Постанова № 13946498, 16.02.2011, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.02.2011
Номер справи
2а-3668/10/2470
Номер документу
13946498
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2011 р. м. ЧернівціСправа № 2а-3668/10/2470

Чернівецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Дембіцького П.Д.;

при секретарі судового засідання Граматович М.І.;

за участю:

представника позивача Мельничук О.І. ( посвідчення № 225 від 15.12.2010р.);

представника відповідача Сторожинецької РДА Баланюк Г.В. ( за довіреністю) ;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора Сторожинецького району Чернівецької області до Сторожинецької РДА, ОСОБА_4, третя особа на стороні позивача сільськогосподарський кооператив «Колос»про скасування рішення субєкта владних повноважень, -

На підставі ч.3 ст.160 КАС України в судовому засіданні 16.02.2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Про час складання постанови у повному обсязі повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167, п.2 ч.2 ст. 186 КАС України.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ :

08 грудня 2010 року позивач прокурор Сторожинецького району Чернівецької області звернувся з адміністративним позовом про визнання незаконним та скасувати розпорядження Сторожинецької РДА № 678 від 03.08.2007 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність в адмінмежах Чудейської сільської ради та передачу її безоплатно у власність жителю с.Чудей ОСОБА_4, визнання недійсним та скасування державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯД №111007 від 22.11.2007 року. В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що держземінспекцією у Чернівецькій області на вимогу прокуратури було проведено перевірку щодо виділення земельної ділянки громадянці ОСОБА_4 У ході вказаної первріки встановлено, що земельна ділянка яка була виділена громадянці ОСОБА_4 надана за рахунок земель, які перебувають у постійному користуванні Сільськогосподарського кооперативу «Колос»відповідно до державного акта на право постійного користування серії І-ЧВ №00140 від 27.09.1997 року. Вказана земельна ділянка виділена з порушенням вимог статті 141, 149 та 151 Земельного кодексу України.

10 листопада 2010 року прокуратурою внесено протест Голові Чернівецької обласної державної адміністрації про скасування розпорядження Сторожинецької РДА № 678 від 03.08.2007 року, однак вказаний протест залишився без задоволення. Враховуючи, що державний акт на право власності на земельну ділянку ОСОБА_4. виданий з порушенням вимог Закону, а до повноважень Голови Чернівецької ОДА не входить скасування розпорядження голови Сторожинецької РДА № 81-1491 вих.10, позивач у відповідності до ч. 1 ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру»звернувся з позовом до суду з вказаного питання.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю посилаючись на обставини викладені у позовні заяві та на надані письмові докази, просив позовні вимоги задовольнити.

Представник відповідача - Сторожинецької РДА у судовому засіданні визнала порушення які були допущені при виділенні земельної ділянки та видачі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯД №111007 від 22.11.2007 року гр. ОСОБА_4 зіславшись на обставини викладені у відзиві на позов прокурора та у Акті виїзної комісії від 16.02.2010 року де також зазначено щодо неправомірного виділення земельної ділянки.

Другий відповідач ОСОБА_4 у судове засідання не прибув, хоча належним чином був повідомлений про дату, час, місце розгляду справи. Представника в судове засідання не забезпечив, заперечень на позов не надала. Однак вказані обставини не перешкоджають розгляду вказаної справи.

Відповідно до вимог ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України сторони та суд вважає за можливе розглянути справу без другого відповідача, на підставі наявних у справі доказів.

Розглянувши матеріали справи та подані документи, всебічно і повно встановивши фактичні обставини у справі, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, проаналізувавши законодавство, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,-

ВСТАНОВИВ:

Згідно довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Сільськогосподарськи1й кооператив «Колос» ідентифікаційний код № 01241800 зареєстрований Сторожинецькою РДА Чернівецької області за, за номером запису 1036120 0000 000639 за адресою вул.. Горіхова, 2, м. Сторожинець, Сторртожинецький район, Чернівецької області.

Відповідно до державного Акту на право постійного користування землею Серії І-ЧВ № 000140 вбачаєиться, що відповідно до рішення Верховної ради України від 03.07.1992 року Межиріріцькою сільською радою Сторожинецького району землекористувачу Сільськогосподарському кооперативу «Колос» ()Сторожинецький міжгосподарський комбінат по виробництву будматеріалів та будівництву с. Межиріччя Сторожинецького району Чернівецької області, надано у постійне користування 5,1 га землі в межах згідно з планом землекористування.

22 листопада 2007 року Сторожинецьким районним відділом земельних ресурсів видано державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД №111007 від 22.11.2007 року гр. ОСОБА_4, яка розташована в адмінмежах Чудейської (Межирічської) сільської ради Сторожинецького району Чернівецької області.

16 листопада 2010 року на виконання доручення Голови Сторожинецької РДА комісією Держземінспекцією у Чернівцькій області було проведено перевірку щодо додержання вимог Земельного законодавства принаданні у власність земельних ділянок гр.. ОСОБА_4 та іншим. У ході вказаної перевірки було встановлено фат накладки частини земельної ділянки ОСОБА_4 (0,0380 га із 02000 га) на земельну ділянку, площею 5,1 га, яка пербуває у постійному користуванні СГВК «Колос».

Дослідженням письмових доказів, а саме : технічної документації із землеустрою щодо складання державного акту на право власності на земельну ділянку для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд в адмінмежах Чудейської сільської ради сторожинецького району Чернівецької області ОСОБА_4, Акту обстеження земельної ділянки ОСОБА_4, схематичного плану, ситуаційного плану оспорюваних земельних ділянок встановлено, фат накладки частини земельної ділянки ОСОБА_4 (0,0380 га із 02000 га) на земельну ділянку, площею 5,1 га, яка пербуває у постійному користуванні Сільськогосподарського кооперативу «Колос».

Проаналізувавши письмові докази, слід прийти до висновку, що виділення земельної ділянки, видача державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯД №111007 від 22.11.2007 року гр. ОСОБА_4, яка розташована в адмінмежах Чудейської (Межирічської) сільської ради Сторожинецького району Чернівецької області було проведено у порушення вимог с.ст. 126, 140-149,154, 158 Земельного кодексу України. Вказані обставини, не заперечувалися представником відповідача - Сторожинецької РДА у судовому засіданні.

Проаналізувавши вимоги Закону, нормативно правових актів, суд прийшов до висновку, що вимога позивача про скасування розпорядження Сторожинецької РДА № 678 від 03.08.2007 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність в адмінмежах Чудейської сільської ради та передачу її безоплатно у власність жителю с.Чудей ОСОБА_4 земельної ділянки, а також визнання недійсним та скасування державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯД №111007 від 22.11.2007 року, є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Порядок отримання громадянами права на землю та повноваження Відповідача в цій сфері регламентовані Земельним Кодексом України та іншими законами України.

Статтею 81 Земельного кодексу України визначено, що громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами, а також безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності;

Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі, в т.ч. одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.

Статтею 118 Земельного кодексу України визначено порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами.

Зокрема згідно ч. 6 вказаної статті громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають заяву про вибір місця розташування земельної ділянки до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. До заяви додаються матеріали, передбачені частиною п'ятою статті 151 Земельного Кодексу України, а також висновки конкурсної комісії (у разі відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

У частині 7 вказаної статті зазначено, що вибір місця розташування земельної ділянки та надання дозволу і вимог на розроблення проекту її відведення здійснюються у порядку, встановленому статтею 151 Земельного Кодексу України.

Частиною 8 вказаної статті визначено, що проект відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян організаціями, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Згідно ч. 9 вказаної стітті передбачено, що проект відведення земельної ділянки погоджується з органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури і охорони культурної спадщини та подається на розгляд відповідних місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування.

Частина 10 вказаної статті визначає, що районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада у місячний строк розглядає проект відведення та приймає рішення про передачу земельної ділянки у власність.

Пунктом «а» статті 140 Земельного кодексу України передбачено, що підставою припинення права власності на земельну ділянку є добровільна відмова власника від права на земельну ділянку. У даному випадку добровільної відмови Сільськогосподарського кооперативу «Колос» від частини земельної ділянки виділеної ОСОБА_4 не було, та не доведено.

Пунктом «а» статті 141 Земельного кодексу України передбачено, що підставою припинення права користування земельною ділянкою є добровільна відмова від права користування земельною ділянкою. Отже добровільної відмови Сільськогосподарського кооперативу «Колос» від права користування земельної ділянкою в частині виділеної та наданої ОСОБА_4 не було, та не доведено у судовому засіданні.

Частиною 1 Статті 149 Земельного кодексу України передбачено, що земельні ділянки, надані у постійне користування із земель державної та комунальної власності, можуть вилучатися для суспільних та інших потребза рішенням органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Частиною 2 Статті 149 Земельного кодексу України передбачено, що вилучення земельних ділянок проводиться за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінет Міністрів України, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад відповідно до їх повноважень.

У ході судового розгляду справи, відповідач не надав належних доказів щодо вилучення частини земельної ділянки у Сільськогосподарського кооператива «Колос» для подальшого виділення та надання у постійне користування ОСОБА_4

Згідно ч. 1 ст. 153 Земельного кодексу України вбачається, що власник не може бути позбавлений права власності на земельну ділянку, крім випадків, передбачених цим кодексом та іншими законами України.

Відповідно ч. 1 ст. 154 Земельного кодексу України вбачається, що органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування без рішення суду не мають права втручатися у здійснення власником повноважень щодо володіння, користування і розпорядження належною йому земельною ділянкою.

Частиною 2 ст. 158 Земельного кодексу України передбачено, що виключно судом вирішуються земельні спори з приводу володіння користування і розпорядження земельними ділянками , що перебувають у власності громадян і юридичних осіб.

Справа в адміністративному суді може бути порушена за наявності між сторонами публічно-правового спору, оскільки в розумінні статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в числі на виконання делегованих повноважень.

Пунктом 1 частини 1 статті 17 КАС України встановлено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, які породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин, вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, якщо позивач вважає, що цими рішеннями, діями чи бездіяльністю його права чи свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав чи свобод

Відповідно до вимог статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку. Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Частиною 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим кодексом.

Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України вбачається, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта власних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Правомірність своїх дій позивачем, представником позивача, доведена.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративний суд перевіряє, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття (вчинення дії). В даному випадку відповідачем не надано належних доказів щодо правомірності виділення та надання земельної ділянки ОСОБА_4 відповідно до вимог Закону.

Згідно ст. 8 Кодекс адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Частиною 1 ст. 9 КАС України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За таких обставин, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги субєкта звернення позивача, є обґрунтованими та такими, що підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9 ч. 7, 69-71, 86, 87, 94, 122, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

1. Задовольнити адміністративний позов повністю.

2. Скасувати розпорядження Сторожинецької районної державної адміністрації № 678 від 03.08.2007 року «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність в адмінмежах Чудейської сільської ради та пердачу її безоплатно у власність жителю с. Чудей ОСОБА_4Д.».

3.Визнати недійсним та скасувати державний Акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 111007 від 22.11.2007 року.

4.Скасувати державну реєстрацію державного Акту на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 111007 від 22.11.2007 року, який зареєстровано в книзі записів реєстрації користування землею та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010781900212.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова не набрала законної сили.

Відповідно до частини першої статті 185, частини першої другої, четвертої статті 186 КАС України, сторони які беруть участь у справі , мають право оскаржити в апеляційному порядку дану постанову повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня одержання її копії.

Постанова в повному обсязі виготовлена 21 лютого 2011 року.

СуддяП.Д. Дембіцький