Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
30 жовтня 2026 року Справа № 520/29662/26
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Бадюков Ю.В., розглянувши заяву представника відповідача про залишення без розгляду позовної заяви Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Товариства з обмеженою відповідальністю "Котімдев" про стягнення адміністративно-господарських санкцій, -
В С Т А Н О В И В:
Харківське обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (майдан Свободи, буд.5, корп.1 , оф.16, м. Харків, 61022) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Котімдев" (пров. Театральний, буд.11/13, оф.501/2, м. Харків, 61057), в якому просить суд:
- стягнути з ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "КОТІМДЕВ" (61057, Харківська область, місто Харків, пров.Театральний, будинок № 11/13, офіс 501/2, Код ЄДРПОУ 46122158) на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 1 під., 6 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14070760, отримувач: ГУК Харків обл/МТГ Харків/50070400 Код: 37874947,Р/р IBAN: UA408999980313121022000020001 (Банк отримувача: Казначейство України) адміністративно-господарські санкції за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 282891,89 грн. (двісті вісімдесят дві тисячі вісімсот дев`яносто одна грн.89 коп.).
Ухвалою ХОАС від 22.09.2026 відкрито провадження у адміністративній справі.
У поданій заяві від 27.10.2026 представник відповідача просить суд Постановити ухвалу про залишення без розгляду позову Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Товариства з обмеженою відповідальністю "КОТІМДЕВ про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені на загальну суму 282 891, 89 грн. (двісті вісімдесят дві тисячі вісімсот дев`яносто одна грн. 89 коп.) у зв`язку із тим, що станом на дату подання позову до Харківського окружного адміністративного суду та станом на дату відкриття провадження у справі № 520/29662/26 Позивачем було пропущено тримісячний строк звернення до адміністративного суду, який визначено ч. 2 ст. 122 КАС України.
Вивчивши матеріали позовної заяви, суд установив, що вона не відповідає вимогам статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини другої статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб`єкту владних повноважень право на пред`явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень.
Згідно із частиною третьою статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Таким чином, строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому перебіг такого строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Суд зауважує, що підставою звернення Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю із вказаним позовом є несплата відповідачем адміністративно-господарських санкцій, нарахованих у зв`язку з незайняттям робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю, за 2025 рік.
Верховний Суд у постановах від 06.11.2020 у справі №160/8707/19, від 06.02.2018 у справі №П/811/2242/15, від 05.07.2018 у справі №809/1933/16 та від 08.08.2019 у справі №809/1931/16 зазначив, що адміністративно-господарські санкції за недотримання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів сплачується (нараховується, застосовується) підприємствами самостійно до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.
При цьому, Верховним Судом України зазначено, що саме з 16 квітня відповідного року у контролюючого органу виникає право на стягнення несплачених підприємством самостійно сум санкцій у судовому порядку. Крім того, на дані правовідносини поширюється строк звернення до суду, встановлений КАС України.
Отже, у вказаних постановах Верховного Суду викладено правовий висновок щодо тримісячного строку звернення до суду у справах за позовом Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, який поширюється, у тому числі, і на вимоги про стягнення пені.
Таким чином, строк звернення до суду з даним позовом розпочинається з 16.04.2026 та закінчується 16.07.2026.
Наведене, у свою чергу, свідчить, що звернувшись 17.09.2026 до суду з даним позовом про стягнення адміністративно-господарських санкцій за 2025 рік, позивач пропустив строк звернення до суду з цим позовом.
Таким чином, усуваючи недоліки позовної заяви позивачу необхідно надати до суду:
- заяву про поновлення строку звернення до суду з даним позовом та докази поважності причин його пропуску.
Згідно з частиною тринадцятою статті 171 КАС України суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, повідомляє про це позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п`яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява залишається без розгляду.
У зв`язку з невідповідністю позовної заяви без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, суд вирішив залишити позов без руху, при цьому відмовивши відповідачу у залишенні позову без розгляду.
Згідно з ч.2 ст.293 КАС України оскарження ухвал суду, які не передбачені статтею 294 цього Кодексу, окремо від рішення суду не допускається.
На підставі викладеного керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 256, 293 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
У Х В А Л И В:
У задоволенні заяви представника відповідача про залишення без розгляду позовної заяви Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Товариства з обмеженою відповідальністю "Котімдев" про стягнення адміністративно-господарських санкцій відмовити.
Позовну заяву Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Товариства з обмеженою відповідальністю "Котімдев" про стягнення адміністративно-господарських санкцій - залишити без руху.
Запропонувати позивачу усунути недоліки позовної заяви у 5-денний строк з дня отримання копії ухвали.
Роз`яснити позивачеві, що у разі не усунення у визначений судом термін недоліків, позов буде залишено без розгляду відповідно до приписів ч.15 ст.171 КАС України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.
Повна ухвала складена 30 жовтня 2026 року.
Суддя Бадюков Ю.В.
Судове рішення № 141073510, Харківський окружний адміністративний суд було прийнято 30.10.2026. Форма судочинства - Адміністративне, форма рішення - Ухвала суду. На цій сторінці ви зможете знайти ключові дані про це судове рішення. Ми надаємо зручний та швидкий доступ до актуальних судових рішень, щоб ви могли бути в курсі недавніх судових прецедентів. Наша база даних охоплює повний спектр необхідної інформації, дозволяючи вам зручно знаходити ключові дані.
Це рішення відноситься до справи № 520/29662/26. Фірми, які зазначені в тексті цього судового документа: