Постанова № 14214248, 10.03.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
10.03.2011
Номер справи
2а-1206/11/2670
Номер документу
14214248
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

10 березня 2011 року           10:53           № 2а-1206/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючої судді Власенкової О.О., при секретарі судового засідання Бескоровайній Н.В. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомПублічного акціонерного товариства "Фінексбанк"

(далі - позивач)

до відповідачаКиївського міського бюро технічної інвентаризації та реєстрації

права власності на об"єкти нерухомого майна

(далі - відповідач, БТІ)

про зобов'язання вчинити певні дії Обставини справи:

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до відповідача, в якій просить зобов’язати Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації прав власності на об’єкти нерухомого майна зареєструвати право власності ПАТ "Фінексбанк" на нежитлові приміщення, які знаходяться за адресою: Україна, м.Київ, вул.Мукачівська, 5-А, коридор (прихожа) – 15,0 кв.м., кабінет – 17,6 кв.м., санвузол – 2,3 кв.м., кабінет – 9,3 кв.м., кабінет – 27,9 кв.м., підсобне приміщення (кухня) – 4,7 кв.м., кабінет – 12,4 кв.м., інженерне оснащення (водо-, газо-, теплопостачання, електрооснащення) – загальною площею 89,20 кв.м.

Позовні вимоги вмотивовані, тим що відповідно до Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 24 травня 2001 року №127 (далі - Інструкція) позивач подав до Київського міського бюро технічної інвентаризації та реєстрації прав власності на об’єкти нерухомого майна (далі - БТІ) замовлення від 07 жовтня 2010 року №15279 та здійснив попередню оплату їх послуг. Однак, відповідач не провів поточну інвентаризацію майна, обґрунтовуючи тим, що особи, які знаходились у приміщеннях не допустили інженера БТІ до виконання обмірів. А тому, на думку позивача, бездіяльність БТІ щодо проведення технічної інвентаризації унеможливила реєстрацію права власності ПАТ "Фінексбанк" на майно.

Відповідач, будучи належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, явку свого представника в судове засідання не забезпечив, заперечення на позов не надав.

Відповідно до статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) справа вирішується на підставі наявних в ній доказів.

На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні 10 березня 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Ознайомившись з матеріалами справи, заслухавши пояснення представника позивача, Окружний адміністративний суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

Відкритому акціонерному товариству "Фінексбанк", місцезнаходження якого: м.Київ, пр-т Повітрофлотський, буд. 54, код за ЄДРПОУ 20021524, належить на праві власності майно, що складається з: нежилих приміщень (в літ. А), загальною площею 89,20 кв.м., що знаходяться за адресою: місто Київ, вулиця Мукачівська, будинок 5А "А", вартістю - 689 832 грн. та складаються з: коридор (прихожа) - 15,0 кв.м., кабінет - 17,6 кв.м, санвузол - 2,3 кв.м., кабінет - 9,3 кв.м., кабінет - 27, 9 кв.м., підсобне приміщення (кухня) - 4,7 кв.м., кабінет - 12,4 кв.м., інженерне оснащення: водо-, газо-, теплопостачання, електрооснащення

Майно належить позивачу на підставі свідоцтва від 30 квітня 2010 року, виданого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_1, реєстраційний номер 438.

07 жовтня 2010 року ПАТ "Фінексбанк" подало до БТІ замовлення № 15279 щодо здійснення реєстрації права власності на майно попередньо оплатило ці послуги БТІ.

Оскільки здійсненню реєстрації права власності має передувати технічна інвентаризація майна в замовленні на реєстрацію права власності зазначено, що "для отримання інформації стосовно виходу інженера телефонувати через тиждень після оплати з 14 :00 за номером 278-61-53".

Отримавши інформацію щодо виходу для технічної інвентаризації інженера 15 жовтня 2010 року, позивач забезпечив участь двох своїх представників при проведенні технічної інвентаризації.

За твердженням позивача у визначений день інженер прибув до ПАТ "Фінексбанк" для проведення технічної інвентаризації, однак за результатами інвентаризації жодного документа останнім складено не було. Про причини позивача не повідомлено. По телефону, зазначеному в тексті замовлення щодо реєстрації права власності, позивача повідомлено, що технічну інвентаризацію не проведено через недопуск інженера до виконання обмірів.

Вирішуючи цю справу суд виходить із такого.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 41 Конституції України встановлено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.

Відповідно до статті 331 Цивільного кодексу України, якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

Крім того, відповідно до частини 1 статті 15 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; 3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до Державного реєстру прав; 5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.

Згідно з статтею 18 цього Закону свідоцтво про право власності на нерухоме майно, що підтверджує виникнення права власності при здійсненні державної реєстрації прав на нерухоме майно, видається: фізичним та юридичним особам на новозбудовані, реконструйовані об'єкти нерухомого майна.

Відповідно до частини першої статті 16 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень подається до органу державної реєстрації прав, на території якого розміщений об'єкт нерухомого майна або більша за площею його частина.

Підпунктом 2.1. пункту 2 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 7 лютого 2002 року №7/5 (далі - Положення) передбачено, що для проведення державної реєстрації виникнення, переходу або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно власник (власники), інший правонабувач (правонабувачі) або уповноважена ним (ними) особа подає реєстратору БТІ заяву про державну реєстрацію прав за формою, визначеною у додатку 1.

Заява про державну реєстрацію прав подається реєстратору того БТІ, яке здійснює свою діяльність відповідно до договору з Адміністратором Реєстру прав на території адміністративно-територіальної одиниці, на якій розташований об'єкт, права щодо якого підлягають державній реєстрації. До заяви про державну реєстрацію прав додаються правовстановлювальні документи (додаток 2), їх нотаріально засвідчені копії, документи, що підтверджують оплату за проведення державної реєстрації прав та видачу витягу про державну реєстрацію прав, а також інші документи, визначені Положенням. (підпункт 2.2. цього Положення).

Відповідно до вимог, закріплених в підпункті 3.5.6 вищеназваного положення, для проведення державної реєстрації прав необхідним є попереднє проведення технічної інвентаризації об'єкта, права щодо якого підлягають державній реєстрації.

Згідно з Інструкцією поточній технічній інвентаризації підлягають всі будинки, допоміжні будівлі та споруди, а також захисні споруди, розташовані в містах, селищах та сільській місцевості, перелік яких наведений у розділі 2. Оскільки майно використовувалось попереднім власником як салон краси, то його статус визначався у п.2.3. розділу 2 вищеназваної Інструкції як приміщення громадського призначення, вбудоване в житловий будинок.

Згідно з пунктом "і" розділу 10 Інструкції підставою для проведення поточної інвентаризації є зміна власника, якщо минуло дванадцять місяців після проведення попередньої технічної інвентаризації. Поточні інвентаризаційно-оцінювальні роботи виконуються в присутності власника та завершуються його підписом в абрисі та ескізі.

Абзацом 5 пункту 3.1 Інструкції передбачено, що роботи з інвентаризації всіх об'єктів повинні здійснюватися на замовлення та за обов'язковою участю замовника (замовників), у присутності якого (яких) проводиться обстеження, що фіксується в абрисі чи ескізі, з обов'язковим підписанням ним (ними) цих документів.

Як встановлено судом, позивач подав до Київського міського бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об’єкти нерухомого майна відповідне замовлення, однак технічна інвентаризація об’єкта, права щодо якого підлягають державній реєстрації БТІ проведена не була.

Згідно з пунктом 3.9. Положення державна реєстрація прав проводиться після технічної інвентаризації об'єкта, права щодо якого підлягають державній реєстрації.

Ураховуючи викладене та те, що відповідачем не проведено технічну інвентаризацію об’єктів нерухомого майна, право власності на яке просить зареєструвати позивач, суд вважає за неможливе задовольнити вимогу останнього зобов’язати БТІ зареєструвати право власності на це майно.

Водночас, оскільки доказів реєстрації права власності майна або прийняття рішення про відмову у реєстрації права власності відповідач не надав, суд прийшов до висновку про необхідність вийти за межі позовних вимог відповідно до частини 2 статті 11 КАС України та зобов’язати БТІ в установленому законодавством порядку розглянути заяву ПАТ "Фінексбанк" від 07 жовтня 2010 року про держану реєстрацію права власності на нерухоме майно.

Ураховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про необхідність частково задовольнити позовні вимоги ПАТ "Фінексбанк".

Керуючись статтями 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Зобов’язати Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації прав власності на об’єкти нерухомого майна в установленому законодавством порядку розглянути заяву Публічного акціонерного товариства "Фінексбанк" від 07 жовтня 2010 року про держану реєстрацію права власності на нерухоме майно, а саме на нежитлові приміщення, які знаходяться за адресою: Україна, м.Київ, вул.Мукачівська, 5-А, коридор (прихожа) –15,0 кв.м., кабінет – 17,6 кв.м., санвузол – 2,3 кв.м., кабінет – 9,3 кв.м., кабінет – 27,9 кв.м., підсобне приміщення (кухня) – 4,7 кв.м., кабінет – 12,4 кв.м., інженерне оснащення (водо-, газо-, теплопостачання, електрооснащення) – загальною площею 89,20 кв.м.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "Фінексбанк" судовий збір у розмірі 01 грн. 70 коп.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки встановлені статтями 185-187 КАС України шляхом подання в десятиденний строк апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд міста Києва.

Суддя                                                                                 О.О. Власенкова