Рішення № 14107119, 03.03.2011, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
03.03.2011
Номер справи
31/25
Номер документу
14107119
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

03.03.11 р. Справа № 31/25

Господарський суд Донецької області, у складі судді Ушенко Л.В., при секретарі судового засідання Павловій Я.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовною заявою Державної екологічної інспекції в Донецькій області, м. Донецьк

до відповідача Державного підприємства „Шахтарськантрацит” в особі відокремленого підрозділу „Шахтоуправління ім. ХVІІ Партз’їзду”, м. Шахтарськ

про стягнення шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок порушення водного законодавства, на користь спеціального фонду місцевого бюджету Харцизької міської ради у розмірі 36676876,55грн.

В присутності представників сторін:

від позивача: Руденко А.О. - довіреність

від відповідача: Казанцева Л.В. – довіреність

ВСТАНОВИВ:

Державна екологічна інспекція в Донецькій області, м. Донецьк звернулась з позовом до Державного підприємства „Шахтарськантрацит” в особі відокремленого підрозділу „Шахтоуправління ім. ХVІІ Партз’їзду”, м. Шахтарськ про стягнення шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок порушення водного законодавства, на користь спеціального фонду місцевого бюджету Харцизької міської ради у розмірі 36676876,55грн.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що з 17.05.2010р. по 27.05.2010р. Державною екологічною інспекцією в Донецькій області проведено перевірку додержання відокремленим підрозділом „Шахтоуправління ім. ХVІІ Партз’їзду” Державного підприємства „Шахтарськантрацит”, в результаті якої встановлено, що відповідач у обліковий період з 24.08.2009р. по 31.03.2010р. здійснив самовільний, без дозволу на спеціальне водокористування, скид зворотних вод із забруднюючими речовинами до природного водного об’єкту – річки Кринка, чим заподіяв шкоду навколишньому природному середовищу в розмірі 36676876, 55грн.

Відповідач надав відзив на позов згідно якого позовні вимоги Державної екологічної інспекції в Донецькій області про стягнення 36676876,55грн. за порушення водного законодавства визнає в повному обсязі.

Технічна фіксація судового засідання не здійснювалась за узгодженим клопотанням представників сторін.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, присутнього в судовому засіданні, встановив наступне.

27 травня 2010р. Відділом оперативного міжрайонного екологічного контролю по Макіївському регіону проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства, за результатами якої складено акт №92.

На момент перевірки встановлено, що з 01.07.2009р. по теперішній час ВП «Шахтоуправління 17 партз’їзду» ДП «Шахтарськантрацит» здійснюється самовільне водокористування та скид забруднюючих речовин із шахтними водами в водні об’єкти без спеціального дозволу, чим порушуються права державної власності на води, що є порушенням ст.ст. 44, 48, 49 Водного кодексу України. Крім того, встановлено порушення правил експлуатації водогосподарських споруд і пристроїв, а саме господарсько-побутові стічні води скидаються в каналізаційні мережі Харцизьке «Міськводоканал» без договору на водопостачання та скид стічних вод в каналізаційні мережі, що є порушенням ст.. 44 Водного кодексу України.

За результатами перевірки видано припис від 02 червня 2010р. №11/92, яким відповідача зобов’язано усунути виявлені порушення природоохоронного законодавства.

Крім того, відносно посадових осіб відокремленого підрозділу „Шахтоуправління ім. ХVІІ Партз’їзду” Державного підприємства „Шахтарськантрацит” складено протокол про адміністративне правопорушення №016706 від 19 травня 2010р. та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення від 31.05.2010р. №11/254.

Позивачем був зроблений розрахунок розміру відшкодування збитків, заподіяних державі порушенням законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів внаслідок самовільного скиду забруднюючих речовин зі шахтними водами ВП «Шахтоуправління ім..17 партз’їзду» ДП «Шахтарськантрацит» в р. Кринка за період з 24.08.2009р. по 31.12.2009р. та з 01.01.2010р. по 31.03.2010р., який склав 36676876,55грн.

Господарський суд вважає, що вимоги Державної екологічної інспекції в Донецькій області щодо стягнення шкоди в сумі 36676876,55грн., заподіяних державі в результаті внаслідок самовільного скиду забруднюючих речовин зі шахтними водами з 24.08.2009р. по 31.12.2009р. та з 01.01.2010р. по 31.03.2010р. підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Державна екологічна інспекція в Донецькій області є спеціальним підрозділом Мінприроди, яка в межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів (земля, надра, поверхневі води, атмосферне повітря, тваринний та рослинний світ).

Відповідно до п.4 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі” (затвердженого Міністерством охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.06р. №548, зар. в МЮ України від 13.02.07р. за №120/13387) вона здійснює державний контроль за додержанням правил, нормативів, стандартів у сфері охорони навколишнього природного середовища, додержанням умов виданих дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, викиди та скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, забрудненням навколишнього природного середовища внаслідок викидів та скидів шляхом проведення інструментально-лабораторних вимірювань показників складу та властивостей тощо.

При здійсненні державного контролю, інспекція має право (п.5 Положення про інспекцію) перевіряти документи на право спеціального використання природних ресурсів (ліцензії, дозволи); складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом; давати обов'язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених порушень; подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідно до ст. 40 Закону України “Про охорону навколишнього середовища” від 25.06.1991р. № 1264/ХІІ (зі змінами та доповненнями) використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.

Відповідно до ст. 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу, у якому встановлюються ліміт забору води, ліміт використання води та ліміт скидання забруднюючих речовин, що передбачено ст. 49 зазначеного кодексу.

Згідно зі ст. 70 Водного кодексу України скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин.

Відповідно до ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані, зокрема, дотримуватись встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території; здійснювати невідкладні роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварій, які можуть спричинити погіршення якості води, та надавати необхідні технічні засоби для ліквідації аварій на об'єктах інших водокористувачів у порядку, встановленому законодавством.

Згідно ст. 66 зазначеного кодексу під час користування водними об'єктами для промислових потреб водокористувачі зобов'язані дотримувати встановлених умов спеціального водокористування, екологічних вимог, а також вживати заходів щодо зменшення витрат води (особливо питної) та припинення скидання забруднених зворотних вод шляхом удосконалення виробничих технологій, схем водопостачання та очищення стічних вод.

Усі води (водні об'єкти) підлягають охороні від забруднення, засмічення, вичерпання та інших дій, які можуть погіршити умови водопостачання, завдавати шкоди здоров'ю людей, спричинити зменшення рибних запасів та інших об'єктів водного промислу, погіршення умов існування диких тварин, зниження родючості земель та інші несприятливі явища внаслідок зміни фізичних і хімічних властивостей вод, зниження їх здатності до природного очищення, порушення гідрологічного і гідрогеологічного режиму вод (ст. 95 Водного кодексу України).

Статтею 101 Водного кодексу України передбачено, що юридичні та фізичні особи (в тому числі суб’єкти господарювання) зобов’язані забезпечувати охорону вод від забруднення і засмічення внаслідок втрат хімічних, інших забруднюючих речовин.

Статтею 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” передбачена відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища і в тому числі зобов’язання підприємств відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень.

Відповідно до статті 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватись у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення, - на час його виявлення.

Підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України (ст. 111 Водного кодексу України).

Порядок обчислення збитків визначений „Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону і раціональне використання водних ресурсів”, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009р. №389.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач з розрахунком шкоди погоджується та позов визнає в повному обсязі.

Судові витрати у справі покладаються на відповідача відповідно до ст. 49 ГПК України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.44, 49, 111 Водного кодексу України, ст.ст. 40, 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст. 32-33,43,49,82-85 ГПК України, господарський суд,-

ВИРІШИВ:

Позов Державної екологічної інспекції в Донецькій області, м. Донецьк до відповідача Державного підприємства „Шахтарськантрацит” в особі відокремленого підрозділу „Шахтоуправління ім. ХVІІ Партз’їзду”, м. Шахтарськ про стягнення шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок порушення водного законодавства, на користь спеціального фонду місцевого бюджету Харцизької міської ради у розмірі 36676876,55грн. – задовольнити.

Стягнути з Державного підприємства «Шахтарськантрацит» (86211, м. Шахтарськ, вул. Крупської, 20, ЄДРПОУ 32299510, МФО 334613, р/р 26002301668113 у філії АБ «Промінвестбанку» у м. Шахтарськ) на користь спеціального фонду місцевого бюджету Харцизької міської ради шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу внаслідок порушення водного законодавства у сумі 36676876,55грн.

Стягнути з Державного підприємства «Шахтарськантрацит» (86211, м. Шахтарськ, вул. Крупської, 20, ЄДРПОУ 32299510, МФО 334613, р/р 26002301668113 у філії АБ «Промінвестбанку» у м. Шахтарськ) на користь Державного бюджету України державне мито у сумі 25500,00грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 236,00грн.

Рішення господарського суду може бути оскаржене до Донецького апеляційного господарського суду протягом десяти днів з дня підписання повного тексту рішення.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Суддя Ушенко Л.В.

Повний текст рішення складено та підписано 09 березня 2011р.