Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 лютого 2011 р. № 2-а- 264/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді - Заічко О.В.
при секретарі судового засідання - Басовій Н.М.,
представники сторін - не прибули,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом
Прокурора Червонозаводського району м. Харкова в інтересах держави в особі: Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго"в особі: відокремленого підрозділу "Держенергонагляду у Північному рагіоні"
до Відкритого акціонерного товариства "Харківський тракторний завод ім. С.
Орджонікідзе"
простягнення суми штрафу, -
В С Т А Н О В И В:
Прокурор Червонозаводського району міста Харкова в інтересах держави в особі: Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі: відокремленого підрозділу "Держенергонагляду у Північному регіоні", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства "Харківський тракторний завод ім. С. Орджонікідзе",в якому просить стягнути з відповідача в доход держави штраф у розмірі 5100 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у ході перевірки Відкритого акціонерного товариства "Харківський тракторний завод ім. С. Орджонікідзе" за дотриманням чинного законодавства встановлено, що 14.11.2008 року інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Харківській області було проведено обстеження з питань технічного стану, організації експлуатації електроустановок ВАТ "Харківський тракторний завод ім. С. Орджонікідзе" про що, було складено акт № 7-20-00-0041/А/ТЄС-5/0093 від 14.11.2008р. За результатами обстеження Відкритого акціонерного товариства "Харківський тракторний завод ім. С. Орджонікідзе" виданий обов"язковий до виконання припис: від 14.11.2008р № 7-20-00-0041/П/ТЄС-5/0093 про усунення виявлених порушень, який відповідач у встановлений термін не виконав, що підтверджується актом перевірки (протоколом) № 07/10-0069 від 22.04.2009р. За ухилення від виконання вимог чинного законодавства, позивачем була винесена постанова № 07/10-0096 від 07.09.10 р., про накладання на субєкта господарювання штрафу за порушення законодавства на суму 5100 грн. Відповідно до п. 10 Положення „про порядок накладання на субєктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання”, субєкт господарювання повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладання. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку. До теперішнього часу штраф до держбюджету відповідачем в повному обсязі не перераховано.
Представники прокуратури та позивача в судове засідання не прибули, про дату, час та місце судового розгляду були повідомлені належним чином. Представники надали до суду заяву з проханням розглянути адміністративну справу без їх участі.
Відповідач, який належним чином повідомлений, відповідно до ст. 35 КАС України, шляхом направлення повісток з поштовими повідомленнями за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, про дату, час і місце судового розгляду в судове засідання не прибув, причину неявки суду не повідомив, заяву про розгляд справи за його відсутності не надавав. Відповідач надав суду заперечення, в яких просив суд відмовити у задоволені позовних вимог, посилаючись на те, що у звязку з порушенням 31 травня 2007 року провадження у справі про банкрутство відносно ВАТ „ХТЗ ім.С.Орджонікідзе” та у відповідності до ч.ч.4, 6 ст.12 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” протягом дії мораторію не можуть бути нараховані (стягнені) штрафні санкції.
Суд вважає можливим розгляд справи за відсутності представників сторін на підставі наявних у ній доказів, відповідно до ст. 128 КАСУ
Дослідивши матеріали справи, зібрані у справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які підлягають застосуванню до спірних правовідносин, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно зі ст. 2 Закону України „Про електроенергетику” закон регулює відносини, повязані з виробництвом, передачею, постачанням енергії і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на обєктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії.
Згідно ст. 9 Закону України „Про електроенергетику”, державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій та мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України. Цей порядок встановлений постановою від 17 травня 2002 року № 665 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів від 07 серпня 1996 року № 929”, якою затверджено Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії. Повноваження державних інспекцій та їх підрозділів визначені ст. 9 Закону України “Про електроенергетику” та Положенням про порядок накладення на субєктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1312 від 21 липня 1999 року.
Згідно вищевказаних нормативних актів в компетенцію Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії входить здійснення нагляду за технічним станом та організацією технічної експлуатації електричних установок, тепловикористовуючих установок і теплових мереж, дотриманням вимог правил і нормативних актів з питань енергопостачання.
Судом встановлено, що 14.11.2008р. старшим державним інспектором з енергетичного нагляду Пасічник М.О., відповідно до ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", ст. 9 Закону Україн "Про електроенергетику" та Положення про державний енергетичний нагляд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996р. № 929 (із змінами та доповненнями), в період з 10.11.2008р. по 13.11.2008р. проведено захід з державного енергетичного нагляду на енергетичних об"єктах Відкритого акціонерного товариства "Харківський тракторний завод ім. С. Орджонікідзе", який розташований за адресою: м. Харків, пр-т Московський, 275, в присутності заступника головного енергетика Алексієнка В.Б., про що був складений акт № 7-20-00-0041/А/ТЄС-5/0093.
На підставі акту перевірки, відповідачу до виконання було надано припис від 14.11.2008р. № 7-20-00-0041/П/ТЄС-5/0093 про усунення виявлених порушень, які не були усунені у встановлений термін, про що складено акт перевірки (протокол) № 07/10-0069 від 22.04.2009р.
За невиконання припису та порушення ст. 27 Закону України „Про електроенергетику” та „Положення про порядок накладання на субєктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику”, затвердженого Постановою КМУ № 1312 від 30 липня 1999 року, на відповідача накладено штраф, про що було винесено постанову № 07/10-1209 від 28.04.2009р.
27.07.09р. інспекцією Держенергонагляду у Харківській області було проведено перевірку виконання припису № 07/10-1209 від 28.04.09р. і встановлено, що припис не виконано відповідачем, що підтверджується актом перевірки (протоколом) № 07/10-0085.
Старшим державним інспектором України з енергетичного нагляду в Харківській області було винесено постанову про накладання на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та видано припис № 07/10-2227 від 28.07.09р.
14.12.09р. інспекцією Держенергонагляду у Харківській області було проведено перевірку виконання припису № 07/10-2227 від 28.07.09р. і встановлено, що припис не виконано відповідачем, що підтверджується актом перевірки (протоколом) № 07/10-0119 та старшим державним інспектором України з енергетичного нагляду в Харківській області було винесено постанову про накладання на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та видано припис № 07/10-3497 від 15.12.09 р.
12.05.10р. інспекцією Держенергонагляду у Харківській області було проведено перевірку виконання припису № 07/10-3497 від 15.12.09 р. і встановлено, що припис не виконано відповідачем, що підтверджується актом перевірки (протоколом) № 07/10-0026.
Старшим державним інспектором України з енергетичного нагляду в Харківській області було винесено постанову про накладання на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та видано припис № 07/10-1043 від 12.05.10р.
26.08.10 р. інспекцією Держенергонагляду у Харківській області було проведено перевірку виконання припису № 07/10-1043 від 12.05.10 р. і встановлено, що припис не виконано відповідачем, що підтверджується актом перевірки (протоколом) № 07/10-0048 та старшим державним інспектором України з енергетичного нагляду в Харківській області було винесено постанову № 07/10-0096 від 07.09.10 р. про накладання на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики про усунення раніше виявлених порушень на суму 5100 грн.
Відповідно до ст. 27 Закону України “Про електроенергетику” суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці: за неподання інформації або подання за відомо недостовірної інформації, передбаченої в ліцензіях на виробництво, передачу або постачання електричної енергії та в нормативно-правових актах, що регулюють питання функціонування об'єднаної енергетичної системи України і споживання енергії, - штраф у розмірі до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п. 10 Положення „Про порядок накладення на субєктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику”, затвердженого поставною Кабінету Міністрів України № 1312 від 21 липня 1999 року субєкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується у судовому порядку. Дана постанова була отримана відповідачем про що свідчить копія повідомлення про направлення поштового відправлення. Відповідач не оскаржив зазначену постанову, тим самим погодився з її змістом.
У встановлений законом строк відповідачем штраф не сплачено, внаслідок чого утворилася заборгованість перед державним бюджетом у сумі 5100 грн.
Судом не приймаються доводи позивача про те, що перебування ВАТ „ХТЗ ім.С.Орджонікідзе” з 31.05.2007 року у стадії банкрутства унеможливлює застосування до нього штрафних санкції за порушення в галузі електроенергетики та теплопостачання виходячи за наступного.
Згідно зі ст.1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" мораторій на задоволення вимог кредиторів - зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію.
Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів: не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування,податків і зборів (обов'язкових платежів) (ч.4 ст.12 Закону).
З порушенням провадження у справі про банкрутство не повязується завершення господарської діяльності боржника, він має право укладати договори та вчиняти інші правочини, у звязку з чим у нього виникають права та обовязки, виконання яких здійснюється на загальних засадах.
Таким чином, дія мораторію поширюється лише на задоволення вимог конкурсних кредиторів.
Враховуючи те, що штрафні санкції застосовані до позивача після порушення провадження у справі про банкрутство, дія мораторію на їх виконання не поширюється.
Виходячи з вищевикладеного, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, доведеними та таким, що підлягають задоволенню.
Відповідно ч.4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись Законом України “Про електроенергетику”, "Про порядок накладення на суб"єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання" ст.ст. 9, 11, 94, 128, 159, 160163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Прокурора Червонозаводського району міста Харкова в інтересах держави: Державного підприємства "Національна енергетична компанія" "Укренерго" в особі: відокремленого підрозділу "Держенергонагляду у Північному регіоні" до Відкритого акціонерного товариства "Харківський тракторний завод ім. С. Орджонікідзе" про стягнення суми штрафу - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Харківський тракторний завод ім. Орджонікідзе" (юридична адреса: 61007, м. Харків, пр-т Московський, буд. 275, код ЄДРПОУ: 05750295) у доход держбюджету штраф у сумі5100(п"ять тисяч сто) грн. на р/р 31110106700009 УДК у Орджонікідзевському районі м. Харкова, МФО 851011, код ЄДРПОУ 24134604, код платежу до держбюджету 21081100.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 28 лютого 2011 року.
Суддя Заічко О.В.