ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
10.02.11р.
Справа № 2/181-10
За позовом Державного підприємства "Придніпровська залізниця", м.Дніпропетровськ
до Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради, м.Павлоград
Третя особа -1: Павлоградський міськвиконком, м.Павлоград
Третя особа-2: Головне управління Державного казначейства України , м.Дніпропетровськ
Третя особа-3: Фінансове управління Павлоградської міськради, м.Павлоград
про стягнення збитків за пільгове перевезення пасажирів в першому кварталі 2010 року в сумі 52 494,70 грн.
Суддя Боділовська М.М.
Представники:
Від Позивача: Кучерук А.В., довіреність № 29 від 01.01.11р.
Від Відповідача: Адаменко О.О., довіреність № 47/07 від 05.01.2011р.
Третя особа-1: Кізенко С.І., довіреність б/н від 01.01.11р.
Третя особа -2: Павелко Є.К., довіреність № 01-19/481-11999 від 30.12.10р.
Третя особа-3: Сисоєва О.А., довіреність № 04/01-122 від 09.02.11р.
СУТЬ СПОРУ:
Розглядається позов Державного підприємства "Придніпровська залізниця", м.Дніпропетровськ до Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради, м. Павлоград, Третя особа-1: Павлоградський міськвиконком, м. Павлоград, Третя особа-2: Головне управління Державного казначейства України, м. Дніпропетровськ, Третя особа-3: Фінансове управління Павлоградської міськради, м. Павлоград про стягнення збитків за пільгове перевезення пасажирів в першому кварталі 2010 року в сумі 52 494,70 грн.
Розгляд справи відкладався, у судовому засіданні об'являлась перерва.
З урахуванням заяв про збільшення позовних вимог, які приняті судом до розгляду, Позивачем до стягнення заявлено 320 206, 54 грн.
Позивач підтримує позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач і Треті особи позов не визнають з підстав, викладених у відзивах на позов.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення, відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
08.01.2009 року Державним підприємством "Придніпровська залізниця" укладено угоду на компенсацію збитків від перевезень пільгових категорій громадян, проведено взаємозаліки з Управлянням праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради, як розпорядником бюджетних коштів.
Управлянням праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради листом від 05.02.10 № 572/1/01 був повернутий без розгляду проект додаткової угоди про продовження дії договору № ПР/Дн-1-09504/Ню д.ч. від 08.01.2009 року щодо відшкодування компенсації перевезень пільгових категорій пасажирів на 2010 piк.
Ч. 5 ст. 9 Закону України "Про залізничний транспорт" встановлено, що для захисту інтересів окремих категорій громадян на пасажирських перевезеннях, у тому числі приміських, можуть передбачатися пільгові тарифи. Збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання відшкодовуються залізницям за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від того, яким органом прийнято рішення щодо введення відповідних пільг.
Залізниця здійснює перевезення окремих категорій громадян за пільговими тарифами. відповідно до чинних законів України, які передбачають такі пільги для конкретних категорій громадян, а не за окремими угодами, а збитки залізничного транспорту від їx використання відшкодовуються залізницям за рахунок державного або місцевого бюджетів.
Інструкцією з ведення обліку пільгових пасажирів на Придніпровській залізниці, затвердженої наказом начальника залізниці від 29.05.2000р. № Л/121, встановлений порядок обліку пільгових пасажирів iз складанням звітів по станціях. Постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2009р. № 1359 затверджено Порядок розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян. Пунктом 10 цього Порядку встановлено, що залізниці подають відповідним головним розпорядникам коштів суму коштів, що підлягають компенсації.
Відповідно до звітів, актів звіряння та облікових форм, компенсація за пільговий проїзд пасажирів за 2010 рік склала 320 206, 54 грн.
Згідно підпункту "б" пункту 4 частини першої ст. 89 Бюджетного кодексу України до видатків, які здійснюються з районних бюджетів та бюджетів мicт, республіканського Автономної Республіки Крим i міст обласного значення та враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів, належать видатки на державні програми соціального захисту, в тому числі компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян.
Відповідно до ст. 102 Бюджетного кодексу України видатки місцевих бюджетів, передбачені у підпункті "б" пункту 4 частини першої ст. 89 цього Кодексу, фінансуються за рахунок субвенцій з Державного бюджету України i повинні забезпечувати своєчасність, рівномірність, гарантованість та повноту перерахування трансфертів.
Враховуючи той факт, що за спірний період не було прийнято бюджет на 2010 рік, згідно статті 46 Бюджетного кодексу України та пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України № 1414 від 29.12.2009 року встановлено, що у 2010 році перерахування субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам для надання пільг i житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання i водовідведення, квартирної плати (утримання будинків i споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот, пільг з послуг зв'язку та інших передбачених законодавсгвом пільг (крім пільг на одержання ліків, зубопротезування, оплату електроенергії, природного i скрапленого газу на побутові потреби, твердого та рідкого пічного побутового палива, послуг тепло-, водопостачання i водовідведення, квартирної плати, вивезення побутового сміття та рідких нечистот) та компенсації за пільговий проїзд окремих категорій громадян здійснюється відповідно до Порядку перерахування в 2009 році деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2005р. №20.
У відповідності до офіційно опублікованої інформації Мінестерства фінансів України про стан виконання зведеного i Державного бюджетів України за січень-лютий 2010 року, на субвенції та додаткові дотації з державного бюджету місцевим бюджетам перераховано коштів у сумі 3 982, 2 млн. грн., або 96,5 % від тимчасового розпису січня-лютого 2010 року.
Оскільки Управлянням праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради, яке являється розпорядником бюджетних коштів, не проведено розрахунки за пільгові перевезення окремих категорій громадян, Відповідач зобов'язаний у відповідності до вимог п.п.2,3,5,6,7,8, Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 256 від 04.03.02р. та пунктів 1,2,3,5,6 постанови Кабінету Міністрів Украни № 20 від 11.01.05р. відшкодувати понесені ДП "Придніпровська залізниця" збитки за перевезення пільговиків у 2010 році.
Відповідач позов не визнає, посилаючись на відсутність Договору про відшкодування збитків за пільгове перевезення окремих категорій громадян залізничним транспортом у приміському сполученні та ненадходження з державного бюджету відповідних бюджетних асигнувань на даний вид перевезення.
Відповідач просить суд припинити провадження у справі на підставі п. 1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України ствержуючи, що забов"язання здійснювати відшкодування нанесенних збитків за рахунок бюджету є забов"язанням, яке згідно п. 7 ст.2 Бюджетного кодексу України визначене як будь-яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, згідно з яким необхідно здійснити платежі протягом цього ж періоду або у майбутньому. Відповідач вважає публічно-правовим спір, який виник з приводу реалізації обов"язку суб"єкта владних повноважень щодо компенсації збитків за пільгові перевезення і повинен розглядатися в адміністративному суді.
Відповідач посилається на п. 10 Постанови Кабінету Міністрів України № 117 від 29 січня 2003р. "Про єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільгі", згідно якому підприємства та організації, що надають послуги, щомісячно до 25 числа подають уповноваженому органу на паперових та електроних носіях розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці згідно з формою "2-пільга".
Відповідач вважає, що акти звіряння, на які посилається Позивач є документами, по яким бухгалтерії підприємств звіряють бухгалтерський облік і не можуть бути належними доказами по даній справі.
Треті особи підтримують позицію Відповідача.
Оскільки Позивачем заявлено позов щодо відшкодування збитків без вимоги вирішити публічно-правовий спір, данний спір має бути розлянутий в порядку господарського судочинства.
Відповідач і Треті особи стверджують, що вимоги Позивача залежать від виконання обов"язку включення відповідної заборгованості до проекту Закону України про Державний бюджет на відповідний рік; Відповідач є суб"єктом, що фінансується за рахунок відповідного бюджету і не може здійснити розрахунок по своїх забов"язаннях на суму більше ніж профінансована у відповідному році у межах видатків на конкретні цілі; Відповідач діє як суб"єкт владних повноважень в межах бюджетних асигнувань.
Дослідивши надані учасниками судового процесу документи, заслухавши пояснення представників сторін, з"ясувавши обставини, на яких грунтуються позовні вимоги і заперечення до них, оцінивши в сукупності докази, які мають значення для вирішення спору, суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Відповідно до ст. 102 Бюджетного кодексу України видатки місцевих бюджетів, передбачені у підпункті "б" пункту 4 частини першої статті 89, фінансуються за рахунок субвенцій з Державного бюджету України і повинні забезпечувати своєчасність, рівномірність, гарантованість та повноту перерахування трансфертів.
Відповідно до ч. 3 ст. 38 Закону України „Про державний бюджет України на 2010 рік" за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам здійснюються компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян. Відповідно до пункту 5 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.02р. № 256 головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами - надавачами відповідних послуг і надсилають їх фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення).
Відсутність бюджетного асигнування не є підставою для звільнення від виконання грошового зобов'язання, взятого на себе державою в особі органу виконавчої влади, оскільки Департамент транспорту та зв'язку Дніпропетровської міської ради, який є розпорядником бюджетних коштів, не провів розрахунки за пільгові перевезення окремих категорій громадян, в зв"язку з чим Відповідач повинен відшкодувати понесені Державним підприємством "Придніпровська залізниця" збитки за перевезення пільговиків, які згідно розрахунку становлять 320 206, 54 грн.
Згідно із ст. 49 Господарського процесуального кодексу України на Відповідача належить покласти судові витрати.
Керуючись викладеним, ст. 49, ст. ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд-
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради (51400, м. Павлоград, вул. К. Маркса, 47; ГУДКУ у Дніпропетровській області р/р 35418019003699 МФО 805012 ОКПО 03192170) на користь Державного підприємства "Придніпровська залізниця" (49038, м. Дніпропетровськ, пр. Карла Маркса, 108 ДФ АБ "Експрес- Банк" р/р 26006007123 МФО 306964 ЗКПО 26139824):
- 320 206, 54 грн. (триста двадцять тисяч двісті шість грн. 54 коп.) збитків за пільгове перевезення пасажирів;
- 3 202, 07 грн. (три тисячі двісті дві грн. 07 коп.) державного мита;
- 236, 00 (двісті тридцять шість грн. 00 коп.) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Рішення суду може бути оскаржено протягом десяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
Суддя
М.М. Боділовська
Повне рішення підписано 15.02.2011р.