ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"11" лютого 2008 р.
Справа № 11/305-07-9280
За позовом: Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси;
До відповідача: Державного підприємства „ Одеський морський торговельний порт”;
про визнання права власності.
Суддя Власова С.Г.
Представники:
Від позивача: Волканов В.С., Левченко О.О. (за довіреністю);
Від відповідача: Клочкова І.С. (за довіреністю);
СУТЬ СПОРУ: 26.12.2007 р. за вх. № 12009 Державна податкова інспекція у Приморському районі м. Одеси (далі –Позивач) звернулось до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Державного підприємства „ Одеський морський торговельний порт” про визнання права власності на 10 бухт катанки, загальною вагою 13000 кг., на суму 9100,00 грн.
Відповідач проти позовних вимог заперечує, про що зазначив у письмових поясненнях у справі за вх. № 1855 від 30.01.2008 р. та правовому обґрунтуванні до письмових пояснень від 11.02.2008 р. за вх. № 2811.
Позивач на позовних вимогах наполягає, 16.01.2008 р. за вх. № 734 надав уточнення до позовної заяви, 06.02.2008 р. за вх .№ 2517 заперечення на пояснення Відповідача.
Розглянувши матеріали справи , заслухавши представників сторін, суд встановив наступне:
05.11.2007 р. Державне підприємство „ Одеський морський торговельний порт”, з метою визволення дефіцитних складських території порту, звернувся з листом № 18-19/875 до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси з проханням здійснити заходи ,згідно чинного законодавства, щодо виявленого на території порту за адресою: м. Одеса, пл. Митна,1, майна, яке не має власника, а саме: катанки у кількості 10 бухт, вагою 13000 кг.
Вказаний лист зареєстрований 05.11.2007 р. відділом податкової міліції ДПІ у книзі обліку злочинів та правопорушень, по ньому Позивачем проведено перевірку та, у відповідності зі ст. 97 КПК України 14.11.2007 р. прийняте процесуальне рішення: винесена постанова про відмову в порушенні кримінальної справи. В ході проведення перевірки заходами щодо майна, виявленого на території порту, його власника не знайдено, про що складено відповідний протокол огляду місця події. У зв'язку з неможливістю встановлення власника, зазначене майно було належним чином оглянуто, описано, оцінено. Згідно акту №11 опису і попередньої оцінки майна з ознаками безхазяйного від 13.12.2007 р., загальна вартість цього майна складає 9100,00 грн.
До вирішення питання відповідного органу про визнання майна безхазяйним зазначене майно було вилучено протоколом від 05.11.2007 р. та передано на зберігання ТОВ „Скай Лайн”, про що свідчить спецповідомлення ДПІ № 61244/8/24-3004/454 від 14.12.2007 р.
В обґрунтування позовних вимог Позивач посилається на приписи ст. 336, п. 2 ст. 346, ст. 347 ЦК України ЦК України та зазначає, що право власності припиняється у випадку відмови власника від права власності, а особа може відмовитись від права власності на майно, заявив про це або здійснивши будь-які інші дії, що свідчать про його відмову від права власності. При цьому, право власності у даному випадку припиняється з моменту здійснення дії, що свідчить про відмову від права власності. Особа, яка заволоділа рухомою річчю, від якої власник відмовився, набуває право власності на цю річ з моменту заволодіння нею.
Позивач вважає, що незатребуваність майна, а також позиція Відповідача викладена їм у листі від 05.11.2007 р. є підтвердженням повної та очевидної відмови Відповідача від права власності на спірне майно.
Також позивач зазначає, що відповідно до п. 12 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу України" від 04.12.1990 р. № 509 на органи державної податкової служби покладено функцію щодо здійснення роботи, пов'язаної з виявленням, обліком, оцінкою та реалізацією у встановленому законом порядку, безхазяйного майна, майна, що перейшло за правом спадкоємства державі, скарбів та конфіскованого майна. Згідно до п.16 Інструкції Міністерства фінансів України № 112 від 17.12.1987 р. „Про порядок виявлення та обліку безхазяйного майна” майно, яке не має власника, надходить у власність держави та податкові органи правомочні вчиняти заходи, щодо його реалізації після набуття законної сили рішень відповідних органів про визнання цього майна безхазяйним.
Крім того в уточненнях до позовної заяви (вх. № 734 від 16.01.2008 р.) Позивач додатково зазначив, що відповідно до вимог п. 2 Постанови Кабміну України від 25.08.1998 р. № 1340 „Про Порядок обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним” облік, попередня оцінка, а також відповідальність за зберігання майна, зазначеного у пункті 1 цього Порядку, до передачі його для подальшого розпорядження відповідно до пункту 9 цього Порядку покладаються на органи (організації), що здійснили вилучення або зберігають його, тобто на ДПІ, працівниками якої, згідно протоколу, вилучено майно: 10 бухт катанки, загальною вагою 13000 кг.
Відповідач проти позовних вимог заперечує, про що зазначив у письмових поясненнях у справі за вх. № 1855 від 30.01.2008 р. та 11.02.2008 р. за вх. № 2811 правовому обґрунтуванні до письмових пояснень, в яких вказує, що на території Одеського порту було виявлено майно, а саме катанка - 10 бухт (13000 кг), власник якого не відомий. Після проведеної Одеським портом інвентаризації зазначеного майна було встановлено, що відомості щодо власника/отримувача зазначеного майна відсутні; документи на вказане майно теж відсутні, отримувач за зазначеним майном не з'явився.
Відповідно до Декрету КМУ від 08.04.1993 р. № 33-93 "Про порядок вилучення та реалізації вантажів, що знаходяться у морських торговельних портах та на припортових залізничних станціях понад встановлені терміни" та Постанови КМУ від 16.05.1996 р. № 536 "Про реалізацію вантажів, що зберігаються в морських торговельних портах і на припортових залізничних станціях понад встановлені терміни" створена Комісія з питань вилучення та реалізації вантажів, що зберігаються в морських торговельних портах і на припортових залізничних станціях понад встановлені терміни. У своїй роботі Комісія керується вищезазначеними документами, а також Положенням про Комісію, яке було затверджено Головою комісії за погодженням з Міністерством транспорту, Міністерством фінансів та Міністерством юстиції України.
Відповідно до вищезгаданих Постанови КМУ та Декрету КМУ реалізацію вантажів з простроченим терміном зберігання доручено здійснювати портам та припортовим залізничним станціям на підставі рішення Комісії, які оформляються актами.
У зв'язку з тривалою перервою роботи Комісії з питань вилучення та реалізації вантажів, що зберігаються в морських торговельних портах і на припортових залізничних станціях понад установлені терміни, та з метою скорішого звільнення складської території порту Одеський порт 05.11.2007 р. за вих. № 18-19/875 звернувся до ДПІ в Приморському районі м. Одеси з проханням прийняти заходи щодо розпорядження вищезазначеним майном у відповідності до діючого законодавства.
Отже, на теперішній час робота Комісії з питань вилучення та реалізації вантажів, що зберігаються в морських торговельних портах і на припортових залізничних станціях понад установлені терміни поновила роботу і Одеським портом зазначене майно буде передано на розгляд Комісії, так як рішення про вилучення та реалізацію вантажу приймається зазначеною Комісією.
Враховуючи вищенаведене, Відповідач вважає вимоги необґрунтованими.
Відповідач також зазначив, що реалізацію вантажів з простроченим терміном зберігання доручено здійснювати портам та припортовим залізничним станціям на підставі рішення Комісії, які оформляються актами. У той же час, відповідно до положень п. 12 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу України" органи державної податкової служби здійснюють роботу пов'язану з виявленням, обліком, оцінкою та реалізацією у встановленому законом порядку, безхазяйного майна, що перейшло за правом спадкоємства державі, скарбів та конфіскованого майна.
Відповідно до п. 2 Постанови Кабінету України від 25.08.98 р. № 1340 "Про порядок обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави і розпорядження ним" облік, попередня оцінка, а також відповідальність за зберігання майна, зазначеного у пункті 1 зазначеного Закону, до передачі його для подальшого розпорядження відповідно до пункту 9 зазначеного Закону покладаються на органи (організації), що здійснили вилучення або зберігають його, з дотриманням таких вимог.
Таким чином, враховуючи вищенаведене можливо зробити висновок, що майно, яке має ознаки безхазяйного, може бути вилучено та реалізовано як Комісією з питань вилучення та реалізації вантажів, що зберігаються в морських торговельних портах і на припортових залізничних станціях понад установлені терміни, так і податковими органами, до яких і звернувся Одеський порт листом № 18-19/875 від 05.11.07 р. з проханням прийняти заходи щодо розпорядження зазначеним майном у відповідності до діючого законодавства.
В судовому засіданні від 11.02.2008 р. представник Відповідача заявив , що на день розгляду справи Комісія з питань вилучення та реалізації вантажів, що зберігаються в морських торговельних портах і на припортових залізничних станціях не працює.
Позивач на позовних вимогах наполягає, 06.02.2008 р. за вх. № 2517 надав заперечення на письмові пояснення Відповідача в яких зазначає, що доводи представника відповідача спростовуються матеріалами справи, а лист від 05.11.2007 р., за № 18-19/875 до теперішнього часу керівництвом Відповідача не відкликаний.
Позивач зауважує, що без скасування процесуальних актів винесених в ході первірки, а також при відсутності звернення керівника відповідача до ДПІ про відзив свого листа від 05.11.2007 р. за № 18-19/875, Відповідач не може розпоряджатися вказаним майном. Твердження Відповідача про необхідність передачі спірного майна комісії з питань вилучення та реалізації вантажів вважає неправомірним.
Досліджуючи матеріали справи, аналізуючи норми чинного законодавства, що стосується суті спору, суд дійшов наступних висновків.
Державне підприємство "Одеський морський торгівельний порт" листом № 18-19/875 від 05.11.2007 року повідомило ДПІ у Приморському районі м. Одеси про виявлення в порту катанки у кількості 10 бухт, вагою 13000 кг., власник якої невідомий та просить прийняти заходи згідно діючого законодавства з метою визволення території порту.
05.11.2007 року, співробітниками ДПІ у Приморському районі м. Одеси, були проведені заходи по встановленню фактів зберігання безхазяйного майна на території Одеського морського торгівельного порту, юридична та фактична адреса: м. Одеса, пл. Митна, 1.
Під час проведення заходів, було встановлено, що на території ДП „Одеський морський торгівельний порт” знаходиться безхазяйне майно, а саме катанка у кількості 10 бухт вагою 13000 кг.
У зв'язку із неможливістю встановлення власника, зазначене майно було належним чином оглянуто, описано та оцінено згідно Акту № 11 опису і попередньої оцінки майна з ознаками безхазяйного від 13.12.2007 року.
Відповідно до п. 12 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу України" № 509 від 04.12.1990 р. органи державної податкової служби здійснюють роботу, пов'язану з виявленням, обліком, оцінкою та реалізацією у встановленому законом порядку, безхазяйного майна, майна, що перейшло за правом спадкоємства державі, скарбів та конфіскованого майна.
Відповідно до п. 2 Постанови Кабінету України від 25.08.98 р. № 1340 "Про порядок обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави і розпорядження ним" облік, попередня оцінка, а також відповідальність за зберігання майна, зазначеного у пункті 1 зазначеного Закону, до передачі його для подальшого розпорядження відповідно до пункту 9 зазначеного Закону покладаються на органи (організації), що здійснили вилучення або зберігають його, з дотриманням таких вимог.
Згідно з п. 1 та 3 ст. 335 ЦК України безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий. Безхазяйні рухомі речі можуть набуватися у власність за набувальною давністю, крім випадків, встановлених статтями 336, 338, 341 і 343 цього Кодексу.
Таким чином вимоги ст. 336 ЦК України є винятком із загального правила набуття права власності на безхазяйну річ.
У відповідності до ст. 336 ЦК України особа, яка заволоділа рухомою річчю, від якої власник відмовився (стаття 347 цього Кодексу), набуває право власності на цю річ з моменту заволодіння нею.
Пункт 1 ст. 347 ЦК України передбачає, що особа може відмовитися від права власності на майно, заявивши про це або вчинивши інші дії, які свідчать про її відмову від права власності.
За цією справою такими діями зокрема є те, що власника на вищезазначене майно не встановлено, документи які підтверджують право власності на зазначене майно та його походження відсутні, ніяких зауважень з боку відправників та одержувачів щодо недостачі вантажу не надходило, жодні особи своїх прав на означене майно не заявляли, договір на зберігання спірного майна з Відповідачем не укладався, оплата послуг зі зберігання вантажу його власником не здійснювалась.
Тобто, власник майна, що є предметом позову, фактично вчинив дії, що свідчать про його відмову від права власності на це майно.
Відповідно до ст. 346 ЦК України право власності припиняється у разі відмови власника від прав власності.
Таким чином, згідно зі ст. 336 ЦК України, позивач набув право власності на майно, що є предметом позову з моменту її привласнення, тобто з 13.12.2007 р. –дати складання Акту № 11 опису і попередньої оцінки майна, прийнятого на облік до рішення відповідного органу про визнання майна безхазяйним.
За таких обставин, позовні вимоги Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси щодо визнання права власності за Державою в особі ДПІ у Приморському районі м. Одеси на безхазяйне майно, а саме 10 бухт катанки, загальною вагою 13000,00 кг. вартістю 9100,00 грн., підлягають задоволенню як обґрунтовані, підтверджені наявними матеріалами справи та відповідають чинному законодавству України.
Витрати по сплаті державного мита та інформаційно-технічного забезпечення судового процесу віднести за рахунок Відповідача, згідно ст. ст. 44, 49 ГПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 44, 49, 75, 82-85 ГПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати за державою в особі Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси право власності на майно, яке було виявлено та описано Державною податковою інспекцією у Приморському районі м. Одеси за Актом № 11 опису і попередньої оцінки майна з ознаками безхазяйного від 13.12.2007 р., а саме 10 бухт катанки вагою 13000,00 кг. та вартістю 9100,00 грн.
3. Стягнути з Державного підприємства „Одеський морський торговельний порт” (65026, м. Одеса, Митна площа, 1, код 01125666):
- до Державного бюджету України (п/р 31114095700008 в ГУДКУ у Одеській області, банк одержувача ГУДКУ у Одеській області, МФО 828011, код ЄДРПОУ 23213460) 85 (вісімдесят п’ять) грн. держмита;
- до Державного бюджету України (п/р 31217259700008 в ГУДКУ у Одеській області, банк одержувача ГУДКУ у Одеській області, МФО 828011, код ЄДРПОУ 23213460, КБК 22050000, символ звітності банку 259) - витрати на ІТЗ судового процесу в сумі 118 (сто вісімнадцять) грн.
Рішення суду набуває законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його підписання.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Власова С.Г.
Рішення підписано в порядку ст. 85 ГПК України 25.02.2008 р.