Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 грудня 2010 р. Справа № 2а-654/10/0470
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Турлакової Н. В. при секретаріКаштан С.В. за участю сторін: представника позивача представника відповідача Кучеренко К.Ю. Стрижак Є.Д. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом управління Пенсійного фонду Україн в Ленінському районі м.Дніпропетровська до Відкритого акціонерного товариства "Дніпроважмаш" про стягнення витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, - ВСТАНОВИВ: Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Відкритого акціонерного товариства «Дніпроважмаш» з позовними вимогами про : стягнення з відповідача суми заборгованості зі сплати фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах у розмірі 120248,77 грн. Посилаючись у позовній заяві, з урахуванням нормативного обґрунтування позовних вимог на те, що відповідач у порушення вимог чинного законодавства своєчасно не перерахував позивачу витрати на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у звязку з чим відповідач має заборгованість зі сплати фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах відповідно до ч.2 прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «б-з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за період з 01.12.2009р. по 25.12.2009р. у загальному розмірі 120248,77 грн., просить стягнути з відповідача на користь позивача вказану суму заборгованості.
Відповідач не погодившись з вказаним позовом направив на адресу суду заперечення, у яких посилаючись на те, що нормами чинного законодавства, а саме абз. 4 пп.1 п.2 розділу ХУ Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» прямо визначено обовязок підприємств стосовно відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України. Стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій за списком № 2 не засновано на вимогах закону. Зазначаючи що вказаної позиції дотримується і Вищий адміністративний суд України просить в задоволенні позову відмовити.
Представник позивача у судовому засіданні посилаючись на доводи викладені в позовній заяві просив адміністративний позов задовольнити.
Представник відповідача підтримав доводи викладені в запереченнях просив суд відмовити позивачу у задоволені заявлених ним позовних вимог у повному обсязі.
Заслухавши у судовому засіданні представників сторін, перевіривши матеріали справи, та чинне законодавство, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення"громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, в звязку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що згідно Розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «б» «з» ст..13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» по ВАТ Дніпроважмаш за грудень 2009року сума коштів призначених на покриття вказаних витрат складає 120248,77грн. Вказана сума складена позивачем згідно розрахунків надісланих з управлінь Пенсійного Фонду в Ленінському районі, Красногвардійському районі, Жовтневому районі, Амур-Нижньодніпровсьокму районі, Кіровському районі, Бабушкінському районі, Індустріальному районі, м.Дніпропетровська, Синельниківському районі, Дніпропетровському районі, Криничанському районі, Софіївському районі, Криворізькому районі Дніпропетровської області, Києво-Святошинському районі,Чутівському районі, Новосанжарському районі Полтавської області, Христинівському районі Черкаської області, загальна кількість пенсіонерів по вищевказаним районам яким виплачена сума пільгової пенсії 148 осіб.
Відповідно до Довідки розрахунку Фактичних витрат на виплату та доставку пенсій,призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «б» - «з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (список № 2) по Відкритому акціонерному товариству «Дніпроважмаш» код по ЄДРПО 00168076 належить до сплати за період з 01.12.2009р. по 25.12.2009р. у сумі 120248 грн. 77 коп., у т.ч. по розрахунках : - грудень 2009р. 120248грн. 77 коп. (термін сплати 25.12.2009р.)Сума боргу станом на 25.12.2009р. становить 120248,77 грн.
Стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості з фактичних витрат на виплату та доставку саме цієї пільгової пенсії за період грудень 2009р. у загальному розмірі 120248,77 грн. є предметом спору у даній справі.
Відповідно до п.п. «б» - «з» ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення"на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.; в) трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі; г) жінки, які працюють трактористами-машиністами, машиністами будівельних, шляхових і вантажно-розвантажувальних машин, змонтованих на базі тракторів і екскаваторів, - після досягнення 50 років і при загальному стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 15 років на зазначеній роботі; д) жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування.Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України; е) жінки, зайняті протягом повного сезону на вирощуванні, збиранні та післязбиральній обробці тютюну,- після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років; є) робітниці текстильного виробництва, зайняті на верстатах і машинах, - за списком виробництв і професій, затверджуваним у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, - після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років; ж) жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей, - незалежно від віку і трудового стажу, в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України; з) водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятих у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи 25 років, в тому числі на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи 20 років, в тому числі на зазначеній роботі не менше 10 років. Працівникам інших виробництв, професій та посад дострокові пенсії залежно від умов праці (але не раніш як після досягнення 55 років чоловіками і 50 років жінками) можуть встановлюватися за результатами атестації робочих місць за рахунок коштів підприємств та організацій, призначених на оплату праці, які перераховуються до Пенсійного фонду України на виплату пенсій до досягнення працівником пенсійного віку, передбаченого статтею 12 цього Закону.
При цьому необхідно зазначити, що норми ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" також до 17.02.2000р. регулювали порядок внесення підприємствами та організаціями плати до Пенсійного фонду, що покривала витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до п.п. "б"-"з" ст. 13 зазначеного Закону.
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України"від 17.02.2000 р. порядок внесення плати на покриття фактичних витрат на виплату і доставку пенсій змінено, виключено норму, що регулювала дане питання у ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та врегульовано порядок покриття витрат на виплату та доставку пільгових пенсій шляхом введення окремого виду збору на обов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування".
Так Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що платники збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, передбачені ст. 1 цього Закону, повинні сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірах, встановлених ст. 4 цього Закону, що визначається у відсотковому відношенні від об'єкта оподаткування, який передбачений ст. 2 цього Закону.
Зокрема, відповідно до вказаного Закону, суб'єкти підприємницької діяльності, незалежно від форм власності, повинні сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у 100 відсотковому розмірі від об'єкта оподаткування, яким є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Згідно з пунктом 15 розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.
Однак частину другу статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", яка передбачала, що підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду України плату, що покриває витрати на виплату і доставку пенсій відповідно до пунктів "б" - "з" цієї статті до досягнення працівником пенсійного віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, в розмірі 50 процентів по пенсіях, призначених у 1991 році, 60 процентів - у 1992 році, 70 процентів - у 1993 році, 80 процентів - у 1994 році, 90 процентів - у 1995 році і 100 процентів - з 1996 року було виключено відповідно до Закону України від 17 лютого 2000 року №1461-III, "Про внесення змін до деяких законів України".
Отже, в момент прийняття Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Закон України "Про пенсійне забезпечення" не передбачав обовязку відшкодування підприємствами виплачених Пенсійним Фондом працівникам підприємств пільгових пенсій на підставі статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", що позбавляє загальне відшкодування пільгових пенсій статусу загальнообовязкового платежу.
Відповідно до абз. 4 пп.1 п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Таким чином нормами чинного законодавства прямо визначено обовязок підприємства лише з відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, а позивачем під час розгляду даної справи було доведено, що громадянам згідно Розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «б» «з» ст..13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» по ВАТ Дніпроважмаш за грудень 2009року в кількості 148 осіб, пенсія за віком на пільгових умовах була призначена за списком №2.
За таких обставин суд вважає, що відповідач у справі не зобовязаний сплачувати позивачу фактичні витрати понесені на виплату та доставку пільгових пенсій колишнім працівникам відповідача, пільгові пенсії яким призначені за списком №2, оскільки законодавчо встановлений обовязок відповідача зі сплати відшкодування суми пільгових пенсій за списком №2 відсутній.
Вирішуючи по суті заявлені позивачем у справі позовні вимоги, суд враховуючи те, що у судовому засіданні встановлено, що громадянам згідно Розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «б» «з» ст..13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» по ВАТ Дніпроважмаш за грудень 2009року в кількості 148 осіб які є колишніми працівниками відповідача, пенсія за віком на пільгових умовах була призначена за списком №2, а вищенаведеними норами чинного законодавства прямо визначено обовязок підприємства лише з відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, вважає, що у відповідача у справі не виникло обовязку по відшкодуванню позивачу понесених ним витрат на виплату та доставку пільгових пенсій громадянам згідно Розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «б» «з» ст..13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» по ВАТ «Дніпроважмаш» за грудень 2009року в кількості 148 осіб, у загальному розмірі 120248,77 грн., тому заявлені позивачем позовні вимоги не знайшли свого підтвердження під час розгляду даної справи оскільки не ґрунтуються на нормах чинного законодавства, а позивачу необхідно відмовити у задоволені заявлених ним позовних вимог до Відкритого акціонерного товариства «Дніпроважмаш».
Керуючись ст.ст. 160, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська до Відкритого акціонерного товариства «Дніпроважмаш» про стягнення витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, - відмовити.
Постанова суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови складено 18.12.2010 року
Суддя Н.В. Турлакова