Постанова № 13973819, 21.02.2011, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.02.2011
Номер справи
2а-1970/10/2470
Номер документу
13973819
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 лютого 2011 р. м. Чернівці Справа № 2а-1970/10/2470

16:09

Чернівецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Левицького В.К.,

за участю секретаря судового засідання Левчука Д.С.,

сторін:

представників позивача - Пустовіт Ю.О., Беленчук І.І., за довіреністю;

представників відповідача - Григоришин О.М., Медвідь О.М., Добрюк В.В., Гураль І.В., за довіреністю,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовомДержавного підприємства "Сторожинецький лісгосп"доДержавної податкової інспекції у Сторожинецькому районі Чернівецької областіпро скасування податкових повідомлень-рішень та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій,-

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство «Сторожинецький лісгосп» (надалі - позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Сторожинецькому районі Чернівецької області на далі (надалі - відповідач) про скасування податкових повідомлень-рішень від 29.04.2010 р. № 0000172300/0, № 0000182300/0 та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 29.04.2010 р. № 0001102303.

Позов мотивовано тим, що у період з 03.03.2010 р. по 14.04.2010 р. ДПІ у Сторожинецькому районі Чернівецької області проводилася планова виїзна перевірка ДП «Сторожинецький» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2009 р. по 31.12.2009 р. Результати вказаної перевірки оформлені актом № 410/23/21440625 від 21.04.2010 р.

На підставі вказаного акту відповідачем по відношенню до позивача були винесені податкові повідомлення-рішення на загальну суму 989396,48 грн., а саме:

№ 000182300/0 на суму 458646,00 грн., в т.ч. 377090,00 грн. - донарахування податку на прибуток та 81556,00 грн. - штрафних (фінансових) санкцій;

№ 000172300/0 на суму 144763,00 грн., в т.ч. 103402,00 грн. - донарахування з податку на додану вартість, та 41361,00 грн. - штрафних (фінансових) санкцій.

№ 0001102303 про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 385987,48 грн.

Вказані донарахування податків та нарахування штрафних санкцій, вважає не законним та такими, що суперечать нормам чинного законодавства України, а винесені податкові повідомлення-рішення та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій такими, що підлягають скасуванню.

В судовому засіданні представники позивача підтримали заявлений позов та просили суд задовольнити його у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Відповідачем подано письмові заперечення проти позову, відповідно до яких, вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить суд у задоволенні позову відмовити, зазначаючи, що працівниками ДПІ у Сторожинецькому районі Чернівецької області проведено планову виїзну перевірку ДП «Сторожинецький» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2009 р. по 31.12.2009 р. за результати якої складено акт № 410/23/21440625 від 21.04.2010 р.

В ході перевірки виявлено неправомірне віднесення позивачем до складу валових витрат витрати за використання тракторів, переданих на відповідальне зберігання, які не підтверджено відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами за IV квартал 2009 р. в сумі 763652,00 грн., і відповідно віднесення до складу валових витрат витрати на списання паливно-мастильних матеріалів на транспортні засоби передані на відповідальне зберігання. Крім того, перевіркою встановлено перевищення установленого ліміту залишку готівки в касі та заниження валових доходів у сумі 182812,00 грн.

Вказані порушення стали підставою для винесення оскаржуваних рішень.

Представники відповідача в судовому засіданні позов не визнали, просили у його задоволенні відмовити та надали пояснення аналогічні викладеним у запереченнях проти позову.

За клопотанням представника позивача, ухвалою суду від 08.06.2010 р. в адміністративній справі було призначено судову бухгалтерську експертизу, проведення якої доручено судовому експерту Кукулу Івану Ярославовичу (м. Чернівці, вул. Фрунзе, 2 «а», свідоцтво судового експерта № 800 від 27.11.2006 р.). На вирішення перед експертом було винесено наступні питання:

-яку суму валових доходів ДП «Сторожинецький лісгосп» належало зазначити у декларації за 2009 р.?

-чи правильно (з урахуванням уточнюючого розрахунку) ДП «Сторожинецький лісгосп» визначено суму валових доходів у декларації за 2009 р.?

- чи підтверджується висновок ДПІ у Сторожинецькому районі Чернівецької області, викладений в акті перевірки № 410/23/21440625 від 21.04.2010 р. «Про результати планової виїзної перевірки ДП «Сторожинецький лісгосп», код 21440625 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2009 р. по 31.12.2009 р.» про перерахування за 2009 р. податку на прибуток в сумі 380279,00 грн., в т.ч. за І квартал 2009 р. в сумі 550,00 грн., за ІІ квартал 2009 р. в сумі 7843,00 грн., за ІІІ квартал 2009 р. в сумі 50619,00 грн., за ІV квартал 2009 р. в сумі 321267,00 грн.; донарахування податку на додану вартість за грудень 2009 р. в сумі 103402,00 грн.; перевищення установленого ліміту залишку готівки в касі на кінець дня 10.06.2009 р. в сумі 192993,74 грн.?;

-чи підтверджується нормативно та документально здійснене за податковим -рішенням № 0000172300/0 від 29.04.2010 р., донарахування ДП «Сторожинецький лісгосп» податку на прибуток у сумі 377090,00 грн. та застосування штрафної санкції у сумі 81556,00 грн.?

-чи підтверджується нормативно та документально здійснене за податковим повідомленням-рішенням № 0000182300/0 від 29.04.2010 р., донарахування ДП «Сторожинецький лісгосп» податку на додану вартість у сумі 103402,00 грн. та застосування штрафної санкції у сумі 41361,00 грн.?

На час проведення експертизи провадження в справі було зупинено.

За результатами судово-бухгалтерської експертизи судовим експертом складено висновок б/н від 18.11.2010 р. (Т. 4 а.с. 24-108).

По першому питанню експертом встановлено, що відповідно до п.п. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 та п. 5.9 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» ДП «Сторожинецький лісгосп» зазначило у декларації за 2009 р. валові доходи в сумі 39457968,00 грн. (скориговані валові доходи).

По другому питанню встановлено, що відповідно до п.п. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 та п. 5.9 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» ДП «Сторожинецький лісгосп» у декларації за 2009 р. правильно визначило суму валових доходів (з урахуванням уточнюючого розрахунку) в сумі 39457968,00 грн.

По третьому питанню встановлено, що висновок ДПІ у Сторожинецькому районі Чернівецької області, викладений в акті перевірки № 410/23/21440625 від 21.04.2010 р. «Про результати планової виїзної перевірки ДП «Сторожинецький лісгосп», код 21440625 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2009 р. по 31.12.2009 р.» про перерахування за 2009 р. податку на прибуток підтверджується частково, в сумі 9127,00 грн.

Відповідно п.п. 7.4.1. п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» донарахування податку на додану вартість за грудень 2009 р. в сумі 103402,00 грн., згідно висновку ДПІ у Сторожинецькому районі Чернівецької області, викладений в акті перевірки № 410/23/21440625 від 21.04.2010 р. «Про результати планової виїзної перевірки ДП «Сторожинецький лісгосп», код 21440625 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2009 р. по 31.12. 2009 р.», не підтверджується.

Відповідно до п.п. 3.5 п. 3, п.п. 7.23 п. 7, п.п. 7.24 п. 7 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 р. за № 40/10320 перевищення установленого залишку готівки в касі на кінець дня 10.06.2009 р. в сумі 192993,74 грн., згідно висновку ДПІ у Сторожинецькому районі Чернівецької області, викладений в акті перевірки № 410/23/21440625 від 21.04.2010 р. «Про результати планової виїзної перевірки ДП «Сторожинецький лісгосп», код 21440625 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2009 р. по 31.12.2009 р.», не підтверджується.

По четвертому питанню встановлено, що: відповідно до п.п. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 та п. 5.9 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» донарахування ДП «Сторожинецький лісгосп» податку на прибуток нормативно та документально підтверджується в сумі 9127,00 грн.

Відповідь на питання щодо застосування штрафної санкції у сумі 81556,00 грн., здійснене за податковим - рішенням № 0000172300/0 від 29.04.2010 р., до компетенції експерта не входить.

По пятому питанню встановлено, що відповідно п.п. 7.4.1. п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» донарахування ДП «Сторожинецький лісгосп» податку на додану вартість у сумі 103402,00 грн. документально не підтверджується, оскільки дослідженням по третьому запитанню даної експертизи не встановлено порушень п.п. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5, пп.5.3.9 п.5.3 ст. 5 Закону України щодо не підтвердження відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами за IV квартал 2009 р. в сумі валових витрат в сумі 517013,00 грн. (Т.4 а.с. 106-108).

З питань, які виникли за результатами наданого Висновку експертом було надано письмові пояснення (Т. 7 а.с. 210-219).

В судовому засіданні також було заслухано усні пояснення експерта Кукула І.Я. з питань, які виникли у сторін стосовно наданого Висновку судово-економічної експертизи.

Під час судового розгляду справи судом було допитано в якості свідка громадянина Румунії ОСОБА_9 з питань перетину кордону та отримання готівки в касі позивача.

Також судом як свідків було допитано ОСОБА_11, ОСОБА_12 та ОСОБА_13 з приводу передачі на зберігання техніки позивачеві.

Суд, заслухавши пояснення сторін, покази свідків, дослідивши письмові докази по справі, а також висновок експерта встановив наступне.

Державне підприємство «Сторожинецький лісгосп» (59000, м. Сторожинець, вул. Б. Хмельницького, буд., 45, Сторожинецький район, Чернівецька область, ідентифікаційний код 21440625) зареєстроване як юридична особа Сторожинецькою районною державною адміністрацією Чернівецької області 04.12.2006 р. ( Т. 3, а.с. 196-198).

На підставі направлень від 03.03.2010 р. за № 106 та від 31.03.2010 р. № 146 працівниками Державної податкової інспекції у Строжинецькому районі Чернівецької області проведено планову виїзну перевірку ДП «Сторожинецький лісгосп» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2009 р. по 31.12.2009 р., за результатами якої 21.04.2010 р. складено акт за № 410/23/21440625 (Т. 1 а.с. 9-45, Т. 3 а.с. 223-224).

Документальною перевіркою дотримання вимог положення про ведення касових операцій у національній валюті України встановлено, що на порушення п.3.5, п.7.24 Постанови НБУ від 15.12.2004 р. № 637 «Про затвердження положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», зареєстрованої в Мінюсті України 13.01.2005 р. за № 40/10320 ДП «Сторожинецький лісгосп» видано громадянину Румунії ОСОБА_9 (дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1, стать чоловіча) готівку з каси підприємства 10.06.2009 р. в сумі 216000,00 грн., в тому числі згідно видаткових касових ордерів:

- № 812 від 10.06.2009 р. в сумі 55000,00 грн. на погашення кредиторської заборгованості згідно прибуткового ордера № 001524 від 30.12.2008 р.;

- № 811 від 10.06.2009 р. в сумі 50000,00 грн. на погашення кредиторської заборгованості згідно прибуткового ордера № 001522 від 30.12.2008 р.;

- № 810 від 10.06.2009 р. в сумі 56000,00 грн. на погашення кредиторської заборгованості згідно прибуткового ордера № 001526 від 30.12.2008 р., № 001529 від 31.12.2008 р.;

- № 813 від 10.06.2009 р. в сумі 55000,00 грн. на погашення кредиторської заборгованості згідно прибуткового ордера № 001523 від 30.12.2008 р.

Всього на загальну суму 216000,00 грн.

У 2008 році громадянином Румунії ОСОБА_9 сплачено готівку в касу ДП «Сторожинецький лісгосп» в сумі 216000,00 грн., в тому числі згідно прибуткових касових ордерів:

- № 001522 від 30.12.2008 р. в сумі 50000,00 грн. на попередню оплату за техдрова хвойних порід;

- № 001524 від 30.12.2008 р. в сумі 55000,00 грн. на попередню оплату за техдрова хв. період;

- № 001526 від 30.12.2008 р. в сумі 54000,00 грн. на попередню оплату за техдрова хвойних порід;

- № 001523 від 30.12.2008 р. в сумі 55000,00 грн. на попередню оплату за техдрова хвойних порід;

- № 001529 від 31.12.2008 р. в сумі 2000,00 грн. на попередню оплату за техдрова хвойних порід.

Всього на загальну суму 216000,00 грн.

УПМ ДПА у Чернівецькій області направлено запит № 2596/8/26-4006 від 25.03.2010 р. Головному управлінню податкової міліції ДПА України про надання наявної інформації з відомчої підсистеми «Аркан» про перетин державною кордону України у період з 01.06.2008 р. по 29.03.2010 р. ОСОБА_9.

Згідно отриманої інформації відображеної у додатку до листа ГУПМ ДПА України від 31.03.2010 р. № 6516/7/26-4217 (дані файлу відповіді Ф3"040702В) ОСОБА_9 10.06.2009 р. не перетинав кордон України (не вїзжав на територію України та не виїзжав), а тому і не міг отримувати, готівку з каси ДП «Сторожинецький лісгосп» 10.06.2009 р.

Таким чином, враховуючи отриману інформацію відображену у додатку до листа ГУПМ ДПА України від 31.03.2010 р. № 6516/7/26-4217 про те, що ОСОБА_9 10.06.2009 р. не перетинав кордон України (не в'їзжав на територію України та не виїзжав), а тому і не міг отримувати готівку з каси ДП «Сторожинецький лісгосп» відповідно до вимог п. 3.5 Постанови НБУ від 15.12.2004 р. № 637 "Про затвердження положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, зареєстрованої в Мінюсті України 13.01.2005 р. за № 40/10320 видача готівки з каси ДП «Сторожинецький лісгосп» 10.06.2009 р. ОСОБА_9 згідно видаткових ордерів в сумі 216000,00 грн. для виведення залишку готівки в касі не приймаються, так як видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача.

Отже відповідно п. 7.24 Постанови НБУ від 15.12.2004 р. № 637 «Про затвердження положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», зареєстрованої в Мінюсті України 13.01.2005 р. за № 40/10320 в результаті виявлення під час перевірки видаткових касових ордерів у яких видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача (абзац 2 п. 3.5 цього Положення), готівка в сумі 216000,00 грн. видана 10.06.2009 р. ОСОБА_9 додається до залишку готівки в касі станом на 10.06.2009 р. (залишок готівки в касі на кінець дня 10.06.2009 р. за даними касової книги та даними перевірки, становить 6993,74 грн.). ДП «Сторожинецький лісгосп» на підставі розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі та згідно наказу № 52 від 13.03.2009 р. встановлено ліміт залишку готівки на кінець дня в сумі 30000,00 грн.

На порушення п. 3.5, п. 7.23, п. 7.24 Постанови НБУ від 15.12.2004 р. № 637 «Про затвердження положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», зареєстрованої в Мінюсті України 13.01.2005 р. за № 40/10320 перевіркою виявлено перевищення установленого ліміту залишку готівки в касі станом на кінець дня 10.06.2009 р. в сумі 192993,74 грн. (216000,00+6993,74-30000,00) (Т. 1 а.с. 42-43).

Перевіркою повноти визначення скоригованого валового доходу за період з 01.01.2009 р. по 31.12.2009 р. встановлено його заниження всього у сумі 182812,00 грн. у тому числі за 3 квартал 2009 р. в сумі 182812,00 грн.

Перевіркою достовірності відображених показників у поданих Деклараціях з податок на прибуток підприємств за період з 01.01.2009 р. по 31.12.2009 р. встановлено:

1) Перевіркою відображених у рядку 01.1 Декларацій «доходи від продажу товарів (робіт, послуг)» показників за період з 01.01.2009 р. по 31.12.2009 р. у загальній сумі 38389230,00 грн. встановлено, що на формування цих показників мало вплив здійснення операцій із реалізації пиломатеріалів, ЧМЗ, бруса, балансів, дров, горбиля, половника, тирси надання послуг (послуги полювання), реалізації металобрухту, матеріалів, продуктів харчування, виконання робіт, отримання попередньої оплати.

Проведеною перевіркою відображеного показника за період з 01.01.2009 р. по 31.12.2009 р. в сумі 38389230,00 грн. на підставі таких документів: договори, первинні документи (накладні, товарного-транспортні накладні, вантажно-митні декларації), документи бухгалтерського обліку (головна книга, журнали ордера, банківські виписки, касові документи, оборотна відомість по рахунках 361, 681, 681/1, 362, відомість № 16 в розрізі підприємств, які перевірено суцільним порядком встановлено заниження задекларованих суб'єктом господарювання показників у рядку 01.1 Декларацій «доходи від продажу товарів (робіт, послуг)» в сумі 182812,00 грн.

До початку проведення перевірки підприємством було подано уточнюючий розрахунок за півріччя 2009 р. за № 3742 від 26.02.2010 р. в зв'язку з тим, що при проведенні підрахунку відгруженої продукції не було включено до загального обсягу реалізації відгрузка по лісництвам за червень 2009 р. в сумі 182812 грн. Уточнення підприємством зроблено відповідно до відомості № 16, довідок по реалізації (відгрузці) по Сторожинецькому ЛПЦ, Красноїльскому ЛПЦ, Чудейському ЛПЦ лісництвам, інша реалізація. У зв'язку з виправленням помилки підприємством самостійно нараховано суму штрафу в розмірі 2285,00 грн.

Однак уточнюючим розрахунком за 2009 р. № 3741 від 26.02.2010 р. підприємством відкориговано зайво враховані доходи попереднього періоду в рядку 01.1 на суму 182812,00 грн., чим занижено валові доходи за 2009 р.

Перевіркою встановлено, що на порушення п. 2.3 Порядку складання декларації з податку на прибуток підприємства, затвердженого наказом ДПА України від 29.03.2003 р. № 143, зареєстрованого в Міністерстві Юстиції України 08.04.2003 р. за № 7592 платник податку повинен відобразити суму такої недоплати у складі декларації, що подається за наступний податковий період, збільшену на суму штрафу, нарахованого відповідно до пункту 17.2 статті 17 Закону № 2181, з відповідним збільшенням загальної суми податкового зобов'язання з податку. При цьому вправлення помилок здійснюється шляхом відображення сум раніше занижених (завищених) показників декларації (валових доходів, витрат та амортизаційних відрахувань) у складі валового доходу (рядок 02.2), за який подається звітна декларація.

Відповідно до п. 2.3 Порядку складання декларації з податку на прибуток підприємства, затвердженого наказом ДПА України від 29.03.2003 р. № 143, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08.04.2003 р. за № 271/7592 підприємству необхідно було при поданні декларації відобразити суму штрафної санкції в рядку 22 Декларації або при поданні уточнюючого розрахунку відобразити тільки суму штрафної санкції в рядку 8, так як підприємством було відображено загальну суму виручки від реалізації продукції (послуг) в Декларації за 2009 р. Відповідно до уточнюючого розрахунку за 2009 р. № 3741 від 26.02.2010 р. підприємством відкориговано зайво враховані доходи попереднього періоду в рядку 01.1 на суму 182812,00 грн.

Таким чином, перевіркою збільшено суму валових доходів за III квартал 2009 р. (код рядка 01.1 Декларації з податку на прибуток підприємств вхідний № 9001725232 від 05.11.2009 р.) на 182812,00 грн. (Т.1 а.с.11-12).

Перевіркою повноти визначення валових витрат за період з 01.01.2009 р. по 31.12.2009 р. встановлено їх завищення всього в сумі 1338301,00 грн.

1а) Зокрема, на порушення вимог п.п. 5.2.1, п. 5.2 ст. 5., пп. 5.3.9, п. 5.3 ст.5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» підприємством до складу валових витрат віднесено виграти, які не підтверджено відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами за IV квартал 2009 р. в сумі 763652,00 грн. (Дт 232, 92 Кт 631).

ДП «Сторожинецький лісгосп» укладено договори з приватними підприємцями ОСОБА_14 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) № 08/02 від 01.03.2008 р. та ОСОБА_13 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2) № 08/01 від 01.03.2008 р. про відповідальне зберігання (з правом користування) майна.

Згідно до умов договорів № 08/01 та № 08/02 від 01.03.2008 р. про відповідальне зберігання (з правом користування) майна ОСОБА_14 та ОСОБА_13 передали, а ДП «Сторожинецький лісгосп» прийняв на відповідальне зберігання майно, зазначене в додатку № 1 до даних договорів, а саме від ОСОБА_14 в кількості 2-х одиниць (трактор МТЗ-82, трактор МТЗ-82П) та від ОСОБА_13 в кількості 6-х одиниць (трактор ТТД-55, трактор МТЗ-82, МТЗ-892, ТД Т-55,) згідно актів прийому-передачі, які є невід'ємною частиною даного договору. Вартість майна, переданого на зберігання становить: ОСОБА_14 - двісті сорок тисяч гривень; ОСОБА_13 - дев'ятсот тисяч гривень. (Т. 1 а.с. 13-14)

ДП «Сторожинецький лісгосп» у ІУ кварталі 2009 р. віднесено до складу валових витрат витрати за використання транспортних засобів, переданих на зберігання ОСОБА_14 в сумі 314036,00 грн. та ОСОБА_13 в сумі 449616,00 грн. на підставі актів прийому-передачі робіт (наданих послуг), а саме:

згідно акту прийому-передачі робіт (наданих послуг) б/н від 31.12.2009 р. на суму 120309,75 грн. транспортні засоби використовувались в Іжівському лісництві.

згідно акту прийому-передачі робіт (наданих послуг) б/н від 31.12.2009 р. на суму 193726,50 грн. транспортні засоби використовувались в Чудейському лісництві.

згідно акту прийому-передачі робіт (наданих послуг) б/н від 31.12.2009 р. на суму 63772,50 грн. транспортні засоби використовувались в Красноїльському лісопромисловому цеху.

згідно акту прийому-передачі робіт (наданих послуг) б/н від 31.12.2009 р. на суму 162112,50 грн. транспортні засоби використовувались у Гільчанському лісництві.

згідно акту прийому-передачі робіт (наданих послуг) б/н від 31.12.2009 р. на суму 121877,25 грн. транспортні засоби використовувались у В. Петрівецькому лісництві.

згідно акту прийому-передачі робіт (наданих послуг) б/н від 31.12.2009 р. на суму 101854,50 грн. транспортні засоби використовувались у Старо-Жадівському лісництві.

Відповідно до даних бухгалтерського обліку у ДП «Сторожинецький лісгосп» станом на 01.01.2010 року рахується кредиторська заборгованість (рахунок 631) перед ОСОБА_14 в сумі 314036,25 грн. та перед ОСОБА_13 в сумі 449616,75 грн.

У ДП «Сторожинецький лісгосп» по бухгалтерському обліку основні засоби, в т.ч. транспортні засоби обліковуються на рахунку 10 "Основні засоби". Відповідно до наданої оборотно-сальдової відомості по рахунку № 10 на балансі підприємства рахується 19 одиниць колісних тракторів ("БЕЛАРУС', "МТЗ", "Т", "ЮМЗ"). Будь-які орендовані або передані на зберігання транспортні засоби по бухгалтерському обліку ДП "Сторожинецький лісгосп" не обліковані (Т.1 а.с. 10-18).

Відповідно до договорів № 08/1 та № 08/2 від 01.03.2008 р. приватні підприємці передали на відповідальне зберігання (з правом користування), а позивач зобовязувався використовувати трактори виключно для власних потреб, що спрямовані на збільшення отримання прибутку та збільшення податкової віддачі з податку на прибуток.

Однак, за перевірений період збільшення обсягів реалізації товарів (робіт, послуг) у кількісному чи у вартісному вимірах ДП «Сторожинецький лісгосп» не підтверджено.

Отже, представлені документальній перевірці документи щодо плати за використання тракторів не підтверджують факту отримання вказаних витрат ДП «Сторожинецький лісгосп» та не підтверджують зв'язок понесених витрат із господарською діяльністю платника податку.

Згідно з п.п. 5.3.9, п. 5.3 ст.5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» - не належать до складу валових витрат будь-які витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення податкового обліку.

Таким чином, для надання юридичної сили і доказовості, первинні документи повинні бути складені відповідно до вимог чинного законодавства та не порушувати публічний порядок, встановлений Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».

Враховуючи, що надані для проведення перевірки акти прийому-передачі робіт (наданих послуг) не містять інформації передбаченої п. 2 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», понесені втрати на плату за використання трактора не оформлені відповідними документами які б підтверджували фактичне їх виконання, а також за відсутності підтвердження повязаності витрат з проведенням послуг по трелюванню деревини ДП «Сторожинецький лісгосп», в порушення пп. 5.2.1, п. 5.2 ст. 5, пп. 5.3.9, п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» підприємством до складу валових витрат віднесено витрати, які не підтверджено відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами за IV квартал 2009 р. в сумі 763652,00 грн.

Також враховуючи вищеописане порушення, на порушення пп. 5.2.1, п. 5.2 ст. 5, пп. 5.3.9, п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» підприємством до складу валових витрат віднесено витрати на списання бензину, дизпалива, масла на транспортні засоби (передані на зберігання згідно договорів № 08/1 та № 08/2 від 01.03.2008 р. ДП «Сторожинецький лісгосп»), які не підтверджено відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами за IV квартал 2009 р. в сумі 517013,00 грн. (Т.1 а.с. 17-18).

На порушення вимог пп. 5.2.1, п. 5.2 ст. 5, пп. 5.3.9, п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» підприємством до складу валових витрат віднесено витрати, які не підтверджено відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами за 2009 р. в сумі 55436,00 грн.

В ході проведення перевірки встановлено взаємовідносини ДП «Сторожинецький лісгосп» з приватним підприємцем ОСОБА_16 (ідентифікаційний код НОМЕР_3) по наданню послуг по заготовці, погрузці та розвантажуванню гравію на загальну суму 55436,00 грн.

Згідно бухгалтерської довідки ДП «Сторожинецький лісгосп» в 2009 р. лісгосп не заготовляв і не оприбутковував гравійно пісчану суміш, а відповідно не списував на витрати господарської діяльності.

Вищевказані акти прийому-передачі робіт (наданих послуг) не містять інформації передбаченої п. 2 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», а саме змісту та обсягів господарської операції, які конкретно роботи проводились, наявності гравію у ДП «Сторожинецький лісгосп» та у ПП ОСОБА_16

Враховуючи, що надані для проведення перевірки акти прийому-передачі робіт (наданих послуг) заготівлі, погрузкі та розвантажуванню гравію не містять інформації передбаченої п. 2 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», понесені витрати на плату за надання послуг по заготівлі, погрузкі та розвантажуванню гравію не оформлені відповідними документами, які б підтверджували фактичне їх виконання, а також за відсутності підтвердження повязаності витрат з проведенням послуг по заготівлі, погрузкі та розвантажуванню гравію ДП «Сторожинецький лісгосп», в порушення пп. 5.2.1, п. 5.2 ст. 5, пп. 5.3.9, п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» підприємством до складу валових витрат віднесено витрати, які не підтверджено відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами за 2009 р. в сумі 55436. (Т.1 а.с. 20-22).

За результатами проведеної перевірки зроблено висновок про порушення ДП «Сторожинецький лісгосп», в т.ч.:

- п. 2.3 Порядку складання декларації з податку на прибуток підприємства, затвердженого наказом ДПА України від 29.03.2003 р. № 143, зареєстрованого в Міністерстві Юстиції України 08.04.2003 р. за № 271/7592, п.п. 5.2.1 п. 5.2 ст.5., п.п. 5.3.5 п. 5.3 ст. 5, п.п. 5.3.9 п. 5.3 ст. 5 Закону України, ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та п. 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 р. № 88, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.06.1995 р. за № 168/704, в результаті чого нараховано за 2009 р. податок на прибуток в сумі 380279,00 грн. в тому числі за 1 квартал 2009 р. в сумі 550 грн., за II квартал 2009 р. в сумі 7843,00 грн., за ІІІ квартал 2009 р. в сумі 50619,00 грн., за ІV квартал 2009 р. в сумі 321267,00 грн.

- п.п. 7.4.1 п. 7.4 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», в результаті чого донараховано податок на додану вартість за грудень 2009 р. в сумі 103402,00 грн.

- п. 3.5; п. 7.23; п. 7.24 Постанови НБУ від 15.12.2004 р. № 637 «Про затвердження положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», зареєстрованої в Мінюсті України 13.01.2005 р. за № 40/10320 в результаті чого перевіркою виявлено перевищення установленого ліміту залишку готівки в касі станом на кінець дня 10.06.2009 р. в сумі 192993,74 грн. (Т.1 а.с. 44-45).

На підставі висновків акту перевірки начальником Строжинецької ДПІ прийнято:

- податкове повідомлення-рішення № 0000172300/0 від 29.04.2010 р., яким визначено позивачу суму податкового зобовязань з податку на додану вартість в розмірі 144763,00 грн., в т.ч. за основним платежем 103402,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 41361,00 грн.;

- податкове повідомлення-рішення № 0000182300/0 від 29.04.2010 р., яким визначено позивачу суму податкового зобовязань з податку на прибуток підприємств в розмірі 458646,00 грн., в т.ч. за основним платежем 377090,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 81556,00 грн.;

- рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001102306 від 29.04.2010 р. в розмірі 385987,48 грн. за порушення постанови НБУ України від 15.12.2004 р. № 637 «Про затвердження положення проведення касових операцій у національній валюті України» (із змінами та доповненнями) (Т. 3 а.с. 175-177).

Не погоджуючись з винесеними рішеннями, позивач оскаржив їх в судовому порядку.

В частині нарахування 11220,75 грн. податку на прибуток і, відповідно 2244,15 грн. штрафних санкцій у звязку із зменшенням валових витрат у сумі 55436,00 грн. по операціях з ОСОБА_16 позивачем рішення не оспорюється.

Розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти позову, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов слід задовольнити частково.

Стосовно заявленої вимоги про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 29.04.2010 р. № 0001102303.

Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою визначено Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 р. за № 40/10320 (далі Положення).

Пунктом 2.3 цього Положення передбачено, що обмеження щодо граничної суми готівкового розрахунку одного підприємства (підприємця) з іншим підприємством (підприємцем) протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами не поширюються на:

а) розрахунки підприємств (підприємців) з фізичними особами, бюджетами та державними цільовими фондами;

б) добровільні пожертвування та благодійну допомогу;

в) розрахунки підприємств (підприємців) за спожиту ними електроенергію;

г) використання коштів, виданих на відрядження;

ґ) розрахунки підприємств (підприємців) між собою під час закупівлі сільськогосподарської продукції. Перелік товарів, що належать до цієї продукції (далі - сільськогосподарська продукція), визначений Законом України «Про державну підтримку сільського господарства України».

Згідно п. 3.4 Порядку видача готівки з кас проводиться за видатковими касовими ордерами або видатковими відомостями. Документи на видачу готівки мають підписувати керівник і головний бухгалтер або працівник підприємства, який на це уповноважений керівником. До видаткових ордерів можуть додаватися заява на видачу готівки, розрахунки тощо.

У разі видачі окремим фізичним особам готівки (у тому числі працівникам підприємства) за видатковим касовим ордером або видатковою відомістю касир вимагає предявити паспорт чи документ, що його замінює, записує його найменування і номер, ким і коли він виданий. Фізична особа розписується у видатковому касовому ордері або видатковій відомості про одержання готівки із зазначенням одержаної суми (гривень - словами, копійок - цифрами), використовуючи чорнильну або кулькову ручку з чорнилом темного кольору. Якщо видаткова відомість складена на видачу готівки кільком особам, то одержувачі також предявляють паспорти чи документи, що їх замінюють, і розписуються у відповідній графі документа (п. 3.5 Положення).

Відповідно до п. 3.6 Положення видачу готівки касир проводить тільки особі, зазначеній у видатковому касовому ордері або видатковій відомості.

Згідно п. 7.23 Положення для визначення понадлімітних залишків готівки в касі порівнюються записи про фактичні її залишки в касі за касовою книгою з установленим лімітом каси за кожний день незалежно від того, здійснювалися в цей день касові обороти (надходження і витрати готівки) чи ні. Якщо в періоді, що перевіряється, виявлено перевищення ліміту каси, то з'ясовується, протягом якого часу (у днях) і які понадлімітні суми не здавалися в установлені строки до банку і з якої причини, а також загальна сума понадлімітних залишків.

У разі виявлення під час перевірок видаткових касових ордерів або видаткових відомостей, у яких видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача (абзац другий пункту 3.5 цього Положення), сума готівки за такими видатковими документами додається до залишку готівки в касі виключно в день, у якому оформлено зазначені видаткові документи, і надалі зазначена сума не береться для розрахунку понадлімітних залишків готівки (п. 7.24 Положення).

Відповідно до ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 р. № 436/95, вказано, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, в т.ч. за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах - у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день.

Згідно з ст. 2 вказаного Указу штрафні санкції, передбачені цим Указом, застосовуються до осіб, зазначених у статті 1 цього Указу, органами державної податкової служби на підставі матеріалів проведених ними перевірок і подань державної контрольно-ревізійної служби, фінансових органів та органів Міністерства внутрішніх справ України в установленому законодавством порядку та в розмірах, чинних на день завершення перевірок або на день одержання органами державної податкової служби зазначених подань.

Пунктом 11 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» (в редакції, що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено право державного податкового органу застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

Дослідженням питання щодо підтвердження висновку ДПІ у Сторожинецькому районі Чернівецької області, викладеного в акті перевірки № 410/23/21440625 від 21.04.2010 р. «Про результати планової виїзної перевірки ДП «Сторожинецький лісгосп», код 21440625 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2009 р. по 31.12.2009 р.» про перевищення установленого ліміту залишку готівки в касі на кінець дня 10.06.2009 р. в сумі 192993,74 грн., експертом встановлено наступне.

Облік касових операцій по ДП «Сторожинецький лісгосп» ведеться згідно Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку, активів, капіталу, зобовязань і господарських операцій підприємства і організацій, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 30.11.1999 р. № 291 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 21.12.1999 р. за № 893/4186 (із змінами та доповненнями) на рахунку 201 «Каса в національній валюті».

Станом на 01.01.2009 р. за даними бухгалтерського обліку залишок грошових коштів в касі підприємства становив 12038,72 грн.

За період з 01.01.2009 р. по 31.12.2009 р. за даними первинних касових документів (прибуткові та видаткові касові ордери), касових книг та головної книги за 2009 р. ДП «Сторожинецький лісгосп», до каси підприємства надійшли грошові кошти в сумі 14636142,33 грн., вибуло з каси - 14644234,74 грн.

Залишок коштів в касі підприємства станом на 31.12.2009 р. становив 3946,31 грн.

10.06.2009 р. до каси підприємства надійшли грошові кошти в сумі 234887,00 грн. Отримані кошти використано в т.ч. на погашення заборгованості перед ОСОБА_9.

Дослідженням встановлено, що кошти в сумі 216000,00 грн., отримані з установи банку, видатковими касовими ордерами № 810, 811, 812, 813 видані фізичні особі ОСОБА_9 в погашення кредиторської заборгованості згідно прибуткових касових ордерів № 1526, 1522, 1524, 1523 від 30.12.2008 р., № 1529 від 31.12.2008 р. (Т. 4 а.с. 79-81).

Згідно висновку судово-економічної експертизи від 18.11.2010 р. по матеріалах справи № 2а-1970/10/2470, експертом зроблено висновок про те, що перевищення установленого залишку готівки в касі на кінець дня 10.06.2009 р. в сумі 192993,74 грн., згідно висновку ДПІ у Сторожинецькому районі Чернівецької області, викладений в акті перевірки № 410/23/21440625 від 21.04.2010 р. «Про результати планової виїзної перевірки ДП «Сторожинецький лісгосп», код 21440625 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2009 р. по 31.12.2009 р.», не підтверджується (Т. 4 а.с.107).

Дослідженням в судовому засіданні видаткових касових ордерів від 10.06.2009 р. за № 810, 811, 812, 813, 815, 816, 817 та 817, показами свідка ОСОБА_9, судом встановлено, що в ордерах містяться дозвільні підписи керівника, головного бухгалтера та касира позивача, а також особи, що отримала готівку, та вказано документ, який засвідчував особу одержувача в момент отримання готівки.

З урахуванням вищенаведеного, суд погоджується з висновками експерта в цій частині.

За таких обставин, висновки відповідача зроблені в акті перевірки про те, що видача готівки з каси підприємства в розмірі 192993,74 грн. не підтверджена підписом одержувача, та перевищено установлений ліміт залишку готівки в касі на кінець дня 10.06.2009 р. в сумі 192993,74 грн. є необґрунтованим, а відтак прийняте відповідачем рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 29.04.2010 р. № 0001102303 підлягає скасуванню.

Доводи відповідача стосовно того, що громадянин Румунії ОСОБА_9, згідно з інформацією з відомчої підсистеми «Аркан», 10.06.2009 р. не перетинав кордон України (не вїзжав на територію України та не виїжджав) та відповідно не міг отримати готівку з каси ДП «Сторожинецький лісгосп» суд відхиляє за безпідставністю виходячи з такого.

Допитом свідка ОСОБА_9 встановлено, що останній 09.06.2009 р. вїхав на територію України власним транспортним засобом, а 10.06.2009 р. - виїхав. Вказана обставини підтверджується, відмітками зробленими в паспорті свідка - громадянина Румунії серії НОМЕР_4 (Т.1 а.с. 140-142).

З відповіді державної прикордонної служби України вбачається, що за наявною інформацією в Базі даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України»» громадянин Румунії ОСОБА_9 за наданими установчими даними проходив перевірку паспортних даних документів під час проведення прикордонного контролю в період з 09.06.2009 р. по 11.06.2009 р., зокрема 09.06.2009 р. ОСОБА_9 на транспортному засобі державний номер НОМЕР_5 в пункті пропуску Порубне вїхав на територію України, а 10.06.2009 р. в пункті пропуску Порубне виїхав (Т. 7 а.с. 180).

Таким чином, доводи відповідачем з цього приводу спростовуються матеріалами справи та показами свідка.

Стосовно заявленої вимоги про скасування податкових повідомлень-рішень № 0000172300/0 від 29.04.2010 р. та № 0000182300/0 від 29.04.2010 р.

Як вбачається із матеріалів справи, причиною виникнення спору стало питання щодо правомірності віднесення позивачем до складу валових витрат 763652,00 грн. - вартості оплати за використання техніки, що перебувала на відповідальному збереженні для проведення послуг по трелюванню деревини та віднесення витрат на використання вказаної техніки (ПММ) до валових витрат в сумі 517013,00 грн.

Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємства» від 28.12.1994 р. № 334/94-ВР (в редакції, що діяв на момент виникнення спірних правовідносин, далі Закон № 334/94-ВР) валові витрати виробництва та обігу (далі - валові витрати) - це сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних як компенсація вартості товарів (робіт, послуг), які придбаваються (виготовляються) таким платником податку для їх подальшого використання у власній господарській діяльності.

За змістом п.п. 5.2.1 п.5.2 ст. 5 названого Закону до складу валових витрат відносяться будь-які витрати, пов'язані з виплатою або нарахуванням процентів за борговими зобов'язаннями (у тому числі за будь-якими кредитами, депозитами) протягом звітного періоду, якщо такі виплати або нарахування здійснюються у зв'язку з веденням господарської діяльності платника податку.

Таким чином, обов'язковою умовою віднесення витрат підприємства щодо оплати вартості за використання техніки, що перебувала на відповідальному збереженні до складу валових витрат є зв'язок цих витрат з господарською діяльністю платника.

Відповідно до пункту 1.32 статті 1 Закону № 334/94-ВР господарська діяльність - це будь-яка діяльність особи, направлена на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою.

Таким чином, прибутковість кожної окремої операції не є обов'язковою ознакою господарської діяльності, яка може включати і окремі збиткові операції, які, хоча і були спрямовані на одержання прибутку, однак з обєктивних причин призвели до заздалегідь незапланованих негативних фінансово-економічних наслідків.

Втім необхідною умовою ведення господарської діяльності є здійснення господарських операцій (як прибуткових, так і збиткових), тобто дій або подій, які викликають зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства.

В даному ж випадку відсутній власне факт вчинення господарських операцій позивачем з використанням техніки, що перебувала на відповідальному збереженні.

Як встановлено судовим розглядом, згідно укладених з приватними підприємцями ОСОБА_14 та ОСОБА_13 договорами про відповідальне зберігання, позивач прийняв на відповідальне зберігання з правом користування трактори.

У IV кварталі 2009 р. позивачем віднесено до складу валових витрат витрати за використання транспортних засобів, переданих на зберігання ОСОБА_14 в сумі 314036,00 грн. та ОСОБА_13 в сумі 449616,00 грн. на підставі актів прийому-передачі робіт (наданих послуг), всього у сумі 763652,00 грн.

Правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні визначає Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 р. № 996-XIV (в редакції, що діяв на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 996-XIV).

Згідно ст. 2 цього Закону сфера дії Закону поширюється на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, а також на представництва іноземних суб'єктів господарської діяльності (далі - підприємства), які зобов'язані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність згідно з законодавством.

Виходячи із змісту ч. 2 ст. 3 Закону № 996-XIV бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Відповідно до ст. 4 Закону № 996-XIV бухгалтерський облік господарських операцій будується на принципі превалювання сутності над формою, згідно якого операції обліковуються відповідно до їх сутності, а не лише виходячи з юридичної форми.

Згідно ст. 9 Закону № 996-XIV підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Під терміном первинний документ, згідно ст. 1 Закону № 996-XIV, слід розуміти документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.

Враховуючи наведене, суд вважає, що підтвердженням включення плати за використання тракторів до складу валових витрат є документи, які оформлені відповідно до вимог Закону № 996-XIV та підтверджують факт понесених витрат іншою особою, а також зв'язок понесених витрат із господарською діяльністю платника податку.

Дослідженням в судовому засіданні актів прийому-передачі (наданих послуг) б/н від 31.12.2009 р. щодо використання транспортних засобів, прийнятих на зберігання від приватних підприємців ОСОБА_14 та ОСОБА_13 встановлено, що вони не містять інформації передбаченої п. 2 ст. 9 Закону 996-XIV, а саме змісту та обсягів господарської операції, які конкретно роботи проводились, який час вони виконувались відповідно до договорів, наявність транспорту у ОСОБА_14 та ОСОБА_13 Також в актах не вказано за який період визначено витрати, на яку відстань стрельовано деревину, а також в чому виражено зміст понесених витрат.

Допитом свідка ОСОБА_12 встановлено, договір відповідального зберігання (з правом користування) № 08/2 від 01.03.2008 р., а також акти прийому-передачі робіт б/н від 31.12.2009 р. підписувались фактично ним, а не його дружиною ОСОБА_14. Під час підписання актів, ним не перевірявся обсяг виконаних робіт. Майно (трактори) передане ним на відповідальне зберігання позивачу, є власністю ОСОБА_17, яке він (свідок) отримав на відповідальне зберігання за усною домовленістю з останнім. Про те, що згідно даних бухгалтерського обліку у ДП «Сторожинецький лісгосп» рахується заборгованість перед його дружиною ОСОБА_14 за використану техніку в розмірі 314036,25 грн. йому нічого не відомо, з претензіями або позовними заявами в суд про стягнення вказаної заборгованості ні він, ні його дружина не звертались.

ОСОБА_18 будучи допитаний як свідок повідомив, що передане ним на відповідальне зберігання майно (трактори) згідно договору № 08/1 від 01.03.2008 р. є власністю ОСОБА_17. Вказаний договір ним був укладений за пропозицією працівників позивача. Стверджував, що акти прийому-передачі робіт (наданих послуг) б/н від 31.12.2009 р. підписані ним, проте обсяг робіт ним не перевірявся. Про те, що згідно даних бухгалтерського обліку у ДП «Сторожинецький лісгосп» рахується заборгованість перед ним за використану техніку в розмірі 449616,75 грн. йому нічого не відомо, з претензіями або позовами в суд про стягнення вказаної заборгованості не звертався.

Допитом свідка ОСОБА_17 встановлено, що він є близьким родичем керівника ДП «Сторожинецький лісгосп» - ОСОБА_19 У звязку з хворобою, наявну у нього техніку (трактори), ним, за усною домовленістю з ОСОБА_14 та ОСОБА_13 було передано їм на відповідальне зберігання. Про передачу вказаної техніки на відповідальне зберігання, з правом використання, позивачу йому було відомо, про що не заперечував. На день розгляду спору будь-яких майнових претензій до ОСОБА_14, ОСОБА_13 та позивача не має, коштів за використання техніки не отримував.

Судом також встановлено, що відповідно до даних бухгалтерського обліку станом на 01.01.2010 р. та на момент вирішення спору, у ДП «Сторожинецький лісгосп» рахується кредиторська заборгованість (рахунок 631) перед ОСОБА_14 в сумі 314036,25 грн. та перед ОСОБА_13 в сумі 449616,75 грн.

Крім того, суд звертає увагу на ту обставину, що у бухгалтерському обліку витрати по платі за використання тракторів відносяться до витрат по трелюванню деревини. Вказані заходи при належному їх виконанні спрямовані на збільшення обсягів продажу, що у свою чергу веде до зростання доходів підприємства.

Проте, у вказаний період збільшення обсягів реалізації товарів (робіт, послуг) у кількісному чи вартісному вимірах ДП «Сторожинецкий лісгосп» не підтверджено.

З урахуванням наведеного, суд прийшов до висновку, що документи щодо плати за використання тракторів не підтверджують факту отримання вказаних витрат ДП «Сторожинецький лісгосп» та не підтверджують зв'язок понесених витрат із господарською діяльністю платника податків.

Згідно п.п. 5.3.9 п. 5.3 ст. 5 Закону України № 334/94-ВР не належать до складу валових витрат будь-які витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення податкового обліку.

Таким чином, за даних обставин з огляду на відсутність факту здійснення господарських операцій взагалі неможливим є висновок про правильність віднесення позивачем до складу валових витрат, які не підтверджено відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами зa IV квартал 2009 р. в сумі 763652, 00 грн.

Відтак податковим органом цілком правомірно було донараховано ДП «Сторожинецький лісгосп» податкове зобов'язання з податку на прибутку підприємств в сумі 190913,00 грн. за оспорюваним податковим повідомленням-рішенням.

У звязку з виключенням з валових витрат 763652,00 грн. вартості оплати за використання техніки, що перебувала на відповідальному зберіганні позивача, то відповідно позивачем безпідставно списано на витрати та включено до податкового кредиту ПДВ в сумі 103402,00 грн. з вартості списаних паливно-мастильних матеріалів в сумі 517013, грн. на транспортні засоби передані на відповідальне зберігання згідно договорів № 08/1 та 08/2 від 01.03.2008 р. Відтак, відповідачем правомірно донараховано податок на прибуток в сумі 129253,25 грн. та ПДВ у сумі 103402,00 грн.

Наведені вище обставини, під час проведення судово-бухгалтерської експертизи в даній справі не були враховані, а тому суд, з урахуванням вимог ст.82 КАС України, не бере до уваги висновки експерта від 18.11.2010 р.

Стосовно донарахування 45703,00 грн. податку на прибуток у звязку заниженням валових доходів у сумі 182812,00 грн. суд зазначає таке.

Порядок складання декларації з податку на прибуток підприємства затверджено наказом Державної податкової адміністрації України від 29.03.2003 р. № 143, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 08.04.2003 р. за № 271/7592 (далі - Порядок).

Відповідно до п. 1.2 цей Порядок застосовується всіма платниками податку на прибуток підприємств, крім страховиків та банків, для яких установлюються окремі порядки складання декларацій.

Згідно п. 2.3 Порядку платник податку, який до початку його перевірки податковим органом самостійно виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний:

а) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму такої недоплати та штраф, нарахований відповідно до пункту 17.2 статті 17 Закону N 2181. Уточнюючий розрахунок, який відображає виправлені показники, складається за формою, що додається до цього Порядку;

б) або відобразити суму такої недоплати у складі декларації, що подається за наступний податковий період, збільшену на суму штрафу, нарахованого відповідно до пункту 17.2 статті 17 Закону N 2181, з відповідним збільшенням загальної суми податкового зобов'язання з податку. При цьому виправлення помилок здійснюється шляхом відображення сум раніше занижених (завищених) показників декларацій (валових доходів, витрат та амортизаційних відрахувань) у складі валового доходу (рядок 02.2) та валових витрат (рядок 05.2) того податкового періоду, за який подається звітна декларація.

Як вбачається із матеріалів справи, до початку проведення перевірки позивачем було подано уточнюючий розрахунок за півріччя 2009 р. за № 3742 від 26.02.2010 р. в зв'язку з тим, що при проведенні підрахунку відгруженої продукції не було включено до загального обсягу реалізації відгрузка по лісництвам за червень 2009 р. в сумі 182812 грн. Уточнення позивачем зроблено відповідно до відомості № 16, довідок по реалізації (відгрузці) по Сторожинецькому ЛПЦ, Красноїльскому ЛПЦ, Чудейському ЛПЦ лісництвам, інша реалізація. У зв'язку з виправленням помилки підприємством самостійно нараховано суму штрафу в розмірі 2285,00 грн.

На думку податкового органу, уточнюючим розрахунком за 2009 р. № 3741 від 26.02.2010 р. підприємством відкориговано зайво враховані доходи попереднього періоду в рядку 01.1 на суму 182812,00 грн., чим занижено валові доходи за 2009 р.

Відповідно до п. 2.3 Порядку підприємству необхідно було при поданні декларації відобразити суму штрафної санкції в рядку 22 Декларації або при поданні уточнюючого розрахунку відобразити тільки суму штрафної санкції в рядку 8, так як підприємством було відображено загальну суму виручки від реалізації продукції (послуг) в Декларації за 2009 р. Відповідно до уточнюючого розрахунку за 2009 р. № 3741 від 26.02.2010 р. підприємством відкориговано зайво враховані доходи попереднього періоду в рядку 01.1 на суму 182812,00 грн.

За наведених обставин, відповідачем в ході перевірки збільшено суму валових доходів за III квартал 2009 р. (код рядка 01.1 Декларації з податку на прибуток підприємств вхідний № 9001725232 від 05.11.2009 р.) на 182812,00 грн.

Суд вважає, що з урахуванням наведеного, відповідачем правомірно збільшено позивачу суму валових доходів за III квартал 2009 р. на 182812,00 грн., а відтак були всі підстави для нарахування податку на прибуток в сумі 45703,75 грн.

Під час проведення судово-бухгалтерської експертизи в даній справі експертом вказана обставина не була врахована, а тому суд, з урахуванням вимог ст.82 КАС України, не бере до уваги висновки експерта від 18.11.2010 р. в цій частині.

Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Оцінюючи правомірність дій та рішень відповідача, суд керується критеріями, закріпленими у ч. 3 ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, яких повинні дотримуватися субєкти владних повноважень при реалізації дискреційних повноважень.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Судовим розглядом не встановлено порушення зазначених критеріїв відповідачем при винесенні оскаржуваних податкових повідомлень-рішення від 29.04.2010 р. № 000182300/0 та № 000172300/0, а тому вказані рішення не підлягають скасуванню.

Разом з тим, оскаржуване рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001102303 від 29.04.2010 р. відповідачем прийнято необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, а тому підлягає скасуванню.

Відповідно до положень, закріплених ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Як зазначено ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В судовому засіданні з боку відповідача надано достатньо аргументів та доводів, які свідчать, що оскаржувані податкові повідомлення - рішення прийняті в межах повноважень податкового органу та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. В той же час позивач не довів обставин в обґрунтування своїх вимог, в звязку з чим суд приходить до висновку, що в частині позовних вимог про скасування податкових повідомлень-рішення від 29.04.2010 р. № 000182300/0 та № 000172300/0 слід відмовити.

Відповідно до ч. 3 ст. 94 КАС України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Матеріали справи підтверджують понесенні позивачем витрати по сплаті судового збору в розмірі 5,10 грн. Таким чином, враховуючи положення ч. 3 ст. 94 КАС України судові витрати в розмірі 1,70 грн. підлягають стягненню з Державного бюджету на користь позивача. При цьому, суд розяснює, що відповідно до вимог ч. 2 ст. 89 КАС України, судовий збір, сплачений у більшому розмірі, ніж встановлено законом, повертається ухвалою суду за клопотанням особи, яка його сплатила.

У процесі розгляду справи не виявлено інших фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст. ст. 2, 11, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 158, 160 - 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2.Скасувати рішення Державної податкової інспекції у Сторожинецькому районі Чернівецької області про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 29.04.2010 р. № 0001102303.

3.В іншій частині позовних вимог відмовити.

4.Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства "Сторожинецький лісгосп" судовий збір в розмірі 1,70 грн.

Порядок та строки набрання постановою законної сили та оскарження.

Відповідно до ч. 3 ст. 254 КАС України судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова, згідно ст. 186 КАС України, може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 28.02.2011 р.

Суддя В.К. Левицький