Постанова № 13945352, 15.02.2011, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.02.2011
Номер справи
12802/10/2070
Номер документу
13945352
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 лютого 2011 р. № 2-а- 12802/10/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді - Заічко О.В.,

при секретарі судового засідання - Басовій Н.М.,

за участю сторін:

представника позивача - Солдатової Я.А.,

відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за адміністративним позовом

Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на

випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру

зайнятості

до ОСОБА_2

провідшкодування матеріальних збитків, -

В С Т А Н О В И В:

Фонд загальнообов"язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості звернувся до належного суду з адміністративним позовом, в якому з урахуванням наданих уточнень до позовних вимог, які прийняті судом, просить стягнути з відповідача вартість матеріального забезпечення в сумі 2912 грн.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 18.12.2008р. ОСОБА_2 звернувся за сприянням у працевлаштуванні до Харківського міського центру зайнятості, де був зареєстрований як шукаючий роботу та 25.12.2008 року ним була подана заява про надання статусу безробітного, відповідно до якої йому було надано статус безробітного та призначена допомога по безробіттю з 25.12.2008 р. по 19.12.2009 р., як застрахованій особі з урахування страхового стажу понад 10 років - 70% середньої заробітної плати залежно від тривалості безробіття у відсотках визначеного розміру: 100% - 90 календарних днів; 80% - 90 календарних днів; 70% - 180 календарних днів. Виплату допомоги по безробіттю ОСОБА_2 розпочато з 25.12.2008р., а припинено 01.07.2009р., у зв"язку з тим що останній був зареєстрований як фізична особа - підприємець.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити в повному обсязі.

Відповідач у судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, в своїх запереченнях він зазначив, що без його відома протягом більше року посадовими особами центра зайнятості стосовно нього приймались рішення про які він нічого не знав, з жодним з рішень ознайомлен не був. Крім цього, відповідач не згоден з сумою боргу, згідно наказу позивача від 01.07.2009р. № 090709, про відшкодування коштів виплачених як допомога по безробіттю у сумі 7915,39 грн. Також, відповідач повернув до Харківського міського центру зайнятості вказану суму у повному обсязі, що підтверджується платіжним дорученням № 13760 від 08.07.2009р. Відповідач зазначив, що кошти у сумі 2221,40 грн. та 671,40 грн. йому не нараховувались та він їх не отримував.

Заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, зібрані у справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які підлягають застосуванню до спірних правовідносин, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 18.12.2008р. звернувся за сприянням у працевлаштуванні до Харківського міського центру зайнятості, де був зареєстрований з відкриттям персональної картки № НОМЕР_2.

За заявою ОСОБА_2, 25.12.2008р. відповідачу було надано статус безробітного і відповідно до Закону України "про загальнообов"язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та "Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності" призначена виплата допомоги по безробіттю з 25.12.2008р. по 19.12.2009р. як застрахованій особі з урахування страхового стажу понад 10 років - 70% середньої заробітної плати залежно від тривалості безробіття у відсотках визначеного розміру: 100% - 90 календарних днів; 80% - 90 календарних днів; 70% - 180 календарних днів. Виплату допомоги по безробіттю ОСОБА_2 розпочато з 25.12.2008р., а припинено 01.07.2009р., у зв"язку з тим що останній був зареєстрований як фізична особа - підприємець.

Частиною 1 ст. 31 Закону України “Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” передбачено, що виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного.

Відповідно до ч.2 ст. 36 вказаного Закону застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобовязані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Частиною 3 ст. 36 зазначеного Закону визначено, що сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обовязків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Постановою КМУ від 20.03.2006 р. № 357 був затверджений Порядок розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".

Зазначений Порядок визначає механізм проведення розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".

Розслідування згідно з цим Порядком здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітного та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені у документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітного.

Центри зайнятості під час проведення перевірки взаємодіють з органами державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, державними реєстраторами, управліннями праці та соціального захисту населення, відділами (управліннями) субсидій шляхом обміну інформацією про отримані особами, які перебувають на обліку в державній службі зайнятості як безробітні, доходи від провадження підприємницької діяльності, виконання робіт за трудовим договором, у тому числі за сумісництвом, та під час роботи за кордоном, виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими угодами, ведення особистого селянського господарства тощо.

Порядок обміну інформацією між зазначеними органами та центрами затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України 12.07.2006 р. № 259/407, Постановою правління Пенсійного фонду України від 12.07.2006 р. № 9-3, зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 26 липня 2006 р. за № 876/12750 має назву “Порядок обміну інформацією між Державною податковою адміністрацією України, Пенсійним фондом України та Державним центром зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України”

Згідно п. 6 “Порядку розслідування страхових випадків та обгрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України “Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”, затвердженого Постановою КМУ від 20 03 2006 року № 357, у разі встановлення центрами зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених із дня призначення виплат стягуються з такої особи відповідно до пункту 7 цього Порядку.

Згідно акту № 148 від 16.07.2010 року розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» встановлено, що ОСОБА_2 з 31.10.2006р. по теперішній час зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності та відноситься до категорії зайнятого населення, що підтверджується довідкою з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с. 12).

Тобто, відповідач зареєстрований, як фізична особа - підприємець з 31.10.2006р., одночасно перебував на обліку в службі зайнятості як безробітний з 25.12.2008р. по 01.07.2009р. та отримував матеріальне забезпечення на випадок безробіття.

Згідно з абз.7 пп.1, п.20 “Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних”, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 р. № 219, ОСОБА_2 з 01.07.2009 р. був знят з обліку з припиненням виплати допомоги по безробіттю з причини виявлення факту подання недостовірних даних, що мали місце під час одержання допомоги по безробіттю відповідно до абзацу 14 пп. 1 п. 20.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення" безробітними визна ються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.

Таким чином, підприємець не може бути визнаний безробітним, оскільки віднесений за конодавством до категорії зайнятого населення.

У відповідності з ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення", зайнятість, як прави ло, приносить доход, що, проте, не виключає протилежного. Неотримання доходів від зайняття підприємницькою діяльністю не змінює статусу особи, яка зареєстрована як підприємець. Тому навіть у випадку відповідного документального підтвердження неотримання доходу, така особа не може бути визнана безробітною.

У разі встановлення центром зайнятості відповідно до Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому зако нодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вар тості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до п. 7 даного Порядку рішення про повернення коштів особою та відшкодування коштів роботодавцем приймається керівником центру зайнятості і оформлюється наказом.

Харківським міським центром зайнятості від 16 липня 2010 року за №457 виданий наказ «Про повернення коштів, виплачених як матеріальне забезпечення на випадок безробіття ОСОБА_2», в якому пропонувалось відповідачу повернути кошти добровільно у сумі 2912,00 грн. Відповідно до наказу від 16.07.2010 р. №НТ100716 у відповідності з п.6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України 20.11.2000 р. № 307 повернути виплати за період з 25.12.2008 р. по 22.06.2009 р.

За період з 25.12.2008 р. по 22.06.2009 р. безробітному ОСОБА_2 була нарахована та перерахована допомога по безробіттю у сумі 10827,39 грн, що підтверджується довідкою про нараховане та перераховане матеріальне забезпечення та довідкою ПАТ "Мегабанку" № 16-199 від 11.01.2011р.

Відповідно до статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати її забезпечення та надання соціальних послуг.

Вищевказаними діями з боку ОСОБА_2 державній службі зайнятості в особі Харківського міського центру зайнятості м. Харкова було заподіяно матеріальних збитків на суму 10827,39 грн. і поміж винними діями відповідача та несприятливими наслідками є прямий причинний зв'язок.

Харківським міським центром зайнятості був направлений лист-претензія від 19.07.2010 р. за № 9085 щодо повернення коштів, виплачених як матеріальне забезпечення з 25.12.2008 р. по 22.06.2009 р. у сумі 10827,39 грн.

У зв'язку з тим, що відповідачем службі зайнятості було відшкодовано 7915 грн. 39 коп., що підтверджується платіжним дорученням №13780 від 08.07.2009р. відшкодуванню підлягає різниця суми, а саме 2912 грн. 00 коп.

До теперішнього часу кошти у сумі 2912,00 грн. відповідачем службі зайнятості не відшкодовані.

Повернення коштів особою здійснюється протягом 15 робочих днів після її ознайомлення під особистий підпис з прийнятим рішенням про повернення коштів.

У разі відмови особи повернути кошти або відмови роботодавця відшкодувати кошти, а також у разі неповернення (невідшкодування) їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.

Таким чином, суд приходить до висновку що вимоги Фонду загальнообов"язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення коштів, отриманих як допомога по безробіттю в сумі 2912 грн. правомірні та обґрунтовані, а тому підлягають задоволенню.

Відповідно ч.4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа судові витрати з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", ст. ст. 9, 11, 94, 128, 159, 160 - 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості - задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1, адреса: 61000, АДРЕСА_1) на користь Фонду загальнообов"язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського обласного центру зайнятості (юридична адреса: 61013, м. Харків, вул. Шевченка, буд. 137-А, код ОКПО: 36224721) вартість матеріального забезпечення у розмірі 2912 (дві тисячі дев"ятсот дванадцять) грн. та перерахувати на р/р 37177300802007 в ГУ ДКУ у Харківській області, МФО 851011, ОКПО 36224721.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 18 лютого 2011 року.

Суддя Заічко О.В.