Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 лютого 2011 року Справа № 2а/2370/411/2011
09 год. 32 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Гриньковської Н.Ю.,
при секретарі Ільченко С.М.,
за участю представника позивача Надьон А.Л. за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом прокурора м. Черкаси в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі м. Черкаси до дочірнього підприємства санаторій «Україна»Черкаської обласної спілки споживчих товариств про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків,
встановив:
До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернувся прокурор м. Черкаси в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі м. Черкаси (далі по тексту УПФУ в Соснівському районі м. Черкаси), в якому поставлено питання щодо стягнення з дочірнього підприємства санаторій «Україна»Черкаської обласної спілки споживчих товариств, заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, штрафних санкцій та пені в загальній сумі 125643,11грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що дочірнє підприємство санаторій «Україна»Черкаської обласної спілки споживчих товариств, як страхувальник зобовязаний сплачувати в установлені законом строки та в повному обсязі страхові внески, самостійно визначені в поданих до територіального органу Пенсійного фонду України розрахунках. Разом з тим, всупереч цьому, відповідач належні суми внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування не сплачував. Згідно розрахунку наданому до позовної заяви, загальна сума боргу відповідача становить 125643,11грн. у т.ч. страхові внески становлять 120731,97грн., штрафна санкція 3630,96грн. та пеня - 1280,18грн.
Отже, оскільки відповідачем не сплачена сума страхових внесків у строки, встановлені п. 6 ст. 20 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України №21-1 від 19.12.2003р., позивач просив стягнути вказану заборгованість у судовому порядку.
Про дату, час та місце судового розгляду сторони були повідомлені належним чином. У призначений день і час до суду зявився представник УПФУ в Соснівському районі м. Черкаси. Прокурор до суду не зявився, причини неявки суду не повідомив. Представник УПФУ в Соснівському районі м. Черкаси в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі. Відповідач у судове засідання свого представника не направив, про причини неприбуття суд не повідомив, письмових пояснень суду не надав.
Відповідно до ч. 2 ст. 49 КАС України особи, які беруть участь у справі, зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Неприбуття в судове засідання представників сторін без поважних причин або неповідомлення ними про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи. За таких обставин, суд вирішив провести розгляд справи за відсутності прокурора та представника відповідача на підставі наявних матеріалів справи.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Частиною першою статті 67 Конституції України закріплено обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до статті 3 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997р. №400/97-ВР (надалі за текстом Закон №400/97), збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платники збору сплачують до Пенсійного фонду України в порядку визначеному законодавством України.
Приписами частини 1 статті 1 Закону №400/97 визначено, що платниками збору на обовязкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Спеціальним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом №400/97, а також регулює порядок формування накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, є Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058-IV (далі за текстом Закон №1058).
Статтею 1 Закону №1058 встановлено, що страхувальниками є роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Страхувальниками, що згідно статті 17 Закону №1058 зобовязані, окрім іншого нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески, а також у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом, подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду є:
- роботодавці, зокрема підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії, фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру;
- застраховані особи, зазначені в пунктах 3 і 4 статті 11 та частині першій статті 12 Закону №1058-IV, як то фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, у тому числі ті, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), та члени сімей зазначених фізичних осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності; особи, які забезпечують себе роботою самостійно - займаються адвокатською, нотаріальною, творчою та іншою діяльністю, пов'язаною з отриманням доходу безпосередньо від цієї діяльності та особи, які досягли 16-річного віку та не належать до кола осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до статті 11 Закону №1058, у тому числі іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають або працюють на території України, громадяни України, які постійно проживають або працюють за межами України, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, мають право на добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Статусу платників страхових внесків до Пенсійного фонду зазначені вище страхувальники набувають з дня взяття їх на облік територіальним органом Пенсійного фонду зокрема на підставі відповідної заяви або відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором згідно із Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».
Судом встановлено, що відповідач - дочірнє підприємство санаторій «Україна» Черкаської обласної спілки споживчих товариств, зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Черкаської міської ради 01.06.1991р., ідентифікаційний код 01787982 (а.с.25).
З огляду на викладені вище норми Закону №1058, позивач є страхувальником в розумінні цього Закону, та зареєстрований як платник страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України.
Відповідно до ст. 17 Закону №1058 страхувальник, зокрема, зобов'язаний: подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом; нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Згідно узгодженого розрахунку суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідачем з вересня по грудень 2010 року нараховано страхові внески в сумі 120731,97грн. строки сплати яких настали відповідно 20 числа наступного за вказаним в розрахунку місяці. (а.с.6-17).
Крім того на підставі ч. 9 ст. 106 Закону №1058 до відповідача застосовані фінансові санкції, про що винесені рішення, а саме:
на підставі п. 2 ч. 9 ст. 106 винесено рішення №1966 від 19.10.2010р., яким застосовано штрафну санкції в сумі 1485,19грн. та нараховано пеню в розмірі 1280,18грн. (а.с. 18);
на підставі п.4 ч.9 ст.106 винесено рішення №2064 від 05.11.2010р., яким застосовано штрафну санкцію в сумі 397,83грн. (а.с. 20);
на підставі п.7 ч.9 ст. 106 винесено рішення №2065 від 05.11.2010р., яким застосовано штрафну санкцію в сумі 1577,94грн. (а.с. 22);
на підставі п.5 ч.9 ст. 106 винесено рішення №2066 від 05.11.2010р., яким застосовано штрафну санкцію в сумі 170,00грн. (а.с. 24).
Зазначені рішення були отримані головним бухгалтером відповідача, та, як свідчать матеріали справи, у встановленому законом порядку вище зазначенні рішення відповідачем оскаржено не було.
Відповідно до ч. 10 ст. 20 Закону №1058, якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом.
Згідно до ч. 9 ст. 106 Закону №1058, виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції, а саме: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум (пункт 2); за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначених сум за кожний повний або неповний місяць, за який донараховано ці суми (пункт 4); за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - у розмірі 20 відсотків зазначених сум та не менше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (пункт 5); за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків, передбачених цим Законом, - штраф у розмірі 50 відсотків сум несплачених або своєчасно не сплачених авансових платежів (пункт 7).
Таким чином сума боргу відповідача зі сплати страхових внесків, штрафної санкції та пені перед Пенсійним фондом України становить 125643,11грн. (120731,97грн. страхові внески + 3630,96грн. фінансова санкція + 1280,18грн. пеня = 125643,11грн.).
Враховуючи, що відсутні відомості про сплату відповідачем зазначеної заборгованості, позовні вимогиє законними та обґрунтованими і підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 86, 94, 159, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив:
Адміністративний позов прокурора м. Черкаси в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі м. Черкаси до дочірнього підприємства санаторій «Україна»Черкаської обласної спілки споживчих товариств про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з дочірнього підприємства санаторій «Україна»Черкаської обласної спілки споживчих товариств (18009, м. Черкаси, вул. Лісова, 1, ідентифікаційний код 01787982) на користь управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі м. Черкаси (18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 195, ідентифікаційний код - 21367650) заборгованість зі сплаті страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування штрафних санкцій та пені в сумі 125643 (сто двадцять пять тисяч шістсот сорок три) гривні 11 копійок.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку, передбаченому ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.Ю. Гриньковська
постанова складена в повному обсязі 03.03.2011р.