Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
______ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03.03.11 Справа № 1/2пд/2011
За позовом Луганської міської ради Луганської області
до Товариства з обмеженою відповідальністю “Лінкор”, м. Луганськ
про внесення змін до договору
С у д д я Зюбанова Н.М.
П р е д с т а в н и к и:
від позивача - Бабкіна Н.В., дов. № И01/03-30./5456/0/2-10 від 24.11.10;
від відповідача –Іванова М.О., дов. № 5-1 від 05.01.11;
На підставі ст. 77 ГПК України у судовому засіданні 24.02.11 була оголошена перерва до 03.03.11, 14-30.
Суть пору: про внесення змін до п. п. 8, 10, 13, 14, 16 договору оренди землі від 24.04.07 (державна реєстрація від 11.06.07 за № 040740200124).
Відповідач у відзиві на позовну заяву за листом від 20.01.11 № 20 проти позову заперечує з посиланням на те, що договір оренди землі від 24.04.07 вже був предметом спору у адміністративний справі № 2а-4260, яка розглядалася Ленінським районним судом м. Луганська. Так, постановою від 04.09.09, яка набрала законної сили, судом визнано протиправними дії Управління нерухомим майном Луганської міської ради, які полягають у зміні категорії земель за функцією використання з 01.01.08 та на 2009 роки відносно земельної ділянки площею 0,1638 га переданої ТОВ «Лінкор»під будівництво та розміщення будівлі складських приміщень та благоустрій прилеглої території (без права здійснення будівельних робіт –виставкового на землі комерційного використання). Також постановою суд зобов‘язав Управління нерухомим майном Луганської міської ради встановити з 01.01.08 коефіцієнт функціонального призначення –0,5 відносно земельної ділянки площею 0,1638 га під будівництво та розміщення будівлі складських приміщень та благоустрій прилеглої території (без права здійснення будівельних робіт переданої ТОВ «Лінкор»за адресою: м. Луганськ, вул. Звейніка (біля будинку № 147а) до прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об‘єкту, у встановленому порядку, про що на відповідний звітний рік видавати дані для розрахунку орендної плати за зазначену земельну ділянку. Тому відповідач вважає, що провадження у справі № 1/2пд/2011 слід припинити у зв’язку з вирішенням спору між тими ж сторонами, про той же предмет і з тих же підстав, що передбачено п. 2 ст. 80 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін, суд дійшов до наступного.
Так, 28.11.06 Луганською міською радою було прийняте рішення № 11/112 про передачу Товариству з обмеженою відповідальністю "Лінкор" в оренду земельної ділянки площею 0,1638 га за адресою: вул. Звєйнєка /біля будинку № 147а/.
На підставі вказаного рішення 24.04.07 між Луганською міською радою /позивачем/ та Товариством з обмеженою відповідальністю "Лінкор" /відповідачем/ було укладено договір оренди землі, зареєстрований у встановленому законом порядку 11.06.07 за № 040740200124, за умовами якого відповідачу було передано в оренду земельну ділянку загальною площею 0,1638 га за адресою: м. Луганськ, вул. Звєйнєка (біля будинку № 147а).
Пунктом 8 укладеного договору встановлено, що річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку (річного), збільшеного на коефіцієнт 2,5, тобто 250 відсотків земельного податку (річного), який діє на момент укладання договору.
Також сторони дійшли згоди, що на момент укладання договору розмір орендної плати складає 7151,30 грн. та у разі зміни розміру земельного податку протягом терміну дії договору, пропорційно змінюється й розмір орендної плати без внесення відповідних змін в договір (п. 14, п. 16 договору).
Розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором, зміни розмірів земельного податку, підвищення ціни, тарифів, у т.ч. внаслідок інфляції, погіршення стану орендованої земельної ділянки, в інших випадках, передбачених законом /п. 13 договору/.
Договір оренди земельної ділянки укладений сторонами на 49 /п. 7 договору/.
Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін; у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку /п. 34 договору/.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до суду на виконання рішення Луганської міської ради від 29.04.10 № 65/150, яким Управлінню нерухомим майном Луганської міської ради було доручено провести ґрунтовний аналіз договорів, що посвідчують право оренди земельних ділянок, які розташовані на території м. Луганська, на предмет відповідності їх вимогам діючого законодавства, та за результатами аналізу направити від імені Луганської міської ради пропозиції відповідним землекористувачам про внесення змін до договорів, оскільки повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів згідно п. 12 розділу 10 Перехідних положень Земельного кодексу України здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради.
Тому на виконання положень цивільного законодавства, яке регулює порядок внесення змін до договору, позивач у встановленому порядку (з урахуванням рішень Луганської міської ради від 22.12.07 № 28/10 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Луганська", від 25.04.08 № 33/13) надіслав на адресу відповідача проект додаткової угоди про внесення змін до договору оренди землі, за змістом якого запропонував розділи "Орендна плата" та "Об'єкт оренди" договору доповнити або викласти в новій редакції наступні умови:
- викласти п. 8 розділу "Орендна плата" договору у новій редакції : "8. Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передана в оренду, у гривнях";
- змінити у п. 10, п. 13 та п. 14 розділу "Орендна плата" договору слова "земельного податку" на слова "нормативної грошової оцінки земельної ділянки";
- доповнити п. 4 розділу "Об'єкт оренди" договору новим абзацом наступного змісту: "На момент внесення змін до договору оренди землі від 24.04.2007, державна реєстрація від 11.06.2007, державна реєстрація від 11.06.2007 № 040740200124, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить –156052 (сто п'ятдесят шість тисяч п'ятдесят дві грн.) 26 коп. Після внесення змін до договору оренди землі від 24.04.2007, державна реєстрація від 11.06.2007 № 040740200124 нормативна грошова оцінка земельної ділянки, в тому числі коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки визначаються (змінюються) згідно рішення Луганської міської ради від 28.12.2007 № 28/10 або згідно іншого нормативно-правового рішення, прийнятого замість вказаного, органом, уповноваженим орендодавцем, про що вказаний орган надає відповідну довідку орендарю у тижневий термін після звернення орендаря до вказаного органу"; - доповнити п. 16 розділу "Орендна плата" договору новим абзацом наступного змісту: "На момент внесення змін до договору оренди землі від 24.04.2007, державна реєстрація від 11.06.2007 № 040740200124 розмір річної орендної плати у гривнях, згідно мети використання земельної ділянки, складає - 4681 (чотири тисячі шістсот вісімдесят одна) грн. 57 коп.;
- Державну реєстрацію змін до договору оренди землі від 24.04.2007, державна реєстрація від 11.06.2007 № 040740200124 здійснити у порядку, встановленому законодавством /з урахуванням заяви позивача, яку здано в засіданні суду 21.01.11, про уточнення позовних вимог, обумовленої тим, що на теперішній час Луганський міський реєстраційний офіс Луганської регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру" не має повноважень державної реєстрації внесення змін до договору оренди землі/.
Відповідачем у справі було отримано проект договору про внесення змін та залишено його без відповіді, тому позивач звернувся до суду з даним позовом.
З наведеного вбачається, що фактично предметом спору є внесення змін до договору оренди землі від 24.04.07 (держ. реєстрація 11.06.07 за № 040740200124) .
У судовому засіданні 10.02.11 позивачем подано заяву про уточнення позовних вимог, яку суд розцінює як уточнення нормативних підстав позову щодо посилання на ст. 288 Податкового кодексу України, норми якої набрали чинності з 01.01.11 про те, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою трикратного розміру земельного податку та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
У відповідності до ст. 274.1 Податкового кодексу України ставка податку на земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
Оцінивши доводи сторін та обставини справи у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню повністю, з огляду на наступне.
Так, відповідно до ст. 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов’язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до ст.16 Закону України „Про оренду землі” та ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону (ст.126 ЗК України).
Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації (ст.125 ЗК України).
Матеріалами справи підтверджено факт належного укладання договору оренди земельної ділянки від 24.04.07 (держ. реєстрація 11.06.07 за № 040740200124), п. 34 якого передбачено, що зміна умов договору оренди можлива за взаємною згодою сторін, у разі недосягнення згоди щодо зміни договору оренди спір вирішується у судовому порядку.
Відповідно до ч. 2 ст. 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Згідно зі ст. 651 ЦК України підставами для зміни або розірвання договору є згода сторін, якщо інше не встановлено договором або законом; за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору /ст. 652 ЦК України/.
Як передбачено ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни /тарифи, ставки, тощо/, які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Як вбачається з матеріалів справи, переддоговірну роботу з відповідачем у частині внесення змін до укладеного договору оренди землі від 24.04.07, які розглядаються судом, позивачем було розпочато до 01.01.11, коли були чинними Закон України "Про плату за землю" та відповідні норми Закону України "Про оренду землі", зміни до ст. 21 якого стосовно встановлення мінімального граничного розміру орендної плати обумовили зміну умов договору.
Так, Законом України від 03.06.08 № 309-VІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" законодавець передбачив, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають державній або комунальній власності не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, та не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки (ст. 21 Закону України "Про оренду землі").
Враховуючи вищевказане, розмір річної орендної плати за відповідну земельну ділянку повинен бути встановлений у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки і земельної ділянки.
Статтями 13, 14, 19 Закону України „Про плату за землю” було визначено в якості підстав для нарахування земельного податку дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, договір оренди такої земельної ділянки.
З наведеного випливає, що розмір орендної плати, яку відповідач має сплачувати за договором оренди земельної ділянки, безпосередньо залежить від грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про плату за землю" ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, визначається у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки.
Згідно ст. 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Згідно ст. 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земель ділянок несільськогосподарського призначення проводиться не рідше як один раз у 7-10 років. Рішенням Луганської міської ради від 28.12.07 № 28/10 була затверджена нормативна грошова оцінка земель м. Луганська, яка набрала чинності 01.03.08, у зв'язку з чим до усіх землекористувачів м. Луганська, в тому числі й до відповідача, повинна бути б застосовна нова нормативна грошова оцінка землі.
За даними Управління Держкомзему у м. Луганськ нормативна грошова оцінка земельних ділянок відповідача складає 156052,26 грн., виходячи з якої обчислено розмір річної орендної плати у сумі 4681,57 грн. за змістом проекту п. 16 договору оренди землі.
У зв'язку з тим, що з 01.01.11 набрав чинності Податковий кодекс України, позивач обґрунтовано посилається на положення статей 274 та 288, якими аналогічним чином врегульовано правовідносини обчислення та сплати орендної плати за землю, а саме:
- розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою трикратного розміру земельного податку та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки (ст. 288);
- ставка податку на земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки (ст. 274).
Тому суд дійшов висновку, що позивачем доведено обґрунтованість та підставність внесення змін до договору оренди землі до п. п. 8, 10, 13, 14, 16.
Аналогічну правову позицію висловлено також у постанові Вищого господарського суду України від 10.02.11 по справі № 19/133пд.
Заперечення відповідача відхиляються судом, оскільки матеріалами справи доведено, що підставою для зміни умов договору оренди землі від 24.04.07 (державна реєстрація від 11.06.07 за № 040740200124) є зміна законодавства, яке регулює розмір орендної плати та можливість внесення таких змін передбачена п. 13 договору оренди землі. Щодо обставин адміністративної справи № 2а-4260, яка розглядалася Ленінським районним судом м. Луганська, то вони стосуються не договірного коефіцієнту, а коефіцієнту функціонального використання земельних ділянок, які застосовані позивачем належним чином у запропонованих умовах.
За вказаних обставин позов підлягає повному задоволенню з віднесенням судових витрат на відповідача у відповідності до ст. 49 ГПК України.
У відповідності до ст. 653 ЦК України, яка регулює правові наслідки зміни або розірвання договору, якщо договір змінюється у судовому порядку, зобов'язання змінюється з моменту набрання рішенням суду про зміну договору законної сили.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 44, 49, 77, 82, 84, 85 ГПК України, суд
в и р і ш и в :
1. Позов задовольнити повністю.
2. Внести зміни до договору оренди землі від 24.04.07 (державна реєстрація від 11.06.07 за № 040740200124), виклавши п. 8 розділу "Орендна плата" договору у новій редакції :
"8. Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передана в оренду, у гривнях";
- змінити у п. 10, п. 13 та п. 14 розділу "Орендна плата" договору слова "земельного податку" на слова "нормативної грошової оцінки земельної ділянки";
- доповнити п. 4 розділу "Об'єкт оренди" договору новим абзацом наступного змісту:
"На момент внесення змін до договору оренди землі від 24.04.2007, державна реєстрація від 11.06.2007, державна реєстрація від 11.06.2007 № 040740200124, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить –156052 (сто п'ятдесят шість тисяч п'ятдесят дві грн.) 26 коп. Після внесення змін до договору оренди землі від 24.04.2007, державна реєстрація від 11.06.2007 № 040740200124 нормативна грошова оцінка земельної ділянки, в тому числі коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки визначаються (змінюються) згідно рішення Луганської міської ради від 28.12.2007 № 28/10 або згідно іншого нормативно-правового рішення, прийнятого замість вказаного, органом, уповноваженим орендодавцем, про що вказаний орган надає відповідну довідку орендарю у тижневий термін після звернення орендаря до вказаного органу"; - доповнити п. 16 розділу "Орендна плата" договору новим абзацом наступного змісту:
"На момент внесення змін до договору оренди землі від 24.04.2007, державна реєстрація від 11.06.2007 № 040740200124 розмір річної орендної плати у гривнях, згідно мети використання земельної ділянки, складає - 4681 (чотири тисячі шістсот вісімдесят одна) грн. 57 коп.;
- Державну реєстрацію змін до договору оренди землі від 24.04.2007, державна реєстрація від 11.06.2007 № 040740200124 здійснити у порядку, встановленому законодавством".
4.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Лінкор", м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, б. 10а, ідент. код 31444815 на користь Луганської міської ради, м. Луганськ, вул.. Коцюбинського, б. 14, ідент. код 26070794 –85 грн. 00 коп. державного мита та 236 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, видати наказ позивачу після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Дата підписання повного рішення –09.03.11.
Суддя Н.М.Зюбанова
Помічник судді Г.А.Кравцова