Постанова № 13973799, 28.02.2011, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.02.2011
Номер справи
2а/2370/791/2011
Номер документу
13973799
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 лютого 2011 року Справа № 2а/2370/791/2011

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Трофімової Л.В.,

при секретарі Левчуку А.С.,

за участю представників: позивача Федька М.А. за довіреністю; відповідача Німченко О.М. за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Канівської обєднаної державної податкової інспекції до Канівського районного споживчого товариства про стягнення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

Канівська ОДПІ звернулась до суду з адміністративним позовом про стягнення з Канівського районного споживчого товариства 54 285 грн. 11 коп., посилаючись на наявність у відповідача податкового боргу із сплати податку на доходи фізичних осіб.

Приймаючи до уваги, що Канівським районним споживчим товариством не перераховано кошти до бюджету, позивач просив стягнути з відповідача 54 285 грн. 11 коп. у судовому порядку.

У подальшому позивач зменшив розмір позовних вимог у звязку зі сплатою відповідачем 4 000 грн. у погашення податкового боргу з податку на доходи фізичних осіб та просив стягнути з Канівського районного споживчого товариства податковий борг із сплати податку на доходи фізичних осіб у сумі 50 285 грн. 11 коп.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

Відповідач позов визнав у повному обсязі.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний звязок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.

Канівське районне споживче товариство зареєстровано як субєкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Канівської міської ради Черкаської області 27.09.1994р.

Відповідно до статті 14 Закону України «Про систему оподаткування»від 25 червня 1991 року № 1251-XII (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) податок на доходи фізичних осіб віднесено до загальнодержавних податків і зборів.

На період спірних правовідносин обовязок щодо здійснення підприємствами, установами та організаціями нарахування, утримання і перерахування до бюджету прибуткового податку з громадян передбачено Законом України «Про податок з доходів фізичних осіб»від 22 травня 2003 року № 889-IV(що діяв на момент виникнення спірних правовідносин).

Пункт 1.15 статті 1 Закону № 889-IV визначає податкового агента як юридичну особу (її філію, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізичну особу чи представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.

Відповідно до статті 8 Закону № 889-IV податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону. Податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.

Відповідно до п.п. 19.2 статті 19 Закону № 889-IV особи, які відповідно до цього Закону мають статус податкових агентів, зобов'язані: своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок; надавати у строки, встановлені законом для податкового кварталу, якщо інше не визначено нормами цього Закону, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також сум утриманого з них податку податковому органу за місцем свого розташування. У разі коли зазначена особа протягом звітного кварталу не виплачує такі доходи або виплачує доходи не всім платникам податку, зазначена звітність не подається або подається стосовно платників податку, які фактично отримали такі доходи.

Стаття 20 Закону № 889-IV встановлює, що відповідальними за порушення правил нарахування, утримання та сплати до бюджету податку з доходів платника, що здійснюються особами, визначеними цим Законом податковими агентами, є такі особи.

З урахуванням викладених вище норм Закону № 889-IV відповідач несе відповідальність за нарахування, утримання та перерахування до бюджету податку з доходів фізичних осіб.

Законом, що установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення є Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21 грудня 2000 року № 2181-III (надалі за текстом «Закон № 2181-III»), що діяв на момент виникнення спірних правовідносин.

Стаття перша Закону № 2181-III визначає податкове зобов'язання як зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України

Відповідно до пункту 1.3. статті 1 Закону № 2181-III податковий борг (недоїмка) це податкове зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

За змістом статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 4 грудня 1990 року N 509-XII державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані спеціалізовані державні податкові інспекції: здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів; контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів; проводять перевірки фактів приховування і заниження сум податків та зборів (обов'язкових платежів) у порядку, встановленому цим Законом та іншими законами України.

Згідно пп. 20.1.4 та пп. 20.1.8 статті 20 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року N 2755-VI органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом; під час проведення перевірок вивчати та перевіряти первинні документи, що використовуються в бухгалтерському та податковому обліку, інші регістри, фінансову, статистичну звітність, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.

На підставі норм статті 10 Закону № 509-ХІІ та статті 20 Податкового кодексу України податковим органом проведено перевірку, за наслідками якої складено акт звірки від 28.01.2011р. № 56/17-048/05516470 заборгованості з податку з доходів фізичних осіб Канівського районного споживчого товариства станом на 01.01.2011р. Проведеною звіркою виявлено заборгованість відповідача з податку з доходів фізичних осіб за період з 01.07.2009р. по 01.01.2011р. у сумі 54285 грн. 11 коп. (сальдо на 01.07.2009р. (55245 грн. 69 коп.) + нарахований податок з доходів фізичних осіб за період з липня 2009р. по грудень 2010р. (34456 грн. 05 коп.) сплачений податок з доходів фізичних осіб за період з липня 2009р. по грудень 2010р. (35416 грн. 63 коп.)). Зазначені розрахунки підтверджуються даними облікової картки платника.

Згідно платіжних доручень, що містяться в матеріалах справи від 02.02.2011р. № 33 та від 11.02.2011р. № 38 відповідачем у рахунок заборгованості з податку з доходів фізичних осіб сплачено 4 000 грн.

З урахуванням викладеного, вимога зі стягнення податкового боргу Канівського районного споживчого товариства становить 50 285 грн. 11 коп.

За змістом пункту 11 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані спеціалізовані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в дохід держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна; звертаються до суду в інших випадках, передбачених законом.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що у позивача є законні підстави для примусового стягнення з відповідача за рішенням суду 50 285 грн. 11 коп. у рахунок погашення податкового боргу та знаходить позов таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до частини четвертої статті 94 КАС України судові витрати, здійснені позивачем субєктом владних повноважень, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 11, 86, 89, 94, 159, 160, 162 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ :

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з Канівського районного споживчого товариства (19034, Черкаська область, Канівський район, с. Кононча, вул. Садова, 129, ідентифікаційний код 01773796) на користь Канівської обєднаної державної податкової інспекції (19000, Черкаська область, м. Канів, вул. 206 Дивізії, 10А, ідентифікаційний код 21367331) податковий борг у сумі 50 285 (пятдесят тисяч двісті вісімдесят пять) грн. 11 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, що може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 3 березня 2011р.

Суддя Л.В.Трофімова