Єдиний державний реєстр судових рішень ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 січня 2011 р. Справа № 2-а-1489/10/2170
Херсонський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого судді: Морської Г.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження об'єднану адміністративну справу за позовамималого приватного підприємства "Таврія"доНововоронцовської міжрайонної державної податкової інспекції Херсонської області про скасування рішень про застосування фінансових санкцій та Нововоронцовської міжрайонної державної податкової інспекції Херсонської області до малого приватного підприємства "Таврія" про стягнення фінансових (штрафних) санкцій,
встановив:
Мале приватне підприємство "Таврія" звернулося до суду з вказаним адміністративним позовом, у якому просить скасувати рішення Нововоронцовської міжрайонної державної податкової інспекції Херсонської області № 0000182302 та № 0000192302 від 15.03.2010 р. про застосування фінансових санкцій в загальному розмірі 5154,00 грн.
Нововоронцовська міжрайонна державна податкова інспекція Херсонської області звернулася до суду з адміністративним позовом, у якому просить стягнути з малого приватного підприємства "Таврія" фінансові (штрафні) санкції застосовані до нього на підставі рішень від 15.03.2010 р. № 0000182302 та № 0000192302 на загальну суму 5154,00 грн.
Ухвалою суду від 27.10.2010 р. вищезазначені справи об'єднані в одне провадження.
Від представників сторін надійшли клопотання про розгляд заяви у порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Згідно із матеріалами справи МПП "Таврія"просить задовольнити свої позовні вимоги, а проти позовних вимог Нововоронцовської МДПІ заперечує, виходячи з того, що перевірка приватного підприємства, яка відбулася 02.03.2010 р., проведена з порушенням порядку її проведення, визначеного чинним законодавством України, а штрафні санкції за виявлені порушення застосовані усупереч вимог чинного законодавства України.
Відповідно до матеріалів справи Нововоронцовська МДПІ просить задовольнити свої позовні вимоги, а проти позовних вимог МПП "Таврія" заперечує, виходячи з наступного. Жодних порушень щодо організації та проведення перевірки посадовими особами податкової служби не допущено. Перевірка проведена відповідно до плану перевірок та направлення на перевірку. Під час перевірки була присутня завідувач магазину. За результатами перевірки складено акт від 02.03.2010 р., у якому зафіксовані наступні порушення: не забезпечення зберігання контрольних стрічок протягом встановленого терміну, не забезпечення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації, реалізація алкогольних напоїв за цінами нижчими ніж встановлені мінімальні роздрібні ціни, порушений режим попереднього програмування РРО.
Вивчивши матеріали справи суд встановив наступні обставини.
МПП "Таврія" є суб'єктом підприємницької діяльності, зареєстрований Нововоронцовською районною державною адміністрацією Херсонської області і як платник податків знаходиться на обліку у Нововоронцовській МДПІ. Підприємницьку діяльність здійснює у магазині № 28 за адресою: вул. Ціолковського, 50, м. Херсон.
Судом встановлено, що 02.03.2010 року головними державними податковими інспекторами-ревізорами Аркаєвим К.О. та Іськовим К.О. проведено перевірку дотримання субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання готівки, наявності торгових патентів і ліцензій МПП "Таврія" у магазині № 28 за адресою: вул. Ціолковського, 50, м. Херсон.
Перевірка проведена на підставі направлення на перевірку № 301/237 від 01.03.2010р., виписаного на підставі плану перевірок СГ відділом контролю за субєктами господарювання, що здійснюють розрахунки у готівковій формі управління податкового контролю юридичних осіб на період з 01.03.2010 р. по 31.03.2010 р., затвердженого наказом голови ДПА у Херсонській області від 25.02.2010 р. № 54.
Суд не погоджується із твердженням приватного підприємства про порушення посадовими особами державної податкової служби порядку проведення перевірки у звязку із наступним.
Статтею 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" передбачено підстави та порядок проведення планових та позапланових перевірок. Проте, як слідує з назви статті 11-1: "Підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових і позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обовязкових платежів)", а також з визначення поняття планової, позапланової перевірки, підстав їх проведення, що зазначені в тексті цієї статті, її положення регулюють підстави та порядок проведення перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обовязкових платежів).
У той же час, згідно до частини 7 статті 11-1 перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" № 265/95-ВР від 06.07.1995 р. ( далі Закон № 265/95-ВР) та Законом України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”від 19.12.1995р. № 481/95 (далі Закон № 481/95), вважаються позаплановими.
Виходячи з системного аналізу норм Законів № 509-ХІІ та № 481/95-ВР, слідує висновок про врегулювання підстав проведення планових, позапланових перевірок, які спрямовані на контроль своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обовязкових платежів), саме частиною 6 статті 11-1 Закону № 509-ХІІ. При цьому, віднесення до позапланових - перевірок, які здійснюються в межах повноважень податкових органів, визначених Законом № 481/95-ВР, не означає необхідність застосування підстав, викладених в частині 6 статті 11-1 Закону № 509-ХІІ, оскільки ці підстави стосуються лише позапланових перевірок, спрямованих на контроль сплати податків, зборів (обовязкових платежів).
Направлення на перевірку було пред'явлено завідувачу магазину - особі, яка із направленням ознайомилась, проте отримати другий примірник відмовилась.
Незважаючи на те, що особа відмовилась від підписання направлення на перевірку та акту, що зафіксовано у матеріалах перевірки (акті та направленні), ревізори були фактично допущені до проведення перевірки, оскільки продавцем був роздрукованих Х звіт денний, надано для огляду торгові патенти та ліцензії.
Копія направлення та примірник акту перевірки були надіслані МПП "Таврія" поштою.
Виходячи з наведеного, суд не вбачає порушень вимог законодавства зі сторони посадових осіб податкової служби при проведені 02.03.2010 року перевірки дотримання МПП "Таврія" вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів та ліцензій у магазині № 28 за адресою: вул. Ціолковського, 50, м. Херсон.
Під час проведення перевірки було виявлено не забезпечення зберігання контрольних стрічок протягом встановленого терміну, не забезпечення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації, реалізація алкогольних напоїв за цінами нижчими ніж встановлені мінімальні роздрібні ціни, порушений режим попереднього програмування РРО.
За наслідками перевірки Нововоронцовською МДПІ 15.03.2010 р. прийняті рішення про застосування до приватного підприємства штрафних (фінансових) санкцій № 0000182302 на суму 4154, 00 грн. за порушення п.п. 10, 11, 12 ст. 3 Закону № 265/95-ВР та № 0000192302 на суму 1000, 00 грн. за порушення вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 р. № 957 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва" (далі - Постанова КМУ від 30.10.2008 р. № 957).
Рішенням Нововоронцовської МДПІ від 15.03.2010 р. № 0000182302 до МПП "Таврія" застосовані фінансові санкції за порушення п. 10 ст. 3 Закону № 265/95-ВР.
Відповідно до п. 10 ст. 3 Закону № 265/95-ВР суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) контрольні стрічки і забезпечувати їх зберігання протягом трьох років.
Із акту перевірки вбачається, що контрольні стрічки з 23.10.09 р. по 09.02.10 р. на момент перевірки були відсутні. Даний факт не був спростований приватним підприємством, ні шляхом подання до Нововоронцовської МДПІ даних документів, ні під час судового розгляду справи. Відповідно до пояснень представника позивача, наданих під час судового розгляду справи, контрольні стрічки на момент перевірки знаходилися в офісі МПП "Таврія".
Таким чином, суд вважає правомірним застосування до МПП "Таврія" штрафної санкції за порушення п. 10 ст. 3 Закону № 265/95-ВР.
Вказаним рішенням Нововоронцовської МДПІ до МПП "Таврія" застосовані фінансові санкції за порушення п. 11 ст. 3 Закону № 265/95-ВР.
Дане порушення підтверджується фіскальним звітним чеком, доданим до акта перевірки про придбання у магазині, що належить МПП "Таврія" горілки “Союз Виктан на березових бруньках”.
Із дослідженого у судовому засіданні фіскального чеку № 8643, роздрукованого 02.03.2010р. вбачається, що він містить лише назву частину товару та ціну "союз.викт.бер.бр.0, 7" і 20, 00 грн. відповідно. Таким чином, чек не містить відомостей про вид придбаного товару.
Відповідно до п. 11 ст. 3 Закону № 265/95-ВР суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості.
Відповідно до п. 6 ст. 17 Закону № 265/95-ВР у разі проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості до субєктів підприємницької діяльності застосовуються штрафні санкції у розмірі п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до матеріалів справи проти даного факту МПП "Таврія" не заперечує.
Виходячи із вищезазначеного, суд вважає обґрунтованим застосування до приватного підприємства даного виду санкцій.
Рішенням Нововоронцовської МДПІ до МПП "Таврія" застосовані штрафні санкції за порушення ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації.
На місці проведення розрахунків були відсутні накладні на товар, що реалізовувався.
Відповідно до п. 12 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
Статтею 6 цього Закону визначено, що облік товарних запасів фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.
Відповідно до пункту 2 статті 3 Закону України від 16.07.99 N 996-XIV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" (далі - Закон N 996) бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Відповідно до пунктів 1, 3 і 5 статті 9 Закону N 996 підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов'язаних рахунках бухгалтерського обліку. Операції в іноземній валюті відображаються також у валюті розрахунків та платежів по кожній іноземній валюті окремо. Дані аналітичних рахунків повинні бути тотожні відповідним рахункам синтетичного обліку на перше число кожного місяця. Господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені.
Статтею 2 Закону N 996 визначено, що цей Закон поширюється на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, а також на представництва іноземних суб'єктів господарської діяльності, які зобов'язані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність згідно з законодавством.
До документів, що є підставою для оприбуткування товару, як правило, належать накладні та товарно-транспортні накладні. Такі документи є підставою для внесення записів до облікових бухгалтерських реєстрів. Відсутність відповідних первинних документів, які підтверджують рух товарно-матеріальних цінностей, є порушенням установленого порядку ведення бухгалтерського обліку.
Судом встановлено, що у магазині були відсутні підтверджуючі документи про належний облік товарів, що реалізовувались. Даний факт підтверджується додатком до акту перевірки, у якому зафіксовано перелік товарів, що реалізовувався без відповідних документів.
Відповідно до акту перевірки на реалізації без супровідних документів знаходився товар на загальну суму 1949, 50 грн.
Згідно із матеріалами справи відносно порушення порядку ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації МПП "Таврія" посилається на те, що перевіряючими фактична була проведена бухгалтерська перевірка, що є перевищенням повноважень наданих їм законодавством. Окрім того, на думку приватного підприємства, чинним законодавством не передбачений порядок обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації.
Таким чином, суд вважає правомірним застосування до позивача штрафної санкції у розмірі за порушення п. 12 ст. 3 Закону № 265/95-ВР.
Рішенням Нововоронцовської МДПІ від 15.03.2010 р. № 0000192302 до МПП "Таврія" застосовані штрафні санкції за порушення вимог Постанова КМУ від 30.10.2008 р. № 957.
Вищезазначеною Постановою встановлений розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва згідно з додатком. Зазначеним додатком зокрема встановлено, що роздрібна мінімальна ціна за 1 літр 100-відсоткового спирту горілки та лікеро-горілчаних виробівстановить 89, 80 грн.
Абзацом 13 ч. 2 ст. 17 Закону № 481/95 ВР встановлено, що у разі оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 1000 гривень.
Відповідно до акту перевірки на реалізації в магазині МПП "Таврія" була реалізована пляшка горілки “Союз Виктан на березових бруньках” за ціною 20, 00 грн.
Вищезазначене порушення підтверджується актом перевірки та фіскальним звітним чеком № 8643.
Відповідно до матеріалів справи приватне підприємство, заперечуючи проти застосування фінансових санкцій, посилається на те, що у РРО неправильно було вбито ємність реалізованої пляшки горілки (0, 7 л. замість 0, 5 л.). Виходячи із зазначеного МПП "Таврія" вказує на те, що дане порушення має бути кваліфіковане як порушення використання порядку попереднього програмування РРО.
Таким чином, суд вважає обґрунтованим застосування до позивача даного виду санкцій.
Застосовані до підприємства штрафні санкції добровільно не сплачені, а тому підлягають стягненню у судовому порядку.
Таким чином, суд приходить до висновку про необхідність відмовити у задоволенні позовних вимог МПП "Таврія", а позовні вимоги Нововоронцовської МДПІ задовольнити в повному обсязі.
Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 122, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
У задоволенні позовних вимог малого приватного підприємства "Таврія" до Нововоронцовської міжрайонної державної податкової інспекції Херсонської області про скасування рішень про застосування фінансових санкцій відмовити.
Позовні вимоги Нововоронцовської міжрайонної державної податкової інспекції Херсонської області до малого приватного підприємства "Таврія" про стягнення фінансових (штрафних) санкцій задовольнити.
Стягнути з малого приватного підприємства "Таврія" (код 14129039) заборгованість в загальній сумі 5154, 00 грн., а саме:
- 4154 (чотири тисячі сто п'ятдесят чотири) грн. 00 коп. до державного бюджету (р/р 31114104700233, УДК м. Херсон, МФО 852010, код 24103667, код бюджетної кваліфікації 3021080900);
- 1000 (одна тисяча ) грн. 00 коп. до державного бюджету (р/р 31112106700233, УДК м. Херсон, МФО 852010, код 24103667, код бюджетної кваліфікації 3021081100).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Морська Г.М.
кат. 9.2.1