Рішення № 1413405, 19.02.2008, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
19.02.2008
Номер справи
22/9
Номер документу
1413405
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

19.02.08 р. Справа № 22/9

Суддя господарського суду Донецької області Волошинова Л. В.

при секретарі судового засідання Настич Л. Г.

розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу

за позовом: Державної екологічної інспекції в Донецькій області

до відповідача: Обласного комунального підприємства „Донецьктеплокомуненерго” м. Донецьк

про стягнення збитків, заподіяних державі в сумі 25 293,40 грн., на рахунок місцевого бюджету Дебальцівської міської ради.

за участю

прокурора:

представників

від позивача: Хоптяр В.С.- за довір.

від відповідача: Анохіна Т.І.- за довір.

третя особа

СУТЬ СПРАВИ:

Позивач, Державна екологічна інспекція в Донецькій області, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Обласного комунального підприємства „Донецьктеплокомуненерго” м. Донецьк про стягнення збитків, заподіяних державі в сумі 25 293,40 грн., на рахунок місцевого бюджету Дебальцівської міської ради.

В обґрунтування свої вимог позивач посилається на акт відбору проб викидів стаціонарних джерел від 25.01.2007 р. № 4, акт відбору проб викидів стаціонарних джерел від 09.02.2007р. № 9, акт результатів контролю викидів в атмосферу від 26.01.2007 р. № 4, акт результатів контролю викидів в атмосферу від 19.02.2007 р. № 9, протокол вимірювання забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел від 26.01.2007 р. № 4, протокол вимірювання забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел від 12.02.2007 р. № 9, припис від 26.01.2007р. та порушення вимог ст. ст. 33, 34 Закону України “Про атмосферне повітря”.

Відповідач проти позову заперечує.

19.02.2008р. відповідач надав суду заяву, у якій просить суд розстрочити виконання рішення, строком на шість місяців рівними частинами по 4 137,10 грн. на місяць, у зв’язку із тяжким фінансовим положенням підприємства.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд ВСТАНОВИВ:

У січні 2007 р. фахівцями Горлівської регіональної екологічної інспекції Державного Управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області була проведена перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства Обласного комунального підприємства „Донецьктеплокомуненерго” м.Донецьк, під час якої лабораторно – інструментальним шляхом був зафіксований наднормативний викид забруднюючих речовин, середня експериментальна потужність яких із джерел викидів становить:

· із джерела № 1:

-оксидів азоту (в перерахуванні на діоксид азоту)- 0,726 г/с;

-діоксиду сірки - 0,734 г/с;

· із джерела № 2:

-оксидів азоту (в перерахуванні на діоксид азоту)- 0,212 г/с;

-діоксиду сірки - 0,954 г/с;

По факту відбору проб Державним управлінням екології та природних ресурсів Мінекоресурсів України в Донецькій області були складені: акт відбору проб викидів стаціонарних джерел від 25.01.2007 р. № 4, акт результатів контролю викидів в атмосферу від 26.01.2007 р. № 4, протокол вимірювання забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел від 26.01.2007 р. № 4.

За результатами перевірки підприємству видано припис від 26.01.2007 р., яким Обласному комунальному підприємству „Донецьктеплокомуненерго” м. Донецьк приписано привести у відповідність до дозволених нормативів викиди діоксиду сірки, оксидів азоту (в перерахуванні на діоксид азоту) із джерел викиду №№ 1,2 (труба, що відводить викиди від котлів котельні) та здійснювати контроль за джерелами викиду згідно плану графіка аналітичного контролю за дотриманням дозволених нормативів викидів на джерелах забруднення атмосфери, строком виконання до 26.02.2007р.

В лютому 2007 р. спеціалістами Горлівської регіональної екологічної інспекції Державного Управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області була проведена повторна перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства Обласного комунального підприємства „Донецьктеплокомуненерго” м. Донецьк, за результатами якої складено акт відбору проб викидів стаціонарних джерел від 09.02.2007 р. № 9, акт результатів контролю викидів в атмосферу від 19.02.2007 р. № 9, протокол вимірювання забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел від 12.02.2007 р. № 9. перевіркою встановлено, що середня експериментальна потужність викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від джерел забруднення №№ 1, 2 не перевищує дозволених нормативів викидів в атмосферне повітря.

Як вбачається із листа Обласного комунального підприємства „Донецьктеплокомуненерго” м. Донецьк від 23.02.2007р. № 109, джерела забруднення атмосфери №№ 1, 2 працювали 15 діб, що дорівнює 360 годинам та використали 110,875 тон палива.

Внаслідок порушення відповідачем приписів ст.ст. 40, 51 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, ст. 10 „Про охорону атмосферного повітря”, державі заподіяно збитки на суму 24 822,60 грн., які розраховані згідно „Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні Державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря”, затвердженої наказом Мінекобезпеки України від 18.05.1995 р. № 38 та зареєстрованої в Мін’юсті України за № 157/693 від 29.05.1995 р.

В матеріалах справи наявні розрахунки розмірів збитків, заподіяних державі Обласним комунальним підприємством „Донецьктеплокомуненерго” м. Донецьк в результаті наднормативного викиду забруднюючих речовин із джерел забруднення №№ 1, 2, за період з 25.01.2007 р. до 08.02.2007 р., сума яких складає 24 822,60 грн.

За результатами розгляду матеріалів справи суд вважає, що позов Державної екологічної інспекції в Донецькій області підлягає задоволенню у частині стягнення збитків, заподіяних державі в сумі 24 822,60 грн., на рахунок місцевого бюджету Дебальцівської міської ради, а у іншій частині позовних вимог – відмовленню за наступних підстав.

Правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони атмосферного повітря визначені Законом України “Про охорону атмосферного повітря” від 16.10.1992 р. № 2707-XII (зі змінами та доповненнями).

Відповідно до ч. 5 ст. 11 цього Закону викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.

Визначення терміну „дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря” наведений у Постанові КМ України від 29.05.1995р № 364 „Про затвердження Положення про порядок видачі дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами”. За приписами цієї статті, дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря - це офіційний документ, який дає право здійснювати викиди певної кількості забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами за одиницю часу протягом визначеного в дозволі терміну.

Фактично на час перевірки встановлено, що підприємством наднормативно здійснюється викид забруднюючі речовини у атмосферне повітря, а саме:

· із джерела № 1:

-оксидів азоту (в перерахуванні на діоксид азоту)- 0,726 г/с;

-діоксиду сірки - 0,734 г/с;

· із джерела № 2:

-оксидів азоту (в перерахуванні на діоксид азоту)- 0,212 г/с;

-діоксиду сірки - 0,954 г/с;

Цей факт підтверджується, зокрема, актом відбору проб викидів стаціонарних джерел від 25.01.2007 р. № 4, актом відбору проб викидів стаціонарних джерел від 09.02.2007р. № 9, актом результатів контролю викидів в атмосферу від 26.01.2007 р. № 4, актом результатів контролю викидів в атмосферу від 19.02.2007 р. № 9, протоколом вимірювання забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел від 26.01.2007 р. № 4, протоколом вимірювання забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел від 12.02.2007 р. № 9, припис від 26.01.2007 р.

Згідно з листом Обласного комунального підприємства „Донецьктеплокомуненерго” м. Донецьк від 23.02.2007р. № 109, джерела забруднення атмосфери №№ 1, 2 працювали 15 діб (360 годин).

Відповідно до розрахунку збитків за наднормативний викид відповідачем забруднюючих речовин у атмосферне повітря, загальна сума збитків становить 24 822,60 грн.

Визначення розмірів збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, здійснюється відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 18.05.1995 р. № 38 (зі змінами та доповненнями).

Відповідно до п. 4.2 розділу 4 “Загальні положення” цієї Методики збитки, заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, відшкодовуються підприємствами незалежно від форм власності та видів господарської діяльності.

Згідно зі ст. 41 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища передбачають відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Розрахунки позивача свідчать про наявність у відповідача заборгованості по сплаті збитків, заподіяних державі у сумі 24 822,60 грн.

Виходячи із наведеного, суд вважає позовні вимоги Державної екологічної інспекції в Донецькій області, в частині стягнення збитків, заподіяних державі в сумі 24 822,60 грн., на рахунок місцевого бюджету Дебальцівської міської ради такими, що підлягають задоволенню.

У іншій частині позовних вимог повинно бути відмовлено, оскільки позивачем не доведено заподіяння Обласним комунальним підприємством „Донецьктеплокомуненерго” м. Донецьк збитків державі на суму 470,8 грн.

Суд вважає заяву відповідача від 19.02.2008р. про розстрочення виконання рішення суду такою, що підлягає задоволенню на підставі ст. 121 ГПК України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 33, 34, 44, 49, 82 – 85, 121 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Державної екологічної інспекції в Донецькій області до Обласного комунального підприємства „Донецьктеплокомуненерго” м. Донецьк про стягнення збитків, заподіяних державі в сумі 25 293,40 грн., на рахунок місцевого бюджету Дебальцівської міської ради, задовольнити частково.

Стягнути з Обласного комунального підприємства „Донецьктеплокомуненерго” (83086, м. Донецьк, вул. Донецька, 38, ЄДРПОУ 03337119, відомості про рахунки невідомі) на рахунок місцевого бюджету Дебальцівської міської ради (УДК м. Дебальцеве, п/р 33110331700026 ГУДКУ в Донецькій області, ЄДРПОУ 34686474, МФО 834016, КБК 24062100) збитки, заподіяні державі в сумі 24 822,60 грн.

Розстрочити виконання судового рішення. Стягнення здійснювати протягом шести місяців по 4 137,10 грн. щомісячно.

У іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з Обласного комунального підприємства „Донецьктеплокомуненерго” (83086, м. Донецьк, вул. Донецька, 38, ЄДРПОУ 03337119, відомості про рахунки невідомі) на користь Державного бюджету України судові витрати по сплаті державного мита в сумі 248,22 грн.

Стягнути з Обласного комунального підприємства „Донецьктеплокомуненерго” (83086, м. Донецьк, вул. Донецька, 38, ЄДРПОУ 03337119, відомості про рахунки невідомі) на користь Державного бюджету України (розрахунковий рахунок № 31216259700004 у ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, отримувач: код ЄДРПОУ 34686537, Державний бюджет м. Донецьк, Ворошиловський район; призначення платежу: код бюджетної класифікації 22050000) витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах в розмірі 118 грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.

Суддя Волошинова Л.В.