Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
15 березня 2011 р. № 2-а- 683/11/2070
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Панов М.М. розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом
Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості
до ОСОБА_1
простягнення заборгованості ,
В С Т А Н О В И В:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості з адміністративним позовом до ОСОБА_1, в якому просить стягнути з ОСОБА_1, на користь позивача виплачену допомогу по безробіттю у сумі 2448,14 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 25 лютого 2010 року ОСОБА_1 звернулась за сприянням у працевлаштуванні до Харківського міського центру зайнятості, де і була зареєстрована як шукаюча роботу з відкриттям персональної картки № 203925010022500001.
04 березня 2010 року ОСОБА_1 було надано статус безробітного і відповідно до п.п.2, 4 ст.22, п.2 ст.23 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” та п.п.2.7, 2.9 “Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності” призначена виплата допомоги по безробіттю.
Позивач вважає, що в порушення вимог нормативно-правових актів про зайнятість населення ОСОБА_1 після реєстрації приховала від державної служби зайнятості дані про те, що вона з 09.08.2001 року є суб'єктом підприємницької діяльності. Тобто той факт, що вона є зайнятою особою на час набуття статусу безробітного, та відповідно не має права на отримання матеріальної допомоги по безробіттю.
Загальна сума нарахованої і виплаченої відповідачу допомоги по безробіттю за період з 09.03.2009 року по 29.04.2010 року склала 2448,14 грн.
Відповідач, який належним чином повідомлений, відповідно, шляхом направлення ухвали про відкриття скороченого провадження,адміністративний позов з копіями доданих до нього документів з поштовим повідомленням за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру. Згідно з ч. 11 ст. 35 КАС України у разі повернення поштового відправлення, яка не вручена адресату, з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Аналізуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач належним чином повідомлений про розгляд справи в скороченому провадженні, розгляд справи не порушує прав третіх осіб, за таких умов, відповідно до вимог ч. 4 ст. 128 КАС України справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, в порядку скороченого провадження.
Відповідно до ч. 4 ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до п. б ч. 3 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення", в Україні, до зайнятого населення належать громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно доЗакону України "Про особисте селянське господарство".
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення", безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Таким чином, підприємець не може бути зареєстрований як безробітний, оскільки віднесений законодавством до категорії зайнятого населення.
У відповідності до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення", зайнятість, як правило, приносить дохід, що, не виключає протилежного. Неотримання доходів від зайняття підприємницькою діяльністю не змінює статусу особи, яка зареєстрована як підприємець, а тому навіть у випадку відповідного документального підтвердження неотримання доходу, така особа не може бути визнана безробітною.
Судом встановлено, що 25 лютого 2010 року ОСОБА_1 звернулась за сприянням у працевлаштуванні до Харківського міського центру зайнятості, де і була зареєстрована як шукаюча роботу з відкриттям персональної картки № 203925010022500001.
04.03.2010 року відповідачем була подана заява про надання статусу безробітного до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та «Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності» призначена виплата допомоги по безробіттю з 04.03.2010 р. по 26.02.2011 р. як застрахованій особі з урахуванням страхового стажу понад 10 років – 70 % середньої заробітної плати залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру: 100% - 90 календарних днів; 80% - 90 календарних днів; 70% -180 календарних днів.
Виплату допомоги по безробіттю ОСОБА_1 розпочато з 09.03.2010 р., припинено 29.04.2010 р. у зв’язку з невідвідуванням безробітним ДСЗ протягом 30 календарних днів без поважних причин.
В порушення ст. 36 Закону України "Про загальнобов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", відповідач при реєстрації у центрі зайнятості, приховав від державної служби зайнятості дані про свою реєстрацію як суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи, тобто той факт, що він є зайнятою особою.
Вказаний факт підтверджується Актом звірки переліку громадян, зареєстрованих як безробітні в Харківському районному центрі зайнятості з єдиним державним реєстром юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців № 171 від 20 липня 2010р. де вказано, що гр. ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа - підприємець.
Так, у розділі "6 - відношення до зайнятості" персональної картки відповідача зазначено, що він не зайнятий до одного року та засвідчено його особистим підписом.
Також, відповідачем були внесені завідомо неправдиві відомості про те, що він не є суб"єктом підприємницької діяльності в заяві від 25.02.2010 року про надання йому статусу безробітного.
Таким чином, відповідач отримав статус безробітного незаконно.
За період з 09.03.2010 р. по 19.04.2010 р. відповідачем була отримана допомога по безробіттю в сумі 2448,14 грн., що підтверджується відповідними платіжними дорученнями про перерахування центром зайнятості зазначених коштів відповідачу.
Проведеною Харківським міським центром зайнятості перевіркою обґрунтованості виплат матеріального забезпечення гр. ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", за наслідками якої складено акт № 171 від 20 липня 2010р., встановлено, що гр. ОСОБА_1 є суб'єктом підприємницької діяльності з 09.08.2001р. і до теперішнього часу державну реєстрацію не припинено.
За таких обставин, відповідач не мав права на отримання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, у зв"язку з чим позивачем було зроблено висновок про необхідність повернення відповідачем незаконно отриманих коштів в сумі 2448,14 грн. та директором Харківського міського центру зайнятості був виданий наказ № 474 від 20.07.2010р. про повернення коштів, та відповідачу ОСОБА_1 був направлений лист № 9440 від 22.07.2010р. з копією вказаного наказу. Проте, відповідач до теперішнього часу не виконав наказ та не повернув незаконно отримані кошти Фонду.
Відповідно до статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг в наслідок умисного невиконання ним своїх обов'язків та зловживання ним підлягає стягненню з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати її забезпечення та надання соціальних послуг.
Враховуючи викладене вище, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а відповідач належними доказами не довів факту погашення заборгованості у розмірі 2448,14 грн., суд вбачає достатньо підстав для задоволення позову.
Враховуючи викладене вище, суд вбачає достатньо підстав для задоволення позову.
Згідно з ч. 1 ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження.
Відповідно до ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись Законом України "Про загальнобов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", Законом України "Про зайнятість населення", ст.ст. 11, 12, 51, 71, ст. 158, ст. 159, ст. 160, ст. 161ст. 162, ст. 163, ст. 167 КАС України, суд –
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1, адреса: 62103, АДРЕСА_1) допомогу по безробіттю в сумі 2448 (дві тисячі чотириста сорок вісім) грн 14 коп. на користь Фонду загальнообов‘язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості (р/р 37177300802007 в ГУ ДКУ у Харківській обл. МФО 851011, ОКПО 36224721).
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Панов М.М.