Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
28 лютого 2011 року Справа № 2а-718/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі: судді: Кравцової Н.В.,
при секретарі: Бражник В.І.,
за участю сторін:
представника позивача: Анохіної Г.О.;
представника відповідача: не зявився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Державної податкової інспекції в Слов'яносербському районі Луганської області до Відкритого акціонерного товариства "Зимогорянка" про стягнення податкового боргу по податку з власників транспортних засобів та по податку з орендної плати з юридичних осіб,-
ВСТАНОВИВ:
18 січня 2011 року позивач звернувся до суду з позовом до Відкритого акціонерного товариства "Зимогорянка" про стягнення податкового боргу по податку з власників транспортних засобів та по податку з орендної плати з юридичних осіб.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив наступне.
Відкрите акціонерне товариство "Зимогорянка" зареєстровано Словяносербською районною державною адміністрацією Луганської області 03.10.2000 та перебуває на податковому обліку в Державній податковій інспекції в Слов'яносербському районі Луганської області.
Відповідно до вимог статті 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових платежів) у встановлені законом строки.
Станом на 11.01.2011 за відповідачем утворилась податкова заборгованість у загальному розмірі 5512,32 грн., у тому числі по податку з власників транспортних засобів в сумі 67,00 грн., по орендній платі з юридичних осіб в сумі 5445,32 грн.
З метою погашення податкового боргу відповідача податковим органом направлено на адресу Відкритого акціонерного товариства "Зимогорянка"першу податкову вимогу № 1/28 від 01.03.2010 та другу податкову вимогу № 2/49 від 07.04.2010.
Враховуючи, що самостійно податковий борг по податку з власників транспортних засобів та по податку з орендної плати з юридичних осіб Відкрите акціонерне товариство "Зимогорянка" не сплатило, позивач просить стягнути його в судовому порядку.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові та просив задовольнити позов.
Представник відповідача у судове засідання не зявився, про дату, місце та час розгляду справи був повідомлений належним чином, однак на адресу суду повернувся конверт за закінченням терміну зберігання.
Відповідно до ч. 8 ст. 35 КАС України вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи.
За таких обставин, суд вважає можливим розглядати справу за відсутності представника відповідача на підставі доказів, які є в матеріалах справи.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відкрите акціонерне товариство "Зимогорянка" засновано відповідно до рішення загальних зборів засновників (протокол від 22 березня 2000 року № 1) та установчого договору в результаті реорганізації Закритого акціонерного товариства «Луганська фірма «Лутри» шляхом виділення з нього нового акціонерного товариства, створеного у свою чергу на базі дочірнього підприємства «Зимогорянка» (арк. справи 6 об.)
Відповідача зареєстровано Словяносербською районною державною адміністрацією Луганської області 03.10.2000 р. за № 1375120 0000 000049 (арк. справи 5).
Згідно довідки АБ № 074661 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) Відкрите акціонерне товариство "Зимогорянка" має правовий статус субєкта юридичної особи (арк. справи 8).
Відповідач як платник податків знаходиться на обліку в Державній податковій інспекції в Слов'яносербському районі Луганської області з 16.06.1994 за № 1 (арк. справи 9).
01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України з 01.01.2011 Закони України «Про плату за землю» та “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” втратив чинність.
Проте, у звязку з тим, що правовідносини щодо наслідків несплати податкового боргу виникли до набрання чинності Податковим Кодексом України, в даному випадку слід застосовувати норми Законів України «Про плату за землю» та “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, який був чинний на момент виникнення даних правовідносин.
Відповідно до статті 1 Закону України від 06 жовтня 1998 року № 161-ХІV «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно із статтею 21 Закону України від 06 жовтня 1998 року № 161-ХІV «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.
Статтею 2 Закону України від 03 липня 1992 року № 2535-ХІІ «Про плату за землю» передбачено, що плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Відповідно до частини 2 статті 5 Закону України від 03 липня 1992 року № 2535-XII «Про плату за землю» Відкрите акціонерне товариство "Зимогорянка" є суб'єктом плати за землю (платником).
Відповідно до статті 14 Закону України від 03 липня 1992 року № 2535-XII «Про плату за землю» платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 01 січня і до 01 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Платник податків має право подавати щомісячно нову звітну податкову декларацію, що не звільняє його від обов'язку подання податкової декларації до 01 лютого поточного року, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, що не звільняє від обов'язку подання податкової декларації протягом місяця з дня виникнення права на нововідведену земельну ділянку, протягом 20 календарних днів місяця наступного за звітним.
Податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, відповідно до статті 17 Закону України від 03 липня 1992 року № 2535-XII «Про плату за землю» сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби (стаття 27 Закону України від 03 липня 1992 року № 2535-XII «Про плату за землю»).
Відповідно до пункту 5.1 статті 5 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Згідно із підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 статті 3 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Згідно із підпунктом 5.4.1 пункту 5.4 статті 5 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем було самостійно узгоджено податкові зобовязання з орендної плати за земельні ділянки за вересень - грудень 2010 рокувідповідно до податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на суму 5445,52 грн. (арк справи 13).
Відповідно до розрахунку суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів заборгованість відповідача по податку з власників транспортних засобів за 4 квартал 2010 року складає 67,00 грн. (арк справи 14).
В порушення зазначених норм Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та Закону України від 03 липня 1992 року № 2535-XII «Про плату за землю» Відкрите акціонерне товариство "Зимогорянка" суми податку з власників транспортних засобів та по орендній платі з юридичних осіб у встановлений строк не сплатило, внаслідок чого за ним утворилась заборгованість у розмірі 5512,32 грн.
Відповідно до статті 6 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Податкові вимоги також надсилаються платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суму податкових зобовязань у встановлені законом строки, без попереднього направлення (вручення) податкового повідомлення.
Податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобовязання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обовязок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Відповідно до підпункту 10.1.1 пункту 10.1 статті 10 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли інші, передбачені цим Законом, заходи з погашення податкового боргу не дали позитивного результату, податковий орган здійснює за платника податків та на користь держави заходи щодо залучення додаткових джерел погашення суми податкового боргу шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а за їх недостатності - шляхом продажу інших активів такого платника податків.
Стягнення коштів та продаж інших активів платника податків провадяться не раніше тридцятого календарного дня з моменту надіслання йому другої податкової вимоги.
Стягнення безготівкових коштів здійснюється шляхом надіслання банку (банкам), обслуговуючому платника податків, платіжної вимоги на суму податкового боргу або його частини, а при стягненні готівкових коштів - у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Продаж інших активів здійснюється на підставі рішення податкового органу, підписаного його керівником та скріпленого гербовою печаткою податкового органу.
На виконання вищезазначених положень Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» Державною податковою інспекцією в Слов'яносербському районі Луганської області 01 березня 2010 року винесено першу податкову вимогу № 1/28, яку отримано відповідачем 01.03.2010, про що свідчить особистий підпис його уповноваженої особи на копії корінця першої податкової вимоги. 07 квітня 2010 року позивачем винесено другу податкову вимогу № 2/49, яку отримано відповідачем 07.04.2010, про що свідчить особистий підпис уповноваженої особи на копії корінця другої податкової вимоги (арк. справи 10 11).
Однак зазначені заходи не призвели до погашення податкового боргу відповідача.
Враховуючи те, що відповідач за час судового розгляду справи у добровільному порядку податкову заборгованість з власників транспортних засобів в сумі 67,00 грн. та по орендній платі з юридичних осіб у розмірі 5445,32 грн. не сплатив, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають повному задоволенню.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників перед бюджетами та державними цільовими фондами», ст. ст. 112, 136, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Державної податкової інспекції в Слов'яносербському районі Луганської області доВідкритого акціонерного товариства "Зимогорянка" про стягнення податкового боргу по податку з власників транспортних засобів та по податку з орендної плати з юридичних осіб задовольнити.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Зимогорянка"(93740, Луганська область, Слов'яносербський район, м. Зимогіря, вул. Октябрська, 1А; код ЄДРПОУ 03332576) з рахунків Відкритого акціонерного товариства "Зимогорянка", відкритих в «Райффайзен банк Аваль» у м. Києві, МФО банку 380805, № рахунку 26008283032; «Райффайзен банк Аваль» у м. Києві, МФО банку 380805, № рахунку 26009283031; філія Словяносербського відділення ВАТ «Ощадбанк» с. Словяносербськ, МФО банку 364230, № рахунку 260033031680; філія Словяносербського відділення ВАТ «Ощадбанк» с. Словяносербськ, МФО банку 364230, № рахунку 260043021680; філія Словяносербського відділення ВАТ «Ощадбанк» с. Словяносербськ, МФО банку 364230, № рахунку 260053011680; філія Словяносербського відділення ВАТ «Ощадбанк» с. Словяносербськ, МФО банку 364230, № рахунку 260423011168; філія Словяносербського відділення ВАТ «Ощадбанк» с. Словяносербськ, МФО банку 364230, № рахунку 2600613011680; філія ВАТ «Укрексімбанк» м. Луганськ, МФО банку 304289, № рахунку 26004011612264; ВАТ «КБ «Промекеономбанк» м. Донецьк, МФО банку 334992, № рахунку 26008000039132; філія «ДРУ» АТБ «Фінанси та кредит» м. Донецьк, МФО банку 335816, № рахунку 26008270297001, суму податкового боргу по податку з власників транспортних засобів в сумі 67,00 грн. (шістдесят сім гривень 00 копійок) на р/р № 33218807700299, код казначейства 24046691, одержувач УДК в Словяносербському районі, МФО 804013, банк ГУДКУ в Луганській області, та по орендній платі з юридичних осіб в сумі 5445,32 грн. (пять тисяч чотириста сорок пять гривень 32 копійки) на р/р № 31118029700298, код казначейства 24046691, одержувач УДК в Словяносербському районі, МФО 804013, банк ГУДКУ в Луганській області.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції
Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанову в повному обсязі складено та підписано 04 березня 2011 року.
СуддяН.В. Кравцова