ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"02" березня 2011 р. Справа № 2-а-2654/10/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бездрабка О.І.,
при секретарі - Кусик Г.С.,
за участю:
представника Державної податкової інспекції у Цюрупинському районі Херсонської області - Васильєвої А.М.,
старшого державного інспектора Державної податкової інспекції у Цюрупинському районі Херсонської області - ОСОБА_2,
ОСОБА_3,
представника ОСОБА_3 - ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Цюрупинському районі Херсонської області до ОСОБА_3 про стягнення заборгованості по орендній платі фізичних осіб та за позовом ОСОБА_3 до старших державних інспекторів Державної податкової інспекції у Цюрупинському районі Херсонської області ОСОБА_5, ОСОБА_2, треті особи: Брилівська селищна рада, ОСОБА_6, ОСОБА_7 про визнання протиправними дій,
встановив:
Державна податкова інспекція у Цюрупинському районі Херсонської області звернулася з позовом до ОСОБА_3 про стягнення заборгованості по орендній платі у сумі 56472,96 грн.
Свої вимоги мотивує тим, що згідно акту перевірки від 30.07.2009 р. та корінця податкового повідомлення-рішення № 0002021700/0 від 04.08.2009 р. ОСОБА_3 донараховано орендну плату за земельні ділянки державної і комунальної власності у сумі 39429,45 грн. та застосовано штрафні санкції у сумі 17043,51 грн. ОСОБА_3 було направлено першу та другу податкові вимоги, прийнято рішення про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення податкового боргу. Однак незважаючи на вжиті ДПІ у Цюрупинському районі Херсонської області заходи, податковий борг не сплачено.
23.09.2010 р. Державна податкова інспекція у Цюрупинському районі Херсонської області подала заяву про збільшення позовних вимог та просить стягнути 121235,58 грн., яка нарахована на підставі акту перевірки від 17.08.2010 р. та податкового повідомлення-рішення № 0008121700/0 від 01.09.2010 р.
ОСОБА_3 звернувся з позовом до старших державних інспекторів Державної податкової інспекції у Цюрупинському районі Херсонської області ОСОБА_8, ОСОБА_2 про визнання протиправними дій.
Свої вимоги мотивує тим, що при проведенні перевірки перевіряючими не взято до уваги рішення Брилівської селищної ради № 400 від 27.01.2009 р. "Про розірвання договору оренди земельної ділянки, договори купівлі-продажу нерухомого майна від 27.06.2008 р. та від 05.08.2008 р., які є доказом того, що договір оренди землі розірвано, будь-які правовідносини стосовно земельних питань між ним та Брилівською селищною радою припинено. Дані обставини вказують на те, що всі підстави для нарахування орендної плати та штрафних санкцій відсутні.
Ухвалою суду від 23.11.2010 р. вказані позови об"єднані в одне провадження для спільного розгляду.
У судовому засіданні представник Державної податкової інспекції у Цюрупинському районі Херсонської області підтримала позовні вимоги та просила стягнути з ОСОБА_3 121235,58 грн. заборгованості по орендній платі. Вказала на те, що в результаті проведених перевірок, які офомлені актами № 386/17-01-2361816530 від 30.07.2009 р. та № 743/17-1/НОМЕР_1 від 17.08.2010 р., встановлено несплату ОСОБА_3 орендної плати за земельні ділянки, внаслідок чого застосовані штрафні санкції. Підставою для нарахування орендної плати були дані ДЗК, селищної ради про наявність договору оренди земельних ділянок.
Старший державний податковий інспектор Державної податкової інспекції у Цюрупинському районі ОСОБА_2 просила відмовити в задоволенні позову ОСОБА_3, вказавши на те, що перевірку проведено на підставі, у спосіб та у межах повноважень, визначених Конституцією та законами України. Підставою для нарахування орендної плати ОСОБА_3 був договір оренди, який згідно ДЗК не припинений. Даний факт підтверджується актом звірки з Брилівською селищною радою.
ОСОБА_3 та його представник у судовому засіданні просили визнати дії інспекторів по складанню актів від 30.07.2009 р. та від 17.08.2010 р. неправомірними, оскільки рішенням Брилівської селищної ради № 400 від 27.01.2009 р. розірвано договір оренди земельної ділянки, а тому у ДПІ у Цюрупинському районі не було жодних підстав для нарахування орендної плати та застосування штрафних санкцій. Крім того, ОСОБА_3 продано об"єкти нерухомості згідно договорів купівлі-продажу від 27.06.2008 р. та 05.08.2008 р., а тому плату за землю повинен сплачувати власник, а не ОСОБА_3
Старший державний податковий інспектор Державної податкової інспекції у Цюрупинському районі Херсонської області ОСОБА_5 у судове засідання не зв"явився. Згідно наказу Державної податкової адміністрації у Херсонській області № 16-о від 29.10.2009 р. ОСОБА_5 звільнено із займаної посади.
Треті особи: представник Брилівської селищної ради, ОСОБА_6, ОСОБА_7 в судове засідання не з"явилися, про причини неявки суд не повідомили, хоча були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи.
Відповідно до ч.2 ст.128 КАС України неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, які прибули в судове засідання, або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у розгляді справи, дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що 23.07.2009 р. старшим державним податковим інспектором Державної податкової інспекції у Цюрупинському районі Херсонської області ОСОБА_5 проведено позапланову невиїзну документальну перевірку своєчасності подання податкових декларацій з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на 2008 та 2009 роки та сплати орендної плати фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 за період з 30.07.2008 р. по 30.07.2009 р.
За результатами перевірки складено акт № 386/17-01-2361816530 від 30.07.2009 р., у якому зазначено наступні порушення:
- ч.1 ст.14 Закону України "Про плату за землю", пп.17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов"язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", а саме: ОСОБА_3 не подано податкові декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на 2008 та 2009 роки (граничні терміни подання відповідно до 30.08.2008 р. та до 03.02.2009 р.);
- ст.19 Закону України "Про плату за землю", а саме встановлено заниження орендної плати за земельну ділянку державної і комунальної власності за період з 30.07.2008 р. по 30.07.2009 р. у сумі 39429,45 грн.
Даний акт перевірки отриманий та підписаний ОСОБА_3 без зауважень, про що свідчить його особистий підпис.
На підставі акту перевірки Державною податковою інспекцією у Цюрупинському районі Херсонської області винесено податкове повідомлення-рішення № 0002021700/0 від 04.08.2009 р. на суму 56472,96 грн. (за основним платежем 39429,45 грн., штрафні санкції - 17043,51 грн.), яке отримано представником ОСОБА_3 08.08.2009 р.
Державною податковою інспекцією у Цюрупинському районі Херсонської області 03.02.2010 р. ОСОБА_3 направлено першу податкову вимогу № 1/166 на суму 56472,96 грн. та 19.03.2010 р. другу податкову вимогу № 2/319 на суму 56472,96 грн., які згідно повідомлення про вручення поштового відправлення отримані ОСОБА_3 06.02.2010 р. та 13.03.2010 р. відповідно.
Не погоджуючись з податковим повідомленням-рішенням № 0002021700/0 від 04.08.2009 р. ОСОБА_3 оскаржив його до суду. Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 10.11.2009 р. ОСОБА_3 відмовлено в задоволенні позову. Постанова набрала законної сили 27.11.2009 р.
Положеннями ч.1 ст.72 КАС України визначено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Оскільки судовим рішенням, яке набрало законної сили, встановлено правомірність направлення ОСОБА_3 податкового повідомлення-рішення № 0002021700/0 від 04.08.2009 р. на суму 56472,96 грн., суд вважає правомірними вимоги Державної податкової інспекції у Цюрупинському районі Херсонської області про стягнення з ОСОБА_3 узгодженого податкового боргу у сумі 56472,96 грн.
В період з 11.08.2010 р. по 17.08.2010 р. старшим державним податковим інспектором Державної податкової інспекції у Цюрупинському районі Херсонської області ОСОБА_2 проведено позапланову невиїзну документальну перевірку своєчасності подання податкових декларацій орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на 2009 та 2010 роки та сплати орендної плати фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 за період з 01.08.2009 р. по 31.07.2010 р.
За результатами перевірки складено акт від 17.08.2010 р. № 743/17-01/НОМЕР_1, у якому вказані наступні порушення:
- ч.1 ст.14 Закону України "Про плату за землю", пп.17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов"язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", а саме: ОСОБА_3 не подано податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на 2010 рік (граничний термін подання до 01.02.2010 р.);
- ст.19 Закону України "Про плату за землю", а саме встановлено заниження орендної плати за земельну ділянку державної і комунальної власності за період з 01.08.2009 р. по 01.08.2010 р. у сумі 43061,71 грн.
12.08.2010 р. ОСОБА_3 направлено запрошення до ДПІ у Цюрупинському районі Херсонської області для підписання акту перевірки. 17.08.2010 р. складено акт неявки ОСОБА_3 для підписання акту позапланової невиїзної документальної перевірки.
Даний акт перевірки з додатками направлено 18.08.2010 р. ОСОБА_3 поштою та згідно повідомлення про вручення поштового відправлення отриманий представником ОСОБА_3 25.08.2010 р.
На підставі акту перевірки Державною податковою інспекцією у Цюрупинському районі Херсонської області винесено податкове повідомлення-рішення № 0008121700/0 від 01.09.2010 р. на суму 64762,62 грн. (за основним платежем 43061,71 грн., штрафні санкції - 21700,91 грн.), яке отримано представником ОСОБА_3 05.09.2010 р.
Суд вважає дії та рішення Державної податкової інспекції у Цюрупинському районі Херсонської області правомірними виходячи з наступного.
Статтею 2 Закону України "Про державну податкову службу в України" (в редакції, яка діяла на час спірних правовідносин) визначено, що завданнями органів державної податкової служби є: здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Відповідно до ст.10 Закону України "Про державну податкову службу" (в редакції, яка діяла на час спірних правовідносин) державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують такі функції: здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів; забезпечують застосування та своєчасне стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства, а також стягнення адміністративних штрафів за порушення податкового законодавства, допущені посадовими особами підприємств, установ, організацій та громадянами; проводять перевірки фактів приховування і заниження сум податків та зборів (обов'язкових платежів) у порядку, встановленому цим Законом та іншими законами України; подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Відповідно до ст.11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право: здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків).
Згідно з вимогами п.2 ч.6 ст.11-2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з таких обставин: платником податків не подано в установлений строк податкову декларацію або розрахунки, якщо їх подання передбачено законом.
У судовому засіданні встановлено, що згідно інформації, наданої відділом Держкомзему у Цюрупинському районі Херсонської області № 66/10 від 14.01.2010 р. у переліку орендованих земель несільськогосподарського призначення по Цюрупинському районі станом на 20.12.2009 р., акту звірки платників орендної плати з фізичних осіб за землі державної та комунальної власності на 2010 рік по Брилівській селищній раді від 08.06.2010 р. № 435/17-01/04402296 ОСОБА_3 є орендарем земельної ділянки державної і комунальної власності загальною площею 0,928 га згідно договору оренди землі, зареєстрованого у Цюрупинському районному відділі Херсонської регіональної філії Центру ДЗК від 30.07.2008 р. № 040872900004.
Даний договір оренди укладений між ОСОБА_3 та Брилівською селищною радою строком на 5 років. Земельна ділянка знаходиться за адресою: Цюрупинський район, смт.Брилівка, вул.Садова, 1-б. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 395067,29 грн., сума орендної плати на рік встановлена у розмірі 10 % від нормативної грошової оцінки та становить 39506,73 грн., щомісячно - 3292,23 грн.
Статтею 2 Закону України "Про плату за землю" (який був чинним на час спірних правовідносин) передбачено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Відповідно до ст.5 Закону України "Про плату за землю" об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.
Згідно з вимогами ст.13 Закону України "Про плату за землю" підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
Відповідно до ч.1 ст.120 та ч.2 ст.124 Земельного кодексу України при переході права власності на будівлю і споруди, право власності на земельну ділянку або її частину може переходити на підставі цивільно-правових угод, а право користування - на підставі договору оренди.
З системного аналізу вказаних правових норм слідує, що незважаючи на факт продажу ОСОБА_3, нерухомого майна, що знаходиться на орендованій ним земельній ділянці, договір оренди земельної ділянки, укладений між Брилівською селищною радою та ОСОБА_3 продовжує діяти, так як відповідно до даних відділу Держкомзему у Цюрупинському районі Херсонської області документи, які підтверджують користування земельною ділянкою, що знаходиться під нерухомим майном, за новими власниками нерухомого майна - відсутні.
Тому, орендну плату за надані в оренду земельні ділянки повинен сплачувати ОСОБА_3
Відповідно до ст.14 Закону України "Про плату за землю" платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Під час проведення перевірок встановлено, що ОСОБА_3 податкові декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на 2008, 2009, 2010 роки до Державної податкової інспекції у Цюрупинському районі Херсонської області не подавав. Даний факт не оскаржується ОСОБА_3 та його представником у судовому засіданні.
Статтею 19 Закону України "Про плату за землю" передбачено, що розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за угодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності).
Згідно ст.23 Закону України "Про плату за землю" грошова оцінка земельної ділянки проводиться Державним комітетом України по земельних ресурсах за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України. Грошова оцінка земельної ділянки щороку станом на 1 січня уточнюється на коефіцієнт індексації, порядок проведення якої затверджується Кабінетом Міністрів України.
По даним Держкомзему нормативна грошова оцінка земель станом на 01.01.2009 р. за 2008 рік необхідно індексувати на коефіцієнт індексації 1,152, станом на 01.01.2010 р. за 2009 рік - 1,059.
Відповідно до ст.27 Закону України "Про плату за землю" контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.
Оскільки ОСОБА_3 орендна плата за 2008, 2009, 2010 р. не сплачена, Державною податковою інспекцією у Цюрупинському районі Херсонської області правомірно нараховано за період з 30.07.2008 р. по 30.07.2009 р. - 39429,45 грн. та за період з 01.08.2009 р. по 01.08.2010 р. - 43071,71 грн. орендної плати.
Відповідно до пп.17.1.3 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов"язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (який діяв на час спірних правовідносин) у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує зобов"язання платника податків за підставами, викладеними у п.п.б) п.п.4.2.2 п.4.2 ст.4 цього Закону, такий платник податків зобов"язаний сплатити штраф у розмірі 10 відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов"язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов"язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше 50 відсотків такої суми та не менше 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.
На підставі викладеного, до ОСОБА_3 Державною податковою інспекцією у Цюрупинському районі Херсонської області застосувано штрафні санкції у розмірі 16703,51 грн. та 21700,91 грн.
Таким чином, в результаті виявлених порушень згідно акту № 386/17-01-2361816530, податкового повідомлення-рішення № 0002021700/0 від 04.08.2009 р. ОСОБА_3 правомірно донараховано 56472,96 грн., а згідно акту № 743/17-01/НОМЕР_1, податкового повідомлення-рішення № 0008121700/0 від 01.09.2009 р. - 64762,62 грн., а всього - 121235,58 грн.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про обгрунтованість позовних вимог Державної податкової інспекції у Цюрупинському районі Херсонської області про стягнення заборгованості по орендній платі з ОСОБА_3 та про відсутність підстав для задоволення позову ОСОБА_3 про визнання потиправними дій.
Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Позов Державної податкової інспекції у Цюрупинському районі Херсонської області до ОСОБА_3 про стягнення заборгованості по орендній платі фізичних осіб задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_3 (75804, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до державного бюджету (р/р 33211815700285 в ГУДКУ в Херсонській області, МФО 852010, ЄДРПОУ 24103785, код 5013050500, одержувач УДК у Цюрупинському районі) 121235 (сто двадцять одну тисячу двісті тридцять п"ять) грн. 58 коп. заборгованості по орендній платі фізичних осіб.
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_3 до старших державних інспекторів Державної податкової інспекції у Цюрупинському районі Херсонської області ОСОБА_5, ОСОБА_2, треті особи: Брилівська селищна рада, ОСОБА_6, ОСОБА_7 про визнання протиправними дій.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 10 березня 2011 р.
Суддя Бездрабко О.І.
кат. 8.1.5