Постанова № 14106104, 22.02.2011, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.02.2011
Номер справи
2а-10233/10/1270
Номер документу
14106104
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №6.6.4

ПОСТАНОВА

Іменем України

22 лютого 2011 року Справа № 2а-10233/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі: Головуючого судді: Чиркіна С.М.

при секретарі: Лисенко Є.М.

за участю:

представника позивача: Білаш Л.І.(довіреність від 04.01.2011 №6)

представник відповідача: не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції в м.Свердловську Луганської області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Гермес і К» про стягнення податкового боргу з податку на прибуток на загальну суму 61986,80 грн., шляхом звернення стягнення на активи,-

В С Т А Н О В И В:

22 грудня 2010 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної податкової інспекції в м.Свердловську Луганської області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Гермес і К» про стягнення податкового боргу з податку на прибуток на загальну суму 61986,80 грн., шляхом звернення стягнення на активи.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, ТОВ «Гермес і К» зареєстровано виконавчим комітетом Свердловської міської ради від 15.07.2002, знаходиться на податковому обліку в ДПІ в м.Свердловську. Сума податкового боргу з податку на прибуток, що підлягає стягненню складається з:

- самостійно визначених платником податків та узгоджених податкових зобовязань, а саме самостійно визначена платником податків у податкових деклараціях в розмірі 30947,00 грн., що залишається несплаченою;

- податкових зобовязань, нарахованих контролюючим органом, згідно податкових повідомлень рішень від 01.06.2009 № 00005111540/0, від 20.10.2009 № 0000881540/0, від 15.08.2008 № 0000862342/0.

З урахуванням часткової сплати платником податків сум податкового боргу в розмірі 3645,00 грн. та з урахуванням надання платником уточнюючого розрахунку про зменшення податкових зобовязань в сумі 27184,0 грн., станом на теперішній час сума податкового боргу, нарахована контролюючим органом, згідно вищезазначених податкових повідомлень, що є несплаченою та становить 31039,80 грн.( 61868,80 -3645,0-27184,0 = 31039,80).

У звязку з чим позивач просить стягнути з відповідача податковий борг з податку на прибуток на загальну суму 61986,80 грн., шляхом звернення стягнення на активи.

У судовому засіданні представник позивача надав уточнення до позовної заяви, зазначивши період виникнення заборгованості з 25.08.2008 по 23.11.2009.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, відповідно до ст.33 КАС України про час, місце та дату судового засідання повідомлявся належним чином, причини не явки суду не відомі.

Суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача, на підставі доказів, наявних в матеріалах справи.

Заслухавши пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.

Статтею 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" на органи державної податкової служби покладено обов'язки щодо здійснення контролю за додержанням податкового законодавства.

Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п.7 ч.1 ст. З КАС України).

Як зазначено в п. 1 ч. 1 ст. З КАС України справа адміністративної юрисдикції - публічно-правовий спір у якому хоча б однією із сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.

З урахуванням викладеного, зазначена справа відносяться до юрисдикції адміністративних судів, оскільки учасником спору є суб'єкт владних повноважень (орган державної податкової служби, наділений публічно-владними повноваженнями).

Відповідач Товариство з обмеженою відповідальністю «Гермес і К» ( і.к.32013987) зареєстроване виконавчим комітетом Свердловської міської ради Луганської області 15.07.2002, місцезнаходження : 94812, Луганська обл., м.Свердловськ, вул. Карла Лібкнехта,б.24,кв.9.( а.с.8).

Перебуває на обліку як платник податків у ДПІ в м.Свердловську Луганської області з 23.07.2002 ( а.с.9).

Згідно преамбули ЗУ «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року № 2181 (далі - ЗУ №2181) цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Відповідно до п.1.12 ст.1 ЗУ №2181 контролюючий орган - державний орган, який у межах своєї компетенції, визначеної законодавством, здійснює контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування податків і зборів (обов'язкових платежів) та погашенням податкових зобов'язань чи податкового боргу. Вичерпний перелік контролюючих органів визначається статтею 2 цього Закону.

Підпункт 2.1.4 пункту 2.1. ст.2 ЗУ № 2181 визначає, що податкові органи є контролюючим органом стосовно податків і зборів (обов'язкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпунктах 2.1.1-2.1.3 цього пункту.

Згідно ст. 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки та збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно з п. 3 ч.1 ст. 9 Закону України " Про систему оподаткування" платники податків та зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків та зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами термін.

У відповідності зі ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 № 2181- III (зі змінами та доповненнями) передбачено: п.1.3 податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Згідно п.5.1 ст. 5 Закону податкове зобов'язання (зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та строки визначені цим Законом або іншими законами України), самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Згідно п.п. 5.3.1 п.5.3 ст.5 платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Відповідно до п. п 5.4.1 .п. 5.4 ст.5 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

В судовому засіданні встановлено, що узгоджена сума податкового боргу з податку на прибуток самостійно визначена платником податків у податкових деклараціях становить 30947,00 грн., що підтверджується деклараціями № 21970 від 28.08.2008 ( а.с.16), № 29533 від 07.11.2008, № 32893 від 22.12.2008 на суму 27452,00 грн.( а.с.14), № 38694 від 09.02.2009 на суму 268,00 грн. ( а.с.12), № 12254 від 21.05.2009 на суму 38 грн.( а.с.15).

Відповідно до п.п. 4.1.4. п.4.1 ст.4 ЗУ № 2181 податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:

а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;

б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);

в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року;

г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.

Якщо податкова декларація за квартал, півріччя, три квартали або рік розраховується наростаючим підсумком на підставі показників базових податкових періодів, з яких складаються такі квартал, півріччя, три квартали або рік (без урахування авансових внесків) згідно з відповідним законом з питань оподаткування, така декларація подається у строки, визначені цим пунктом для такого базового податкового періоду. Для цілей підпункту 4.1.4 цього пункту під терміном "базовий податковий період" слід розуміти перший податковий період звітного року, визначений відповідним законом з питань оподаткування, зокрема календарний квартал для цілей оподаткування прибутку підприємств.

Відповідно до п.16.4 ст.16 ЗУ «Про оподаткування прибутку підприємств» ( зі змінами та доповненнями) податок сплачується до бюджету не пізніше 20 числа місяця, наступного за звітним кварталом.

Платники податку не пізніше 25 числа місяця, що настає за звітним кварталом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний квартал, розраховану наростаючим підсумком з початку звітного фінансового року.

Абз. а) п.п. 4.2.2. п.4.2 ст.4 ЗУ № 2181 передбачає, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо, платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію.

Підпунктом 17.1.1. пункту 17.1 ст.17 Закону №2181передбачено, що платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.

Відповідно до статті 11 ЗУ «Про державну податкову службу в Україні» № 509 від 04.12.1990 органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків).

Актом № 503 -15 -10 -35562651 від 01.06.2009 ( а.с.18) про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності подання податкової звітності встановлено, що в порушення п.п.4.1.4. п.4.1. ст.4 ЗУ №2181 та п.16.4 ст.16 ЗУ «Про оподаткування прибутку підприємств» відповідачем не подано декларацію з податку на прибуток підприємства за 1 квартал 2009 року.

На підставі акту перевірки прийнято податкове повідомлення рішення № 0000511540/0 від 01.06.2009, яким визначено суму податкового зобовязання у розмірі 170,00 грн.( а.с.17)

Актом № 503 -15 -10 - 32013987 від 20.10.2009 ( а.с.19) про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності подання податкової звітності встановлено, що в порушення п.п.4.1.4. п.4.1. ст.4 ЗУ №2181 та п.16.4 ст.16 ЗУ «Про оподаткування прибутку підприємств» відповідачем не подано декларацію з податку на прибуток підприємства за 1 півріччя 2009 року.

На підставі акту перевірки прийнято податкове повідомлення рішення № 0000881540/0/0 від 20.10.2009, яким визначено суму податкового зобовязання у розмірі 170,00 грн.( а.с.17)

Згідно акту № 248 -15-10/32013987 ( а.с.21) податкове повідомлення рішення 13.11.2009 розміщено на дошці податкових оголошень.

Абз. б) п.п. 4.2.2. п.4.2 ст.4 ЗУ № 2181 передбачає, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо, дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях.

Відповідно до п.п.17.1.3 п.17.1 ст.17 ЗУ №2181 у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

15.08.2008 позивачем прийнято податкове повідомлення рішення № 0000862342/0, яким визначено суму податкового зобовязання у розмірі 61528,80 грн.( за основним платежем 44261 грн., за штрафними санкціями 17267,80 грн.) ( а.с.22).

З матеріалів справи ( а.с.23-26) вбачається, що відповідач скористався своїм правом на оскарження в судовому порядку винесеного податкового повідомлення рішення ДПІ в м.Свердловську від 15.08.2008 № 0000862342/0. Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 16.04.2009 по справі № 2а-15262/09/1270 за позовом ТОВ «Гермес і К» до ДПІ в м.Свердловську про визнання недійсним податкового повідомлення рішення від 15.08.2008 № 0000862342/0 позовну заяву залишено без розгляду.

Згідно п.п.5.2.1.п.5.2 ст.5 ЗУ №2181 податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.

П.п.5.3.1.п.5.3 ст.5 вищезазначеного Закону України передбачає, що у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

Позивачем зазначено про часткову сплату відповідачем сум податкового боргу в розмірі 3645,00 грн. та надання ним уточнюючого розрахунку про зменшення податкових зобовязань в сумі 27184,0 грн., у звязку з чим сума податкового боргу, нарахована контролюючим органом, згідно вищезазначених податкових повідомлень, що є несплаченою становить 31039,80 грн.(61868,80 -3645,0-27184,0 = 31039,80).

Податковий борг по податку на прибуток на загальну суму 61986,80 грн. підтверджується також зворотним боком облікової картки платника податку ( а.с.27-31).

Враховуючи вищевикладене, податкова заборгованість відповідача підтверджена матеріалами справи та на час розгляду справи не погашена.

За змістом пп. 2.3.1 п. 2.3 ст. 2 Закону № 2181, органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу (далі - органи стягнення) є виключно податкові органи, а також державні виконавці у межах їх компетенції.

Відповідно п. п. 7.2.1 п. 7.2 ст. 7 Закону № 2181 джерелами погашення податкового боргу платника податків за рішенням органу стягнення, які є виконавчими документами є будь-які активи платника податків (його філій, відділень, інших відокремлених підрозділів) з урахуванням обмежень, визначених цим Законом, а також іншими законами.

Активами платника податку визнаються кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, які належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання (п. 1.7 Закону №2181).

Відповідно п. п.3.1.1 п.3.1 ст. З Закону 2181 активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Ані письмових заперечень, ані доказів, які спростовують доводи позивача, відповідач суду не надав.

З урахуванням вимог п.6 ст. 71 КАС України, суд розглянув справу на підставі доказів, наявних в матеріалах справи.

Сторонам відомі вимоги статей 69-72 КАС України та наслідки їх невиконання.

Враховуючи вищевикладене та відсутність даних, які-б спростовували доводи позивача, суд вважає позовні вимоги щодо стягнення податкового боргу по податку на прибуток на загальну суму 61986,80 грн. обґрунтованими та підлягаючими задоволенню у повному обсязі.

Питання про розподіл судових витрат не вирішується, так як позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до ст. 4 Декрету Кабінета Міністрів України «Про державне мито» від 21.01.1993 року .

Керуючись ст.ст. 2, 17, 87, 94, 98, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд , -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції в м.Свердловську Луганської області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Гермес і К» про стягнення податкового боргу з податку на прибуток на загальну суму 61986,80 грн., шляхом звернення стягнення на активи задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Гермес і К» ( і.к 32013987) суму податкового боргу по податку на прибуток за період з 25.08.2008 по 23.11.2009 у розмірі 61 986,80 грн.( шістдесят одна тисяча девятсот вісімдесят шість гривень вісімдесят копійок) шляхом звернення стягнення на активи, в доход Державного бюджету України на р/р 31116009700072, КФК 11021000 УДК в Луганській області в установі банку, МФО 804013, код одержувача 24048566.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

СуддяС.М. Чиркін