Постанова № 14151734, 22.02.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
22.02.2011
Номер справи
2а-18047/10/2670
Номер документу
14151734
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

22 лютого 2011 року № 2а-18047/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Добрівської Н.А.,

суддів: Дегтярьової О.В., Скочок Т.О.,

за участю:

секретаря судового засідання Щерблюк А.І.,

представника позивача ОСОБА_1 (довіреність від 12.01.2011р. №143),

представника відповідача Вакуленко О.Ю. (довіреність від 21.05.2010р. №100/7917),

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомОСОБА_3

доДержавної комісії з цінних паперів та фондового ринку

третя особа без самостійних вимог:

Відкрите акціонерне товариство «Нафтопереробний комплекс Галичина»

провизнання протиправним та скасування рішення № 1257 від 10.08.2010р., - В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправним та скасування рішення № 1257 від 10.08.2010р.

В обґрунтування заявленого позову позивач посилається на те, що відповідач безпідставно та не у відповідності з п.30 ст.8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», виніс рішення, яким зупинив внесення змін до системи реєстру власників іменних цінних паперів та до системи депозитарного обліку цінних паперів, випущених ВАТ «НП-Галичина»строком на шість місяців з 10.08.2010 року.

Позивач зазначає, що в порушення вимог Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 р. № 2272, відповідачем не було винесено постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, не було винесено розпорядження щодо усунення правопорушення на ринку цінних паперів щодо акцій «НПК-Галичина»та відповідно терміни на його усунення не встановлені.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги щодо визнання протиправним та скасування оскаржуваного рішення відповідача підтримав та просив їх задовольнити. Вимогу щодо зупинення дії рішення на час розгляду справи відкликав.

Представник відповідача проти позову заперечував, зазначив, що позовні вимоги є необґрунтованими та таким, що не підлягають задоволенню, оскільки оскаржуване рішення є запобіжним заходом з метою захисту порушених прав, інтересів держави, як інвестора ВАТ «НПК-Галичина», в частині 30 ст.8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»відсутні посилання щодо обовязковості порушення норм чинного законодавства про цінні папери. Підставою для обрання запобіжного заходу стали доручення Кабінету Міністрів України, оформлених листами від 22.07.2010р. № 18728/35/1-05 та від 05.08.2010р. № 43610/70/1-05.

Залучена до участі у справі ухвалою суду від 13.01.2010 року третя особа ВАТ «НПК-Галичина»про день та час розгляду справи повідомлена у відповідності із вимогами ст.35 КАС України. Своїм правом на надання заперечень проти позову або пояснень по справі не скористалась. Повноважного представника для участі у судовому засіданні не направила.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, колегія суддів встановила наступне.

Позивач у справі ОСОБА_3 є акціонером ВАТ «НПК-Галичина».

10 серпня 2010 року Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку прийняла рішення № 1257 «Щодо зупинення внесення змін до системи реєстру власників іменних цінних паперів та до системи депозитарного обліку цінних паперів, випущених ВАТ «НПК-Галичина».

Зазначеним рішенням, крім іншого, відповідач зупинив з 10.08.2010 року внесення змін до системи реєстру власників іменних цінних паперів та до системи депозитарного обліку цінних паперів, випущених ВАТ «НПК-Галичина»(код за ЄДРПОУ 00152388) на строк 6 місяців. Заборонено ТОВ «Славутич реєстратор»та будь-якому іншому реєстратору здійснювати операції щодо внесення змін до системи реєстру власників іменних цінних паперів ВАТ «НПК-Галичина». Заборонено Приватному акціонерному товариству «Всеукраїнський депозитарій ринків цінних паперів», Відритому акціонерному товариству «Національний депозитарій України»та зберігачам, що здійснюють облік прав власності на цінні папери емітента ВАТ «НПК-Галичина»у депозитарній системі України, здійснювати облікові операції щодо внесення змін до системи депозитарного обліку цінних паперів ВАТ «НПК-Галичина». Зобовязано ПАТ «Всеукраїнський депозитарій ринків цінних паперів», ВАТ «Національний депозитарій України»невідкладно довести до відома зберігачів, що здійснюють облік прав власності на цінні папери емітента ВАТ «НПК-Галичина»у депозитарній системі України, рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 10 серпня 2010 року № 1257.

В обґрунтування правомірності винесеного рішення представник відповідача у своїх письмових запереченнях посилається на лист Фонду державного майна України від 15.07.2010р. за № 10-23-9226, яким останній повідомляє Кабінет Міністрів України про існування перепон, що заважають повернути у державну власність пакет акцій ВАТ «НПК-Галичина»розміром 30 відсотків статутного капіталу. Також повідомлено, що реалізація інтересів держави вимагає таких дій:

- за дорученням Уряду Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку із залученням правоохоронних органів повинна здійснити заходи стосовно встановлення власників акцій ВАТ «НПК-Галичина», обтяжених зобовязаннями за договором купівлі-продажу від 21.08.1995р. № КПП-55;

- після отримання від ДКЦПФР зазначеної інформації та одержання таким чином необхідних юридичних підстав Фонд в тижневий строк відповідно до вимог чинного законодавства звертається до суду з позовом про розірвання Договору та повернення проданого за ним пакета акцій в державну власність.

У листі Кабінету Міністрів України Фонд державного майна України від 30.07.2010р. за № 10-23-10126 серед іншого повідомляє, що на його запит Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку надала інформацію про осіб, які володіють понад 10 відсотків статутного капіталу цього емітента. Разом з тим, дані про те, хто володіє акціями, обтяженими зобовязаннями за Договором, надано не було.

Постановляючи рішення у справі колегія суддів виходить з наступного.

Частиною другою статті 6 Конституції України встановлено, що органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 6 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним органом.

До системи цього органу входять Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи. Державна комісія з цінних паперів фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи. Комісія може делегувати надані їй повноваження центральному апарату і територіальним органам шляхом прийняття відповідного рішення, затвердженого у встановленому порядку.

Відповідно до пункту 4 статті 7 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»одним із основних завдань Комісії є захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.

Відповідно до статті 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних перів в Україні»Комісія здійснює державне регулювання ринку цінних паперів в Україні.

Згідно з частиною 16 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку них паперів в Україні»Комісія має право: призначати тимчасово (до двох місяців) працівників фондових бірж, депозитаріїв та інших установ інфраструктури фондового ринку, зупиняти або припиняти допуск цінних паперів на фондові біржі або торгівлю їй на будь-якій фондовій біржі, зупиняти кліринг та укладення договорів купівлі-продажу, цінних паперів на фондових біржах на певний термін для захисту держави, інвесторі.

Відповідно до частини 30 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»Комісія має право для захисту інтересів держави та інвесторів у цінні папери зупиняти на підставі рішення Комісії внесення змін до системи реєстру власників іменних цінних паперів або до системи депозитарного обліку щодо цінних паперів певного емітента або певного власника на строк до усунення порушень, що стали підставою для прийняття такого рішення.

Аналіз наведеної норми, яка визначає підстави для застосування запобіжного заходу у вигляді зупинення внесення змін до системи реєстру власників іменних цінних паперів або до системи депозитарного обліку, свідчить про те, що вжиття такого заходу можливе за умови встановлення Комісією до винесення нею відповідного рішення факту порушення, для усунення якого застосовується зупинення із визначенням обєктивно достатнього строку для вжиття емітентом певних заходів, необхідних для усунення встановленого порушення.

При цьому, доводів на підтвердження обставин, які б свідчили про встановлення відповідачем порушень інтересів держави та інвесторів цінних паперів, які стали підставою для винесення оскаржуваного рішення представником відповідача не наведено, доказів, які б підтверджували наявність таких порушень не надано.

Посилання представника відповідача на листи Фонду державного майна України не можуть бути прийняті до уваги, оскільки статтею 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»наявність таких листів серед підстав для застосування такого запобіжного заходу як внесення змін до системи реєстру власників іменних цінних паперів або до системи депозитарного обліку щодо цінних паперів певного емітента або певного власника не передбачено.

Відповідно до вимог чинного законодавства України рішення субєкта владних і повноважень повинно відповідати вимогам законності (тобто правильне застосування норм матеріального права) та бути прийнятим у точній відповідності до встановленої законом процедури (дотриманням процесуальних норм).

З огляду на зазначене, колегія суддів дійшла висновку щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_3, права якого на вільне користування та розпорядження належними йому акціями порушено, в частині визнання протиправним рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1257 від 10.08.2010р. «Щодо зупинення внесення змін до системи реєстру власників іменних цінних паперів та до системи депозитарного обліку цінних паперів, випущених ВАТ «НПК-Галичина».

Щодо вимог позивача про скасування даного рішення, колегія вважає за необхідне зазначити, що рішенням відповідача від 10 серпня 2010 року зупинено внесення змін до системи реєстру власників іменних цінних паперів та до системи депозитарного обліку цінних паперів, випущених ВАТ «НПК-Галичина»на строк 6 місяців, тобто до 10 лютого 2011 року. Таким чином на день винесення судом постанови рішення ДКЦПРФ втратило чинність, отже відсутні підстави для задоволення позову у вказаній частині.

З огляду на зазначене та керуючись ст.ст.69-71, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1257 від 10.08.2010р. «Щодо зупинення внесення змін до системи реєстру власників іменних цінних паперів та до системи депозитарного обліку цінних паперів, випущених ВАТ «НПК-Галичина».

В задоволені решти позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили у порядку, встановленому в ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, визначені ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя: Н.А. Добрівська

Судді:О.В. Дегтярьова

Т.О. Скочок

Повний текст постанови складений та підписаний 25 лютого 2011 року.