Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
21.02.11 р. Справа № 31/18пн
Господарський суд Донецької області, у складі судді Ушенко Л.В., при секретарі судового засідання Павловій Я. В., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовною заявою
Фізичної особи підприємця ОСОБА_1, м. Донецьк
до відповідача Донецької міської ради, м. Донецьк
про визнання права на оформлення документів для придбання земельної ділянки орієнтованою площею 0,28га, розташованого по вул. Бірюзова в Кіровськом районі м. Донецька в оренду з метою розміщення центру з обслуговування автомобілів, сауни, кафе шляхом укладення договору оренди з Донецькою міською радою.
В присутності представників сторін:
від позивача: ОСОБА_3 довіреність
від відповідача: Височин Є.В. довіреність
В судовому засіданні 15.02.2011р оголошувалась
перерва на 21.02.2011р. на 14-00 год.
ВСТАНОВИВ:
Фізична особа підприємець ОСОБА_1, м. Донецьк звернувся із позовом до Донецької міської ради, Виконавчого комітету Донецької міської ради про визнання права на оформлення документів для придбання земельної ділянки орієнтованою площею 0,28га, розташованого по вул. Бірюзова в Кіровськом районі м. Донецька в оренду з метою розміщення центру з обслуговування автомобілів, сауни, кафе шляхом укладення договору оренди з Донецькою міською радою, в порядку, передбаченому Земельним кодексом України та Законом України „Про оренду землі” в редакції, що діяла на момент звернення із заявою до Донецького міського голови.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що на підставі акту відбору земельної ділянки та рішення про погодження розташування земельної ділянки постійно діючої комісії Донецької міської ради з питань відбору земельних ділянок для розміщення обєктів ним були отримані всі необхідні узгодження міста розташування центру з обслуговування автомобілів, сауни, кафе, а також містобудівельного обґрунтування розміщення центру з обслуговування автомобілів, сауни, кафе в Кіровському районі м. Донецька, розробленого КП „Управління генплану м. Донецька”. На теперішній час позивача було повідомлено про те, що подальше оформлення документів для надання в оренду земельної ділянки для розміщення центру з обслуговування автомобілів, сауни, кафе без проведення аукціону неможливе, в звязку з внесенням змін до Земельного кодексу України та ст.16 Закону України „Про оренду землі”. Позивач вважає, що дана відмова порушує передбачене законом право вільно реалізовувати свої права володіння та користування землею.
Відповідач надав відзив на позов згідно якого проти позову заперечує. В обґрунтування своїх заперечень відповідач посилається на те, що на законних підставах міська рада може визнати право набуття в оренду земельної ділянки позивачем тільки за результатами проведення аукціону, відповідно до ч.1 ст. 124 Земельного кодексу України. Крім того, відповідач зазначає, що позивач отримав лише декілька позитивних висновків про можливість відведення земельної ділянки для цілей, зазначених у заяві (клопотанні), що не є достатньою підставою навіть для отримання рішення про погодження місця розташування та надання дозволу на розробку проекту землеустрою, не враховуючи необхідність наявності такого рішення для отримання рішення про надання в оренду спірної земельної ділянки.
Технічна фіксація судового засідання не здійснювалась за клопотанням представників сторін.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, присутніх у судовому засіданні, господарський суд встановив:
15 лютого 2007р. позивач звернувся з завою до Донецького міського голови щодо надання земельної ділянки для розміщення центру з обслуговування автомобілів з офісними приміщеннями, сауни, кафе з літнім майданчиком та пристроєм автостоянки, розміщену за адресою: м. Донецьк, вул. Бірюзова в Кіровському районі міста, площею земельної ділянки 2500м2 для обслуговування автомобілів, обслуговування населення.
Постійно діючою комісією Донецької міської ради з питань вибору земельних ділянок для розміщення обєктів за результатами розгляду зазначеної заяви оформлено акт вибору земельної ділянки від 12 червня 2008р. для розміщення центру з обслуговування автомобілів, сауни, кафе, розташованої за адресою: м. Донецьк, Кіровський район, вул. Бірюзова, орієнтованою площею 0,28га
На підставі зазначеного акту позивачем були отримані наступні дозвільні документи для розташування центру з обслуговування автомобілів, сауни, кафе, а саме:
-висновок відділу регуляторної політики державного управління охорони природоохоронної середи в Донецькій області №05/2090 від 07.08.08р.;
-висновок відділу регуляторної політики державного управління охорони природоохоронної середи в Донецькій області №05/2884 від 06.12.07р.;
-висновок управління держкомзему в м. Донецьку в Донецькій області №05-6-87 від 24.09.08р.;
-висновок управління держкомзему в м. Донецьку в Донецькій області №05-6-87 від 24.09.08р.;
-висновок управління держкомзему в м. Донецьку в Донецькій області №05-6-88 від 24.09.08р.;
-висновок Донецької міської санітарно-епідеміологічної станції №2593/07 від 19.11.2007р.;
-висновок відділу культури Донецької міської ради №01-1/2412-з від 29.11.2007р.;
-висновок управління культури та туризму Донецької міської ради №01-1/1833-3 від 03.07.2008р.;
-висновок Донецького міського управління земельних ресурсів №05-6-461 від 19.02.2008р.;
-висновок Донецького обласного управління лісного та мисливського господарства №02-464/лг від 23.06.2008р.;
-висновок головного управління містобудування та архітектури Донецької міської ради №01/17-1982 від 14.05.2008р.
Крім того, Комунальним підприємством „Управління генерального плану м. Донецька” для позивача було розроблено містобудівельне обґрунтування розміщення центру з обслуговування автомобілів, сауна, кафе в Кіровському районі м. Донецька.
Позивач зазначає, що на теперішній час його було повідомлено про те, що подальше оформлення документів для надання в оренду земельної ділянки для розміщення центру з обслуговування автомобілів, сауни, кафе без проведення аукціону неможливе, в звязку з внесенням змін до Земельного кодексу України та ст.16 Закону України „Про оренду землі”. Позивач вважає, що дана відмова порушує передбачене законом право вільно реалізовувати свої права володіння та користування землею, в звязку з чим звернувся до господарського суду Донецької області з відповідним позовом за захистом свого порушеного права.
Господарський суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Статтею 792 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом. (п.2 ст. 792 ЦК України).
Укладання, продовження, поновлення договору оренди земельної ділянки врегульовані Законом України "Про оренду землі".
За приписами статті 13 Конституції України земля є об'єктом права власності українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до ст.12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин, належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього кодексу.
Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим кодексом.
Порядок надання у постійне користування земельних ділянок юридичним особам та порядок передачі земельних ділянок в оренду визначені ст.ст.123, 124 Земельного кодексу України та ст.16 Закону України "Про оренду землі".
Відповідно до ст.124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Згідно зі ст.16 Закону України "Про оренду землі" в редакції, яка діяла на момент звернення позивача до Донецького міського голови, особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання). Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України. У разі згоди орендодавця передати земельну ділянку в оренду сторони укладають договір оренди землі відповідно до вимог цього закону.
Таким чином, волевиявлення майбутнього орендаря щодо укладання відповідного договору оренди реалізовувалось шляхом подання відповідної заяви.
Крім цього, згідно Порядку вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №427 від 31.03.2004р. юридична особа, заінтересована у відведенні земельної ділянки, звертається з клопотанням до сільської, селищної, міської ради, районної, Київської чи Севастопольської міської держадміністрації, до повноважень якої належить вирішення питання про вибір земельної ділянки, яка реєструє клопотання в день його подання з присвоєнням реєстраційного номера, розглядає клопотання і в п'ятиденний строк після реєстрації надсилає постійно діючій комісії з питань вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів (далі - комісія), утвореній відповідною радою або держадміністрацією.
Результати роботи комісії оформляються актом вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів, який підписується головою і членами комісії, скріплюється печатками і разом з матеріалами, що використовувалися під час його складання, передається юридичній особі, для подання до сільської, селищної, міської ради, районної, Київської чи Севастопольської міської держадміністрації з метою прийняття відповідного рішення.
Законами України №107-VI від 28.12.2007р., №309-VI від 03.06.2008р., №509-VI від 16.09.2008р. були внесені зміни до ст.124 Земельного кодексу України, в результаті яких, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів.
Крім того, після внесення змін згідно вищевказаних законів, положеннями ст.16 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.
Згідно ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ч.4 п.3 мотивувальної частини рішення Конституційного суду України від 09.02.1999р. №1-рп/99 норми ст.58 Конституції України можуть розповсюджуватись на юридичні особи.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач з заявою щодо надання в оренду земельної ділянки звернувся до відповідача до набрання чинності змінами до ст.16 Закону України "Про оренду землі" та ст.124 Земельного кодексу України згідно із Законами України №107-VI від 28.12.2007р., №309-VI від 03.06.2008р. та №509-VI від 16.09.2008р.
Враховуючи зазначені обставини та положення ст.58 Конституції України свідчать про неправомірність застосування до правовідносин, які склалися між позивачем та відповідачем, положень Законів України №107-VI від 28.12.2007р., №309-VI від 03.06.2008р. та №509-VI від 16.09.2008р.
Таким чином, посилання органів місцевого самоврядування на неможливість розгляду документів з відведення спірної земельної ділянки у звязку із внесенням змін до Земельного кодексу України та Закону України "Про оренду землі" є необґрунтованими та такими, що порушують права позивача на оформлення документів для отримання в оренду земельної ділянки в порядку та на умовах, встановлених у ст.16 Закону України "Про оренду землі" та ст.124 Земельного кодексу України до внесення змін згідно із Законами України №107-VI від 28.12.2007р., №309-VI від 03.06.2008р. та №509-VI від 16.09.2008р.
Відповідно до ч.6 ст.16 Закону України "Про оренду землі" в редакції, яка діяла при подачі позивачем заяви на оренду землі, проведення відповідними органами виконавчої влади чи органами місцевого самоврядування аукціону або конкурсу щодо набуття права оренди земельної ділянки вимагається у разі надходження двох або більше заяв (клопотань) на оренду однієї і тієї самої земельної ділянки.
Матеріали справи не містять доказів того, що іншими особами, окрім позивача були подані заявки на оренду спірної земельної ділянки.
Посилання Донецької міської ради на відсутністю відповідного рішення органу місцевого самоврядування про передачу в оренду спірної земельної ділянки суд вважає безпідставними, враховуючи, що предметом позовних вимог є визнання права позивача на оформлення документів для набуття в оренду земельної ділянки в порядку, передбаченому Земельним кодексом України та Законом України "Про оренду землі" в редакції, яка діяла на момент звернення Фізичної особи підприємця ОСОБА_1 з заявою до Донецького міського голови.
Крім того, відповідно до пункту 1 розділу Х „перехідних положень” Земельного кодексу України у разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 1 січня 2008 року передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів).
З матеріалів справи вбачається, що на підставі заяви позивача від 15 лютого 2007р. щодо надання в оренду земельної ділянки ним було отримано низку дозвільних документів для розташування центру з обслуговування автомобілів, сауни, кафе, а також містобудівельне обґрунтування розміщення зазначених обєктів нерухомості.
Посилання відповідача на те, що дана норма діяла лише до 14.10.2010 відповідно до Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву” та Закону України „Щодо вдосконалення державного регулювання у сфері будівництва житла” не приймаються судом до уваги, оскільки, як вже зазначалося, позивач звернувся до Донецького міського голови з відповідною заявою до внесення змін до відповідних законодавчих актів.
Враховуючи вищевикладене, господарський суд вважає, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
При визначені підвідомчості цієї справи, суд виходить з того, що між сторонами існує спір про право позивача на оформлення документів для набуття земельної ділянки в користування на умовах оренди. При цьому відповідач у спірних правовідносинах не здійснює владних повноважень, а виступає як власник землі субєкт господарських відносин.
У відповідності до вимог ст.49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати підлягають віднесенню на відповідача повністю.
На підставі викладеного, керуючись Земельним кодексом України, Законом України „Про оренду землі”, ст.ст.43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд,
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Фізичної особи підприємця ОСОБА_1, м. Донецьк до відповідача Донецької міської ради, м. Донецьк про визнання права на оформлення документів для придбання земельної ділянки орієнтованою площею 0,28га, розташованого по вул. Бірюзова в Кіровськом районі м. Донецька в оренду з метою розміщення центру з обслуговування автомобілів, сауни, кафе шляхом укладення договору оренди з Донецькою міською радою в порядку, передбаченому Земельним кодексом України, Законом України „Про оренду землі” в редакції, що діяла на момент звернення позивача до Донецького міського голови задовольнити.
Визнати право Фізичної особи підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ІНННОМЕР_1) на оформлення документів для придбання земельної ділянки орієнтованою площею 0,28га, розташованої по вул. Бірюзова в Кіровськом районі м. Донецька в оренду з метою розміщення центру з обслуговування автомобілів, сауни, кафе шляхом укладення договору оренди з Донецькою міською радою в порядку, передбаченому Земельним кодексом України, Законом України „Про оренду землі”, в редакції, чинній на момент звернення із заявою 15.02.2007р.
Стягнути з Донецької міської ради, м. Донецьк (83050, м. Донецьк, вул. Артема, 98, ЄДРПОУ 26502957) на користь Фізичної особи підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ІНННОМЕР_1) витрати по сплаті державного мита в сумі 85 грн. 00 коп., витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236 грн. 00 коп.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Вступну та резолютивну частини рішення долучити до матеріалів справи.
Рішення господарського суду може бути оскаржене до Донецького апеляційного господарського суду протягом десяти днів. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя Ушенко Л.В.
Повний текст рішення складений та підписаний 28 лютого 2011р.