Постанова № 13949422, 07.02.2011, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.02.2011
Номер справи
2а-0870/419/11
Номер документу
13949422
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 лютого 2011 року 10:19 Справа № 2а-0870/419/11

Запорізький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Малиш Н.І.,

при секретарі Рожик О.П.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Запорізький титано-магнієвий комбінат» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжя про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій,

за участю представників сторін:

від позивача: Криворучко О.Г., довіреність № 08 від 17.01.2011, Слободяник Н.В. довіреність №09 від 17.01.2011;

від відповідача: Сергеєва Ю.В., довіреність б/н від 10.01.2011;

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду звернулося Державне підприємство «Запорізький титано-магнієвий комбінат» (далі позивач або ДП «ЗТМК») з позовною заявою до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжя (далі відповідач або СДПІ) про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000710808 від 05.10.2010.

Свої вимоги позивач виклав в позовній заяві, зокрема зазначив, що позивачем було отримано рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000710808/0 від 05.10.2010, видане СДПІ на підставі висновків акту №307/08-08/00194731 від 22.09.2010 «Про результати планової виїзної перевірки КП «Запорізький титано-магнієвий комбінат», з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2009 по 30.06.2010, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2009 по 30.06.2010».

Згідно акту перевірки та зазначеного рішення було встановлено порушення п.п.2.11, п.2, п.п. 3.1, п.п. 3.2 п.3, п.п. 7.39 п. 7 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. №637 (із змінами та доповненнями), п. п.1.11, п.1.12 п.1 р.1 «Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон», затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 13.03.1998 р. №59 (із змінами та доповненнями).

В звязку з чим, на підставі п. 11 cт. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» та згідно з абз. 2, 5, 6, п. 1. п. 3 Указу Президента України №436 від 12.06.1995 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» до КП «ЗТМК» застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій за порушення законодавства з обігу готівки в розмірі 4606 грн.27грн.

З оспорюваним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000710808 від 05.10.2010 позивач не згоден з наступних підстав.

Що стосується документів, наданих під звіт не встановленої форми та змісту на загальну суму 1500 грн., які не відповідають вимогам законодавства, то це видана матеріальна допомога на поховання, а саме - кошти, видані на особисті потреби, а не на виробничі (господарчі) потреби, як зазначає податковий орган.

Матеріальна допомога на поховання здійснюється за рахунок коштів КП «ЗТМК» і відповідно, не відноситься до допомоги та інших виплат, що здійснюються за рахунок коштів фондів державного соціального страхування.

Щодо відсутності оригіналів документів на загальну суму 351 грн.33коп., то дані кошти були витрачені на надсилання позовних заяв та доданих до них документів. Оригінали квитанцій були додані до позовних заяв, з якими КП «ЗТМК» зверталося до суду.

Що стосується відсутності оригіналів документів, які підтверджують вартість понесених у зв'язку з відрядженням витрат на суму 2754 грн.94 коп., то позивач зазначив, що звіт про використання коштів, наданих на відрядження ОСОБА_4, оформлено на підставі підтверджуючих документів, а саме: надана копія квитанції на проживання від 22.10.2009, яка знята з касової стрічки готелю ТОВ «САССК», та завірена мокрою печаткою готелю і підписом касира, а також рахунок, виписаний на ім'я ОСОБА_4 на суму 2754 грн.94 коп.

В судовому засіданні представники позивача підтримали заявлені позовні вимоги в повному обсязі, також зазначили, що при прийнятті оспорюваного рішення відповідачем порушені строки застосування адміністративно-господарських санкцій, встановлені ст. 250 Господарського кодексу України. Просять суд скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000710808 від 05.10.2010.

Представник відповідача, в судовому засіданні, проти заявлених позовних вимог заперечила. Пояснила суду, що під час перевірки було встановлено декілька фактів порушення приписів законодавства, а саме:

-проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документу (товарного або касового чека, квитанції до прибуткового ордеру), який би підтверджував сплату готівкових коштів підзвітної особи на загальну суму 1500 грн. (серпень 2009 pоку, січень 2010 pоку);

-відсутність оригіналів документів, що підтверджують вартість понесених у зв'язку з господарчими потребами витрат на суму 351 грн. 33 коп. (липень, серпень, вересень, жовтень 2009 pоку, лютий, березень, квітень, травень, червень 2010 pоку);

Зазначене є порушенням пп. 2.11 п. 2; пп. 3.1, 3.2 п. 3, пп. 7.3 п. 7 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637.

-відсутність оригіналів документів, що підтверджують вартість понесених у зв'язку з відрядженням витрат на суму 2754 грн.94 коп. (жовтень 2009 року)

Зазначене є порушенням пп. 2.11 п. 2, пп. 3.1, 3.2 п. 3, пп. 7.3 п. 7 Положення № 637та пп. 1.11, 1.12 п. 1 p. 1 Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 13.03.98 р. № 59.

Тому вважає, що оскаржуєме рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000710808 від 05.10.2010 винесене законно та обґрунтовано, просить суд в задоволенні позову відмовити.

Відповідно до ст.41 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд справи здійснювався за допомогою технічних засобів фіксації судового процесу, а саме звукозаписуючого пристрою «Камертон».

У судовому засіданні 07.02.2011, на підставі ст. 160 КАС України, судом проголошено вступну і резолютивну частини постанови. Сторонам повідомлено про дату виготовлення постанови суду у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, заслухавши пояснення представників сторін та оцінивши надані докази, суд приходить до наступного.

Як встановлено з матеріалів справи та підтверджено в судовому засіданні, СДПІ була проведена планова виїзна перевірка КП «ЗТМК» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2009 по 30.06.2010, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2009 по 30.06.2010.

За наслідками перевірки був складений акт № 307/08-08/00194731 від 22.09.2010. На підставі вказаного акту було прийняте рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 05.10.2010 № 0000710808 у розмірі 4606 грн.27 коп.

Відповідно до висновків акту перевірки, під час перевірки було встановлено декілька фактів порушення приписів законодавства, а саме:

-проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документу (товарного або касового чека, квитанції до прибуткового ордеру), який би підтверджував сплату готівкових коштів підзвітної особи на загальну суму 1500 грн. (серпень 2009 pоку, січень 2010 pоку);

-відсутність оригіналів документів, що підтверджують вартість понесених у зв'язку з господарчими потребами витрат на суму 351 грн. 33 коп. (липень, серпень, вересень, жовтень 2009 pоку, лютий, березень, квітень, травень, червень 2010 pоку);

Зазначене є порушенням пп. 2.11 п. 2; пп. 3.1, 3.2 п. 3, пп. 7.3 п. 7 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637.

-відсутність оригіналів документів, що підтверджують вартість понесених у зв'язку з відрядженням витрат на суму 2754 грн.94 коп. (жовтень 2009 року)

Зазначене є порушенням пп. 2.11 п. 2, пп. 3.1, 3.2 п. 3, пп. 7.3 п. 7 Положення № 637та пп. 1.11, 1.12 п. 1 p. 1 Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 13.03.98 р. № 59.

Щодо проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документу (товарного або касового чека, квитанції до прибуткового ордеру), який би підтверджував сплату готівкових коштів підзвітної особи на загальну суму 1500 грн. (серпень 2009 pоку, січень 2010 року)

Позивач стверджує, що вказані кошти видані на особисті потреби, а не на виробничі (господарські) потреби. Однак, суд не погоджується з даною точкою зору, з наступних підстав.

Перевіркою встановлено, що позивачем у серпні 2009 року та січні 2010 року проводились готівкові розрахунки без подання одержувачем коштів платіжного документу (товарного або касового чека, квитанції до прибуткового ордеру), який би підтверджував сплату готівкових коштів підзвітної особи на загальну суму 1500 грн.

Як свідчить вищезазначений акт перевірки, згідно авансових завітів про використання коштів, наданих під звіт, додані документи не встановленої форми та змісту, які не відповідають вимогам діючого законодавства.

Уповноваженими працівниками підприємства ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 отримувались по видатковому касовому ордеру готівкові кошти. Такі готівкові кошти є матеріальною допомогою на поховання, які потім передавались близьким родичам у разі смерті працівників КП «ЗТМК». Документом, який підтверджує отримання матеріальної допомоги близьким родичем померлого є розписка, яка потім додавалась до авансового звіту.

Зазначені дії не відповідають загальному порядку ведення касових операцій та спростовуються наступним.

Відповідно до преамбули Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637 (далі Положення), «Це Положення розроблено відповідно до статті 33 Закону України «Про Національний банк України», визначає порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою».

Згідно з п. 1.1 «касові операції - операції підприємств (підприємців) між собою та з фізичними особами, що пов'язані з прийманням і видачею готівки під час проведення розрахунків через касу з відображенням цих операцій у відповідних книгах обліку».

Розділ 2 вказаного Положення встановлює певні вимоги до організації готівкових розрахунків. Так, зокрема, п. 2.2 визначено, «Підприємства (підприємці) здійснюють розрахунки готівкою між собою і з фізичними особами (громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, які не здійснюють підприємницької діяльності) через касу як за рахунок готівкової виручки, так і за рахунок коштів, одержаних із банків. Зазначені розрахунки проводяться також шляхом переказу готівки для сплати відповідних платежів».

Пункт 2.11 Положення вказує, що «Видача готівкових коштів під звіт або на відрядження (далі - під звіт) здійснюється відповідно до законодавства України.

Видача відповідній особі готівкових коштів під звіт проводиться за умови звітування нею у встановленому порядку за раніше отримані під звіт суми.

Звітування за одержані під звіт готівкові кошти здійснюється відповідно до законодавства України».

Розділ 3 Положення визначаючи порядок оформлення касових операцій, зокрема у пп. 3.1, 3.2, встановив: «Касові операції оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням платіжних карток, іншими касовими документами, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівкових коштів».

Касові операції, що проводяться відповідно до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», оформляються згідно з вимогами цього Закону.

Термін - розрахунковий документ законодавчо визначений у п. 1.1 Положення, тобто це «документ встановлених форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», і зареєстрований у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну»

Як свідчать матеріали перевірки, особам, що отримували кошти із каси підприємства, надавалися звіти без подання платіжних документів, які б підтверджували сплату готівкових коштів.

Щодо відсутності оригіналів документів, що підтверджують вартість понесених у зв'язку з господарчими потребами витрат на суму 351 грн.33 коп. (липень, серпень, вересень, жовтень 2009 p., лютий, березень, квітень, травень, червень 2010 р.)

Позивач вважає, що достатньо копій документів для підтвердження вартості понесених у зв'язку з господарчими потребами витрат. Однак дане твердження не ґрунтується на нормах Закону.

Як було встановлено перевіркою, особами підприємствами отримувались кошти із каси підприємства на господарські потреби. Під час звітування до авансових звітів додавались копії квитанцій.

Зазначене суперечить нормам законодавства, наведеним вище, а також п. 7.39 Положення, а саме: «Під час перевірки звітів про використання коштів для вирішення господарських питань особлива увага приділяється дотриманню підзвітними особами встановлених термінів складання та подання до бухгалтерії відповідних звітів, своєчасність повернення до каси підприємств залишку невикористаних коштів (одночасно з відповідним звітом), наявність оригіналів підтвердних документів, їх погашення тощо. Крім того, ураховується те, що подання звітів про використання коштів із порушенням установлених термінів може дозволятися лише у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю підзвітної особи або за інших обставин, що мають документальне підтвердження».

Тобто, вказана норма в обов'язковому порядку передбачає наявність оригіналів документів, які б підтверджували використання коштів.

Щодо відсутності оригіналів документів, що підтверджують вартість понесених у зв'язку з відрядженням витрат на суму 2754 грн.94 коп. (жовтень 2009 року)

Позивач необґрунтовано вважає, що штраф накладається лише за відсутності документів, які підтверджують вартість понесених витрат.

Згідно акту перевірки, до авансового звіту про використання коштів, наданих під звіт не додані оригінали документів на загальну суму 2754 грн.94 коп., що не відповідає вимогам діючого законодавства.

Відповідно Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 13.03.98 р. № 59, «Підприємство, що відряджає працівника, зобов'язане забезпечити його грошовими коштами (авансом) (...).

Підтверджуючими документами є розрахункові документи відповідно до Законів України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та «Про оподаткування прибутку підприємств»

Відповідно п.п. 1.11 р.1 Інструкції «Відрядженому працівникові перед від'їздом у відрядження видається грошовий аванс у межах суми, визначеної на оплату проїзду, наймання жилого приміщення і добові. Після повернення з відрядження працівник зобов'язаний до закінчення третього банківського дня, наступного за днем прибуття до місця постійної роботи, подати звіт про використання коштів, наданих на відрядження. Сума надміру витрачених коштів (залишку коштів понад суму, витрачену згідно із звітом про використання коштів, наданих на відрядження) підлягає поверненню працівником до каси або зарахуванню на відповідний рахунок підприємства, що їх надало, у встановленому законодавством порядку. Разом із звітом подаються посвідчення про відрядження, оформлене в установленому порядку, і документи в оригіналі, що підтверджують вартість понесених у зв'язку з відрядженням витрат».

Крім того у п. 1.12 зазначено: «Витрати на відрядження відшкодовуються лише за наявності документів в оригіналі, що підтверджують вартість цих витрат, а саме: транспортних квитків або транспортних рахунків (багажних квитанцій), рахунків готелів (мотелів), страхових полісів тощо».

На користь того, що до авансового звіту про витрачені готівкові кошти підприємства необхідно додавати оригінали документів, свідчить припис пп. 7.39 п.7 Положення, який передбачає, що до звіту про використання коштів необхідно надавати оригінали документів.

Отже, приписи чинного законодавства свідчать про помилковість думки позивача з цього питання.

Однак, підставами для прийняття оспорюємого рішення були не податкові зобов'язання або обов'язкові платежі до бюджетів та державних цільових фондів, а правопорушення, за які передбачено відповідні санкції, які за своєю правовою природою є адміністративно-господарськими, правовий режим яких (на час проведення перевірки та винесення оскаржуємого рішення) було визначено ст. ст. 238 - 250 Господарського кодексу України.

Так, відповідно до ст. 250 ГК України адміністративно-господарські санкції, в тому числі і штраф, можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення, але не пізніше як через один рік з дня порушення суб'єктом правил здійснення господарської діяльності.

Точка зору відповідача, що в даному випадку потрібно застосовувати тільки перший строк «протягом шести місяців з дня виявлення порушення» є необґрунтованою.

Дана норма не містить альтернативних строків на вибір сторони, як то: протягом шести місяців з дня виявлення чи не пізніше як через один рік з дня порушення, а чітко встановлює строк «протягом шести місяців з дня виявлення, але не пізніше як через один рік з дня порушення суб'єктом правил здійснення господарської діяльності».

Тому, відповідачем до позивача застосовані адміністративно-господарські санкції з порушенням строків передбачених ст.250 Господарського кодексу України.

В звязку з вищезазначеним, позовні вимоги підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 4, 7-12, 69-71, 94, 158, 161-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжі про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 05.10.2010р. № 0000710808.

Стягнути з Державного бюджету на користь Державного підприємства «Запорізький титано-магнієвий комбінат» (ЄДРПОУ 00194731, місцезнаходження 69600, м. Запоріжжя, вул. Теплична, 18) 3(три)грн. 40коп. судового збору.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через Запорізький окружний адміністративний суд апеляційної скарги в 10-ти денний строк з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови було виготовлено 11 лютого 2011 року.

Суддя Н.І.Малиш