Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
28 лютого 2011 року Справа № 2а-1186/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі: судді: Островської О.П.,
при секретарі: Боровській М.Ф.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Алчевської обєднаної державної податкової інспекції в Луганській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «СУ-224 Коксохімтепло-монтаж» про стягнення податкового боргу,
В С Т А Н О В И В:
02 лютого 2011 року Алчевська ОДПІ в Луганській області звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з позовом, в обґрунтування якого вказала наступне. ТОВ «СУ-224 Коксохімтепло-монтаж» зареєстровано виконавчим комітетом Алчевської міської ради 26.04.2004 за № 20185674Ю0020896, як суб'єкт господарської діяльності і йому присвоєний ідентифікаційний код 32898984. Знаходиться на податковому обліку в Алчевської ОДПІ з 25.05.2004 за № 51/237-04. Станом на 01.01.2011 року має податковий борг у розмірі 7018,08 грн., який складається: 5724,73 грн. податкові зобовязання, які нараховані платником податків самостійно у податковій декларації від 28.01.2009 № 1039, борг виник з березня 2009 року; 1205,33 грн. штрафні санкції застосовані податковим органом за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобовязання на підставі податкових повідомлень-рішень від 26.10.2010 № 0001741520/0, № 0001731520/0, № 0001751520/0; 88 грн. пеня. У звязку з несплатою узгодженої суми податкового зобовязання позивачем на підставі Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», якій діяв на момент виникнення податкового боргу, на адресу відповідача були направлені перша податкова вимога від 07.11.2007 № 1/370, яка отримана 26.11.2007 та друга податкова вимога від 12.01.2008 № 2/23, яка отримана 04.02.2008. На теперішній час відповідачем борг не сплачено. Позивач просить суд стягнути з відповідача кошти на суму 7018,08 грн. податкового боргу, в тому числі 5724,73 грн. податкові зобовязання з орендної плати за землю, 1205,33 грн. штрафні санкції, 88 грн. пеня, з рахунку у банку, стягнути з відповідача кошти на суму 7018,08 грн. податкового боргу, в тому числі 5724,73 грн. податкові зобовязання з орендної плати за землю, 1205,33 грн. штрафні санкції, 88 грн. пеня, у рахунок його погашення за рахунок готівки, що належить платнику податків.
В судовому засіданні представник позивача уточнив позовні вимоги, просив стягнути з відповідача кошти на суму 7018,08 грн. податкового боргу, в тому числі 5724,73 грн. податкові зобовязання з орендної плати за землю, 1205,33 грн. штрафні санкції, 88 грн. пеня, з рахунку у банку. Позовні вимоги щодо стягнення з відповідача коштів на суму 7018,08 грн. податкового боргу у рахунок його погашення за рахунок готівки просив залишити без розгляду.
Ухвалою суду від 28.02.2011 року позовну заяву Алчевської ОДПІ в Луганській області до ТОВ «СУ-224 Коксохімтепло-монтаж» в частині вимог щодо стягнення коштів на суму 7018,08 грн. податкового боргу, в тому числі 5724,73 грн. податкові зобовязання з орендної плати за землю, 1205,33 грн. штрафні санкції, 88 грн. пеня, у рахунок його погашення за рахунок готівки, залишено без розгляду.
Представник відповідача у судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неприбуття не повідомив, заперечень проти позову суду не надав.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом установлено, що відповідач ТОВ «СУ-224 Коксохімтепло-монтаж» зареєстрований виконавчим комітетом Алчевської міської ради 26.04.2004 за № 20185674Ю0020896 (а.с.6), перебуває на обліку в позивача як платник податків та зборів з 13.05.1996 за № 20 (а.с.7).
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Відповідно до пунктів 1, 2, 11 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Пунктом 20.1.28 ст. 20 Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011р., визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Таким чином, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.
Згідно ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування», який діяв на момент виникнення спірних правовідносин, платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів) та сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни. Обовязок платника податків щодо здійснення своєчасної сплати суми податкових зобовязань встановлений також пунктом 16.1.4. статті 16 Податкового кодексу України.
Відповідно до Закону України «Про плату за землю» податок це платіж з юридичних та фізичних осіб за користування земельною ділянкою. Згідно статті 2 цього Закону використання землі в Україні є платним. Платіж за землю здійснюється у вигляді земельного податку або орендної плати.
Порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, порядок оскарження дій органів стягнення визначені Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року (далі Закон № 2181), який діяв до 01.01.2011р. та главою 9 Податкового кодексу України, який набрав чинності 01.01.2011р. Згідно змісту зазначених нормативно-правових актів, стягненню з платника податків підлягає наявна в платника сума податкового боргу.
Як вбачається з матеріалів справи, податковим органом з метою погашення податкового боргу платника податків проводилися заходи, передбачені Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами», який діяв на момент виникнення податкового боргу, а саме: направлені перша податкова вимога від 07.11.2007 № 1/370 (а.с.13) та друга податкова вимога від 12.01.2008 № 2/23 (а.с.11).
Станом на 01.01.2011 року відповідач має податковий борг у розмірі 7018,08 грн., який складається: 5724,73 грн. податкові зобовязання з орендної плати за землю, 1205,33 грн. штрафні санкції, 88 грн. пеня, що підтверджується довідкою про суми податкового боргу платника податків від 31.12.2010 року (а.с.9).
Доказів сплати заборгованості відповідач не надав. Наявність заборгованості на час розгляду справи підтверджена податковим органом та не оскаржена відповідачем.
З огляду на те, що податковий борг відповідача виник до набрання чинності Податковим кодексом України, факт наявності податкового боргу у відповідача суд встановлює за приписами законодавства, що було чинним на момент виникнення податкового боргу.
Як вбачається з наявних в матеріалах справи документів, предметом податкового боргу, що вимагається позивачем до стягнення є сума боргу у розмірі 7018,08 грн., яка виникла на підставі вимог Закону № 2181.
Згідно п. 95.1. ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Пунктом 38.1. ст. 38. Податкового кодексу України встановлено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що уточнені позовні вимоги податкового органу підлягають задоволенню у повному обсязі.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6, 7, 17, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Уточнені позовні вимоги Алчевської обєднаної державної податкової інспекції в Луганській області задовольнити в повному обсязі.
Стягнути кошти на суму 7018,08 грн. (сім тисяч вісімнадцять грн. 08 коп.) податкового боргу, в тому числі 5724,73 грн. (пять тисяч сімсот двадцять чотири грн. 73 коп.) податкові зобовязання з орендної плати за землю, 1205,33 грн. (одна тисяча двісті пять грн. 33 коп.) штрафні санкції, 88 грн. (вісімдесят вісім грн.) пеня, з рахунку у банку:
Луганська філія ПАТ КБ «Приватбанк» м. Луганськ МФО 304795, рахунок № 26004053700244(840), р/р 26009053799001, р/р 26054053799001, р/р 26004053700244(643), р/р 26006053703959(643);
АТ «ОТП Банк» МФО 300528, р/р 26006020950419;
Луг. ФАТ «Брокбізнесбанк», м. Луганськ МФО 304632, р/р 26006020950419;
Донецьк ОФПАТ «УСБ» м. Донецьк МФО 334011, р/р 26007580602001, р/р 26052580602001
на користь місцевого бюджету України (код 13050200, р/р 33215812700027, Орендна плата з юридичних осіб, МФО 804013, одержувач УДК в м. Алчевську, банк одержувача ГУДКУ в Луганській області).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Повний текст постанови складено та підписано 28 лютого 2011 року.
СуддяО.П. Островська