Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 2-164/11 р.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22.02.2011 року Голосіївський районний суд м. Києва
у складі головуючого суддіАнтонова Н.В.
при секретаріФедоровій К.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма «Квартет»ЛТД до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по оплаті квартирної плати та комунальних послуг, та за зустрічним позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма «Квартет»ЛТД про визнання дій незаконними та зобовязання зробити перерахунок квартплати та плати за комунальні послуги, -
ВСТАНОВИВ:
20 жовтня 2009 року Товариство з обмеженою відповідальністю Фірма «Квартет»ЛТД звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по оплаті квартирної плати та комунальних послуг, та просило стягнути з ОСОБА_1 на користь ТОВ Фірма «Квартет»ЛТД (р/р 26008035054000 АТ «УкрСиббанк»м. Харків МФО 351005, код 13670073) заборгованість в сумі 5247,50 гривень, а також стягнути з ОСОБА_1 на користь ТОВ Фірма «Квартет»ЛТД (р/р 26008035054000 АТ «УкрСиббанк»м. Харків МФО 351005, код 13670073) сплачене державне мито в сумі 51,00 гривень та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду цивільної справи в сумі 30,00 гривень.
Свої позовні вимоги Позивач обґрунтовує тим, що Відповідач грубо порушує вимоги чинного законодавства в частині здійснення своєчасної оплати квартплати та комунальних послуг в результаті чого утворилася заборгованість.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, з підстав зазначених у позові та усних пояснень, просив задовольнити свої вимоги у повному обсязі.
Відповідач проти позову заперечив, та просив відмовити у його задоволенні з підстав зазначених у письмових поясненнях.
07 грудня 2009 року на попередньому засіданні ОСОБА_1 предявив зустрічний позов, до Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма «Квартет»ЛТД, про визнання дій щодо нарахування квартирної оплати та плати за комунальні послуги незаконними та зобовязання здійснення перерахунку квартирної оплати та плати за комунальні послуги, і просив суд визнати дії, Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма «Квартет»ЛТД, щодо нарахування квартирної оплати та плати за комунальні послуги, за період часу з 01 вересня 2006 року по 30 вересня 2009 року, за АДРЕСА_1, 03127, яку займає ОСОБА_1, незаконними. Зобовязати Товариство з обмеженою відповідальністю Фірма «Квартет»ЛТД, здійснити помісячно перерахунок квартирної оплати та плати за комунальні послуги, за період часу з 01 вересня 2006 року по 30 вересня 2009 року, за АДРЕСА_1, 03127, яку займає ОСОБА_1 на підставі чинних відповідно до законодавства України нормативних актів; зобовязати, Товариство з обмеженою відповідальністю Фірма «Квартет»ЛТД, укласти договір на утримання будинку та прибудинкової території з ОСОБА_1 по АДРЕСА_1, 03127; зобовязати, Товариство з обмеженою відповідальністю Фірма «Квартет»ЛТД, укласти договір про надання послуг з центрального опалення, холодного та гарячого водопостачання і водовідведення з ОСОБА_1 по АДРЕСА_1, 03127; судові витрати покласти на Відповідача.
Свої позовні вимоги Позивач за зустрічним позовом обґрунтовує тим, що Відповідач грубо порушує вимоги чинного законодавства в частині нарахування оплати квартплати та комунальних послуг в результаті чого утворилася заборгованість.
В судовому засіданні Позивач за зустрічним позовом позовні вимоги, підтримав з підстав зазначених у позові та письмових поясненнях, просив задовольнити свої вимоги у повному обсязі.
Відповідач за зустрічним позовом проти позову заперечив, та просив відмовити у його задоволенні з підстав зазначених у письмових поясненнях.
Вислухавши пояснення сторін та їх представників, дослідивши зібрані у справі письмові докази, суд приходить до висновку, позов Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма «Квартет»ЛТД про стягнення заборгованості по оплаті квартирної плати та комунальних послуг задовольнити, а в задоволені зустрічного позову ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма «Квартет»ЛТД про визнання дій незаконними та зобовязання зробити перерахунок квартплати та плати за комунальні послуги відмовити, з наступних підстав.
Твердження Позивача, ОСОБА_1 про те, що Відповідач за зустрічним позовом не виконує покладені на нього обовязки та грубо порушує вимоги чинного законодавства, в частині застосування тарифів затверджених розпорядженнями КМДА, які були скасовані, не знайшли свого підтвердження.
На підставі розпорядження Київської міської Ради, ОСОБА_2 з сімєю видано ордер № 1850 на право зайняття жилого приміщення в комунальній квартирі за адресою: АДРЕСА_1. В вказаній квартирі АДРЕСА_1 зареєстрований та проживає ОСОБА_1, квартира приватизована.
Будинок АДРЕСА_1 знаходиться на обслуговуванні ТОВ Фірма «Квартет»ЛТД, яке згідно Розпорядження Голосіївської (Московської) РДА від 21.08.1997р. № 953 та Дозволу від 17.09.1997р. № 099/733, має право обслуговування житлового фонду, нежилих приміщень, інших споруд та земельних ділянок, розташованих в мікрорайоні, що обслуговувався ЖЕК-206, відповідно до результатів проведеного конкурсу. Має право збирати платежі за комунальні послуги, плату за обслуговування з наймачів та власників приміщень і споруд. Позивач несе відповідальність перед підприємствами надавачами житлово-комунальних послуг : АК „Київенерго”, ВАТ АК „Київводоканал”, ВАТ «Київгаз».
Позивач за первісним позовом виконує свої обовязки відповідно до Житлового кодексу України; Закону України «Про житлово-комунальні послуги»; Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду»; «Правил користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків».
Відповідач за первісним позовом своїми діями порушує «Правила користування будинками та прибудинковими територіями», затвердженими Наказом від 17.05.2005 N 76 Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства «Про затвердження Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій» та наносить Позивачу матеріальні збитки.
Відповідно до Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про житлово-комунальні послуги», «Про столицю України - місто-герой Київ», з метою поетапного приведення тарифів до економічно обґрунтованих витрат, Київська міська державна адміністрація встановила нові Розпорядження на послуги з централізованого опалення, водопостачання та водовідведення, які були розраховані згідно з порядком, формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2006 № 959 (із змінами і доповненнями), Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630 (із змінами і доповненнями).
Статтею 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»визначено повноваження органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг, в тому числі віднесено до їх повноваження встановлення цін (тарифів) на житлово-комунальні послуги відповідно до Закону, а в статті 31 Закону передбачено формування цін, тарифів на житлово-комунальні послуги.
Тарифи та порядок перерахунку визначається органом місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг. Плата за комунальні послуги нараховується згідно діючого законодавства.
Згідно ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, зокрема належать в порядку і межах визначених законодавством, встановлення тарифів щодо оплати побутових, комунальних, транспортних та інших послуг, які надаються підприємствами та організаціями комунальної власності відповідної територіальної громади.
Нормативно-правові акти Київської міської державної адміністрації, прийняті в межах повноважень виконавчого органу Київської міської ради, відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»державній реєстрації в органах юстиції не підлягають.
Як вбачається з п. 1.1. Рішення Конституційного Суду № 21-рп/2003 від 25.01.2003 р. Київська міська державна адміністрація є єдиним в організаційному відношенні органом, який виконує функції виконавчого органу Київської міської ради та паралельно функції місцевого органу виконавчої влади. З питань, віднесених до відання місцевого самоврядування, цей орган підзвітний і підконтрольний Київській міській раді, а з питань здійснення повноважень у сфері виконавчої влади Кабінету Міністрів України.
Відповідно до статті 1, Указу Президента України від 3 жовтня 1992 року «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади»державній реєстрації підлягають нормативно-правові акти, які видаються міністерствами, іншими органами виконавчої влади, органами господарського управління та контролю і які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер.
Таким чином, реєстрації в Мінюсті України підлягають розпорядження, віднесені до повноважень у сфері виконавчої влади, а не розпорядження, які належать до відання місцевого самоврядування.
Статтею 118 Конституції України визначено, що виконавчу владу в областях і районах, містах Києві і Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації. Положення цієї статті в частині особливості здійснення виконавчої влади у м. Києві визначені Законом України «Про столицю України місто-герой Київ», відповідно до якого виконавчий орган Київської міської ради, створений на базі Київської міської державної адміністрації, виконує власні (самоврядні) повноваження та паралельно функції державної виконавчої влади.
Київська міська державна адміністрація є єдиним в організаційному відношенні органом, який виконує функції виконавчого органу Київської міської ради та паралельно функції місцевого органу виконавчої влади, що встановлено Законом України «Про столицю України - місто-герой Київ».
При цьому, законами України не передбачено необхідності державної реєстрації рішень виконавчого органу сільської, селищної, міської ради у відповідних органах юстиції. Вказані рішення набирають чинності не раніше дня їх офіційного оприлюднення.
Таким чином реєстрації в Міністерстві юстиції України підлягають Розпорядження віднесені до повноважень у сфері виконавчої влади, а не Розпорядження, які належать до відання місцевого самоврядування.
Застосовуючи тарифи встановлені Розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської адміністрації) ТОВ фірма «Квартет»ЛТД діяло в межах чинного законодавства.
Відповідно до ст.19 Конституції України «Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.»
Відповідно до ст. 68 Житлового кодексу Української РСР Наймач зобовязаний своєчасно вносити квартирну плату та плату за комунальні послуги.
Квартирна плата та плата за комунальні послуги в будинках державного і громадського житлового фонду вносяться щомісяця в строки, встановлені Радою Міністрів Української РСР».
Відповідно до ч.3 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»«Споживач зобовязаний: оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом».
Згідно ст. 20 п.3 ч.1 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” Споживач зобовязаний своєчасно укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 529 від 20.05.2009 року «Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і Типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій»послуги надаються відповідно до затвердженого рішенням органу місцевого самоврядування тарифу, його структури, періодичності та строків надання послуг.
Відповідно до п.18 Постанови Кабінету Міністрів від 21 липня 2005 р. N 630 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення»«Розрахунковим періодом для оплати послуг є календарний місяць. Плата за послуги вноситься не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим, якщо договором не встановлено інший строк».
Обовязок оплати спожитих житлово-комунальних послуг передбачений типовим договором, Житловим Кодексом України та Законом України «Про житлово-комунальні послуги».
В звязку з тим, що Відповідач за первісним позовом не своєчасно оплачував рахунки за спожиті житлово-комунальні послуги, цивільні права та обовязки виникають з підстав, передбачених законодавством, а в силу зобовязання одна особа (боржник) зобовязана вчинити на користь іншої особи (кредитора) певну дію, як то: сплатити гроші, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обовязку.
Будь-яких інших доказів, щодо доведення та підтвердження зустрічних позовних вимог ОСОБА_1 суду не надано.
Відповідно до ст. 88 ЦПК України, оскільки суд задовольняє позов, з Відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати, що складаються з судового збору в розмірі 51 гривень 00 копійок та витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в розмірі 30 гривень.
Враховуючи вищезазначене та керуючись Постановою Кабінету міністрів від 21.07.2005 р. № 630 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», Постановою Кабінету Міністрів України № 529 від 20.05.2009 року, Наказом від 17.05.2005 N 76 Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства «Про затвердження Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій», ст. 68. Житлового кодексу Української РСР, ст. 20, 24 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ст.19, 22, Конституції України, ст. 92, Цивільного кодексу України, ст. 58, 60, 208, 209, 215 Цивільного процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю фірма «Квартет»ЛТД до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по оплаті квартирної плати та комунальних послуг задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю фірма «Квартет ЛТД»у відшкодування боргу за комунальні послуги та квартирну плату у розмірі 5 247 грн. 50 коп., у відшкодування витрат на оплату судового збору у розмірі 51 грн. та витрат на ІТЗ - 30 грн.
Зустрічний позов ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю фірма «Квартет ЛТД»про визнання дій незаконними та зобовязання здійснити перерахунок квартплати та плати за комунальні послуги залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя