Постанова № 14100718, 02.03.2011, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.03.2011
Номер справи
2а/2370/51/2011
Номер документу
14100718
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 березня 2011 року Справа № 2а/2370/51/2011

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Холода Р.В.,

при секретарі Шоколенко Т.М.,

за участю:

представника позивача Коханій О.В. за довіреністю,

представника відповідача Левенець А.М. за довіреністю,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом приватного підприємства «Торговий Дім «Доманський»до державної податкової інспекції у м. Черкаси про визнання протиправним та скасування податкової вимоги,

ВСТАНОВИВ:

11 січня 2011 року приватне підприємство «Торговий Дім «Доманський»звернулось з до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до державної податкової інспекції у м. Черкаси про скасування податкового повідомлення-рішення від 03.12.2010 р. № 0018241503/0 та податкової вимоги від 22.12.2010 р. № 1/228.

Ухвалою суду від 12 січня 2011 року вказану позовну заяву залишено без руху для надання позивачеві строку для усунення недоліків. У звязку з тим, що вимоги ухвали від 12.01.2011 р. були своєчасно та повністю усунені, ухвалою суду від 2 лютого 2011 року відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.

Окремими пунктами позовної заяви позивач просить припинити нарахування пені на суму податкового боргу та заборонити відповідачу утриматись від вчинення дій направлених на списання відповідних коштів з рахунків позивача. Ухвалою суду від 18 лютого 2011 року відмовлено позивачу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач при винесені оскаржуваного податкового повідомлення-рішення застосував визначений ст.21 Законом України «Про оренду землі»трикратний розмір земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю», в той час коли рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008 дані положення визнані неконституційними. Позивачем здійснено апеляційне оскарження податкового повідомлення-рішення. У звязку з тим, що на думку позивача, скарга необґрунтовано залишена без розгляду, 22.12.2010 р. відповідачем було надіслано першу податкову вимогу № 1/228. Податкове повідомлення-рішення від 03.12.2010 р. № 0018241503/0 та податкову вимогу від 22.12.2010 р. № 1/228 позивач вважає незаконними та просить їх скасувати.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити позов повністю.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав та просив суд відмовити у задоволенні позову, зазначивши, що протягом 2008 року діяла нова редакція Закону України «Про оренду землі», якою повинен був керуватись позивач, визнаючи розмір орендної плати за землю, тому податкове повідомлення-рішення від 03.12.2010 р. № 0018241503/0 винесено правомірно.

Щодо скасування податкової вимоги від 22.12.2010 р. № 1/228, то представник відповідача зазначив, що оскільки позивач протягом 10 днів з моменту отримання податкового повідомлення-рішення не надіслав до податкового органу належним чином оформленої скарги на спірне податкове повідомлення-рішення, тому ДПІ у м. Черкаси правомірно виставлено вимогу позивачу.

Заслухавши пояснення представників сторін та вивчивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії АЕ № 541036, приватне підприємство «Торговий Дім «Доманський», ідентифікаційний код 32033634, зареєстровано 15.05.2002 р. Черкаською районною державною адміністрацією Черкаської області.

15 листопада 2010 року посадовою особою державної податкової інспекції у м.Черкаси проведено невиїзну документальну перевірку правильності та повноти нарахування орендної плати за землю ПП «Торговий Дім «Доманський»за період з 01.01.2008 р. по 31.12.2008 р., за результатами якої складено акт від 22.11.2010 р. № 469/15-31/32033634.

Актом зафіксовано, що за період з 01.01.2008 р. по 31.12.2008 р. ПП «Торговий Дім «Доманський»задекларовано орендну плату за землю в сумі 35774 грн. 45 коп. В ході перевірки податкової декларації (розрахунку) щодо орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, поданої ПП «Торговий Дім «Доманський»за 2008 рік від 17.01.2008 р. встановлено, що розмір податкового зобовязання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності, зазначеного ПП «Торговий Дім «Доманський»у податковій декларації є меншим, ніж визначено за результатами перевірки, оскільки при заповненні податкової декларації ПП Торговий Дім «Доманський»невірно визначено розмір орендної плати за землю за земельну ділянку по вул. Смілянській, 177, чим порушено ч.4 ст.21 Закону України від 06.10.1998 р. № 161-XIV «Про орендну землі», що призвело до заниження податкового зобовязання на 10732 грн. 34 коп.

Не погоджуючись із вказаним актом перевірки, ПП «Торговий Дім «Доманський»до ДПІ у м. Черкаси подано заперечення на акт. 01 грудня 2010 року ДПІ у м. Черкаси надана відповідь, в якій зазначено, що донарахування орендної плати за землю за період з 01.01.2008р. по 31.12.2008 р. ПП «Торговий Дім «Доманський»є правомірним.

На підставі висновку в акті перевірки, ДПІ у м. Черкаси у відношенні ПП «Торговий Дім «Доманський»винесено податкове повідомлення-рішення від 03.12.2010 р. №0018241503/0, яким визначено суму податкового зобовязання у розмірі 16098 грн. 56 коп., де 10732 грн. 34 коп. становить основний платіж та 5366 грн. 22 коп. штрафні (фінансові) санкції. Вказане податкове повідомлення-рішення отримано позивачем 06.12.20010 р., про що свідчить копія повідомлення про вручення поштового відправлення.

22 грудня 2010 року ДПІ у м. Черкаси направлено позивачу першу податкову вимогу від 22.12.2010 р. №1/228, в якій визначено суму податкового боргу на загальну суму 13691грн. 99 коп.

Представник відповідача у додатковому поясненні до розрахунку нарахованої суми орендної плати (вхідний № 4996/2011/2а/2370/51/2011 від 01.03.2011 р.) зазначив, що у платника на день формування першої податкової вимоги значилась переплата в розмірі 2406 грн. 57 коп., тому податкова вимога виставлена на 13691 грн. 99 коп.

Як встановлено з матеріалів справи, 11 березня 2005 року між Черкаською міською радою та ПП «Торговий дім «Доманський»укладено договір оренди, відповідно до якого Черкаська міська рада на підставі рішення від 22.06.2004 р. № 5-639 надає, а ПП «Торговий Дім «Доманський»приймає в строкове платне користування земельну ділянку площею 7300 кв.м по вул. Смілянській, 177 під існуючі складські будівлі та приміщення.

Відповідно до п.4 вказаного договору, грошова оцінка земельної ділянки на час укладання договору складає 1457007,00 грн. Річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у розмірі 2,3 відсотків від її грошової оцінки і на час укладання договору становить 33623,00 грн. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.

Спеціальним законом, який регулював питання повязані із здійсненням плати за використання земельних ресурсів та сплату земельного податку на момент винесення оскаржуваних рішень був Закон України «Про плату за землю» від 03 липня 1992 року№2535-XII.

Статтею 2 зазначеного Закону встановлено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.

Відповідно до ст.7 Закону України «Про плату за землю» ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки. При цьому ставки земельного податку за земельні ділянки (за винятком сільськогосподарських угідь) диференціюють та затверджують відповідні сільські, селищні, міські ради виходячи із середніх ставок податку, функціонального використання та місцезнаходження земельної ділянки, але не вище ніж у два рази від середніх ставок податку з урахуванням коефіцієнтів, встановлених частиною другою і третьою цієї статті.

Разом з тим, встановлені статтею 7 вказаного Закону ставки земельного податку застосовуються з урахуванням коефіцієнтів індексації, визначених Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік.

Згідно з ст.21 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 р.№161-XIV (в редакції, яка діяла на час винесення оскаржуванних рішень), орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно доЗакону України «Про плату за землю»). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди. Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою:

для земель під об'єктами енергетики, які виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії, та земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю»;

для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю».

Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частин.

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 визнано неконституційними, зміни внесені до Закону України «Про оренду землі»підпунктом 4 пункту 8 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України №107-VI від 28 грудня 2007 року, які встановлювали розмір річної орендної плати за земельні ділянки.

Проте, 04.06.2008 р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 03.06.2008 р. № 309-VI, яким частина четверта статті 21 Закону України «Про оренду землі»викладена у такій редакції: «Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю»; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю».

З огляду на зазначене суд приходить до висновку, що при обчисленні платником суми щорічної орендної плати за земельні ділянки населених пунктів, які перебувають у державній або комунальній власності, слід виходити з трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю» в редакції, яка була чинною на момент обчислення орендної плати.

Як зазначив представник відповідача у додатковому поясненні до розрахунку нарахованої суми орендної плати (вхідний № 4996/2011/2а/2370/51/2011 від 01.03.2011 р.), згідно договору оренди земельної ділянки по вул. Смілянській, 177, укладеного між Черкаською міською радою та ПП «Торговий Дім «Доманський»нормативно грошова оцінка помножена на індекси інфляції за 2005 та 2007 роки (за 2006 рік не індексується відповідно до Порядку проведення індексації грошової оцінки земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2000 р. № 783) становить 1550226 грн. 31 коп.

Відповідно до вимог ч.4 ст.21 Закону України «Про оренду землі» річна орендна плата становить 1550226,31 * 3% = 46506 грн. 79 коп.

Таким чином, суд прийшов до висновку про відсутність підстав про скасування податкового повдіомлення-рішеннявід 03.12.2010 р. № 0018241503/0.

Стосовно правомірності винесення податкової вимоги № 1/228 від 22.12.2010 р. суд зазначає наступне.

З матеріалів справи встановлено, що позивачем подано скаргу без дати і без номеру до ДПІ у м. Черкаси на податкове повідомлення-рішення від 03.12.2010 р. №0018241503/0. Рішенням ДПІ у м. Черкаси від 24.12.2010 р. № 36356/25-009 первинну скаргу ПП «Торговий Дім «Доманський»залишено без розгляду, у звязку з порушенням законодавчо встановленого 10-денного строку подання скарги на податкове повідомлення-рішення від 03.12.2010 р. № 0018241503/0.

Як зазначає представник позивача, вказану скаргу направлено до ДПІ у м. Черкаси 15.12.2010 р., тобто протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання податкового повідомлення-рішення від 03.12.2010 р., що підтверджується квитанцією від 15.12.2010 р. Аналізуючи дану квитанцію судом встановлено, що в ній вказано тільки про направлення цінного листа до ДПІ у м. Черкаси. Інших доказів про направлення до ДПІ у м.Черкаси саме скарги на податкове повідомлення-рішення від 03.12.2010 р. № 0018241503/0 представником позивача не надано.

22 грудня 2010 року позивачем подано скаргу до ДПІ у м. Черкаси на податкове повідомлення-рішення від 03.12.2010 р. № 0018241503/0, на яку 23.12.2010 р. надано відповідь про залишення скаги без розгляду, у звязку з порушенням порядку та термінів, визначених п.п.5.2.2 п.5.2 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Відповідно до п.п.5.2.1 п.5.2 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 р. № 2181-III (який діяв на момент винесення оскаржуваних рішень) податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.

Підпункт 5.2.2 пункту 5.2 статті 5 вказаного Закону визначає, що у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати. Скарга повинна бути подана контролюючому органу протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання платником податків податкового повідомлення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується. Контролюючий орган зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його протягом двадцяти календарних днів від дня отримання скарги платника податків на його адресу поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку. У разі коли контролюючий орган надсилає платнику податків рішення про повне або часткове незадоволення його скарги, такий платник податків має право звернутися протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання відповіді, з повторною скаргою до контролюючого органу вищого рівня, а при повторному повному або частковому незадоволенні скарги - до контролюючого органу вищого рівня із дотриманням зазначеного десятиденного строку для кожного випадку оскарження та зазначеного двадцятиденного строку для відповіді на нього.

Таким чином, суд прийшов до висновку, що позивач пропустив строк апеляційного оскарження податкового повідомлення-рішення від 03.12.2010 р. № 0018241503/0, яку ним отримано 06.12.2010 р. звернувшись до ДПІ у м. Черкаси 22.12.2010 р., а тому вважає, що ДПІ у м. Черкаси правомірно виставлено ПП «Торговий ДІм «Доманський»податкову вимогу від 22.12.2010 р. № 1/228, а тому не знаходить підстав для її скасування.

Керуючись ст.ст.14, 160-163, 167, 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд за правилами, встановленими ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Р.В. Холод