Постанова № 13949496, 25.01.2011, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.01.2011
Номер справи
2а-243/11/1270
Номер документу
13949496
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №8.2.6

ПОСТАНОВА

Іменем України

25 січня 2011 року Справа № 2а-243/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі: судді Качуріної Л.С.

при секретарі Єретикової К.В.,

в присутності сторін:

від позивача: Ходош В.Ю., свідоцтво №437 від 17.09.97, Головіна І.Ю., довіреність від 10.01.11;

від відповідача: Купцова О.М., довіреність №5/10 від 04.01.11.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Стройінвестсервіс» до Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську про скасування податкового повідомлення-рішення від 22.12.2010 року №0021711510/0, -

В С Т А Н О В И В:

06 січня 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «Стройінвестсервіс» з адміністративним позовом до Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську про скасування податкового повідомлення-рішення від 22.12.2010 року №0021711510/0.

У позовній заяві позивач просив суд скасувати податкове повідомлення-рішення Ленінської МДПІ у м. Луганську від 22.12.2010 року №0021711510/0.

В обґрунтування заявленого позову представник позивача зазначив, що на підставі акту №3089/15-1 від 29.11.2010 року невиїзної документальної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Стройінвестсервіс» з питання неподання податкової звітності з податку на прибуток за 9 місяців 2010 року Ленінською МДПІ у м. Луганську видане податкове повідомлення-рішення від 22.12.2010 року №0021711510/0, за яким на підставі п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України від 21.12.2000 року №1281-ІІІ «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (надалі Закон №2181) за порушення п.16.4 ст.16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.1994 року №334/94 в редакції Закону від 22.05.1997 року №238/97-ВР, було визначено суму податкового зобовязання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій з податку на прибуток у сумі 170,00 грн.

Представник позивача вважає, що спірне податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню, оскільки відповідач не мав законних підстав нараховувати податкове зобовязання з податку на прибуток у сумі 170,00 грн. за несвоєчасне надання податкової звітності, так як податкова декларація з податку на прибуток була надана за базовий податковий період в межах строку, визначеного пунктом «б» п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону №2181, а саме протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду був повідомлений належним чином, про причини неприбуття суду не повідомив. Згідно ч.4 ст.128 КАС України у разі неприбуття відповідача субєкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Заслухавши пояснення позивача, вивчивши матеріали справи, дослідивши надані сторонами докази, суд на підставі наявних у справі доказів дійшов до наступного.

В судовому засіданні встановлено, що позивач субєкт господарювання юридична особа Товариство з обмеженою відповідальністю «Стройінвестсервіс» (надалі ТОВ «Стройінвестсервіс»), зареєстроване 14.03.2001 року виконавчим комітетом Луганської міської ради за адресою: 91016, м. Луганськ, вул. 16 Лінія, буд.40, ідентифікаційний номер юридичної особи 31376067, діє на підставі нової редакції Статуту від 11.01.2008 року, взято на облік платником податків Ленінською міжрайонною державною податковою інспекцією у місті Луганську.

Судом встановлено, що 29.11.2010 року головним державним податковим інспектором управління оподаткування юридичних осіб відділу адміністрування податку на прибуток Ленінської МДПІ у м. Луганську Галюзіною Т.С. була проведена невиїзна документальна перевірка ТОВ «Стройінвестсервіс» з питання не подання податкової звітності з податку на прибуток за 9 місяців 2010 року, та складено акт №3089/15-1 від 20.11.2010 року.

Згідно акту №3089/15-1 від 20.11.2010 року (а.с. 11) перевіркою встановлено, що на порушення п.п.4.1.4 п.4.1. ст.4 Закону України від 21.12.2000 року №1281-ІІІ «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» зі змінами та доповненнями, та п.16.4 ст.16 Закону України від 28.12.1994 року №334/94-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств» зі змінами та доповненнями, платником податку на прибуток не подана (несвоєчасно подана) Декларація з податку на прибуток підприємства за 9 місяців 2010 року, граничний строк подання якої є 09 листопада 2010 року. У акті зазначено, що дата фактичного подання декларації відсутня, та за неподання податкової декларації у строки, визначені законодавством, або її затримку, відповідальність платника податку передбачена п.п.17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону №2181.

22 грудня 2010 року Ленінською МДПІ у м. Луганську видане податкове повідомлення-рішення №0021711510/0, яким за встановлене порушення податкового законодавства ТОВ «Стройінвестсервіс» визначено суму податкового зобовязання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій за платежем податок на прибуток 170,00 грн. та вручено відповідачу.

Суд не погоджується з обґрунтуванням правової позиції відповідача в акті №3089/15-1 від 20.11.2010 року, оскільки по відношенню до Закону України від 21.12.2000 року №1281-ІІІ «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» спеціальним законом щодо сплати податку на прибуток є Закон України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.1994 року №334/94 в редакції Закону від 22.05.1997 року №238/97-ВР, яким у відповідності до абзацу першого п.16.4 ст.16 визначено, що податок за звітний період сплачується його платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду.

Згідно абзацу другого п.16.4 ст.16 Закон України «Про оподаткування прибутку підприємств» визначено, що платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності відповідно до пункту 6.1 статті 6 цього Закону. При цьому за звітні квартал, півріччя та три квартали платники податку подають спрощену декларацію, а за результатами звітного року - повну. Форми декларацій з цього податку встановлюються центральним податковим органом за узгодженням з комітетом Верховної Ради України, що відповідає за проведення податкової політики.

Пунктом «б» підпункту 4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону №2181 визначено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

Крім того, згідно п.4.1 Порядку заповнення та надання податкової декларації з податку на прибуток підприємства, затвердженого наказом ДПА України від 29.03.2003 року №143, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08.04.2003 року за номером №271/7592, декларація подається платником податку до державного податкового органу для реєстрації протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду.

Отже, базовий податковий (звітний) період з податку на прибуток дорівнює календарному кварталу.

Пунктом 5.1 ст.5 Закону №2181 визначено, що податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобовязання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.

Суд установив, що позивач у порядку та строки, визначені пунктом «б» підпункту 4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону №2181 самостійно обчислив суму податкового зобовязання підприємства з податку на прибуток за 9 місяців 2010 року, та 09.11.2010 року за формою, встановленою центральним податковим органом, направив декларацію з податку на прибуток за 9 місяців 2010 року поштою з Описом вкладеного (а.с.13-14) та Повідомленням-розпискою відправлення спецзвязку (а.с.12), тобто до 10.11.2010 року, яке є датою, наступною за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

При цьому, суд установив, що до направлення зазначеної декларації поштою податковий інспектор відділу приймання звітності Ленінської МДПІ у м. Луганську відмовилась прийняти декларацію з податку на прибуток, мотивуючи необхідністю попереднього підтвердження дотримання податкового навантаження у інспектора, що підтверджується наявним у справі актом, складеним комісією 09.11.2010 року (а.с. 16).

Зазначена обставина підтверджується заявою директора ТОВ «Стройінвестсервіс» начальнику Ленінської МДПІ у м. Луганську про необґрунтовану відмову в прийнятті декларації по податку на прибуток за 9 місяців 2010 року, яке мало місце 09.11.2010 року, та повідомляється про направлення декларації поштою згідно приписів п.п.4.1.2 п.4.1 ст.4 Закону №2181 (а.с.15).

Згідно п.п. 4.1.2 п.4.1 ст.4 Закону №2181 передбачено, що прийняття податкової декларації є обовязком контролюючого органу. Податкова декларація приймається без попередньої перевірки зазначених у ній показників через канцелярію, чий статус визначається відповідним нормативно-правовим актом. Відмова службової (посадової) особи контролюючого органу прийняти податкову декларацію з будь-яких причин або висування нею будь-яких передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої декларації, зменшення або скасування відємного значення обєктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобовязань тощо) забороняється та розцінюється як перевищення службових повноважень такою особою, що тягне за собою її дисциплінарну та матеріальну відповідальність у порядку, визначеному законом.

Якщо службова (посадова) особа контролюючого органу порушує норми абзацу першого цього підпункту, платник податків зобовязаний до закінчення граничного строку подання декларації надіслати таку декларацію поштою з описом вкладеного та повідомленням про вручення, до якої долучається заява на імя керівника відповідного контролюючого органу, складена у довільній формі, із зазначенням прізвища службової (посадової) особи, яка відмовилася прийняти декларацію, та/або із зазначенням дати такої відмови. При цьому декларація вважається поданою в момент її вручення пошті, а граничний десятиденний строк, встановлений для поштових відправлень підпунктом 4.1.7, не застосовується.

Таким чином, за наявними у справі доказами суд установив, що факт отримання працівником Ленінської МДПІ у м. Луганську саме 10.11.2010 року поштового відправлення ТОВ «Стройінвестсервіс» з декларацією по податку на прибуток за 9 місяців 2010 року, з додатком К1/1 до декларації та заявою на імя начальника Ленінської МДПІ у м. Луганську про відмову в прийнятті декларації 09.11.2010 року, підтверджується Повідомленням-розпискою відправлення спецзвязку (а.с.12), і цей факт є беззаперечним.

Беззаперечним є й факт того, що позивач у зазначеній декларації (а.с.32-33) самостійно узгодив суму податкового зобовязання з податку на прибуток за 9 місяців 2010 року.

Отже, у звязку з необхідністю визначення моменту подання податкової декларації по податку на прибуток суд враховує норму пункту «б» п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону №2181, де зазначено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

Таким чином, аналізуючи зазначену норму пункту «б» п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону №2181 суд прийшов до висновку, що нарахування штрафних санкцій в межах строку надання декларації, яким для декларації по податку на прибуток є 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу є неприпустимим, так як повинно проводитись після закінчення такого строку, і дата відліку такого нарахування привязна до моменту спливу граничного строку тобто після закінчення 40 днів, в межах яких подається декларація, в даному випадку саме після дати 9 листопада 2010 року, яка є граничним строком для подання декларації по податку на прибуток.

Таким чином, ґрунтуючись на наявних у справі доказах та аналізуючи норми чинного законодавства України з питань оподаткування суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача щодо скасування податкового повідомлення-рішення Ленінської МДПІ у м. Луганську від 22.12.2010 року №0021711510/0, відповідають чинному законодавству України, документально обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Згідно платіжного доручення №458 від 30.12.2010 року ТОВ «Стройінвестсервіс» сплатило державне мито за надання адміністративного позову до Ленінської МДПІ у сумі 3 грн. 40 коп. Судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень.

Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Згідно ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні, у якому закінчився розгляд справи, оголошено вступну та резолютивну частини постанови та повідомлено представників сторін про те, що постанову у повному обсязі буде виготовлено протягом 5-денного строку.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 17, 87, 94, 98, 158, - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Стройінвестсервіс» до Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську про скасування податкового повідомлення-рішення від 22.12.2010 року №0021711510/0, задовольнити у повному обсязі.

Скасувати податкове повідомлення-рішення Ленінської МДПІ у м. Луганську від 22.12.2010 року №0021711510/0.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Стройінвестсервіс» державне мито у сумі 3 грн. 40 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10днів з дня проголошення постанови, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.

Постанову складено у повному обсязі та підписано 25 січня 2011 року.

СуддяЛ.С. Качуріна