Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
19.01.11Справа №2а-3640/10/2770 Суддя Окружного адміністративного суду міста Севастополя Майсак О.І., при секретарі Маненкової А.І.
за участю: представника позивача Мельниченко Т.С. (довіреність № б/н від 07.12.2010 року); представника відповідача Запороржець Л.В. (довіреність № 6389/9/10-0 від 27.09.2010 року); представника прокуратури м. Севастополя Цуркана С.А. (посвідчення НОМЕР_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІН.Н» до Державної податкової інспекції в Ленінському районі м. Севастополя про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення № 0000033500/0 від 01.11.2010 року,
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю «ФІН.Н»»звернулось до Окружного адміністративного суду м. Севастополя із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в Ленінському районі м. Севастополя про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення № 0000033500/0 від 01.11.2010 року. Вказує, що за результатами невиїзної документальної перевірки позивача було складено акт № 1265/10/35-004/33653359 від 19.10.2010 року. На підставі акту позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000033500/0 від 01.11.2010 року, згідно визначено суму податкового зобовязано з податку на прибуток в сумі 4987500,00 грн., в тому числі: 2493750,00 грн. основний платіж, 2493750,00 грн. штрафні санкції. Вважає, що вказане податкове повідомлення-рішення винесено з порушенням норм діючого законодавства.
Позивач просить визнати недійсним податкове повідомлення-рішення № 0000033500/0 від 01.11.2010 року.
Ухвалою від 30 листопада 2010 року відкрито провадження по адміністративній справі. Ухвалою від 30 листопада 2010 року закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду. 11 січня 2011 року у справу вступив Прокурор м. Севастополя.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просить задовольнити. Вказує, що за результатами невиїзної документальної перевірки позивача було складено акт № 1265/10/35-004/33653359 від 19.10.2010 року. На підставі акту позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000033500/0 від 01.11.2010 року, згідно визначено суму податкового зобовязано з податку на прибуток в сумі 4987500,00 грн., в тому числі: 2493750,00 грн. основний платіж, 2493750,00 грн. штрафні санкції. Вважає, що вказане податкове повідомлення-рішення прийнято з порушенням норм діючого законодавства.
Представник відповідача з позовними вимогами не погодилася повністю просить у задоволенні відмовити. Обґрунтовує свої заперечення тим, що оскільки акції ВАТ «Укргідробуд»у звязку з рішенням суду, що набрало законної сили, не мають статусу цінного паперу, товару, а операції з такими акціями не можуть бути визнані операціями з придбання та продажу цінних паперів, оскільки право власності на такі цінні папери (акції) не може перейти до нового власника, та відповідно не можуть бути обєктом інвестування. У звязку з чим у позивача були відсутні підстави для відображення фінансових результатів від операцій з цінними паперами з придбання та відчуження акцій відповідно до п. 7.6 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».
Представник прокуратури м. Севастополя з позовними вимогами також не погодився, просить у задоволенні позову відмовити.
Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із субєктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності. Окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам на підставі пункту 2 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України. Тому, з огляду на вказане, спір належить розглядати за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши інші докази в межах позовних вимог, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судом встановлено наступне: В період з 07 жовтня 2010 року по 14 жовтня 2010 року Державною податковою адміністрацією у м. Севастополі була проведена невиїзна документальна перевірка ТОВ «ФІН.Н»з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства України по операціях з акціями, емітованими ВАТ «Укргідробуд». За результатами перевірки був складений акт №1265/10/35-004/33653359 від 19.10.2010 року (а.с.12-17).
На підставі вказаного акту перевірки керівництвом ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000033500/0 від 01.11.2010 року про визначення суми податкового зобовязання з податку н прибуток підприємств в розмірі 4987500,00 грн., з яких: 2493750,00 грн. основний платіж, 2493750,00 грн. штрафна (фінансові санкції) (а.с.18)
10 листопада 2008 року між ТОВ «ФІН.Н»(продавець) та ТОВ «Компанія з управління активами «Менеджмент сервіс»в інтересах та за рахунок пайового закритого венчурного інвестиційного фонду «Мегаполіс»(покупець), за участю ТОВ «Фінансова група «Консалтинг та інвестиції»(повірений покупця) було укладено договір № Б-02-1112/2008 (а.с.22-23). Відповідно до п.п.1.1 п. 1 Договору, Продавець передає у власність Покупця, а Покупець приймає та оплачує цінні папери ВАТ «Укргіробуд»кількістю 39500 штук вартістю 9975000,00 грн.
Відповідно до акту приймання-передачі до Договору купівлі-продажу цінних паперів № Б-02-1112/2008 від 10.11.2008 року вказані цінні папери були передані від продавця до покупця (а.с.24).
Відповідно до п.2.1. п. 2 Договору покупець сплачує Продавцю вартість цінних паперів, вказану в п. 1.2 цього Договору до 31 березня 2009 року включно. Оплата здійснюється в безготівковій формі. З розрахунку вказаному в акті перевірки вбачається, що на рахунок ТОВ «ФІН.Н»сума за цінні папери в розмірі 9975000,00 грн. надійшла повністю, останній платіж було здійснено 11.06.2009 року (зворотній а.с.14).
Публічне акціонерне товариство акціонерний банк «Укргазбанк»листом № 1042/8779/2010 від 15.11.2010 року повідомило ТОВ «ФІН.Н»про те, що цінні папери ВАТ «Укргідробуд»у період з 28 березня 2007 року по 19.12.2008 року були не обмежені в обігу, інформації щодо скасування даного випуску цінних паперів за зазначений період до Зберігача АБ «Укргазбанк»не надходило (а.с.27).
Відповідно до відомостей Державної комісії цінних паперів та фондового ринку № 45 (554) від 11.03.2009 року свідоцтво про реєстрацію випуску акцій ВАТ «Укргідробуд»від 07.03.2006 року № 112/1/06, видане Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, анульовано розпорядженням № 10-С-А від 03.03.2009 року та зупинено обіг акцій ВАТ «Укргідробуд»(а.с.31-32).
Судом встановлено, що підставою прийняття спірного податкового повідомлення-рішення є здійснення ТОВ «ФІН.Н»операцій з придбання акцій ВАТ «Укргідробуд». діяльність якого припинена. Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.10.2008 року у адміністративній справі № 2а-8070/08 визнано недійсним запис про проведення державної реєстрації, установчі документи та свідоцтво про державну реєстрацію з моменту їх видачі і визнано недійсною реєстрацію випуску акцій з моменту внесення інформації про них до Загального реєстру випуску цінних паперів та свідоцтво про реєстрацію випуску акцій з моменту його видачі. Так, в акті перевірки №1265/10/35-004/33653359 від 19.10.2010 року зазначено, що оскільки під час вчинення правочину не додержано вимоги ч.ч. 1, 5 ст. 203 Цивільного кодексу України, то такі правочини є нікчемними.
Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30 грудня 1998 року N 222, затверджено Порядок скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій Із змінами і доповненнями, внесеними рішеннями Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 20 жовтня 1999 року N 211, від 14 липня 2005 року N 398, від 29 серпня 2008 року N 956 (Далі- Порядок). Цей Порядок розроблений відповідно до Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Законів України "Про цінні папери та фондовий ринок", "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", "Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні", "Про господарські товариства", "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", "Про банки і банківську діяльність", "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", установлює порядок зупинення обігу акцій, відновлення обігу акцій, скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випусків акцій.
Порядок скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випусків акцій у зв'язку з припиненням діяльності акціонерного товариства шляхом його ліквідації (далі - ліквідація) визначається в послідовності зокрема викладеної у розділу П Порядку. Зокрема, відповідно до п.1.2 -1.6. розділу, . Уповноважена особа реєструвального органу видає розпорядження про зупинення обігу акцій (додаток 3) протягом п'ятнадцяти робочих днів з дати надходження до реєструвального органу документів, зазначених у підпункті 1.1 пункту 1 цього розділу. Реєструвальний орган протягом трьох робочих днів з дати видання розпорядження про зупинення обігу акцій направляє його емітенту та реєстроутримувачу (при документарній формі випуску акцій) або депозитарію (при бездокументарній формі випуску акцій), який обслуговує акції цього емітента. Реєструвальний орган забезпечує опублікування інформації про зупинення обігу акцій в одному зі своїх офіційних друкованих видань протягом п'ятнадцяти календарних днів з дати видання розпорядження про зупинення обігу акцій. Починаючи з дати опублікування інформації про зупинення обігу акцій в одному з офіційних друкованих видань реєструвального органу, забороняється здійснення цивільно-правових договорів з акціями, обіг яких зупинено. Дата опублікування інформації про зупинення обігу акцій в одному з офіційних друкованих видань реєструвального органу є датою закриття реєстру (при документарній формі випуску акцій) або датою, на яку складається зведений обліковий реєстр і здійснюється операція обмеження в обігу акцій (при бездокументарній формі випуску акцій).
Дата закриття реєстру дата, починаючи з якої реєстроутримувачу забороняється проведення будь-яких операцій в системі реєстру власників іменних цінних паперів, крім надання інформації про її стан, відповідно до положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів, затвердженого Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку 17.10.2005 № 1000, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.01.2007 р. за №49/13316. У разі скасування реєстрації випусків акцій акціонерних товариств, які виключені з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємств, датою закриття реєстру є дата опублікування інформації про скасування реєстрації випусків акцій в одному з офіційних друкованих видань Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 04.12.1990 року № 509-XII Державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані спеціалізовані державні податкові інспекції виконують такі функції: 1) здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів; 2) забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; 3) контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів; 4) здійснюють у межах своїх повноважень контроль за законністю валютних операцій, додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, що видають ці документи, за наявністю торгових патентів; 5) ведуть облік векселів, що видаються суб'єктами підприємницької діяльності при здійсненні операцій з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах та щомісяця подають інформацію про це місцевим органам державної статистики; здійснюють контроль за погашенням векселів; видають суб'єктам підприємницької діяльності дозволи на відстрочення оплати (погашення) векселів із зазначених операцій; 6) забезпечують застосування та своєчасне стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства, а також стягнення адміністративних штрафів за порушення податкового законодавства, допущені посадовими особами підприємств, установ, організацій та громадянами; 7) аналізують причини і оцінюють дані про факти порушень податкового законодавства; 8) проводять перевірки фактів приховування і заниження сум податків та зборів (обов'язкових платежів) у порядку, встановленому цим Законом та іншими законами України; 9) за дорученням спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю проводять перевірки своєчасності подання та достовірності документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, інших платежів в порядку, встановленому законом; 10) передають відповідним правоохоронним органам матеріали за фактами правопорушень, за які передбачено кримінальну відповідальність, якщо їх розслідування не належить до компетенції податкової міліції; 11) подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна; звертаються до суду в інших випадках, передбачених законом; 111) подають до судів позови про застосування санкцій, пов'язаних із забороною організації і проведення азартних ігор на території України; 12) проводять роботу, пов'язану з виявленням, обліком, оцінкою та реалізацією у встановленому законом порядку, безхазяйного майна, майна, що перейшло за правом успадкування до держави, скарбів і конфіскованого майна; 13) контролюють дотримання виконавчими комітетами сільських і селищних рад порядку прийняття і обліку податків, інших платежів від платників податків, своєчасність і повноту перерахування цих сум до бюджету; 14) розглядають звернення громадян, підприємств, установ і організацій з питань оподаткування та, в межах своїх повноважень, з питань валютного контролю, а також скарги на дії посадових осіб державних податкових інспекцій в порядку, встановленому законом, здійснюють апеляційні процедури узгодження податкових зобов'язань; 15) подають відповідним фінансовим органам та органам Державного казначейства України звіт про надходження податків, інших платежів; 16) здійснюють контроль за наявністю марок акцизного збору на пляшках (упаковках) алкогольних напоїв і на пачках (упаковках) тютюнових виробів під час їх транспортування, зберігання і реалізації; 161) здійснюють контроль за дотриманням суб'єктами підприємницької діяльності, які здійснюють роздрібну торгівлю тютюновими виробами, максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів; 17) надавати відповіді на запити платника податків із додержанням вимог, встановлених Податковим кодексом України та іншими законами України; 18) виконують функції, передбачені пунктом 17 статті 8, а також інші функції, пов'язані із здійсненням відповідними підрозділами податкової міліції повноважень, передбачених статтею 21 цього Закону; 19) при отриманні органом податкової міліції інформації у випадках, встановлених законом, приймають рішення про проведення позачергової податкової перевірки платника податку без його попереднього попередження, якщо органом податкової міліції отримано інформацію про ухилення такого платника від оподаткування.
На підставі вищевикладеного судом робиться висновок, що податкове повідомлення-рішення суперечить вимогам закону, оскільки відповідач самостійно, без рішення Державної комісії з цінних паперів та фондовою ринку, робить висновок про встановлення факту зупинення реєстрації випуску акцій та свідоцтва про реєстрацію випуску акцій емітентів у зв'язку із припиненням державної реєстрації цих емітентів, а також безпідставно відносить договір щодо придбання та (або) відчуження акцій даного емітенту до нікчемного правочину та застосовує наслідки недійсності нікчемних правочинів і таким чином виходить за межі повноважень, визначених Законом України «Про державну податкову службу в Україні».
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 215 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 року № 435-IV (далі Кодекс № 435) недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. У випадках, встановлених цим Кодексом, нікчемний правочин може бути визнаний судом дійсним. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Нікчемними, зокрема, є правочини: укладені з недодержанням обов'язкової письмової форми, якщо недійсність прямо передбачена законом, наприклад, правочини щодо забезпечення виконання зобов'язань (ст. 547 Кодексу № 435); укладені з недодержанням обов'язкової нотаріальної форми (ч. 1 ст. 219 Кодексу № 435); укладені малолітньою особою за межами її цивільної дієздатності без належного схвалення (ст. 221 Кодексу № 435); укладені недієздатною фізичною особою (ст. 226 Кодексу № 435); вчинені без дозволу органу опіки і піклування (ч. 1 ст. 224 Кодексу № 435); які порушують публічний порядок (ст. 228 Кодексу № 435).
Перехід права власності на акції ТОВ «Укргідробуд»відбувався у відповідності з вимогами Закону України «Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні», оскільки договір щодо придбання та відчуження простих іменних емітентів був укладений в період коли акції ВАТ«Укргідробуд»знаходились в вільному обороті і обіг таких акцій не був зупинений Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Суд зазначає, що сам по собі факт визнання недійсними установчих документів емітентів акцій не свідчить про нікчемність договорів, укладених про придбання або відчуження акцій таких емітентів, а жодного судового рішення про визнання договору купівлі-продажу укладеного між ТОВ «ФІН.Н»та ТОВ «Компанія з управління активами «Менеджмент сервіс»в інтересах та за рахунок пайового закритого венчурного інвестиційного фонду «Мегаполіс», за участю ТОВ «Фінансова група «Консалтинг та інвестиції»№ Б-02-1112/2008 недійсними відповідачем суду не надано.
Частиною 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд приходить до висновку, що відповідачем не були наведені обставини, які б підтверджувались достатніми доказами, які б свідчили про правомірність спірного податкового повідомлення-рішення.
З урахуванням викладеного, судом робиться висновок, щодо протиправності винесення податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в Ленінському районі м. Севастополя від 01.11.2011 року № 0000033500/0 про визначення суми податкового зобовязання з податку на прибутку в сумі 4987500,00 грн.
Керуючись також ч. 2 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, про захист яких він просить, шляхом скасування податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в Ленінському районі м. Севастополя від 01.11.2011 року № 0000033500/0 про визначення суми податкового зобовязання з податку на прибутку в сумі 4987500,00 грн.
Постанову складено у повному обсязі 24 січня 2011 року.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 11, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України №2747-ІV від 06.07.2005, суд,
п о с т а н о в и в:
1.Адміністративний позов задовольнити повністю.
2.Визнати недійсним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в Ленінському районі м. Севастополя від 01.11.2011 року № 0000033500/0 про визначення суми податкового зобовязання з податку на прибутку в сумі 4987500,00 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги. У разі прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили у порядку та строки передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
СуддяпідписО.І. Майсак