ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
22 лютого 2008 р. Справа № 7/26-2008
за позовом Державного підприємства „Мукачівське лісове господарство”, с. Вільховиця Мукачівського району
до відповідача Мукачівської об’єднаної державної податкової інспекції , м. Мукачево
про скасування податкового повідомлення –рішення
від позивача –Густі М.І.;
від відповідача – Стасів Н.М.;
секретар судового засідання – Ряшко А.В.
Суддя С.Швед
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство „Мукачівське лісове господарство” (далі - Підприємство) звернулося до суду з позовом про скасування податкового повідомлення –рішення Мукачівської ОДПІ від 23.08.2007р. №0002432340/0/2542/23-01/22114595/19392 про визначення до сплати податкового зобов’язання з податку на додану вартість у частині суми 14956,40 грн. (5446,60 грн. –основний платіж, 9509,80 грн. –штрафні санкції).
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що визначення податковим органом податкового зобов’язання з ПДВ не відповідає фактичним обставинам справи та наявним у суб’єкта господарювання документальним доказам, які підтверджують правомірність формування податкового кредиту. Представник Підприємства зазначив, що воно не може нести відповідальності за стан розрахунків інших платників податків з бюджетом. Податковий кредит з ПДВ сформовано на підставі належним чином виписаних податкових накладних постачальником товарів, тому віднесення до податкового кредиту суми ПДВ у розмірі 5446,60 грн. є обґрунтованим.
Відповідач та його представник позов не визнали, оскільки проведеною перевіркою підтверджено формування Підприємством обсягів податкового кредиту з ПДВ в охопленому перевіркою періоді по податкових накладних постачальника, реєстрація якого у якості платника податку на момент виписки цих накладних була скасована.
Дослідивши подані по справі доказові матеріали та заслухавши пояснення представників сторін, суд констатує наступне:
За результатами перевірки з питань дотримання Підприємством вимог податкового та валютного законодавства за період з 01.10.2005р. по 31.03.2007р. (акт від 14.08.07 №451/23-01/22114595) Мукачівською ОДПІ встановлено порушення Підприємством вимог статті 7 Закону №168/97-ВР щодо формування обсягів податкових зобов’язань та податкового кредиту по ПДВ та встановлено завищення належного до сплати податку на суму 33793,00 грн. та його заниження на суму 47395,00 грн., в результаті чого донараховано до сплати 13566,00 грн. ПДВ та застосовано штрафні санкції на загальну суму 23679,50 грн., в тому числі по оспорюваній Підприємством позиції завищенням обсягів податкового кредиту по господарських операціях з приватним підприємцем Росохою Є.П. (податкові накладні: від 30.11.05 №7 на суму (ПДВ) 2335,53 грн., від 30.12.05 на суму (ПДВ) 610,97 грн., від 28.02.06 №26 на суму (ПДВ) 2500,00 грн.).
За даними податкового органу за місцезнаходженням вищезазначеного суб’єкта підприємницької діяльності він не мав права виписувати зазначені вище податкові накладні у зв’язку з анулюванням його свідоцтва платника ПДВ 10.11.2005 р. (а.с. 25-26).
Податковий кредит - це сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду, визначена згідно з цим Законом (п. 1.7 ст. 1 Закону №168/97-ВР).
Згідно з п.п. 7.2.4. п. 7.2 ст. 7 Закону №168/97-ВР право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку у порядку, передбаченому статтею 9 цього Закону.
Підпунктом 7.4.5. п.7.4. ст.7 названого закону передбачено, що не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв'язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними.
З урахуванням наведених вище норм Закону №168/97-ВР виключення податковим органом з податкового кредиту позивача суми ПДВ у розмірі 5446,60 грн. є правомірним, тому позовні вимоги у цій частині задоволенню не підлягають.
В частині позовних вимог щодо скасування суми застосованих штрафних санкцій суд виходить з того, що відповідно до п.п.7.7.1. п.7.1. ст. 7 Закону № 168/97-ВР сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди, а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Згідно з п.п. 17.1.3. п.17.1. ст. 17 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000р. №2181-III (далі –Закон №2181-III) у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.
Аналогічний порядок обчислення штрафних санкцій, їх мінімальний та максимальний розмір встановлено також і підпунктом 6.1.3. Інструкції про порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 17.03.2001р. №110, яким визначено порядок обрахування сукупно всіх недоплат за всіма податковими періодами та визначення до сплати остаточної суми штрафних санкцій, з дотриманням максимального та мінімального їх розміру сукупно за весь період недоплат, тобто у відсотковому відношенні до визначеної до сплати суми основного платежу.
Оскільки податковою перевіркою(а.с.22) до сплати визначена сума 13566,00 грн. податку (47359 –33793), то нарахована з дотриманням вимог п.п. 17.1.3. п.17.1. ст.17 Закону №2181-III та п.п. 6.1.3. вказаної вище Інструкції сума штрафних санкцій повинна складати 6783,00 грн., в той час як податковим органом застосовано до Підприємства 23679,50 грн. штрафних санкцій.
При вирішенні спору у цій частині суд застосовує положення частини другої ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України, якою передбачено право суду вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
У спірній по справі ситуації позивач просить захистити його права, посилаючись на порушення їх контролюючим органом при прийнятті оспорюваного податкового повідомлення –рішення.
За наслідками судового розгляду справи судом встановлено порушення прав та охоронюваних законом інтересів державного підприємства шляхом застосування до нього штрафних санкцій у розмірі більшому, ніж це передбачено чинним законодавством.
Згідно зі ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
З урахуванням вищенаведеного, позов підлягає задоволенню у частині скасування податкового повідомлення –рішення Мукачівської ОДПІ від 23.08.2007р. №0002432340/0/2542/23-01/22114595/19392 на суму 16896,50 грн. застосованих штрафних санкцій.
Керуючись ст. ст. 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 7-9, 11, 69, 86, 94, 98, 160 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України,
СУД ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задоволити частково.
2. Податкове повідомлення –рішення Мукачівської об’єднаної державної податкової інспекції від 23.08.2007р. №0002432340/0/2542/23-01/22114595/19392 про визначення до сплати державному підприємству „Мукачівське лісове господарство” (с. Вільховиця, 3 Мукачівського району, код 22114595) податкового зобов’язання з податку на додану вартість у сумі 37245,50 грн.( основний платіж –13566,00 грн., штрафні санкції –23679,50 грн.) скасувати у частині суми 16896,50 грн. застосованих штрафних санкцій.
3. В іншій частині зазначене податкове повідомлення –рішення залишити в силі, а у позові - відмовити.
4. Постанова суду набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена за правилами, передбаченими статтями 185-187 цього Кодексу.
Суддя С.Швед