Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 лютого 2011 р. справа № 2а-28646/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 11.30
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Шинкарьової І.В.
при секретаріЦарук Я.Ю.
за участю
представника позивачаЛабун Г.І.,
представника відповідача Поскрьобишевої Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» до Державної податкової інспекції у Новоазовському районі Донецької області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії,
встановив:
Позивач, Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія», звернувся до суду із позовом до Державної податкової інспекції у Новоазовському районі Донецької області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії.
В обґрунтування позову посилається на те, що відповідач податковими повідомленнями здійснив розподіл сплачених сум на сплату податку та пені. Вважає, що прийняття податкового повідомлення про перерозподіл сплачених сум передбачено лише в тих випадках, коли платник податку сплачує податковий борг (або його частину) та не сплачує пеню, нараховану на цей податковий борг. Підприємство сплатило поточні платежі, заповнив в платіжному документі поле «призначення платежу», тобто узгоджене податкове зобовязання, ані податковий борг.
Просить суд визнати недійсними податкові повідомлення від 01.12.2010 року №105390008840572, від 01.11.2010 року №105390008836944, від 01.10.2010 року №105390008833160, від 27.08.2010 року №105390008829371, від 02.08.2010 року №105390008826401; визнати дії відносно нарахування пені, розподілу суми сплати податку та утримання суми пені із суми сплати податку такими, що не відповідають чинному законодавству.
Під час розгляду справи позивач уточнив позовні вимоги та просив суд визнати дії державної податкової інспекції у Новоазовському районі Донецької області відносно нарахування пені та перерозподілу сум сплати податку та утримання сум пені із сум сплати податку на землю такими, що не відповідають діючому законодавству відповідно до податкових повідомлень від 01.12.2010 року №105390008840572, від 01.11.2010 року №105390008836944, від 01.10.2010 року №105390008833160, від 27.08.2010 року №105390008829371, від 02.08.2010 року №105390008826401; зобовязати орган державної податкової служби внести зміни в картку особового рахунку платника податків утриману суму пені по перерозподілу, як сплату податку на землю.
Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили суд їх задовольнити.
Відповідач надав судові заперечення на адміністративний позов в яких посилається на те, що облік платежів до бюджетів, контроль за справляння яких здійснювався у 2010 році органами державної податкової служби відповідно до Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обовязкових платежів), наказу Державної податкової адміністрації України від 18.07.2005 року №276 «Інструкція про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України» та Наказу №290 від 11.06.2003 року «Про затвердження Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби». Станом на 30.07.2010 року за позивачем рахується заборгованість по платі за землю у сумі 8687,21 грн., яка виникла з 01.10.2009 року. У звязку із тим, що платнику податків не порушено провадження у справі про банкрутство, погашення податкового боргу здійснюється відповідно до вимог ст. 7.7. Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», тобто у порядку календарної черговості виникнення боргу.
Просить суд у задоволені позову відмовити.
Представник відповідача, що діє за довіреністю, у суді позов не визнав з підстав, зазначених у запереченні.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані докази, суд встановив наступне.
Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія» є юридичною особою, ідентифікаційний код 33161769.
У судовому засіданні встановлено, що шахта «Імені Єгора Тимофійовича Абакумова» є відокремленим підрозділом Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія», який перебуває на податковому обліку в ДПІ у Новоазовському районі Донецької області, як платник окремих податків.
Відповідно до статті 67 Конституції України, кожен повинен сплачувати податки і збори у порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Оскільки спірні правовідносини виникли на протязі 2010 року, враховуючи, що з 01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, суд відповідно до статті 58 Конституції України застосовує нормативно правові акти України, які діяли в той період.
Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України «Про плату за землю», платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обовязку подання щомісячних декларацій.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 зазначеного Закону, податкове зобовязання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Відповідно до п. 1. 2. ст. 1 цього Закону «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податкове зобовязання- зобовязання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Відповідно до пп. 5.3.1. п. 5.3 ст. 5 зазначеного Закону, платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до пп. 4.1.4. п. 4.1. ст. 4 Закону, податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює, зокрема календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Таким чином, платник земельного податку зобовязаний сплачувати рівними частками податкове зобовязання, визначене у податковій декларації (розрахунку) на поточній рік, за базовий податковий період, який дорівнює календарному місяцю у строк протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку.
Судом встановлено, що позивачем платіжними дорученнями:
-від 30 липня 2010 року №189 із визначенням призначення платежу сплачено податок на землю по шахті «Імені Єгора Тимофійовича Абакумова» за червень 2010 року у розмірі 610,57 грн. по терміну сплати до 30.07.2010 року;
-від 26 серпня 2010 року №689 із визначенням призначення платежу сплачено податок на землю по шахті «Імені Єгора Тимофійовича Абакумова» за липень 2010 року у розмірі 610,57 грн. по терміну сплати до 26.08.2010 року;
-від 30 вересня 2010 року №3675 із визначенням призначення платежу сплачено податок на землю по шахті «Імені Єгора Тимофійовича Абакумова» за серпень 2010 року у розмірі 610,57 грн. по терміну сплати до 30.09.2010 року;
-від 29 жовтня 2010 року №4742 із визначенням призначення платежу сплачено податок на землю по шахті «Імені Єгора Тимофійовича Абакумова» за вересень 2010 року у розмірі 610,57 грн. по терміну сплати до 29.10.2010 року;
-від 30 листопада 2010 року №6419 із визначенням призначення платежу сплачено податок на землю по шахті «Імені Єгора Тимофійовича Абакумова» за жовтень 2010 року у розмірі 610,57 грн. по терміну сплати до 30.11.2010 року;
Тобто, позивач перерахував зазначеними платіжними документами поточні платежі з податку на землю.
Державною податковою інспекцією у Новоазовському районі Донецької області були складені наступні податкові повідомлення:
- від 02.08.2010 року №105390008826401, яким здійснено розподіл сплаченої 30.07.2010 року за платіжним дорученням №189 суми 610,57 грн., у тому числі розподілено на погашення податкового боргу 579,81 грн. та на погашення пені у розмірі 30,76 грн.;
- від 27.08.2010 року №105390008829371, яким здійснено розподіл сплаченої 26.08.2010 року за платіжним дорученням №689 суми 610,57 грн., у тому числі розподілено на погашення податкового боргу 578,82 грн. та на погашення пені у розмірі 31,75 грн.;
- від 01.10.2010 року №105390008833160, яким здійснено розподіл сплаченої 30.09.2010 року за платіжним дорученням №3675 суми 610,57 грн., у тому числі розподілено на погашення податкового боргу 577,97 грн. та на погашення пені у розмірі 32,60 грн.;
- від 01.11.2010 року №105390008836944, яким здійснено розподіл сплаченої 29.10.2010 року за платіжним дорученням №4742 суми 610,57 грн., у тому числі розподілено на погашення податкового боргу 576,79 грн. та на погашення пені у розмірі 33,78 грн.;
- від 01.12.2010 року №105390008840572, яким здійснено розподіл сплаченої 30.11.2010 року за платіжним дорученням №6419 суми 610,57 грн., у тому числі розподілено на погашення податкового боргу 575,12 грн. та на погашення пені у розмірі 35,45 грн.
Правовою підставою розподілу сплачених за платіжними дорученнями сум став абзац 2 пп. 16.3.3 п. 16.3 ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», відповідно до якого, якщо платник податків не сплачує пеню разом зі сплатою податкового боргу (його частини) або не визначає її окремо у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеної пропорції), то податковий орган самостійно здійснює розподіл такої сплаченої суми на суму, що спрямовується на погашення такого податкового боргу (його частини), та суму, що спрямовується на погашення пені, нарахованої на суму такого погашеного податкового боргу (його частини), та надсилає такому платнику податків повідомлення, в якому міститься зазначена інформація.
Відповідно до п. 3.8 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21 січня 2004 р. №22, реквізит "Призначення платежу" платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення "Призначення платежу".
Таким чином, прийняття податковим органом повідомлення про розподіл сплаченої суми передбачається лише у випадку, коли платник податку сплачує податковий борг (або його частку) і не сплачує пеню, нараховану на такий податковий борг ( або його частку).
Під поняттям податкового боргу слід розуміти ( п.1.3. ст.1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами») податкове зобовязання, самостійно узгоджене платником податків, або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений законом строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобовязання.
Судом встановлено, що позивач фактично сплатив суму податкових зобовязань з податку на землю, тому у податкового органу не було підстав для розподілу цієї суми в рахунок погашення податкового боргу та пені.
Право на такий розподіл у податкового органу виникає лише у випадку, коли платник податків самостійно сплачує податковий борг ( або його частку), не виділяючи у платіжному документі розмір пені та у випадку, якщо платником надана не розуміла або не повністю інформація про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів.
При вирішенні справи суд не приймає до уваги посилання відповідача на правомірність зарахування сплачених позивачем сум в порядку календарної черговості виникнення податкового боргу з посиланням на приписи пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами».
Відповідно до наведеного пункту Закону податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобовязань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення за різними податками, зборами (обовязковими платежами)- у рівних пропорціях.
Зазначена норма Закону не визначає, хто саме із субєктів зазначених правовідносин - контролюючий орган чи платник податків зобовязаний здійснювати погашення зобовязань у встановленому нею порядку. Ця норма також не встановлює право чи обовязок контролюючого органу (в даному випадку органу державної податкової служби) будь-яким чином змінювати податкові зобовязання, в рахунок сплати яких платник податків спрямував кошти. Таке право податкового органу не передбачено і будь-якими іншими нормами зазначеного Закону, а також інших законів з питань оподаткування.
З облікової картки платника земельного податку вбачається, що у результаті перерозподілу позивачу була нарахована пеня, а саме при сплаті платіжним дорученням від 30 липня 2010 року №189 податкового зобовязання за червень 2010 року підприємству була нарахована пеня на суму 57,07 грн., при сплаті платіжним дорученням від 26 серпня 2010 року №896 податкового зобовязання за липень 2010 року підприємству нарахована пеня на суму 58,86 грн., при сплаті платіжним дорученням від 30 вересня 2010 року № 3675 податкового зобовязання за серпень 2010 року підприємству нарахована пеня на суму 62,84 грн., при сплаті платіжним дорученням від 29 жовтня 2010 року №4742 податкового зобовязання за вересень 2010 року підприємству нарахована пеня на суму 64,42 грн., при сплаті платіжним дорученням від 30 листопада 2010 року №6419 податкового зобовязання за жовтень 2010 року підприємству нарахована пеня на суму 66,11 грн.,
Враховуючи наведене, суд вважає, що позовні вимоги позивача про визнання дій Державної податкової інспекції у Новоазовському районі Донецької області відносно розподілу сплачених податкових зобовязань з податку на землю на погашення податкового боргу минулих періодів та пені відповідно до податкових повідомлень від 02.08.2010 року №105390008826401, від 27.08.2010 року №105390008829371, від 01.10.2010 року №105390008833160, від 01.11.2010 року №105390008836944, від 01.12.2010 року №105390008840572, у звязку із чим, позовні вимоги про визнання дій відносно нарахування пені такими, що не відповідають діючому законодавству підлягають задоволенню.
Разом з тим, враховуючи наведене, на підставі частини другої статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визначити спосіб захисту порушеного права позивача шляхом зобовязання Державну податкову інспекцію у Новоазовському районі Донецької області внести зміни в картку особового рахунку Відокремленого підрозділу Шахта «Імені Єгора Тимофійовича Абакумова» Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» шляхом зарахуванням суми направленої на оплату пені та боргу з податку на землю на сплату податкових зобовязань за періоди, які визначені в платіжних дорученнях від 30 липня 2010 року №189, від 26 серпня 2010 року №689, від 30 вересня 2010 року №3675, від 29 жовтня 2010 року №4742, від 30 листопада 2010 року №6419.
Відповідно до ст.ст. 87, 94 КАС України підлягають присудженню позивачеві з Державного бюджету України судові витрати пропорційно задоволеним позовним вимогам.
Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 254Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
постановив :
Позов Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» до Державної податкової інспекції у Новоазовському районі Донецької області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати дії Державної податкової інспекції у Новоазовському районі Донецької області відносно розподілу сплачених податкових зобовязань з податку на землю на погашення податкового боргу минулих періодів та пені відповідно до податкових повідомлень від 02.08.2010 року №105390008826401, від 27.08.2010 року №105390008829371, від 01.10.2010 року №105390008833160, від 01.11.2010 року №105390008836944, від 01.12.2010 року №105390008840572, та дії відносно нарахування пені у результаті такого розподілу.
Зобовязати Державну податкову інспекцію у Новоазовському районі Донецької області внести зміни в картку особового рахунку Відокремленого підрозділу Шахта «Імені Єгора Тимофійовича Абакумова» Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» шляхом зарахуванням суми направленої на оплату пені та боргу з податку на землю на сплату податкових зобовязань за періоди, які визначені в платіжних дорученнях від 30 липня 2010 року №189, від 26 серпня 2010 року №689, від 30 вересня 2010 року №3675, від 29 жовтня 2010 року №4742, від 30 листопада 2010 року №6419.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» (83001, м. Донецьк, вул. Артема, 63, ЄДРПОУ 33161769), витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 гривень 40 копійок.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину 15 лютого 2011 року в присутності представників сторін.
Постанову у повному обсязі складено 21 лютого 2011 року.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення складання постанови у повному обсязі апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Шинкарьова І.В.