Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
16 лютого 2011 року 15:43 № 2а-5907/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Григоровича П.О. при секретарі судового засідання Очколясу О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомДержавної інспекції з контролю за цінами в м.Києві
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Рада"
простягнення економічних санкцій в розмірі 1 708 069,32грн.
За участю представників сторін
позивача: Петькун І.А.
відповідача: Ясинецький Р.І.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 16.02.2011р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Держана інспекція з контролю за цінами в м. Києві звернулася до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Рада»про стягнення економічних санкцій у розмірі 1708069,32 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за наслідками проведеної планової перевірки ТОВ «Рада»з питань додержання державної дисципліни цін при формуванні, встановлені та застосуванні тарифів на житлово-комунальні послуги, було складено акт від 09.03.2010р. №052, яким встановлено порушення розпоряджень КМДА та, враховуючи підстави ст.14 Закону України «Про ціни та ціноутворення»Держінспекцією цін в м. Києві прийняте рішення №37 від 12.03.2010р. «Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін» на загальну суму 1708069,32 грн.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував в повному обсязі, вважає прийняте рішення необґрунтованим та просить відмовити у задоволенні позову повністю, оскільки вважає, що жодних порушень щодо зміни вартості послуг з ЦО за період, що перевірявся, позивачем не вчинено.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 31.08.2010р. задоволено клопотання відповідача та зупинено провадження у справі №2а-5907/10/2670 до набрання законної сили судовим рішенням у справі №2а-9875/10/2670.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 17.01.2011р. поновлено провадження у справі №2а-5907/10/2670, оскільки відпали обставини, що зумовили зупинення провадження у справі.
Розглянувши подані стороною документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Правовою базою державної цінової політики є на сьогодні Закон України "Про ціни та ціноутворення від 03.12.1990р. № 507-ХІІ (далі - Закон №507). Статтею 6 цього Закону №507 передбачено, що, крім вільних цін і тарифів, у народному господарстві застосовуються також державні фіксовані та регульовані ціни. При цьому, окремо застережено, що вільні ціни і тарифи встановлюються на всі види продукції, товарів та послуг, за винятком тих, щодо яких здійснюється державне регулювання цін і тарифів (ст. 7 Закону № 507). Таке державне регулювання здійснюється шляхом установлення:
державних фіксованих цін (тарифів);
граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів.
Відповідно до ст. 9 Закону № 507 державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи встановлюються на ресурси, що справляють визначальний вплив на загальний рівень і динаміку цін, на товари і послуги, котрі мають вирішальне соціальне значення, а також на продукцію, товари і послуги, виробництво яких зосереджено на підприємствах, що займають монопольне (домінуюче) становище на ринку.
Статтею 13 Закону № 507 передбачено, що державний контроль за цінами здійснюється при встановленні та застосуванні державних фіксованих і регульованих цін і тарифів. При цьому контролюються правомірність їх застосування і дотримання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Контроль за дотриманням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 3 Положення про Державну інспекцію по контролю за цінами, затвердженої Постановою Кабінетом Міністрів України № 1819 «Про питання Державної інспекції по контролю за цінами»(далі Положення №1819) головним органом, уповноваженим контролювати встановлення і застосування державних фіксованих і регульованих цін і тарифів, є Державна інспекція з контролю за цінами (далі Держцінінспекція), що діє у складі Міністерства економіки та перебуває в його підпорядкуванні
Кабінет Міністрів Положенням № 1819 від 13.12.2000р. «Про питання Державної інспекції по контролю за цінами»(п. 5) чітко окреслив права, які має Держцінінспекція:
1) проводити на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності перевірки бухгалтерських документів, книг, звітів, калькуляцій та інших документів, пов'язаних із формуванням, установленням і застосуванням цін і тарифів;
2) одержувати в установленому порядку від органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, підприємств, установ та організацій матеріали та інформацію, необхідну для виконання покладених на неї завдань;
3) обстежувати в установленому порядку виробничі, складські, торговельні та інші приміщення підприємств, установ та організацій, що використовуються для виготовлення, зберігання та реалізації товарів і сировини, організації та надання послуг;
4) у межах своєї компетенції вимагати від керівників та інших посадових осіб органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які перевіряються, усунення виявлених порушень порядку формування, установлення і застосування цін і тарифів;
5) приймати рішення про вилучення до відповідного бюджету сум усієї необґрунтовано отриманої підприємством, установою, організацією виручки в результаті порушення державної дисципліни цін і штрафу у двократному її розмірі, а також звертатися з позовами до судів про стягнення зазначених сум у разі невиконання рішень державних інспекцій з контролю за цінами;
6) згідно з вимогами законодавства розглядати справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням порядку формування, установлення та застосування цін і тарифів, а також невиконанням вимог органів державного контролю за цінами;
7) залучати фахівців органів виконавчої влади, а також підприємств, установ та організацій (за погодженням з їх керівниками) для розгляду питань, що належать до її компетенції;
8) скасовувати рішення своїх територіальних органів, а також винесені ними постанови про накладення адміністративних стягнень.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Рада» зареєстроване Дарницькою районною у місті Києві державною адміністрацією 10.02.1999 року, код ЄДРПОУ 30300272. Видом діяльності Позивача за КВЕД є, зокрема, управління нерухомим майном.
Державною інспекцією з контролю за цінами в м. Києві на підставі посвідчення від 18 лютого 2010 року №121, пункту 4.1.5 Плану роботи на І квартал 2010р. проведена перевірка ТОВ «Рада»з питань додержання державної дисципліни цін при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів на житлово-комунальні послуги за період січень грудень 2009 року.
В ході перевірки встановлено, що при розрахунках з мешканцями житлового комплексу, що знаходиться на обслуговуванні, протягом січня 2009 року грудня 2009 року застосувало завищений тариф по вказаній послузі. Загальна сума необґрунтовано нарахованих коштів протягом січня 2009 року грудня 2009 року складає 1050380,83 грн. на яку підприємству слід провести перерахунок із споживачами, в розрахунку 12,39 за 1 м.кв. опалювальної площі квартир, при цьому необґрунтовано отримана підприємством виручка складає 569356,44 грн. з урахуванням рівня сплати.
В результаті застосування ТОВ «Рада»завищення плати за послугу з теплопостачання встановлено порушення вимог:
- п.1 Розпорядження КМДА від 30.07.2007р. №987 «Про встановлення та погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води»;
- п. 2 Розпорядження КМДА від 29.04.2009р. №520 «Про затвердження тарифів на теплову енергію, встановлення та погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води для населення»;
- п. 2 Розпорядження КМДА від 31.08.2009р. №981 «Про затвердження тарифів на теплову енергію, встановлення та погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води для населення»;
- п. 2 Розпорядження КМДА від 15.10.2009р. №1192 «Про затвердження тарифів на теплову енергію, встановлення та погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого опалення».
Вказані порушення зафіксовані в акті №052 від 09.03.2010р., на підставі якого 12.03.2010 року Інспекцією винесено рішення №37 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін на загальну суму 1708069,32 грн.
Встановлено, що не погоджуючись з вказаним рішенням, відповідач звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної інспекції з контролю за цінами в м. Києві про скасування рішення № 37 від 12.03.2010р. про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін у розмірі 1708069,32 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 27.09.2010р. по справі №2а-9875/10/2670 залишено без розгляду позовну заяву ТОВ «Рада». Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 07.12.2010р. апеляційну скаргу ТОВ «Рада»залишено без змін, ухвалу Окружного адміністративного суду м. Києва від 27.09.2010р. без змін.
З огляду на норми ст. 254 КАС України, ухвала Окружного адміністративного суду м. Києва від 27.09.2010р. по справі №2а-9875/10/2670 набрала законної сили та, відповідно до ч. 5 ст. 124, п. 9 ч. 3 ст. 129 Конституції України, є обов'язковим до виконання на всій території України.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідження, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги Інспекції підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Як встановлено актом перевірки надання житлово - комунальних послуг споживачам здійснюється Відповідачем на підставі укладених двохсторонніх договорів з власниками житлових приміщень.
Нарахування Підприємством плати за послугу з центрального опалення протягом січня 2009 року - грудня 2009 року здійснюється щомісячно, згідно тарифів, встановлених розпорядженнями КМДА від 30.07.2007 року №978. від 29.04.2009 № 520, від 31.08.2009 № 981, від 15.10.2009 № 1192. від 30.11.2009 № 1333, як для будинку(ів), де відсутній засіб обліку фактично спожитої теплової енергії, хоча нарахування АЕК «Київенерго»Підприємству проводиться відповідно до показань тепло-лічильника, який розташований в центральному тепловому пункті, що обслуговує Підприємство та на умовах обліку теплової енергії, визначених договором від 22.10.2003 року № 7560829.
Тобто, нараховуючи плату за послугу з центрального опалення щомісячно, Підприємство порушує вимоги п.12 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630, в якому визначено, що у разі встановлення будинкових засобів обліку теплової енергії споживач оплачує послуги згідно з їх показаннями пропорційно опалювальній площі (об'єму) квартири (будинку садибного типу) за умови здійснення заходів з утеплення місць загального користування будинку.
Крім того, Підприємство порушує вимоги вищезгаданих розпоряджень Київської міської державної адміністрації, якими визначено, що підприємствам усіх форм власності для розрахунків з власниками (мешканцями) житлових приміщень в разі встановлення будинкових засобів обліку теплової енергії, нарахування споживачам плати за послугу з теплопостачання здійснюється за їх показниками, пропорційно опалювальній площі квартири ((фактично спожито Гкал * тариф за Гкал для розрахунку з населенням)/опалювальну площу будинку = тариф за 1 кв.м. опалюваної площі в місяць).
Тому, враховуючи виявлене порушення державної дисципліни цін. Держцінінспекцією проведено розрахунок завищення нарахувань плати за послугу з теплопостачання за методом, який має застосовуватись Підприємством при розрахунках із її споживачам протягом року з врахуванням фактично спожитої теплової енергії, згідно наданих облікових карток, виставлених Структурним відокремленим підрозділом «Енергозбут Київенерго»АЕК «Київенерго», актів виконаних робіт (додаток - 6) та тарифів, встановлених розпорядженнями КМДА.
Таким чином, перевіркою встановлено, що починаючи з травня 2009 року, ТОВ «Рада»застосовувався тариф значно більший за тариф, який має застосовуватись для мешканців будинку, враховуючи фактичні показники споживання теплової енергії, як визначено Постановою КМУ від 21.07.05 № 630 та відповідними розпорядженнями КМДА, які діяли протягом травня 2009 - жовтня 2009 року.
А тому, згідно проведених Держцінінспекцією розрахунків, встановлено включення Відповідачем у вартість продукції та послуг, ціни (тарифи) на які регулюються, фактично не виконаних або виконаних не в повному обсязі послуг (робіт), на загальну суму 1050380,83грн за період з січня 2009 року по грудень 2009 року за послуги з теплопостачання.
Таким чином, при розрахунках із споживачами за послугу теплопостачання Підприємство, в порушення розпоряджень КМДА від 30.07.2007 року №978 «Про встановлення та погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води», від 29.04.2009р. № 520 «Про затвердження тарифів на теплову енергію, встановлення та затвердження тарифів на комунальні послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води для населення», від 31.08.2009 № 981 «Про затвердження тарифів на теплову енергію, встановлення та погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води для населення», від 15.10.2009 № 1192 «Про затвердження тарифів на теплову енергію, встановлення та погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води для населення»застосовувало завищений тариф по вказаній послузі.
З урахуванням рівня сплати необґрунтовано отримана Відповідачем виручка склала 569356,44 грн.
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення»зазначена сума підлягає вилученню в доход бюджету, із застосуванням штрафних санкцій в двократному розмірі.
Керуючись ст. 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення», відповідно до повноважень, наданих постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000р. №1819, Держінспекцією цін в м. Києві було прийнято рішення від 12.03.2010р. № 37 про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Рада»економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін на загальну суму 1708069,32 грн.
Зазначене рішення було направлено до Відповідача, який самостійно його вимоги не виконав.
Крім того, рішення Інспекції № 37 від 12.03.2010 р. яке є підставою даного позову, не скасовано у встановленому законом порядку. Таким чином, суд вважає обґрунтованими вимоги щодо стягнення штрафних санкцій та необґрунтовано одержаної виручки з Відповідача.
Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог.
З огляду на матеріали справи, з урахуванням пояснень сторін, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог Держаної інспекції з контролю за цінами в м. Києві про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Рада»штрафу у розмірі 1708069,32 грн.
Відповідно до ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.
Враховуючи, що, відповідно до статті 70 КАС України, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються відповідними доказами (рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій), тобто достатніми доказами.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 69, 71, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ПОСТАНОВИВ :
1.Позов задовольнити повністю
2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Рада»(код ЄДРПОУ 30300272, адреса місцезнаходження: 02068, м. Київ, вул. А. Ахматової, б. 3, р/рах. 26001301001601 в ЗАТ «Український будівельно-інвестиційний банк», МФО 380377) необґрунтовано отриману виручку у розмірі 569356,44 грн.(пятсот шістдесят девять тисяч триста пятдесят шість грн. 44 коп.) в доход державного бюджету (р/рах. №31114106700003, код 21081100, одержувач УДК у Дарницькому районі м. Києва, код 26077885, банк одержувача ГУ ДКУ у м. Києві, МФО 820019);
3.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Рада»(код ЄДРПОУ 30300272, адреса місцезнаходження: 02068, м. Київ, вул. А. Ахматової, б. 3, р/рах. 26001301001601 в ЗАТ «Український будівельно-інвестиційний банк», МФО 380377) суму штрафу розмірі 1138712,88 грн.(один мільйон сто тридцять вісім тисяч сімсот дванадцять грн. 88 коп.) в доход державного бюджету (р/рах. №31114106700003, код 21081100, одержувач УДК у Дарницькому районі м. Києва, код 26077885, банк одержувача ГУ ДКУ у м. Києві, МФО 820019).
Стягувач: Державна інспекція з контролю за цінами в м. Києві (03057, м. Київ, вул. Лабораторна, 1)
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя П.О. Григорович