ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 221
РІШЕННЯ
Іменем України
11.10.2007
Справа №2-1/11855-2007
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Підприємство «Вітек» (95491, м. Сімферополь, Аеропорт «Центральний», ЗКПО 24503541)
До відповідачів: 1) Сімферопольської районної державної адміністрації (95006, м. Сімферополь, вул. Павленка, 1)
2) Бюро технічної інвентаризації Сімферопольського району (95018, м. Сімферополь, вул. Ракетна, 34)
За участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору:
1) Сільськогосподарського підприємства «Борис-Агро» (Сімферопольський район, с. Гвардійське, вул. Бірюкова, центральна контора КСП «Гвардійське»)
2) Сімферопольського міжміського бюро реєстрації та технічної інвентаризації (95000, м. Сімферополь, вул. Некрасова, 11)
Про визнання права власності та спонукання до виконання певних дій
Суддя Л. О. Ковтун
За участю представників:
Від позивача - Ільєнок Н. М., довіреність у справі
Від відповідачів - 1) Дика Ж. Д., довіреність у справі; 2) Дубинська Є. М., довіреність у справі
За участю третіх осіб – 1) - не з’явився; 2) – не з’явився
Сутність спору: Товариство з обмеженою відповідальністю «Підприємство «Вітек» звернулося до господарського суду АР Крим із позовною заявою та просить із урахуванням заяви про уточнення позовних вимог визнати право власності на об’єкт нерухомості – прирейковий склад ПММ, розташований в Сімферопольському районі на території Молодіжненської сільської ради, 12 км Московського шосе, на підставі акту державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об’єкту, зобов’язати Сімферопольську районну державну адміністрацію в місячний термін видати свідоцтво про право власності на реконструйований об’єкт нерухомості – прирейковий склад ПММ, зобов’язати Бюро технічної інвентаризації Сімферопольського району провести державну реєстрацію права власності ТОВ «Підприємство «Вітек» на об’єкт нерухомості, визначивши адресою об’єкту відповідно до договору оренди земельної ділянки та акту державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об’єкту: Сімферопольський район, Молодіжненська сільська рада, 12 км Московського шосе.
Позовні вимоги обґрунтовані положеннями п. 1.4, 6.1 Тимчасового положення «Про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно».
Перший відповідач, Сімферопольська районна державна адміністрація, на позовних вимогах не заперечує та відповідно наданого у судовому засіданні 09.10.2007р. розпорядження Сімферопольської районної державної адміністрації від 19.03.2007р. №524-р «Про оформлення права власності» повідомив суду, що зазначеним розпорядженням було оформлено право власності на об’єкт нерухомого майна – прирельсовий склад нафтопродуктів загальною площею 55,2 кв.м. в Сімферопольському районі на території Молодіжненської сільської ради, 12 км Московського шосе, за ТОВ «Підприємство «Вітек», Сімферопольське районне бюро технічної інвентаризації було зобов’язано у місячний термін виписати свідоцтво про право власності та зареєструвати об’єкт власності на зазначений об’єкт нерухомості у встановленому законом порядку.
Другий відповідач, Бюро технічної інвентаризації Сімферопольського району, відзиву на позов суду не надав, на позовні вимоги по суті не заперечує.
Ухвалою господарського суду АР Крим від 20.09.2007р. до участі у справі у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору були залучені Сімферопольське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації та Сільськогосподарське підприємство «Борис-Агро» у порядку ст. 27 Господарського процесуального кодексу України.
Треті особи явку представників у судове засідання не забезпечили. Про причини неявки суду не повідомили. Про час та місце розгляду справи були сповіщені належним чином рекомендованою кореспонденцією. Письмових пояснень суду на час розгляду справи не надали.
Справа розглядається за наявними матеріалами у порядку ст. 75 Господарського процесуального кодексу України.
Розгляд справи відкладався у порядку ст. 77 Господарського процесуального кодексу України за клопотання другого відповідача.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників позивача та відповідачів, суд –
ВСТАНОВИВ:
22.06.2004р. між Сільськогосподарським підприємством «Борис-Агро» (Продавець) та Підприємством «Вітек», правонаступником якого є позивач з дійсного спору (Покупець) був укладений договір купівлі-продажу нежитлових будівель площею 19,4 кв.м., які розташовані у м. Сімферополь, ст. Бітумна, Московське шосе, 12, який був нотаріально посвідчений за №4061.
06.12.2005р. між Сімферопольською районною державною адміністрацією та Підприємством «Вітек», правонаступником якого є позивач з дійсного спору, був укладений договір оренди земельної ділянки площею 1,371га, розташованої на території Молодіжненської сільської ради в районі 12 км Московського шосе. Договір було укладено на строк до 30.11.2054р.
Зазначений договір оренди земельної ділянки був зареєстрований в Кримській регіональній філії Державного підприємства «Центр ГЗК» при Держкомземі України, про що в Державному реєстрі земель зроблений запис №8/1-040600100010 від 13.09.2005р.
Цільовим призначенням використання орендованої земельної ділянки встановлено – використання нежитлової будівлі (існуючого складу нафтопродуктів).
Згідно акту державної приймальної комісії про приймання в експлуатацію закінченого будівництвом об’єкту «Реконструкція прирельсового складу нафтопродуктів ТОВ «Підприємство «Вітек» позивачем з дійсного спору було здійснено будівництво – реконструкція прирейкового складу нафтопродуктів ТОВ «Підприємство «Вітек» на 12 км Московського шосе за період із серпня 2006р. по вересень 2006р.
Розпорядженням Сімферопольської районної державної адміністрації від 29.09.2006р. №1814-р «Про затвердження акту державної приймальної комісії по прийому в експлуатацію об’єкту «Реконструкція прирейкового складу нафтопродуктів ТОВ «Підприємство «Вітек» на 12 км Московського шосе», зазначений акт був затверджений, у зв’язку з чим суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Слід зауважити, що відповідно п. 6.1 Наказу Міністерства юстиції України № 7/5 від 07.02.2002р. «Про затвердження Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно» оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна провадиться з видачею свідоцтва про право власності органами виконавчої влади фізичним особам та юридичним особам на новозбудовані, перебудовані або реконструйовані об'єкти нерухомого майна за наявності акта про право власності на землю або рішення про відведення земельної ділянки для цієї мети та за наявності акта комісії про прийняття об'єкта і введення його в експлуатацію.
При цьому, відповідно п. 6.2 вказаного порядку підготовку документів для видачі свідоцтв про право власності можуть за дорученням органів місцевої державної адміністрації відповідно до законодавства проводити БТІ.
Так, матеріали справи свідчать, що Сімферопольським районним бюро технічної інвентаризації була проведена технічна інвентаризація об'єкту.
Відповідно ст. 331 Цивільного кодексу України від 2003р. право власності на новостворене нерухоме майно, яка виготовлена особою, виникає з моменту закінчення будівництва (створення майна).
Проте, відповідно ч. 2 абз. З, 4 ст. 331 Цивільного кодексу України у випадку, якщо законом передбачено прийняття нерухомого майна в експлуатацію, право власності виникає з моменту прийняття майна в експлуатацію та здійснення державної реєстрації права власності на нерухоме майно.
Отже, відповідно ч. 182 Цивільного кодексу України введення в експлуатацію нерухомого майна не має практичного значення через те, що право власності на нерухоме майно підлягає обов'язковою державної реєстрації органами, що уповноважені здійснювати державну реєстрацію права власності, зокрема, органи БТІ.
У зв'язку із закінченням будівництва об'єкту – прирейкового складу нафтопродуктів (ПММ), який має ознаки капітальної будівлі і є нерухомим майном, відповідно до положень ст. 331 Цивільного кодексу України виникли підстави щодо набуття позивачем з дійсного спору права власності на новостворене нерухоме майно, для чого необхідна державна реєстрація права власності.
Реєстрація права власності згідно п. 1.3, 1.4 Положення № 7/5 від 07.02.2002р. проводиться комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації на підставі правовстановлюючих документів, до яких, зокрема, відносяться й свідоцтва про право власності, які видаються й місцевими державними адміністраціями відповідно до делегованих їм повноважень згідно положень ст. 14 Закону України «Про місцеві державні адміністрації». При цьому, як вбачається з матеріалів справи, земельна ділянка, на якій розташований об’єкт нерухомості, не входить до адміністративних меж м. Сімферополя, у зв’язку з чим, відповідно до положень п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України органом розпорядження землями є відповідний орган виконавчої влади – Сімферопольська районна державна адміністрація.
Таким чином, у розумінні вищенаведеного, право власності у особи, яка здійснила будівництво об’єкту нерухомості у встановленому законом порядку виникає з часу видачі відповідного свідоцтва про право власності. При цьому, таке право має бути зареєстроване у встановленому законом порядку.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до розпорядження №524-р від 19.03.2007р. Сімферопольської районної державної адміністрації «Про оформлення права власності», на підставі клопотання ТОВ «Підприємство «Вітек» та матеріалів інвентаризаційної справи, наданої Сімферопольським районним бюро технічної інвентаризації на об’єкт нерухомості – прирейковий склад нафтопродуктів (ПММ), за Товариством з обмеженою відповідальністю «Підприємство «Вітек» було оформлено право власності на об’єкт нерухомості – прирейковий склад нафтопродуктів площею 55,2 кв.м. із допоміжними прибудовами, розташований в Сімферопольському районі, Молодіжненська сільська рада, 12 км Московського шосе. При цьому, відповідно до п. 2 зазначеного розпорядження, Сімферопольське районне бюро технічної інвентаризації було зобов’язано зареєструвати право власності та виписати свідоцтво про право власності на об’єкт нерухомості у встановленому законом порядку.
Проте, як вбачається з вищенаведених норм щодо порядку оформлення права власності, відповідні свідоцтва видаються органами місцевого самоврядування або місцевими державними адміністраціями.
За такими обставинами, за відсутністю фактичних заперечень відповідачів зі спору щодо права власності позивача зі спору на об’єкт нерухомості – прирейковий склад нафтопродуктів в Сімферопольському районі на території Молодіжненська сільська рада, 12 км Московського шосе, позивач позбавлений можливості провести державну реєстрацію права власності.
Відповідно до положень п. 1 ч. 2 ст. 16 Цивільного кодексу України, п. 2 ст. 20 Господарського кодексу України, ст.1 Господарського процесуального кодексу України захист порушеного права може здійснюватися судом, у тому числі й шляхом визнання цих прав.
Суд також вважає за необхідне зазначити, що відповідно до положень п. 1 ст. 144 Господарського кодексу України, п. 1 ст. 328 Цивільного кодексу України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема, із правочинів.
За такими обставинами, провадження по справі в частині позовних вимог щодо визнання права власності підлягає припиненню у зв’язку з відсутністю предмету спору у порядку п. 1-1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України, позовні вимоги в частині зобов’язання Сімферопольської районної державної адміністрації видати в місячний строк свідоцтво про право власності на реконструйований об’єкт нерухомого майна – прирейковий склад ПММ, підлягають задоволенню.
Суд вважає, що позовні вимоги щодо спонукання Сімферопольського районного бюро технічної інвентаризації провести державну реєстрацію права власності на нерухоме майно не підвідомчі господарським судам, виходячи з наступного.
В силу ст. 12 ГПК України, господарським судам підвідомчі зазначені у цій нормі справи, крім, зокрема, інших спорів, вирішення яких відповідно до законів України та міжнародних договорів України віднесено до відання інших органів.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 17 КАС України, компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
За змістом п. 1 ст. 3 КАС України, справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відносини, пов'язані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно всіх форм власності, їх обмежень та правочинів щодо нерухомості регулюються нормами Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень", що визначено ст. 1 цього Закону.
Відповідно до п. 1 ст. 4 Закону, обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права на нерухоме майно, що знаходиться на території України, фізичних та юридичних осіб, держави, територіальних громад, іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав, зокрема, право власності на нерухоме майно.
В силу п. 4 ст. 5 Закону, державна реєстрація прав проводиться місцевими органами державної реєстрації прав виключно за місцем знаходження нерухомого майна, а саме: в містах Києві та Севастополі, місті обласного підпорядкування, районі.
Місцевими органами державної реєстрації, у відповідності з ст. 7 Закону, є відділеннями державної госпрозрахункової юридичної особи з консолідованим балансом (центру державного земельного кадастру).
У відповідності з п. 5 Прикінцевих положень зазначеного Закону, до створення єдиної системи органів реєстрації прав, а також до формування Державного реєстру прав у складі державного земельного кадастру реєстрація об'єктів нерухомості проводиться комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації. Повноваження бюро технічної інвентаризації щодо реєстрації прав власності на нерухоме майно на час звернення позивача щодо здійснення реєстрації також визначені п. 1.3 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, що затверджено наказом Міністерства юстиції України від 7 лютого 2002 року N 7/5.
Реєстрація прав власності згідно п. 1.3 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 28 січня 2003 року N6/5 здійснюють комунальні підприємства бюро технічної інвентаризації.
В силу підпункту 10 п. "б" ст. 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, зокрема, делеговане повноваження щодо обліку та реєстрації відповідно до закону об'єктів нерухомого майна незалежно від форм власності.
Отже, Сімферопольське районне бюро технічної інвентаризації виконує делеговані йому виконавчим органом місцевого самоврядування та відповідних місцевих органів виконавчої влади повноваження щодо реєстрації прав власності на нерухоме майно.
Таким чином, відповідач у розумінні п. 7 ст. 3 КАС України є суб'єктом владних повноважень.
Враховуючи суб'єктний склад та характер правовідносин, спір у даній справі підвідомчий суду, до компетенції якого належить розгляд адміністративних справ.
За таких обставин, спір в частині позовних вимог щодо спонукання Сімферопольського районного бюро технічної інвентаризації провести державну реєстрацію права власності на нерухоме майном не підвідомчий господарським судам України та провадження в частині таких позовних вимог підлягає припиненню на підставі п. 1 ч. 1 ст. 80 ГПК України.
Крім того, суд вважає за необхідне зауважити, що позовні вимоги щодо встановлення юридичної адреси (місцезнаходження об’єкту нерухомості або привласнення йому адреси) не є предметом розгляду у господарських судах відповідно до положень ст. 12 Господарського процесуального кодексу України та мають бути вирішені відповідно до положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Відповідно п. 1,2 ст. 59 Закону України “Про місцеве самоврядування”ради в межах своїх повноважень приймають нормативні та інші акти у формі рішень.
До повноважень виконавчих комітетів селищних ради віднесені зокрема відповідно п. 42 ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядуванняв в Україні” вирішення питань в галузі містобудування. Так, до відання сільських рад належить, зокрема, й вирішення питань про привласнення поштової адреси об’єктам містобудування на територіях відповідних територіальних громад.
Відповідно до положень п. 1 ч. 2 ст. 16 Цивільного кодексу України, п. 2 ст. 20 Господарського кодексу України, ст.1 Господарського процесуального кодексу України захист порушеного права може здійснюватися судом, у тому числі й шляхом визнання цих прав. Отже, ненадання згоди щодо привласнення поштової адреси об’єкту нерухомості або незгода власника об’єкту із привласненою адресою перешкоджає власнику такого майна здійснювати заходи щодо його розпорядження та є підставою для оскарження у встановленому законом порядку дій або бездіяльності суб’єктів владних повноважень.
Приймаючі до уваги викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині визнання права власності підлягають задоволенню, провадження по справі в частині визнання дійсним договору купівлі-продажу – припиненню у зв’язку з відсутністю предмету спору, провадження по справі в частині позовних вимог щодо спонукання Сімферопольського МБРТІ провести державну реєстрацію права власності припиненню у порядку п. 1 ст. 80 ГПК України.
На підставі викладеного, керуючись п.п. 1, 1-1 ст. 80, ст.ст. 75, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В :
1. Позов задовольнити.
2. Зобов’язати Сімферопольську районну державну адміністрацію (95006, м. Сімферополь, вул. Павленка, 1, ЗКПО 34741037) видати свідоцтво про право власності на реконструйований об’єкт нерухомості – прирейковий склад нафтопродуктів (паливно-мастильних матеріалів), розташований в Сімферопольському районі, Молодіжненська сільська рада, 12 км Московського шосе, загальною площею 55,2 кв.м. із допоміжними прибудовами, Товариству з обмеженою відповідальністю «Підприємство «Вітек» (95491, м. Сімферополь, аеропорт Центральний, ЗКПО 24503541) в місячний строк з дати набрання рішенням законної сили.
3. В частині позовних вимог щодо визнання права власності на реконструйований об’єкт нерухомості – прирейковий склад нафтопродуктів (паливно-мастильних матеріалів), розташований в Сімферопольському районі, Молодіжненська сільська рада, 12 км Московського шосе, загальною площею 55,2 кв.м. із допоміжними прибудовами за ТОВ «Підприємство «Вітек» провадження по справі припинити.
4. В частині позовних вимог щодо спонукання Сімферопольського районного бюро технічної інвентаризації провести державну реєстрацію права власності на реконструйований об’єкт нерухомості – прирейковий склад нафтопродуктів (паливно-мастильних матеріалів), розташований в Сімферопольському районі, Молодіжненська сільська рада, 12 км Московського шосе, загальною площею 55,2 кв.м. із допоміжними прибудовами за ТОВ «Підприємство «Вітек» провадження по справі припинити.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Ковтун Л.А.