Постанова № 14096584, 09.03.2011, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.03.2011
Номер справи
2а-1305/11/1270
Номер документу
14096584
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №8.1.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

09 березня 2011 року Справа № 2а-1305/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі: судді Смішливої Т.В.,

при секретарі Любімовій Г.Ю.

за участю представників сторін:

від позивача: Королько Л.О., дов. № 306/10 від 17.01.2011

від відповідача: не зявився

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції в Лутугинському районі Луганської області до державного підприємства «Луганськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Лутугинська» про стягнення податкового боргу у розмірі 1512,35 грн., -

ВСТАНОВИВ:

09 лютого 2011 року позивач звернувся з адміністративним позовом до державного підприємства «Луганськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Лутугинська» (далі ДП «Луганськвугілля» в особі ВП «Шахта «Лутугинська») про стягнення суми податкового боргу у розмірі 1512,35 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ДП «Луганськвугілля» засноване на державній власності згідно з наказом Мінпалевенерго України від 13.02.2003 року №82 і належить до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України. Відповідно до наказу ДП «Луганськвугілля» від 11.12.2003 року №119 створено ВП «Шахта «Лутугинська» який є відокремленим підрозділом ДП «Луганськвугілля».

ДП «Луганськвугілля» зареєстровано виконкомом Луганської міської ради 09.04.2003 № 25370169Ю0043256, є юридичною особою, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи (а.с.4)

ВП «Шахта «Лутугинська» як платник окремих податків перебуває на обліку в ДПІ в Лутугинському районі з 03.03.2004, за № 31, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків форми № 4-ОПП

Станом на 20.01.2011 року за ВП «Шахта «Лутугинська» обліковується податковий борг з платежів за користування надрами на суму 1512,35 грн.

ВП «Шахта «Лутугинська» ДП «Луганськвугілля» не забезпечило виконання зобовязань перед бюджетом по сплаті податків та погашенню податкового боргу за рахунок коштів на його розрахункових рахунках.

У судовому засіданні представник позивача наполягав на задоволенні позовних вимог, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові.

Відповідач участь свого повноважного представника у судовому засіданні не забезпечив, заперечення проти позову не надав, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд прийшов до такого.

З матеріалів справи вбачається, що ДП «Луганськвугілля» засноване на державній власності згідно з наказом Мінпалевенерго України від 13.02.2003 року №82 і належить до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України. Відповідно до наказу ДП «Луганськвугілля» від 11.12.2003 року №119 створено ВП «Шахта «Лутугинська» який є відокремленим підрозділом ДП «Луганськвугілля».(а.с.8)

ДП «Луганськвугілля» зареєстровано виконкомом Луганської міської ради 09.04.2003 № 25370169Ю0043256, є юридичною особою, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи.(а.с.4).

ВП «Шахта «Лутугинська» як платник окремих податків перебуває на обліку в ДПІ в Лутугинському районі з 03.03.2004.(а.с.10).

Станом на 20.01.2011 року за ВП «Шахта «Лутугинська» ДП «Луганськвугілля» обліковується податковий борг з платежів за користування надрами на суму 1512,35 грн.

Вищевказана сума податкового боргу виникла з огляду на наступне.

01 січня 2011 року набув чинності Податковий кодекс України від 02.12.2010 №2755-VI, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Проте, оскільки правовідносини щодо наслідків несплати платником податків відповідачем у даній адміністративній справі - податкового боргу з платежів за користування надрами на суму 1512,35 грн., виник до набрання чинності Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VI, суд приходить до висновку, що в даному випадку при розгляді справи слід застосувати поряд з нормами Податкового кодексу України норми раніше діючого законодавства.

Відповідно до п.1.3 ст. Закону № 2181 (який був чинним на дату виникнення спірних правовідносин) податковий борг (недоїмка) - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене в установлений строк.

Таким чином до складу податкового боргу відносяться податкові зобов'язання визначені платником податків в деклараціях (розрахунках).

Згідно п. 5.1. ст. 5 Закону У раїни «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 (який був чинним на дату виникнення спірних правовідносин) податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковому розрахунку за 9 місяців 2010 року № 13612 від 29.10.2010 (загальна сума за розрахунком 47454,47 грн., залишок несплаченого боргу на час розгляду справи 1512,35 грн.) (а.с. 11), вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Відповідно п.6.2.1 ст.6 Закону України № 2181 (який був чинним на дату виникнення спірних правовідносин) у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання у встановлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги. Відповідачу було надіслано першу податкову вимогу за № 1/72 року від 27.09.2004 та другу податкову вимогу за № 2/85 від 27.09.2004, які були отримані посадовими особами ВП «Шахта «Лутугинська» ДП «Луганськвугілля» 28.08.2004 та 05.10.2004, податковий борг за якими не було сплачено.(а.с.12,13).

Згідно п.п. 16.1.4 п.16.1 ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами і питань митної справи.

Сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений Податковим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання визнається сумою податкового боргу платника податків (п.п. 14.1.175 п.14.1 ст.14 Кодексу).

Пунктом 38.1 статті 38 Податкового кодексу України визначено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Відповідно до вимог п.49.16 ст. 49 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплатити податкове зобов'язання, яке самостійно визначене ним у такій податковій декларації, протягом строків, установлених Кодексом.

Згідно п.102.4 ст. 102 Податкового кодексу України у разі, якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу.

Статтею 95 Податкового кодексу України передбачено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги. Орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Як зазначено раніше податкові вимоги вручено відповідачу ще у 2004 році, з цього періоду відповідач постійно мав несплачену податкову заборгованість, у звязку з чим вказані податкові вимоги не втратили своєї юридичної сили.

На підставі того, що ВП «Шахта «Лутугинська» ДП «Луганськвугілля» не є юридичною особою та не має права бути відповідачем у суді, адміністративний позов пред'являється до юридичної особи - Державного підприємства «Луганськвугілля».

Згідно наданої позивачем довідки станом на 09.03.2011 відповідач має заборгованість зі збору за користування надрами у сумі 1512,35 грн. за 9 місяців 2010 року.

Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд дійшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог. Докази, подані позивачем підтверджують обставини, на які позивач посилається та їх обґрунтування.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно ст. 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи Державної податкової інспекції в Лутугинському районі Луганської області є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 17, 18, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Державної податкової інспекції в Лутугинському районі Луганської області задовольнити повністю.

Стягнути з Державного підприємства «Луганськвугілля» (код 32473323) податкову заборгованість зі збору за користування надрами у сумі 1512,35 грн. (одна тисяча пятсот дванадцять грн. 35 коп.) за рахунок готівки, що належить Відокремленому підрозділу «Шахта «Лутугинська» Державного підприємства «Луганськвугілля» на користь Державного бюджету Україна із зарахуванням на розрахунковий рахунок 31115021700170 ГУДКУ в Луганській області, МФО 804013, ідентифікаційний код одержувача 23487074.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не буде подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження..

СуддяТ.В. Смішлива