Постанова № 14056330, 02.03.2011, Чорноморський районний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
02.03.2011
Номер справи
2-а-549/11
Номер документу
14056330
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа 2-а-549/11

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24.02.2011 року Суддя Чорноморського районного суду Автономної Республіки Крим

Дядіченко С.В.,

розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення при Чорноморської районної державної адміністрації України в АР Крим про визнання дій неправомірними та виплату державної допомоги, суд

В С Т А Н О В И В :

Позивачка звернулась до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення при Чорноморської районної державної адміністрації України в АР Крим про визнання дій неправомірними та виплату державної допомоги. Свої вимоги мотивуючи тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 року вона народила сина ОСОБА_3, у звязку з чим перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Чорноморської РДА та отримує допомогу по догляду за дитиною до трьох років у розмірі 130 грн. щомісяця.

Однак відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми», та рішень Конституційного суду України №6-рп/2007 від 09.07.2007 року та №26-рп/2008 від 27.11.2008 року допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трьох річного віку повинна дорівнюватися встановленому законом прожитковому мінімумі для дітей віком до 6 років.

У звязку з чим, позивачка просить суд визнати бездіяльність відповідача по відношенню до перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох річного віку протиправною, визнати її право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трьох річного віку у розмірі прожиткового мінімуму та стягнути з відповідача на її користь недоплачену суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох річного віку за період з ІНФОРМАЦІЯ_2 року по 01.06.2010 року. Та зобовязати відповідача надалі виплачувати щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трьох річного віку .

Відповідно до ст..183-2 КАС України справа розглядається в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Представник відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Чорноморської районної державної адміністрації надав письмовий відгук на позовні вимоги, згідно до якого він позовні вимоги не визнав, просив в задоволенні позовних вимог відмовити, зазначив, що вони виплачують допомогу у розмірі що виділяється бюджетом.

Суд, дослідивши письмові матеріали справи, вважає, що позов не підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що позивачка має сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 року народження, що підтверджується копією свідоцтва про народження дитини.

Позивачці була призначена та виплачувалась допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 130 грн. щомісяця, що підтверджується довідкою про отримання допомоги.

Згідно із ст. 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно.

Відповідно до п. 18 Постанови Кабінету Міністрів України № 1757 від 27 грудня 2001 року «Про затвердження порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми»допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається з дня звернення за її призначенням, але не раніше ніж з дня, що настає після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами для непрацюючих осіб та осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, а для працюючих осіб - з дня настання відпустки по догляду за дитиною по день її закінчення.

У відповідності із ст. 13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»суб'єктами загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням є застраховані особи, якою є - найманий працівник, а у випадках, передбачених цим Законом, також інші особи (громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України), на користь яких здійснюється загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням.

Відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. Відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень зазначеного закону визначено, що до стабілізації економічного становища в Україні розмір виплат, передбачених ст.ст. 41, 43, 46 цього закону, визначається Верховною Радою України щороку виходячи з рівня забезпечення прожиткового мінімуму одночасно з встановленням розміру страхових внесків з поступовим наближенням виплат до прожиткового мінімуму. Законом України від 28 грудня 2007 року №107-\П «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»: статті 40-44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»виключені; у пункті 5 розділу ЇХ "Прикінцеві положення" слова і цифри "розмір виплат, передбачених статтями 41, 43, 46" замінені словами і цифрами "розмір виплати, передбаченої статтею 46".

Вказані зміни, згідно з рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року № 10рп-2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України та втратили чинність з моменту прийняття рішення Конституційним судом України.

Статтею 152 Конституції України передбачено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнанні неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Отже, починаючи з 22 травня 2008 року набула чинності, як стаття 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», так і пункт 5 Перехідних положень цього закону.

Відповідно до пункту 23 розділу 2 Закону України Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»до ст. 13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»внесено зміни та виключено слова «не застрахована особа в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування». Цей закон набрав чинності з 01 січня 2008 року. Зміни не конституційними не визнавались.

Отже, з цього часу право на державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»набули, як застраховані особи, так і особи, які не застраховані в систему загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»частина перша статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»викладена в наступній редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш 130 гривень»(підпункт 7 пункт 23 розділу II ).

Зазначені зміни не визнані неконституційними до даного часу.

Підпунктом 8 пункту 23 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»встановлено, що Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсоткам, з 1 січня 2009 року - 75 відсоткам, з 1 січня 2010 року - 100 відсоткам прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Зазначені положення є чинними, вони не конституційними не визнавались.

Згідно із статтею 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік»допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Дані положення не були визнані неконституційними.

У відповідності із п. 22 Постанови Кабінету Міністрів України № 1757 від 27 грудня 2001 року «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми»відповідно до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 р. - 50 відсотками, з 1 січня 2009 р. - 75 відсотками, з 1 січня 2010 р.- 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130 гривень.

Позивачка не заперечує, що їй була виплачена відповідачем допомога по догляду за дитиною у розмірі 130 гривень щомісячно.

Таким чином, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за зазначений позивачкою період виплачена відповідачем відповідно до положень чинного законодавства України, а тому її позовні вимоги задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 6, 19, 21, 22, 68, 152 Конституції України, ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», ст. ст. 13, 14, 15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми», П.п. 8 п. 23 розділу 2, ст. 58 Закону України від 28 грудня 2007 року №107-VI «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», ст. 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік", рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року № 10рп-2008, ст. ст. 6, 8, 9, 70-72, 86, 158-163, 167, 183-2 КАС України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення при Чорноморської районної державної адміністрації України в АР Крим про визнання дій неправомірними та виплату державної допомоги, відмовити.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави (р\рахунок 31412537700304, МФО 824026, ОКПО 34740468, одержувач місцевий бюджет Чорноморського району АР Крим) судовий збір у розмірі 3,40 грн.

Постанова може бути оскаржена в 10-денний строк з дня проголошення до Севастопольського адміністративного апеляційного суду через Чорноморський районний суд АРК.

Головуючий суддя: Дядіченко С.В.