Рішення № 14215642, 28.02.2011, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
28.02.2011
Номер справи
38/341-10
Номер документу
14215642
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" лютого 2011 р. Справа № 38/341-10

вх. № 11088/6-38

Суддя господарського суду Жельне С.Ч.

при секретарі судового засідання Федорова Т.О.

за участю представників сторін:

позивача - Камінська М.І., дов. № 60/01-20/03-16 від 10.01.2011 року, відповідача: не з"явився.

розглянувши справу за позовом Державна екологічна інспекція в Х\о, м. Харків

до СТОВ "Ржавчик" с. Ржавчик

про стягнення 10426,75 грн.

ВСТАНОВИВ:

Державна екологічна інспекція в Х\о, м. Харків просить суд стягнути з СТОВ "Ржавчик" с. Ржавчик 10426,75грн. шкоди та стягнення судових витрат.

Представник позивача позовні вимоги підтримує.

Представник відповідача не з*явився у судове засідання. Неприбуття в судове засідання представника відповідача не перешкоджає розгляду справи по суті, оскільки до повноважень господарських суді не віднесено встановлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб – учасників судового процесу на час вчинення певних процесуальних дій. Тому, примірники поштових повідомлень про вручення рекомендованої кореспонденції, повернуті органами зв'язку з позначками: «адресат вибув», «в зв’язку з закінченням строку зберігання» тощо, з врахуванням конкретних обставин справи вважаються належними доказами виконання господарським судом обов'язку щодо повідомлення учасників процесу про судове засідання.

Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України суд вправі розглянути справу без сторони (її представника) за наявними в ній матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступне:

В період 20-23, 26-28 квітня 2010 року Державною екологічною інспекцією в Харківській області було здійснено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства СТОВ «Ржавчик», яке розташоване за адресою: 64135, Харківська обл., Первомайський р-н, с. Ржавчик, вул. Леніна.

За результатами перевірки 20-23, 26-28 квітня 2010 року Державною екологічною інспекцією в Харківській області було складено акт № 00240 в якому зазначалось, що в результаті проведення перевірки було встановлено наступне: під час натурального обстеження території, що використовується СТОВ «Ржавчик», біля літнього табору на території МТФ у с. Ржавчик Первомайського району по вул. Академіка Корольова, 2-Е зафіксовано розміщення гнію від утворення худоби на земельній діялнці без твердого покриття площею 288 м2 обсягом 518,4 м3 на відстані 500 м від асфальтної проїздної дороги, чим порушено ст.ст. 17, 33 Закону України «Про відходи».

За результатами даного факту Інспекцією був складений акт обстеження (дотримання вимог природоохоронного законодавства) № 00240 від 26.04.2010, у якому було зафіксований даний факт із зазначенням на плані – схемі земельної ділянки даного смітника. Заміри здійснювалися повіреною рулеткою (свідоцтво про повірку від 16.10.2009 № 7107 з строком дії до 16.10.2010).

З метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства СТОВ «Ржавчик» був наданий Припис від 07 травня 2010 року № 04-22-51, у якому зазначалося негайно прибрати будівельні відходи та привести засмічену земельну ділянку у стан придатний до використання за призначенням.

Відповідно до п. 2 «Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 04.04.07 № 149, засмічення земель – це наявність на території земельних ділянок сторонніх предметів і матеріалів.

На підставі вище згаданої методики Держекоінспекцією було здійснено розрахунок розміру спричиненої шкоди, за засмічення земельної ділянки будівельними відходами, яка склала10426,75 грн.

Розрахунки шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства зумовленої засміченням земельних ресурсів відходами разом з Претензією № 174 від 30.08.2010 були надіслані Відповідачу.

Однак, після отримання Претензії № 173 від 30.08.2010., що було підтверджено повідомленням про вручення поштового відправлення № 6413500003124 від 04.08.2010, Відповідач шкоду за засмічення земельної ділянки добровільно не сплатив.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про відходи», суб’єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов’язані надавати місцевим органам виконавчої влади та місцевого самоврядування, спеціально уповноваженим органам виконавчої влади у сфері поводження з відходами інформацію про відходи та пов’язану з ним діяльність, у тому числі про випадки несанкціонованого попадання відходів у навколишнє природне середовище та вжиті щодо цього заходи.

Згідно ст. 35 Закону України «Про охорону земель», власники та землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов’язані дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України, забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням та забезпечувати захист земель від забруднення та засмічення.

Відповідно до ч.2 ст.46 Закону України «Про охорону земель», підприємства, установи, організації, а також громадяни, діяльність яких пов’язана з накопичення відходів, зобов’язані забезпечувати своєчасне вивезення таких відходів на спеціальні об’єкти, що використовуються для їх збирання, зберігання, оброблення, утилізації, видалення, знешкодження і захоронення.

Відповідно до п. а ст.32 Закону України «Про відходи», забороняється ведення будь-якої господарської діяльності, пов’язаної з утворенням відходів, без одержання від спеціально уповноважених органів виконавчої влади у сфері поводження з відходами лімітів на обсяги утворення та розміщення відходів.

Відповідно до ст. 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов’язані забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та дотримуватися вимог законодавства про охорону довкілля.

Відповідно до ст 187 Земельного Кодексу України - контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України.

Відповідно до ст. 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», суб’єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення. Розміщення відходів дозволяється у межах установлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров’я людей.

Згідно ст. 33 Закону України «Про відходи», забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів, у тому числі побутових, у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на територіях природно-заповідного фонду, на землях природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, в межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об'єктів, в інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людини. Захоронення відходів у надрах допускається у виняткових випадках за результатами спеціальних досліджень з дотриманням стандартів, норм і правил, передбачених законодавством України.

В вищевикладеного вбачається, що Відповідачем державі заподіяно шкодув сумі 10426,75 грн.

Відповідно до ч. 4, 5 ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», підприємства, установи, організації та громадяни зобов’язані відшкодівати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавста про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Згідно ст. 69 даного Закону, шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Згідно ст. 1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Виходячи з положень ст. 20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, п. 5 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 548 від 19.12.2006р., до повноважень Державної екологічної інспекції як спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, її органів на місцях належить подання позовів про відшкодування збитків і втрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

У відповідності до ст. 33 господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Доказів добровільного погашення спірної заборгованості відповідачем суду не надано.

За таких обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню як підтверджені належними доказами та такі, що ґрунтуються на нормах чинного законодавства.

Судові витрати у справі підлягають покладенню на відповідача.

Керуючись ст. ст. 1, 2, 4, 12, 15, 22, 33, 43, 44, 49, 75, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, -

ВИРІШИВ:

Позов задовльнити.

Стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Ржавчик», (64135, Харківська обл., Первомайський р-н, с. Ржавчик, вул. Леніна) на користь місцевого бюджету, р/р 33113331700404, УДК Первомайського району, Ржавчинцької сільської ради, код ЄДРПОУ 24134432, банк одержувача ГУ ДКУ в Харківській області, МФО 851011, символ звітності 331 для зарахування по коду бюджетної кваліфікації 24062100 «Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності», шкоду, заподіяний державі внаслідок забруднення земельної ділянки в сумі 10426,75 грн.

Стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Ржавчик», (64135, Харківська обл., Первомайський р-н, с. Ржавчик, вул. Леніна)в дохід державного бюджету України, одержувач - УДК у м. Харкові, № рахунку 31110095700002, код ЄДРПОУ 24134490, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095, банк одержувача - ГУДКУ у Харківській обл., МФО 851011 - 104 грн. 27 коп. державного мита.

Стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Ржавчик», (64135, Харківська обл., Первомайський р-н, с. Ржавчик, вул. Леніна)в дохід державного бюджету України, одержувач - УДК у м. Харкові, № рахунку 31219264700002, код ЄДРПОУ 24134490, код бюджетної класифікації - 22050003, символ звітності банку 264, банк одержувача - ГУДКУ у Харківській обл., МФО 851011 - 236 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Повний текст рішення підписано судом 09 лютого 2011 р.

Суддя Жельне С.Ч.