду заготівля проведена 21.08.09, 21.10.09). В зв’язку з цим було нараховане майнове стягнення за порушення термінів проведення санітарних рубок.

В кварталі 98, виділ 1, площа 28,9га, вибіркова санітарна рубка має місце складування лісопродукції яка необмежені мінералізованою смугою шириною 2,8 м. В кварталі 98, виділ 18, площа 10,8га, вибіркова санітарна рубка, відсутні два лісогосподарських діляночних стовпчика. В кварталі 56 ділянка 10 Сенківського лісництва, прорідження, відсутні діляночці стовпчики. В кварталі 62 ділянка 1 Сенківського лісництва, діляночці стовпчики на проведення рубки не відповідають нормативам ДСТУ 3534-97. В кварталі 60 ділянка а 16 Сенківського лісництва, прорідження, діляночці стовпчики на проведення рубки не відповідають нормативам ДСТУ 3534-97. В кварталі 58 ділянка 5 Сенківського лісництва, прохідна рубка, має місце складування лісопродукції яка необмежені мінералізованою смугою шириною 2,8 м. В кварталі 190 ділянка 21.1 Куп’янського лісництва має місце складування лісо продукції яка необмежені мінералізованою смугою шириною 2,8 м. В кварталі 31 виділ 1.1 площа 5,5 га Дворічанського лісництва, прохідна рубка, лісосіка частково неочищена від порубкових залишків (площа 1,65 га). В кварталі 61 виділ 4 площа 11,0 га, Дворічанського лісництва, прохідна рубка, лісосіка частково неочищена від парубкових залишків (площа 3,3 га). В кварталі 82 виділ 6 площа 9,5 га, Дворічанського лісництва, вибіркова санітарна рубка, лісосіка неочищена від парубкових залишків. В кварталі 15 виділ 6 площа 4,0 га, Дворічанського лісництва, прохідна рубка, лісосіка неочищена від парубкових залишків. В кварталі 15 виділ 11 площа 4,8 га, Дворічанського лісництва, прохідна рубка, лісосіка неочищена від парубкових залишків. В кварталі 55 виділ 1,1 площа 0,4 га, Дворічанського лісництва, суцільна санітарна рубка, лісосіка неочищена від парубкових залишків. В кварталі 55 виділ 1,2 площа 0,3 га, Дворічанського лісництва, суцільна санітарна рубка лісосіка частково неочищена від парубкових залишків (площа 0,15 га). В кварталі 38 виділ 3 площа 2,5 га, Дворічанського лісництва, прохідна рубка, лісосіка неочищена від парубкових залишків. В кварталі 43 виділ 6 площа 3,2 га, Дворічанського лісництва, прохідна рубка, лісосіка неочищена від парубкових залишків. В кварталі 190 виділ 21.1 площа 1,3 га, Куп’янського лісництва, суцільна санітарна рубка, лісосіка неочищена від парубкових залишків. В кварталі 10 виділ 3 площа 17,3 га, Кам’янського лісництва, прохідна рубка, лісосіка неочищена від парубкових залишків. В кварталі 22 виділ 12 площа 10 га, Кам’янського лісництва, прохідна рубка, лісосіка неочищена від парубкових залишків. В кварталі 55 виділ 1 площа 15,2 га, Кам’янського лісництва, прохідна рубка, лісосіка неочищена від парубкових залишків. В кварталі 57 виділ 1 площа 5,9 га, Кам’янського лісництва, прохідна рубка, лісосіка неочищена від парубкових залишків. В кварталі 57 виділ 3 площа 11,5 га, Кам’янського лісництва, прохідна рубка, лісосіка неочищена від парубкових залишків. На підставі чого були нараховані майнові стягнення за очистку лісосік з порушенням Санітарних правил в лісах України.

При проведенні вибіркової санітарної рубки 2009 року в кварталі 35 виділ 1 на площі 2,5 га Кам’янського лісництва, встановлена незаконна рубка 3 дерев. При перевірці суцільної санітарної рубки в кварталі 190 ділянка 21.2 Куп’янського лісництва було встановлено факт недорубу одного дерева сосни на 26 см. При перевірці суцільної санітарної рубки в кварталі 190 ділянка 21.2 Куп’янського лісництва була встановлена незаконна рубка 5 дерев в кварталі 190, виділ 21. При перевірці суцільної санітарної рубки в кварталі 190 ділянка 21.1 Куп’янського лісництва була встановлена незаконна рубка 30 дерев в кварталі 190, виділ 256 вищезгаданого лісництва.

Для усунення порушень виявлених під час здійснення планового заходу Державною екологічною інспекцією в Харківській області було винесено припис № 05-21-16 від 19 травня 2010 року.

На підставі викладеного та в порушення ст.ст. 36, 37 Лісового Кодексу України, п.п. 32, 33 Санітарних правил в лісах України, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 27 липня 1995 р. N 555 в кварталі 31 виділ 1.1 площа 5,5 га Дворічанського лісництва, в кварталі 61 виділ 4 площа 11,0 га, Дворічанського лісництва, в кварталі 82 виділ 6 площа 9,5 га, Дворічанського лісництва, в кварталі 15 виділ 6 площа 4,0 га, Дворічанського лісництва, в кварталі 15 виділ 11 площа 4,8 га, Дворічанського лісництва, в кварталі 55 виділ 1,1 площа 0,4 га, Дворічанського лісництва, в кварталі 55 виділ 1,2 площа 0,3 га, Дворічанського лісництва, в кварталі 38 виділ 3 площа 2,5 га, Дворічанського лісництва, в кварталі 43 виділ 6 площа 3,2 га, Дворічанського лісництва, в кварталі 190 виділ 21.1 площа 1,3 га, Куп’янського лісництва, в кварталі 10 виділ 3 площа 17,3 га, Кам’янського лісництва, в кварталі 22 виділ 12 площа 10 га, Кам’янського лісництва, в кварталі 55 виділ 1 площа 15,2 га, Кам’янського лісництва, в кварталі 57 виділ 1 площа 5,9 га, Кам’янського лісництва, в кварталі 57 виділ 3 площа 11,5 га, Кам’янського лісництва допущено захаращення площі парубковими залишками (згідно лісорубних квитків порубкові залишки повинні спалюватись).

У зв’язку з цим у відповідності до п. 52 Санітарних правил в лісах України, Відповідачеві було нараховане майнове стягнення на загальну суму 9 526,35 грн.

В порушення ст. ст. 67, 69 Лісового Кодексу України при проведенні суцільно –санітарної рубки 2009 року в квартал 190 виділ 21 Куп’янського лісництва виявлено 5 самовільно зрубаних дерев, в кварталі 190, виділ 25 Куп’янського лісництва виявлено 30 самовільно зрубаних дерев, в кварталі 35 виділ 1 Кам’янського лісництва виявлено 3 самовільно зрубаних дерева.

У зв’язку з вищевикладеним, у відповідності до додатку 1 “Такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами незаконним вирубуванням та пошкодженням дерев і чагарників до ступеня припинення росту” Постанови Кабінету Міністрів України від 23 липня 2008 року № 665, нараховано шкоду на загальну суму 11 290,62 грн.

Також встановлено, що в порушення підпункту в) пункту 6 Санітарних правил в лісах України, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 27 липня 1995 р. N 555, Кам’янським лісництвом в заборонений період була проведена заготівля деревини хвойних порід, що пошкоджена кореневою губкою (квартал 19 виділ 15.1).

У зв’язку з вищевикладеним у відповідності до п. 52 Санітарних правил в лісах України, нараховані майнові стягнення на загальну суму 123,00 грн.

Для усунення порушень виявлених під час здійснення планової перевірки був винесен припис № 05-21-16 від 19 травня 2010 року.

На підставі викладеного, Позивачем, Державною екологічною інспекцією в Харківській області була складена та пред’явлена Претензія № 82 від 19.05.2010 на загальну суму 20 939,97 грн., яка власноручно була отримана інженером Відповідача, ДП “Куп’янське лісове господарство”, Радько П.Г., про що свідчить його особистий підпис на претензії.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, третіх осіб, повністю, всесторонньо, за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом, оцінивши надані сторонами докази та надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам справи з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог учасників судового процесу, користуючись принципом об’єктивної істини, принципами добросовісності, розумності та справедливості суд вважає, що позовні вимоги Позивача підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 1 ГПК України, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених ГПК України заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Відповідно до ст. 14 Лісового Кодексу України, громадяни та юридичні особи, які мають у приватній власності ліси, зобов'язані: - вести лісове господарство на основі матеріалів лісовпорядкування відповідно до цього Кодексу; - забезпечувати охорону, захист, відтворення і підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей та покращання родючості ґрунтів, виконувати інші заходи відповідно до вимог лісового законодавства; - дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів; - вести лісове господарство та використовувати лісові ресурси способами, які не завдають шкоди навколишньому природному середовищу, забезпечують збереження корисних властивостей лісів і створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення; - вести первинний облік лісів, надавати в установленому законодавством порядку статистичну звітність та інформацію про стан лісів і використання лісових ресурсів; - забезпечувати охорону типових та унікальних природних комплексів і об'єктів, рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів тваринного і рослинного світу, рослинних угруповань, сприяти формуванню екологічної мережі відповідно до природоохоронного законодавства.

Відповідно до ст. 36 Лісового Кодексу України, нормативно-правові акти з ведення лісового господарства встановлюють порядок і вимоги до системи заходів з охорони, захисту, використання та відтворення лісів, комплекс якісних та кількісних показників, параметрів, що забезпечують регулювання діяльності у цій галузі.

Відповідно до ст. 37 Лісового Кодексу України, нормативно-правовими актами з ведення лісового господарства регулюються: - поділ лісів на категорії залежно від значення та основних виконуваних ними функцій; - проведення рубок головного користування; - організація лісовпорядкування; - ведення державного лісового кадастру, обліку і моніторингу лісів; - організація та проведення лісової сертифікації; - заготівля другорядних лісових матеріалів і здійснення побічних лісових користувань; - використання корисних властивостей лісів для культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо-виховних цілей, потреб мисливського господарства та проведення науково-дослідних робіт; - відновлення лісів і лісорозведення; - здійснення заходів щодо підвищення продуктивності, поліпшення якісного складу лісів; - здійснення охорони лісів від пожеж; - здійснення захисту лісів від шкідників і хвороб.

Законом, іншими нормативно-правовими актами можуть регулюватися інші питання з ведення лісового господарства. З огляду на це, слід зазначити, що іншим нормативно-правовим актом, який встановлює норми здійснення санітарно-оздоровчих заходів та додержання санітарних вимог з метою збереження стійкості насаджень, запобігання розвитку патологічних процесів у лісах при веденні лісового господарства, використанні лісових ресурсів та здійсненні робіт, не пов’язаних з веденням лісового господарства, підприємствами, установами, організаціями та громадянами є Санітарні правила в лісах України затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 27 липня 1995 року за № 555.

Відповідно до п. 32 Санітарних правил в лісах України, ліквідація лісосічної та позалісосічної захаращеності здійснюється лісокористувачами шляхом прибирання поваленого сушняку (з відхиленням стовбура більш як на 30 градусів від вертикальної осі), хмизу та порубкових решток.

Відповідно до п. 33 Санітарних правил в лісах України, ліквідація лісосічної захаращеності незалежно від її обсягів призначається лісокористувачем та здійснюється в процесі рубок догляду за лісом, головного користування та інших рубок.

Ліквідація позалісосічної захаращеності призначається та здійснюється лісокористувачем одночасно з іншими лісогосподарськими заходами. Як окремий захід вона здійснюється у разі, коли проведення інших лісогосподарських заходів недоцільне, а обсяг захаращеності на гектарі насадження становить у молодняках 1 і більше, а в середньовікових, пристигаючих, стиглих та перестійних деревостанах - 3 і більше куб. метрів. Ліквідація позалісосічної захаращеності здійснюється позачергово в лісах, що виконують санітарно-гігієнічні та оздоровчі функції, в захисних смугах уздовж доріг, а також у хвойних лісах усіх категорій затишності.

З урахуванням цільового призначення лісів та природних особливостей регіону державні органи лісового господарства Автономної Республіки Крим та областей можуть прийняти рішення про ліквідацію захаращеності (на територіях природно-заповідного фонду, за винятком заказників та господарських зон національних природних і регіональних ландшафтних парків, за погодженням з органами Мінекобезпеки) в менших обсягах.

Відповідно до п. 52 Санітарних правил в лісах України, за вчинені підприємствами, організаціями, установами та громадянами порушення цих Правил встановлюються такі розміри стягнень: за несвоєчасне очищення або з порушенням вимог лісового законодавства місць рубок від порубкових залишків, захаращення просік, доріг, смуг, завширшки 30 метрів, що прилягають до лісосік, - за кожний гектар неочищеної або захаращеної території - половина таксової вартості деревини, зрубаної з одного гектара лісосіки (сплата суми стягнення не звільняє лісозаготівельника від проведення очищення місць рубок у визначені терміни).

На підставі, чого противоправною діяльність ДП “Куп’янське лісове господарство”, в частині захаращення площі порубковими залишками, державі заподіяно шкоду в розмірі 9 526,35 грн.

Відповідно до ст. 64 Лісового кодексу України, підприємства, установи, організації і громадяни здійснюють ведення лісового господарства з урахуванням господарського призначення лісів, природних умов і зобов'язані: 1) забезпечувати посилення водоохоронних, захисних, кліматорегулюючих, санітарно-гігієнічних, оздоровчих та інших корисних властивостей лісів з метою поліпшення навколишнього природного середовища та охорони здоров'я людей; 2) забезпечувати безперервне, невиснажливе і раціональне використання лісових ресурсів для задоволення потреб виробництва і населення в деревині та іншій лісовій продукції; 3) здійснювати відтворення лісів; 4) забезпечувати підвищення продуктивності, поліпшення якісного складу лісів і збереження біотичного та іншого природного різноманіття в лісах; 5) здійснювати охорону лісів від пожеж, захист від шкідників і хвороб, незаконних рубок та інших пошкоджень; 6) раціонально використовувати лісові ділянки.

Відповідно до ст. 67 Лісового кодексу України, у порядку спеціального використання можуть здійснюватися такі види використання лісових ресурсів: 1) заготівля деревини; 2) заготівля другорядних лісових матеріалів; 3) побічні лісові користування; 4) використання корисних властивостей лісів для культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо-виховних цілей, потреб мисливського господарства, проведення науково-дослідних робіт.

Законодавством України можуть передбачатися й інші види спеціального використання лісових ресурсів. Спеціальне використання лісових ресурсів здійснюється в межах лісових ділянок, виділених для цієї мети. Порядок та умови здійснення спеціального використання лісових ресурсів встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Згідно п. 2 Санітарних правил в лісах України –“Санітарно-оздоровчі заходи є частиною комплексу профілактичних заходів, які проводяться лісокористувачами з метою збереження стійкості насаджень, запобігання розвиткові патологічних процесів у лісі, зменшення шкоди, що завдається шкідниками, хворобами, стійкими природними явищами та техногенними впливами”.

Згідно п. 3 Санітарних правил в лісах України –“Види, обсяги, терміни, місце та особливості проведення санітарно-оздоровчих заходів визначаються спеціалістами лісовпорядкувальних та лісопатологічних партій, спеціалізованих лісозахисних підприємств і станцій, державних органів лісового господарства, а також постійними лісокористувачами на підставі оцінки санітарного стану лісових насаджень”.

Згідно п.п. 4 Санітарних правил в лісах України –“До санітарно-оздоровчих заходів належать: вибіркові санітарні рубки; суцільні санітарні рубки; ліквідація захаращеності; запобігання виникненню та поширенню осередків шкідників і хвороб лісу; захист заготовленої деревини від шкідників та хвороб”

Відповідно до даних правил, суцільні санітарні рубки - це рубки, під час яких весь деревостан вирубується повністю, за винятком насінників, життєздатного підросту і молодняку, цінних і рідкісних видів дерев та чагарників, що підлягають збереженню відповідно до цього Порядку;

Згідно абз. 4,5 п. 5 Санітарних правил в лісах України –“Плани проведення санітарно-оздоровчих заходів складаються щорічно постійними лісокористувачами за участю спеціалістів лісозахисну на основі матеріалів лісовпорядкування, санітарних та лісопатологічних обстежень, з урахуванням специфіки, ступеня і періоду пошкодження насаджень, біології деревинних порід, шкідників та збудників інфекційних хвороб.

Плани санітарно-оздоровчих заходів затверджуються державними органами лісового господарства АРК та областей (на територіях природно-заповідного фонду –погоджуються з органами Мінекобезпеки (Мінприроди).”

Відповідно до абз.6 п.27 Санітарних правил в лісах України –“В акті обстеження насаджень, що потребують суцільної санітарної рубки, зазначаються: група лісів, категорія захисності, причини розладнання, обґрунтування необхідності суцільної санітарної рубки та її терміновості, технологія проведення робіт; пропонуються засоби та методи лісовідновлення, а також заходи, щодо оздоровлення запобігання зараженню або пошкодженню сусідніх насаджень.”

На підставі Польової перелікової відомості пнів кв.35 вид.1 пл. 2,5 встановлено самовільна порубка 3 дерев, відповідно до перелікової відомості кв.190 вид. 21 встановлено самовільна рубка 5 сироростущих дерев (сосен), та відповідно до перелікової відомості в кв. 190 вид. 25 встановлено самовільна рубка 30 сирорустущих дерев (кленів).

У зв’язку з чим, противоправною діяльністю державі заподіяну шкоду в розмірі 11 290,62 грн.

Відповідно акту санітарного та лісопатологічного обстеження від 18 серпня 2009 року було встановлено провести вибіркову санітарну рубку у кв. 19 вид 15.1 площею 0,09 га, оскільки ця ділянка висихає в результаті кореневої губки. Згідно до лісорубного квитка Серії 02 ЛКБ № 279278 від 20 серпня 2009 року у кв.19 вид. 15.1 здійснено санітарну вибіркову рубку, в порушення вимог п.п В п. 6 Санітарних правил в лісах України, оскільки відповідно до п.п. В п. 6 Санітарних правил в лісах України, насадження під санітарні рубки відводяться в рік здійснення цих рубок не пізніше ніж за три місяці ( в період з квітня по жовтень - не пізніше одного місяця) до початку їх проведення: у насадженнях, пошкоджених кореневою губкою, - з розрахунку проведення рубки тільки в морозний період (листопад - березень).

У відповідності до п. 52 Санітарних правил в лісах України, нараховані стягнення на суму 123,00 грн.

Відповідно до ст.105 Лісового кодексу України –“Порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову, або кримінальну відповідальність відповідно до закону. Відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні у: 1) незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників; 2) знищенні або пошкодженні лісу внаслідок підпалу або недбалого поводження з вогнем, порушенні інших вимог пожежної безпеки в лісах; 3) знищенні або пошкодженні лісу внаслідок його забруднення хімічними та радіоактивними речовинами, виробничими і побутовими відходами, стічними водами, іншими шкідливими речовинами, підтоплення, осушення та інших видів шкідливого впливу; 4) засміченні лісів побутовими і промисловими відходами; 5) порушенні строків лісовідновлення та інших вимог щодо ведення лісового господарства, встановлених законодавством у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів; 6) знищенні або пошкодженні лісових культур, сіянців або саджанців у лісових розсадниках і на плантаціях, а також природного підросту та самосіву на землях, призначених для відновлення лісу; 7) порушенні правил зберігання, транспортування та застосування засобів захисту лісу, стимуляторів росту, мінеральних добрив та інших препаратів; 8) розкорчовуванні лісових ділянок і використанні їх не за призначенням, у тому числі для спорудження жилих будинків, виробничих та інших будівель і споруд без належного дозволу; 9) самовільній заготівлі сіна та випасанні худоби на лісових ділянках; 10) порушенні правил заготівлі лісової підстилки, лікарських рослин, дикорослих плодів, горіхів, грибів, ягід тощо; 11) заготівлі лісових ресурсів способами, що негативно впливають на стан і відтворення лісів; 12) порушенні порядку заготівлі та вивезення деревини, заготівлі живиці і використання інших лісових ресурсів; 13) невнесенні плати за використання лісових ресурсів у встановлені строки; 14) знищенні та пошкодженні відмежувальних знаків у лісах; 15) введенні в дію нових і реконструйованих підприємств, споруд та інших об'єктів, не забезпечених обладнанням, що запобігає негативному впливу на стан і відтворення лісів; 16) порушенні строків повернення лісових ділянок, що перебувають у тимчасовому користуванні, або невиконанні обов'язків щодо приведення їх у стан, придатний для використання за призначенням; 17) пошкодженні сіножатей, пасовищ і ріллі на землях лісогосподарського призначення; 18) знищенні або пошкодженні лісоосушувальних канав, дренажних систем і доріг на лісових ділянках; 19) невиконанні приписів державної лісової охорони та органів виконавчої влади, які здійснюють державний контроль за додержанням законодавства у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів.

Законом може бути встановлено відповідальність і за інші порушення лісового законодавства.

Згідно з ст.107 Лісового кодексу України – “Підприємства, установи, організації і громадяни зобов’язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах та порядку, визначених законодавством України.”

Виходячи з положень ст. 1166 Цивільного Кодексу України “Майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини”.

Відповідно до ч 4,5 ст. 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, –„Підприємства, установи, організації та громадяни зобов’язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.”

Згідно ст. 69 даного Закону “Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.”

Згідно п 1.6 Роз’яснень Вищого Господарського суду України –“Вирішуючи спір про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, господарському суду слід виходити з презумпції вини правопорушника. Отже позивач не повинен доводити наявність вини відповідача у заподіянні шкоди навколишньому природному середовищу, навпаки, відповідач повинен довести, що у діях його працівників відсутня вина у заподіянні шкоди.

Відповідно до п. „з” ст. 20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, п. 5.9. „Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі”, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього середовища України 19.12.2006 року № 548, до повноважень Держекоінспекції, як спеціально уповноваженого органу державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів, належить „подання позовів про відшкодування втрат і збитків, заподіяних внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища”.

Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Частина 1 ст. 43 ГПК України, Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

На підставі п. 27 ст.4 Декрету Кабінету Міністрів “Про державне мито” –“Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, Міністерство лісового господарства України та їхні органи на місцях, підприємства Укрзалізниці, що здійснюють захист лісонасаджень, органи рибоохорони —у справах про стягнення коштів на покриття шкоди, заподіяної державі забрудненням навколишнього середовища, порушенням лісового законодавства та нераціональним використанням природних ресурсів і рибних запасів”, звільняються від сплати державного мита.

З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими, законними, підтвердженими матеріалами справи і такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до статей 44-49 Господарського процесуального кодексу України, у разі задоволення позовних вимог, витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача, оскільки спір з його вини доведено до суду.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 36, 37, 67, 69 Лісового кодексу України, Санітарних правил в лісах України ст.1166 Цивільного кодексу України, ч. 4,5 ст. 68, ст. 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст. 1, 4, 12, 33, 43, 44-49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Державного підприємства "Куп'янське лісове господарство" (63701, Харківська обл., м. Купянськ, вул. 1-го Травня, 23; 63752, Харківська область, Куп'янський район, с. Сенькове, вул. Куп'янська, 9, р/р 26001201365100 в ПАТ Укрсіббанк м. Куп'янська, МФО 351005, код ЄДРПОУ 00993107) на користь місцевого бюджету Сеньківської сільської ради, Купянського району, Харківської області, р/р 33117331700347 УДК у Купянському районі, код ЄДРПОУ УДК 24134515 банк одержувача ГУ ДКУ в Харківській області, МФО 851011, символ звітності 331 для зарахування по коду бюджетної кваліфікації 24062100 «Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності», шкоду та майнові стягнення, заподіяних державі, внаслідок порушення вимог Лісового кодексу України та Санітарних правил в лісах України в розмірі 20 939,97 гривень (двадцять тисяч дев’ятисот тринадцять дев’ять грн. 97 коп.).

Стягнути з Державного підприємства "Куп'янське лісове господарство" (63701, Харківська обл., м. Купянськ, вул. 1-го Травня, 23; 63752, Харківська область, Куп'янський район, с. Сенькове, вул. Куп'янська, 9, р/р 26001201365100 в ПАТ Укрсіббанк м. Куп'янська, МФО 351005, код ЄДРПОУ 00993107) на користь державного бюджету України (відділення державного казначейства м. Харкова, код ЄДРПОУ 24134490, рахунок 31110095700002 в Управління державного казначейства у Харківський області, МФО 851011, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності 095) –209,40 грн. державного мита.

Стягнути з Державного підприємства "Куп'янське лісове господарство" (63701, Харківська обл., м. Купянськ, вул. 1-го Травня, 23; 63752, Харківська область, Куп'янський район, с. Сенькове, вул. Куп'янська, 9, р/р 26001201365100 в ПАТ Укрсіббанк м. Куп'янська, МФО 351005, код ЄДРПОУ 00993107) на користь державного бюджету України (одержувач коштів - УДК у м. Харкові, № рахунку 31219264700002, код ЄДРПОУ 24134490, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності банку 264, банк одержувача - ГУДКУ у Харківській обл., МФО 851011) - 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Суддя Жигалкін І.П.

Повний текст рішення підписаний 09 березня 2011 року

по справі № 5023/646/11