Постанова № 14053801, 01.03.2011, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.03.2011
Номер справи
2а/2370/408/2011
Номер документу
14053801
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 березня 2011 року Справа № 2а/2370/408/2011

09 год. 25 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Чалої А.С.,

при секретарі Журавлі В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом прокурора міста Черкаси в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі міста Черкаси до відкритого акціонерного товариства «Черкаський приладобудівний завод»про стягнення простроченої заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся прокурор міста Черкаси в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі міста Черкаси із позовною заявою, в якій просить стягнути з відкритого акціонерного товариства «Черкаський приладобудівний завод»заборгованість по страхових внесках на суму 343972 грн. 45 коп., фінансових санкцій на суму 4422 грн. 15 коп. та пені –10473 грн. 86 коп., всього на загальну суму 358868 грн. 46 коп.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем подано розрахунки суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування з вересня по грудень 2010 року, згідно яких загальна сума страхових внесків, що належить до сплати, становить 343972 грн. 45 коп. Відповідач свій обов’язок щодо сплати страхових внесків належним чином не виконує. Так, в зв’язку з несвоєчасною сплатою страхових внесків до відповідача були застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 4422 грн. 15 коп. та нарахована пеня в сумі 10473 грн. 86 коп.

Прокурор в судове засідання не прибув, хоча належним чином був повідомлений про день, час та місце розгляду справи.

Представник позивача в судове засідання не з’явився, проте надіслав на адресу суду клопотання, в якому підтримує позовні вимоги повністю та просить розгляд справи провести без його участі.

Відповідач заперечень на позов не надав, представника в судове засідання не направив, хоча надіслав клопотання про перенесення розгляду справи на кінець березня –початок квітня 2011 року, в зв’язку з тим, що представник відповідача знаходиться на лікарняному і не може прийняти участь у розгляді справи. В підтвердження зазначених у заяві обставин відповідач не надав відповідних документів.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, суд приходить до наступного.

Відкрите акціонерне товариство «Черкаський приладобудівний завод»згідно з довідки № 02-2-2318 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Черкаської міської ради 19.07.1993 року, ідентифікаційний код 14309572 та є платником збору на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до статті 3 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»від 26.06.1997 року № 400/97-ВР (далі –«Закон № 400/97-ВР»), збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платники збору сплачують до Пенсійного фонду України в порядку визначеному законодавством України.

Частиною 1 статті 1 цього Закону визначено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Спеціальним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування є Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі –«Закон № 1058-IV»).

Статтею 1 Закону № 1058-IV визначено, що страхувальниками є роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Статтею 14 Закону № 1058-IV встановлено, що страхувальниками, відповідно до цього Закону, є роботодавці: зокрема підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які обрали особливий спосіб оподаткування та які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.

Відповідно до ст. 15 Закону № 1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в ст. 14 цього Закону.

Відповідно до ч. 6 ст. 17 Закону № 1058-IV страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Частиною 2 ст. 20 зазначеного Закону встановлено, що обчислення страхових внесків застрахованих осіб здійснюється страхувальником на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких проводиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування заробітної плати, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Пунктом 6 ст. 20 Закону № 1058-IV передбачено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески. Для страхувальників, що мають найманих працівників, базовим звітним періодом є календарний місяць. Згідно ч. 12 ст. 20 вищезазначеного Закону страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Судом встановлено, що відповідачем подано до управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі міста Черкаси розрахунки сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з вересня по грудень 2010 року, із самостійно визначеними розмірами страхових внесків, що підлягають сплаті.

Згідно вказаних розрахунків відповідач зобов'язаний сплатити до Пенсійного фонду України внески на пенсійне страхування за вересень 2010 року у сумі 79907 грн. 12 коп. строк сплати якого настав 20.10.2010 року, за жовтень 2010 року –84080 грн. 77 коп. строк сплати якого настав 22.11.2010 року, за листопад 2010 року –88563 грн. 98 коп. строк сплати якого настав 20.12.2010 року, за грудень 2010 року –91420 грн. 58 коп. строк сплати якого настав 20.01.2011 року, всього на загальну суму 343972 грн. 45 коп.

Вказана сума страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у визначені Законом терміни відповідачем сплачена не була.

Окрім того, частиною 9 ст. 106 Закону № 1058-IV передбачено право виконавчих органів Пенсійного фонду застосовувати до страхувальників фінансові санкції. Зокрема, відповідно до п. 2 цієї статті за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Так, на підставі п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України № 1058-ІV за несвоєчасну сплату страхових внесків, рішенням № 2251 від 02.12.2010 року до відповідача застосовано фінансову санкцію у вигляді штрафу у розмірі 10 відсотків від несвоєчасно сплаченої суми страхових внесків, що становить 4422 грн. 15 коп. та нарахована пеня в сумі 10473 грн. 86 коп. за період з 20.10. 2009 року до 29.10.2010 року. Вказане рішення отримано уповноваженою особою відповідача.

Частиною 13 ст. 106 Закону № 1058-IV визначено, що суми пені та штрафів, передбачених ч. 9 і ч. 10 цієї статті, підлягають сплаті страхувальником, банком чи організацією, яка здійснює виплату і доставку пенсій, протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення. При цьому в цей же строк страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, має право оскаржити зазначене рішення до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це відповідного виконавчого органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.

Відповідач рішення про застосування фінансових санкцій не оскаржив, заборгованість по страховим внескам, фінансовій санкції та пені не сплатив.

Таким чином, станом на 26.01.2011 року за відповідачем обліковується борг зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 343972 грн. 45 коп., фінансової санкції –4422 грн. 15 коп. та пені –10473 грн. 86 коп., на загальну суму 358868 грн. 46 коп., про що свідчить розрахунок боргу по сплаті страхових внесків до Пенсійного фонду.

Так як в установлений строк відповідач боргу не сплатив, то відповідно до ст. 106 Закону № 1058-ІV позивач має право вимагати стягнення з відповідача зазначеного боргу в судовому порядку.

За таких обставин, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

          Керуючись ст.ст. 17, 86, 94, 159, 162, 163, 254 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з відкритого акціонерного товариства «Черкаський приладобудівний завод» (18000, м. Черкаси, вул. 30 років Перемоги, 5/1, ідентифікаційний код 14309572) на користь управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі міста Черкаси (18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, буд. 195, ідентифікаційний код 21367650) заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, фінансових санкцій та пені в сумі 358868 (триста п’ятдесят вісім тисяч вісімсот шістдесят вісім) грн. 46 коп.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд за правилами, встановленими ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя А.С. Чала