Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 лютого 2011 р. справа № 2а/0570/2809/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 10.35
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Михайлик А.С.
при секретаріГончар О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу
за поданням Державної податкової інспекції у м. Сніжному
доДержавного підприємства «Сніжнеантрацит»
про стягнення заборгованості в сумі 8505 308,00 гривень
за участю:
від заявника: Могила Д.В. (за дов. б/н від 10.01.2011 року)
від відповідача: не зявився
Державна податкова інспекція у м. Сніжному звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з поданням до Державного підприємства «Сніжнеантрацит» про стягнення заборгованості з податку на прибуток в сумі 8505 308,00 гривень.
В обґрунтування вимог подання заявник зазначав, що станом на 19 лютого 2011 року за Державним підприємством «Сніжнеантрацит» через несплату останнім самостійно узгодженого податкового зобовязання з податку на прибуток обліковується податковий борг в сумі 8505 308,00 гривень.
Посилаючись на порушення відповідачем вимог п. п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, якою на платників податків покладений обовязок щодо сплати податків та зборів в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи, приписи підпункту 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, заявник просив суд стягнути кошти з рахунків відповідача в рахунок погашення частини податкового боргу у розмірі 8505308,00 гривень.
В судовому засіданні представник заявника в повному обсязі підтримав викладені у поданні вимоги.
Представник відповідача до судового засідання не зявився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, повноважного представника до судового засідання не направив, причини неявки суду не повідомив.
З урахуванням зазначеного суд визнав за можливе розглянути справу за відсутністю представника відповідача.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази та заслухавши пояснення представника заявника, суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідач Державне підприємство «Сніжнеантрацит» є юридичною особою, зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України за кодом 31906124, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи, копія якого наявна в матеріалах справи (арк. справи 9). Відповідно до довідки № 1143 від 09.06.2004 року, копія якої міститься в матеріалах справи, як платник податків відповідач зареєстрований та обліковується в Державній податковій інспекції у м. Сніжному (заявник у справі) з 06 березня 2002 року (арк. справи 12).
Відповідачем до Державної податкової інспекції у м. Сніжному було подано декларацію з податку на прибуток за звітний податковий період 2010 рік, яким було визначено суму податку на прибуток підприємства за 2010 рік у загальній сумі 8505308,00 гривень.
Станом на 22 лютого 2011 року за даними зворотного боку облікової картки за відповідачем обліковується заборгованість зі сплати податку на прибуток за звітний податковий період 2010 рік у сумі 8505308,00 гривень, з яким за основним платежем 8505 308,00 гривень.
Згідно статті 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Пунктом 20.1.28 статті 20 Податкового кодексу України, який набрав чинності 01 січня 2011 року, визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Тобто, заявник є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків суми самостійно визначеного зобовязання з плати податку на прибуток, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені Законом України «Про державну податкову службу в Україні».
Облік платників податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється органами державної податкової служби та іншими державними органами відповідно до законодавства.
Згідно статті 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів) та сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Пунктом 3 частини 1 статті 14 Закону України "Про систему оподаткування", яким визначені принципи побудови системи оподаткування в Україні, податки і збори (обов'язкові платежі) до бюджетів та до державних цільових фондів, а також права, обов'язки і відповідальність платників, передбачено сплату податку на прибуток підприємств, у тому числі дивіденди, що сплачуються до бюджету державними некорпоратизованими, казенними або комунальними підприємствами.
Відповідно до п. 1 Прикінцевих положень Податкового кодексу України та підрозділу 4 Перехідних положень Кодексу розділ III цього Кодексу, яким визначені платники податку на прибуток, об'єкти, база та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету, під час розрахунків з бюджетом починаючи з доходів і витрат, що отримані і проведені з 1 квітня 2011 року.
Отже, протягом I кварталу 2011 року продовжуватимуть діяти норми Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств". Із врахуванням наведеного, судом при вирішенні справи по суті застосовуються норми Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».
Відповідно до пункту 11.1. статті 11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» для цілей цього Закону використовуються такі податкові періоди: календарні квартал, півріччя, три квартали, рік. Податковий період починається з першого календарного дня податкового періоду і закінчується останнім календарним днем податкового періоду, крім виробників сільськогосподарської продукції, визначених статтею 14 цього Закону, для яких річний податковий період починається з 1 липня поточного звітного (бюджетного) року.
Порядок нарахування та строки сплати податку визначені статтею 16 зазначеного Закону.
Пунктом 16.1. визначено, що платники податку самостійно визначають суми податку, що підлягають сплаті.
Відповідно до пункту 16.4. статті 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» податок за звітний період сплачується його платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду.
Згідно п.п. 16.1.4. п. 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п.п. 14.1.156. п. 14.1 статті 14 Податкового кодексу податковим зобов'язанням є сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Статтею 31 Податкового кодексу визначені строки сплати податків та зборів.
Строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
Відповідно до пункту 46.1. статті 46 Податкового кодексу України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Статтею 49 Податкового кодексу України передбачено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків.
Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.
Податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);
Відповідно до статті 54 зазначеного Кодексу крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Відповідно до пункту 57.1. статті 57 Кодексу платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Наявними в матеріалах справи документами підтверджено самостійне узгодження відповідачем податкових зобовязань зі сплати податку на прибуток підприємства в сумі 8505 308,00 гривень шляхом надання до податкового органу податкової декларації. Граничним строком сплати самостійно узгоджених зобовязань з податку на прибуток за звітний податковий період 2010 рік є 19 лютого 2011 року. Проте, як вбачається з наявних в матеріалах справи документів зворотного боку облікової картки платника податків, відповідачем не було здійснено самостійного погашення визначеної суми податкового зобовязання з податку на прибуток, внаслідок чого, станом на 19 лютого 2011 року, за відповідачем обліковується податковий борг з податку на прибуток підприємства за звітний податковий період 2010 рік у розмірі 8505308,00 гривень.
Відповідно до підпункту "а" підпункту 6.2.3 пункту 6.2. статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» перша податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк.
Відповідно до підпункту "б" підпункту 6.2.3 пункту 6.2. статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» друга податкова вимога направляється не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
01 квітня 2002 року заявником було прийнято першу податкову вимогу № 1/172, 03 червня 2002 року заявник прийняв другу податкову вимогу № 2/331. Зазначені вимоги були вручені відповідачу, що підтверджується корінцями податкових вимог, копії яких наявні в матеріалах справи (арк. справи 11).
Зазначені податкові вимоги вручено відповідачу ще у 2002 році, з цього періоду відповідач постійно мав несплачену податкову заборгованість, у звязку з чим вказані податкові вимоги не втратили своєї юридичної сили.
Відповідно до підпункту 20.1.18. пункту 20.1. статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини
Пунктом 95.3. передбачено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Наявними в матеріалах справи документами підтверджено, що вжиті податковим органом заходи направлені на погашення податкового боргу відповідача не призвели до погашення суми податкового боргу.
Таким чином, виходячи із змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи заявника є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно приписів частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
З огляду на зазначене, на підставі положень податкового кодексу України, Закону України «Про державну податкову службу в Україні», Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», Закону України «Про систему оподаткування», Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових вимог платникам податків, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України № 266 від 3 липня 2001 року та керуючись ст.ст. 8 - 11, 40, 94, 112, 136, 158 163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Вимоги подання Державної податкової інспекції у м. Сніжному до Державного підприємства «Сніжнеантрацит» про стягнення коштів в рахунок погашення частини податкового боргу з податку на прибуток у сумі 8505 308,00 гривень задовольнити.
Стягнути кошти з Державного підприємства «Сніжнеантрацит» (код ЄДРПОУ 31906124, адреса: 86500, Донецька область, м. Сніжне, вул. Леніна, 32) в рахунок погашення частини податкового боргу перед бюджетом у розмірі 8505308,00 гривень (вісім мільйонів пятсот пять тисяч триста вісім гривень 00 копійок) на р/р 31110002700078, код платежу 11020100, отримувач Державний бюджет, банк отримувач ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834016, код 34686453 з рахунків Державного підприємства «Сніжнеантрацит» у банках, обслуговуючого зазначеного платника податків.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину постанови.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 28 лютого 2011 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її отримання апеляційної скарги.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Михайлик А.С.