Постанова № 13959956, 23.02.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
23.02.2011
Номер справи
2а-1347/11/2670
Номер документу
13959956
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

23 лютого 2011 року <Час проголошення >№ 2а-1347/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Аблова Є.В.;

при секретарі Мальчик І.Ю.,

за участю сторін:

представників позивача Бартощука А.В., Чередниченко О.В.,

представника відповідача Бойка І.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «А.К.В.»до Державної податкової інспекції у Соломянському районі м. Києва про визнання протиправним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій ,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Соломянському районі м. Києва про визнання протиправним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що відповідачем, порушуючи норми податкового законодавства України, було прийняте протиправне рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.

В позовній заяві позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у Соломянському районі м. Києва про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0005012305 від03.06.10 р.

У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали повністю.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав повністю та зазначив, що оскаржуване рішення є обґрунтованим і прийнятим без порушення чинного податкового законодавства в результаті перевірки, яка свідчить про порушення позивачем положень Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сферах торгівлі, громадського харчування та послуг" та просить суд відмовити у задоволенні позову.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши представників позивача, представника відповідача, суд дійшов наступних висновків:

Судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю "А.К.В." зареєстроване Соломянською районною в місті Києві державною адміністрацією 22.11.1999 р. (код ЄДРПОУ 21589758) і є платником податків.

Державною податковою інспекцією у Соломянському районі м. Києва проведена перевірка за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.

В результаті проведеної перевірки, податковим органом були виявлені порушення норм податкового законодавства, а саме: п.1, п.2 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", п.3.2. Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 р. № 614, про що складено акт від 26.05.2010 р. № 0502/26/58/23/21589758.

На підставі зазначеного акта перевірки, згідно п.1 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сферах торгівлі, громадського харчування та послуг" та враховуючи виявлені порушення норм податкового законодавства, відповідачем було прийняте рішення про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій від 03.06.2010 р. № 0005012305 в розмірі 106579,65 грн.

Так, відповідачем встановлено, що реєстратором розрахункових операцій, який використовував позивач при наданні торгових місць та сплати ринкового збору в період з 26.05.2009 р. по 26.05.2010 р., не забезпечено друк обовязкових реквізитів, які передбачені п.3.2. Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 р. № 614, а саме: назви господарської одиниці "ринок", яка зазначена в реєстраційному посвідченні № 2658004541 та дозвільних документах (договір на землю та інших документах); перед індивідуальним податковим номером не друкуються великі літери "ПН" та не друкується позначення форми оплати (готівкою, карткою, у кредит тощо).

Зазначене дало підстави відповідачу вважати, що позивачем в період з 26.05.2009 р. по 26.05.2010 р., при наданні торгових місць та сплати ринкового збору, здійснено розрахункові операції на загальну суму 21315,93 грн. без роздрукування відповідних розрахункових документів.

Суд звертає увагу на те, що позивач, не погоджуючись з висновками акту перевірки та оскаржуваним рішенням, реалізуючи надане йому пп.5.3.1 п.5.3. ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" право адміністративного оскарження рішення податкового органу, звертався зі скаргою до Державної податкової адміністрації у місті Києві, в результаті розгляду якої оскаржуване рішення залишене без змін, а скарга без задоволення.

Не погоджуючись з таким рішенням, позивачем було подану скаргу до Державної податкової адміністрації України, але на момент подання до суду адміністративного позову відповіді на скаргу позивачу не надходило.

Відповідно до вимог п.1, 2, 3 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

Згідно п.1 ст.17 зазначеного Закону, за порушення вимог цього Закону до субєктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у пятикратному розмірі вартості проданих з порушеннями товарів (наданих послуг) у разі встановлення протягом календарного року в ході перевірки факту: проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи; невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній у денному звіті, а в разі використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня; нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському обєкті такого субєкта господарювання. Згідно п.3.1, п.3.2. Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 р. № 614, фіскальний касовий чек на товари (послуги) - це розрахунковий документ, надрукований реєстратором розрахункових операцій при проведенні розрахунків за продані товари (надані послуги), який повинен містити такі обовязкові реквізити: назву господарської одиниці; адресу господарської одиниці; для СГ, що зареєстровані як платники ПДВ, - індивідуальний податковий номер платника ПДВ, який надається згідно з Законом України "Про податок на додану вартість"; перед номером друкуються великі літери "ПН"; для СГ, що не є платниками ПДВ, - ідентифікаційний код за ЄДРПОУ або ідентифікаційний номер за ДРФО, перед яким друкуються великі літери "ІД"; якщо кількість придбаного товару (отриманої послуги) не дорівнює одиниці виміру, - то кількість, вартість придбаного товару (отриманої послуги); вартість одиниці виміру товару (послуги); найменування товару (послуги); літерне позначення ставки податку на додану вартість праворуч від надрукованої вартості товару (послуги); позначення форми оплати (готівкою, карткою, у кредит, чеками тощо) та суму коштів за даною формою оплати; загальну вартість придбаних товарів (отриманих послуг) у межах чека, перед якою друкується слово "СУМА" або "УСЬОГО"; для СГ, що зареєстровані як платники ПДВ, окремим рядком літерне позначення ставки ПДВ, розмір ставки ПДВ у відсотках, загальну суму ПДВ за всіма зазначеними в чеку товарам (послугами), на початку рядка - великі літери "ПДВ"; порядковий номер касового чека, дату (день, місяць, рік) та час (година, хвилина) проведення розрахункової операції; фіскальний номер реєстратора розрахункових операцій, перед яким друкуються великі літери "ФН"; напис "ФІСКАЛЬНИЙ ЧЕК" та логотип виробника. У разі відсутності хоча б одного з обовязкових реквізитів, документ не є розрахунковим.

Відповідно до Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товар (послуги), затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 р. № 614, до реєстрації приймаються лише ті моделі реєстраторів розрахункових операцій, які включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, в межах терміну їх служби, який визначений технічною документацією. Рішення про включення відповідних моделей до Держаного реєстру розрахункових операцій, згідно Положення про Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.08.2002 р. 1315, приймається Державною податковою адміністрацією України за наявності позитивного висновку технічної комісії про його відповідність державним стандартам. До таких моделей відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, компютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо.

З матеріалів справи вбачається, що позивач здійснює свою діяльність із застосуванням реєстратора розрахункових операцій (ЕРА 202.05), який належним чином зареєстрований (реєстраційне посвідчення № 2658004541 від 06.02.2004 р.), опломбований (довідка від 27.09.2005 р., пломби серії ВВ № 226750, 2226751) та переведений у фіскальний режим роботи.

Зазначене відповідачем не заперечується та не спростовується, а лише підтверджується актом перевірки від 26.05.2010 р. № 0502/26/58/23/21589758, що свідчить про помилковість його доводів про порушення позивачем положень п.1, п.2 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", визначених в оскаржуваному рішенні.

Судом також встановлено, що позивачем при здійсненні відповідних розрахункових операцій на зазначеному реєстраторі розрахункових операцій № 2658004541, здійснювався друк розрахункових документів фіскальних чеків, які, з доводів позивача не містять обовязкових реквізитів, а тому є недійсними, а операції такими, що провадилися без роздрукування відповідних розрахункових документів.

В той же час, з огляду на подані розрахункові документи фіскальні чеки, що містяться у матеріалах справі, містять всі необхідні реквізити, а тому доводи відповідача щодо їх недійсності (нероздрукування при здійснення розрахункових операцій) не відповідають дійсності.

Судом, в ході судового розгляду, також зясовано, що в акті перевірки містяться суттєві розбіжності, а саме: п.2.8. зафіксовано нероздрукування позивачем відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, в той час, як п.2.12. зафіксовано друкування на реєстраторі розрахункових операцій фіскальних звітних чеків та їх зберігання в книзі обліку розрахункових операцій, що сприймається судом критично.

Крім цього, аналіз викладених законодавчих норм свідчить про те, що п.1 ст.17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" не передбачена відповідальність за порушення Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 р. № 614.

За таких обставин, Окружний адміністративний суд міста Києва за правилами, встановленими ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення Державної податкової інспекції у Соломянському районі міста Києва про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 03.06.2010 р. № 0005012305 обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач по справі, як субєкт владних повноважень, не виконав покладеного на нього обовязку щодо доказування правомірності прийнятого ним оспорюваного рішення.

Відповідно до ч.1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України суд ,-

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у Соломянському районі м. Києва про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0005012305 від03.06.10 р.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.

Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Повний текст постанови складений та підписаний суддею 28.02.11 р.

Суддя Є.В. Аблов