Рішення № 1412241, 21.02.2008, Господарський суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
21.02.2008
Номер справи
17381-2007
Номер документу
1412241
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 206

РІШЕННЯ

Іменем України

21.02.2008

Справа №2-6/17381-2007

За позовом Відкритого акціонерного товариства „Совєтське РТП”, смт.Совєтський,

до Совєтської селищної ради Автономної Республіки Крим, смт.Совєтський

третя особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Фонд майна АР Крим, м.Сімферополь,

про спонукання до виконання певних дій

Суддя Шкуро В.М.

представники:

Від позивача – Гладкий І.В., представник, довіреність від 27.02.2007 р.

Від відповідача – Решитов Е.М., спеціаліст, довіреність № 36/02-10 від 25.01.2008р.

Від третьої особи – Хабібуліна Л.О., головний спеціаліст, дов.№05Д від 08.01.2008р.

Обставини справи: ВАТ „Совєтське РТП” в особі ліквідатора В.М.Кухти звернулось у господарський суд АР Крим з позовом про спонукання Совєтської селищної ради Автономної Республіки Крим прийняти у комунальну власність територіальної громади наступне майно: житловий будинок на 16 квартир (смт.Совєтський, вул. Ювілейна, 16), житловий будинок на 18 квартир (смт.Совєтський, вул. Ювілейна, 18), житловий будинок на 18 квартир (смт.Совєтський, вул. Ювілейна, 20), каналізаційні мережі, повітряні лінії електропередач.

Позовні вимоги мотивовані тим, що в порушення вимог ст.26 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” відносно безумовної передачі об’єктів житлового фонду та комунальної інфраструктури до комунальної власності територіальної громади, Совєтська селищна рада АР Крим відмовляється від прийняття житлових будинків, каналізаційних мереж та ліній електропередач.

Відповідач позов не визнав. У відзиві на позовну заяву зазначив, що вказані об’єкти не мають відповідних документів необхідних для їх прийняття в комунальну власність, а саме:

– житловий будинок на 16 квартир (смт.Совєтський, вул.Ювілейна, 16) має самовільні переобладнання та перепланування;

– житловий будинок на 18 квартир (смт.Совєтський, вул.Ювілейна, 20) є об’єктом незавершеного будівництва, не прийнятий в експлуатацію та не зареєстрований у БТІ;

– каналізаційні мережі та повітряні лінії електропередач будуть прийняті у комунальну власність, відповідно до рішення Верховної Ради Крим №448-5/07 від 23.05.2007р. і рекомендацій Совєтської райдержадміністрації, лише разом з дренажно-колекторною і госпфікальною мережами селища.

В усних поясненнях представник Фонду комунального майна АР Крим зазначив, що розділяє позицію щодо безумовної передачі об’єктів житлового фонду та комунальної інфраструктури до комунальної власності територіальної громади відповідно до ст.26 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.

Розглянувши матеріали справи, заслухав пояснення представників сторін, третьої особи, суд -

встановив:

Постановою господарського суду АР Крим від 22.01.2007р. у справі №2-5/7693-2006 Відкрите акціонерне товариство „Совєтське РТП” визнано банкрутом, відкрита ліквідаційна процедура строком на шість місяців, ліквідатором боржника призначено арбітражного керуючого Кухту В.М.

Ухвалою господарського суду АР Крим від 23.07.2007р. строк ліквідаційної процедури ВАТ „Совєтське РТП” та повноважень ліквідатора Кухти В.М. продовжений на шість місяців до 23.01.2008р.

В ході ліквідаційної процедурі проведена інвентаризація майна боржника, в результаті якої виявлені активи боржника, зокрема об'єкти житлового фонду:

– житловий будинок на 16 квартир (смт.Совєтський, вул.Ювілейна, 16);

– житловий будинок на 18 квартир (смт.Совєтський, вул.Ювілейна, 18);

– житловий будинок на 18 квартир (смт.Совєтський, вул.Ювілейна, 20),

та об'єкти комунальної інфраструктури - каналізаційні мережі, повітряні лінії електропередач (інвентаризаційний опис основних засобів №1, а.с. 8).

З представлених Фондом майна АР Крим документів, зокрема плану приватизації Совєтского РТП (а.с.28-32) вбачається, що до переліку майна, яке не підлягає приватизації віднесено 18 квартирний будинок і незавершений будівництвом 18 квартирний житловий будинок (пункт 7 розділу II Характеристика об’єкта). Розділом VI Порядок і умови використання об’єктів соціально-побутової сфери передбачалось передача 18 квартирного житлового будинку місцевій раді, а розділом VII Об’єкти незавершеного будівництва – незавершений будівництвом 18 квартирний житловий будинок після введення в експлуатацію в листопаді 1996р. також підлягав передачі місцевій раді.

Згідно переліку нерухомого майна, яке передається до статутного фонду ВАТ „Совєтське РТП” будівля гуртожитку по вул.Ювілейна, 16 в смт.Совєтський, каналізаційні мережі і електромережа повітряна увійшли до статутного фонду створеного на базі Совєтського РТП акціонерного товариства (а.с.39-42).

На підставі акту приймання-передачі державного майна Совєтского РТП незавершене будівництво і житловий фонд передані ВАТ „Совєтське РТП” (а.с.38).

Листом вих.№180 від 21.03.2007р. (а.с. 11) ліквідатор ВАТ „Совєтське РТП” Кухта В.М. звернувся до Совєтської селищної ради про прийняття вищезазначених об’єктів житлового фонду і комунальної інфраструктури до комунальної власності територіальної громади смт.Совєтський (а.с.11).

Рішенням 10-ї сесії 5-го скликання Совєтської селищної ради АР Крим №9 від 21.06.2007р. „Про дачу згоди на прийняття до комунальної власності майна, яке не увійшло до статутного фонду ВАТ „Совєтське РТП” дано згоду на прийняття до комунальної власності житлового будинку на 18 квартир (смт.Совєтський, вул. Ювілейна, 18) (а.с.15).

В подальшому, Совєтська селищна рада АР Крим листом від 28.08.2007р. вих.№447/02-10 (а.с. 17) повідомила ліквідатора Кухти В.М. про неможливість прийняття до комунальної власності наступних об’єктів, у зв’язку з наявністю перешкод, а саме:

– житловий будинок на 16 квартир (смт.Совєтський, вул.Ювілейна, 16) має самовільні переобладнання та перепланування;

– житловий будинок на 18 квартир (смт.Совєтський, вул.Ювілейна, 20) є об’єктом незавершеного будівництва, не прийнятий в експлуатацію та не зареєстрований у БТІ;

– каналізаційні мережі та повітряні лінії електропередач будуть прийняті у комунальну власність, відповідно до рішення Верховної Ради АР Крим №448-5/07 від 23.05.2007р. і рекомендацій Совєтської РДА, лише разом з дренажно-колекторною і госпфікальною мережами селища.

Стосовно зазначених відповідачем підстав для відмови у прийнятті об’єктів до комунальної власності, суд виходить з того, що у зв'язку з визнанням боржника банкрутом у такої особи виникає особливий правовий статус, який є значно відмінний від статусу боржника. Зокрема, у банкрута припиняється підприємницька діяльність та припиняються повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом та розпорядження його майном, а також повноваження власника (власників) майна банкрута (абз.2 ч.1 ст. 23 Закону).

Відповідно до положень Закону ліквідатор з дня свого призначення здійснює повноваження, перелічені у частині 1 статті 25 Закону, а також здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом. Тобто правосуб'єктність ліквідатора визначена в Законі, внаслідок чого він позбавлений права здійснювати повноваження, які не передбачені положеннями Закону та виходять за межі його компетенції.

Тому, втрати, зокрема на усунення перепланувань, закінчення будівництва і введення в експлуатацію житлового будинку мають бути обумовлені саме в Законі. Лише за цієї умови на ліквідатора може бути покладено відповідний обов'язок їх сплатити.

Таким чином, виходячи з аналізу положень Закону, в ліквідаційній процедурі нові зобов'язання у банкрута в особі його органу управління - ліквідатора (ліквідаційної комісії) можуть виникати виключно у випадках прямо передбачених у цьому Законі і порядок їх виконання має визначатися нормами Закону.

Такими випадками, відповідно до частини 9 ст.30 Закону, є зобов'язання з оплати поточних комунальних і експлуатаційних витрат та інших витрат, пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури. На цій підставі суд приходить до висновку про відсутність у ліквідатора за рахунок коштів, одержаних від продажу майна банкрута, обов’язку усунути здійснені мешканцями будинку №16 самовільні переобладнання і перепланування, закінчити будівництвом житловий будинок №20 і ввести його в експлуатацію.

Опосередкованим доказом такого висновку є також чітке законодавчо визначене призначення коштів з єдиного рахунку боржника в ліквідаційній процедурі, а саме згідно ч.7 ст.30 Закону ліквідатор зобов'язаний використовувати при проведенні ліквідаційної процедури тільки один рахунок боржника в банківській установі - основний рахунок. Згідно з приписами Закону кошти, які надходять при проведенні ліквідаційної процедури, зараховуються на даний основний рахунок боржника і з цього основного рахунку здійснюються виплати кредиторам у порядку, передбаченому статтею 31 цього Закону, та проводяться такі виплати:

- поточні комунальні і експлуатаційні платежі;

- інші витрати, пов'язані із здійсненням ліквідаційної процедури.

Отже, з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури у боржника не можуть виникати нові зобов'язання, які не пов'язані із здійсненням ліквідаційної процедури.

Також, з огляду на визначений Законом строк ліквідаційної процедури, прийняття об’єктів до комунальної власності не може ставитися у залежність від прийняття до комунальної власності дренажно-колекторної і госпфікальної мереж селища.

Статтею 19 Конституції України встановлено обов’язок органів державної влади та місцевого самоврядування діяти тільки на підставах, у межах повноважень і способів, які передбачені Конституцією і законами України.

Відповідно до ч.1 ст.26 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або повного господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси, за винятком об'єктів житлового фонду, в тому числі гуртожитків, дитячих дошкільних закладів та об'єктів комунальної інфраструктури, які в разі банкрутства підприємства передаються в порядку, встановленому законодавством, до комунальної власності відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансуються в установленому порядку.

Зі змісту наведеної норми слідує, що у разі визнання боржника банкрутом об'єкти житлового фонду та комунальної інфраструктури, які належать банкруту на праві власності або повного господарського відання безумовно передаються до комунальної власності відповідних територіальних громад без будь-яких умов, тобто у тому стані та з тими недоліками, які є на час прийняття.

Згідно ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання чи оспорювання, а стаття 16 ЦК України передбачає право особи на звернення до суду за захистом свого особистого немайнового чи майнового права і інтересу. Частиною 2 цієї статті визначені способи захисту цивільних прав та інтересів, серед який названий і такий спосіб, як примусове виконання обов’язку в натурі.

На підставі викладено суд приходить до висновку, що Совєтською селищною радою АР Крим безпідставно не здійснюються заходи щодо прийняття до комунальної власності об’єктів житлового фонду та комунальної інфраструктури, а як наслідок необхідність зобов’язання останньої прийняти це майно комунальну власність територіальної громади смт.Совєтський.

Понесені позивачем судові витрати по сплаті держмита в розмірі 85,00 грн. та витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 118 грн. судом відносяться на відповідача.

Вступна та резолютивна частини цього рішення оголошені в судовому засіданні 21 лютого 2008 року.

Рішення оформлене відповідно до ст.84 ГПК України і підписане 26 лютого 2008 року.

На підставі викладеного, керуючись ст.49, 82-84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

В И Р І Ш И В :

Позов задовольнити.

Зобов’язати Совєтську селищну раду Автономної Республіки Крим (97200, смт.Совєтський, вул. 30 років Перемоги, 25; ідентифікаційний код в ЄДРПО України 04525868) прийняти у комунальну власність територіальної громади смт.Совєтський наступні об’єкти житлового фонду та комунальної інфраструктури в смт.Совєтский АР Крим:

– гуртожиток на 16 квартир по вул. Ювілейній, 16 в смт.Совєтський;

– житловий будинок на 18 квартир по вул.Ювілейній, 18 в смт.Совєтський;

– незавершений будівництвом житловий будинок на 18 квартир по вул. Ювілейній, 20 в смт.Совєтський;

– каналізаційні мережі та повітряні лінії електропередач.

Стягнути з Совєтської селищної ради Автономної Республіки Крим (97200, смт.Совєтський, вул. 30 років Перемоги, 25; ідентифікаційний код в ЄДРПО України 04525868) на користь Відкритого акціонерного товариства „Совєтське РТП” (97200, смт.Совєтський, вул.Механізаторів, 1; ідентифікаційний код в ЄДРПО України 03563376), судові витрати по оплаті 85,00 грн. державного мита та 118,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим Шкуро В.М.