Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №6.6.4
ПОСТАНОВА
Іменем України
03 лютого 2011 року Справа № 2а-9741/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі: Головуючого судді - Твердохліба Р.С.,
при секретарі Чукіній А.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції в м. Красний Луч Луганської області до відкритого акціонерного товариства «Автотранспортне підприємство 10911» про стягнення податкового боргу з доходів фізичних осіб,
В С Т А Н О В И В:
13 грудня 2010 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної податкової інспекції в м. Красний Луч Луганської області до відкритого акціонерного товариства «Автотранспортне підприємство 10911» про стягнення податкового боргу з доходів фізичних осіб у розмірі 377884,16 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відкрите акціонерне товариство «Автотранспортне підприємство 10911» зареєстровано виконавчим комітетом Краснолуцької міської ради від 14.03.2005 № 1380120 0000 000181 та взято на податковий облік в Державній податковій інспекції м. Красний Луч Луганської області. Станом на 13.12.2010 за відповідачем обліковується податковий борг по податку з доходів фізичних осіб на суму 377884,16 грн. По закінченню встановленого законом терміну сплати податків вказана сума не перерахована до бюджету, у звязку з чим позивач просить суд стягнути з відповідача податковий борг у розмірі 377884,16грн.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеному у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні надав пояснення, аналогічні викладеним в відзиві на адміністративний позов та просив суд відмовити в задоволенні адміністративного позову в частині стягнення заборгованості по податку з доходів фізичних осіб в розмірі 268746,16 грн. у звязку із пропуском строку звернення до суду про стягнення зазначеного боргу (арк. справи 56, 66).
Заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.69-72 КАС України, суд прийшов до такого.
Статтею 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» на органи державної податкової служби покладено обовязки щодо здійснення контролю за додержанням податкового законодавства.
Субєкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п.7 ч.1 ст. З КАС України).
Як зазначено в п. 1 ч. 1 ст. З КАС України справа адміністративної юрисдикції - публічно-правовий спір у якому хоча б однією із сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.
З урахуванням викладеного, зазначена справа відноситься до юрисдикції адміністративних судів, оскільки учасником спору є субєкт владних повноважень (орган державної податкової служби, наділений публічно-владними повноваженнями).
Згідно преамбули Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року № 2181 (далі - ЗУ №2181) цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обовязкових платежів), включаючи збір на обовязкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообовязкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Відповідно до п.1.12 ст.1 Закону України №2181 контролюючий орган - державний орган, який у межах своєї компетенції, визначеної законодавством, здійснює контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування податків і зборів (обов*язкових платежів) та погашенням податкових зобовязань чи податкового боргу. Вичерпний перелік контролюючих органів визначається статтею 2 цього Закону.
Підпункт 2.1.4 пункту 2.1. ст.2 ЗУ № 2181 визначає, що податкові органи є контролюючим органом стосовно податків і зборів (обовязкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпунктах 2.1.1-2.1.3 цього пункту.
Відповідач відкрите акціонерне товариство «Автотранспортне підприємство 10911» зареєстровано виконавчим комітетом Краснолуцької міської ради 14.03.2005 за № 1380120 0000 000182 та взято на податковий облік в Державній податковій інспекції м. Красний Луч Луганської області (а.с.4-6).
Згідно із ст. 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки та збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно з п. 3 ч.1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків та зборів (обовязкових платежів) зобовязані сплачувати належні суми податків та зборів (обовязкових платежів) у встановлені законами термін.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.14 вищезазначеного Закону, податок з доходів фізичних осіб є загальнодержавним податком. Згідно із ст.17 сплата податків і зборів (обовязкових платежів) проводиться у порядку, встановленому цим Законом та іншими законами України.
Пунктом 1.15 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05.2003 № 889 (далі ЗУ №889) визначено, що податковий агент - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобовязані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.
Відповідно до п.п. 8.1.1 та 8.1.2 п. 8.1. ст. 8 Закону України №889 податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону.
Податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.
У пункті 1.7 ст.1 зазначено, що звітний податковий період проміжок часу, який розпочинається з першого календарного дня першого місяця такого періоду та закінчується останнім календарним днем останнього місяця такого періоду. Для місячного податкового періоду перший та останній місяці збігаються.
В судовому засіданні встановлено, що відповідно до розрахунку сум заборгованості по податку з доходів фізичних осіб за відповідачем рахується заборгованість в розмірі 377884,16 грн. (арк. справи 3).
Довідкою про результати планової виїзної перевірки відповідача з питань повноти обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб та податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів за період 01.04.2008 по 30.06.2009 встановлено, що станом на 30.06.2009 залишок заборгованості по податку з доходів фізичних осіб складає 286890,50 грн. (арк. справи 10-16). Зазначена довідка підписана посадовими особами сторін без зауважень та заперечень. Відповідно до акта звірки заборгованості по податку з доходів з фізичних осіб станом на 01.10.2010 складає 377884,16 грн., який підписаний посадовими особами сторін без зауважень та заперечень (арк. справи 33).
Відповідно до акту від 27.02.2007 № 116/23-03113207 про результати виїзної планової перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2005 по 31.12.2006 та питань підтвердження заявленого відшкодування сум податку на додану вартість за грудень 2006 року встановлено, що станом на 01.01.2007 заборгованість по податку з доходів фізичних осіб складає 268746,16 грн. (арк. справи 50-52).
Відповідно до акту від 23.06.2008 № 464/23-03113207 про результати виїзної планової перевірки з питань дотримання вимог податкового,валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2007 по 31.03.2008 встановлено, що залишок заборгованості по податку з доходів фізичних осіб станом на 01.01.2007 складає 268746,16 грн. (арк. справи 62-63).
Відповідно до акту від 13.11.2009 № 725/23-03113207 про результати виїзної планової перевірки з питань дотримання вимог податкового,валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2008 по 30.06.2009 встановлено, що залишок заборгованості по податку з доходів фізичних осіб станом на 01.04.2008 складає 269658,29 грн. (арк. справи 64-65).
Зазначені обставини також підтверджуються Головною книгою за 2004, 2005, 2007, 2008, 2009, 2010 (арк. справи 67-76).
Існування податкового боргу, який рахується за відкритим акціонерним товариством «Автотранспортне підприємство 10911» станом на 01.01.2007 у розмірі 268746,16 грн. підтверджується інформацією щодо суми заборгованості, наданою державною податковою інспекцією в м. Красний Луч Луганської області і не заперечується сторонами в судовому засіданні (арк. справи 88).
Підпунктом 15.2.1 пункту 15.2. статті 15 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який діяв станом на дату виникнення спірних правовідносин) передбачено, що у разі коли податкове зобовязання було нараховане податковим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 15.1 цієї статті, податковий борг, що виник у звязку з відмовою у самостійному погашенні податкового зобовязання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобовязання. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або до визнання боргу безнадійним.
Відповідно статті 102 Податкового Кодексу України (який діє станом на дату ухвалення рішення) контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Суд зауважує, що грошове зобовязання платника податків стягується не пізніше 1095 днів, що настає за останнім днем граничного строку сплати грошових зобов*язань як у відповідності до вимог підпункту 15.2.1 пункту 15.2. статті 15 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який діяв станом на дату виникнення спірних правовідносин) так і у відповідності до статті 102 Податкового Кодексу України (який діє станом на дату ухвалення рішення).
Крім того, відповідно до акта звіряння заборгованості з податку з доходів фізичних осіб по періодам проведення перевірки державною податковою інспекцією у м. Красний Луч Луганської області від 20 січня 2011 року вбачається, що період виникнення боргу починається з 01 липня 2003 року (арк. справи 83).
Позивачем по справі Ленінською міжрайонною державною податковою інспекцією у м. Луганську, клопотання про поновлення строку про стягнення податкового боргу з податку з доходів фізичних осіб з відкритого акціонерного товариства «Автотранспортне підприємство 10911», який утворився починаючи з 01.07.2003 надано до суду не було.
24 квітня 2004 року Господарським судом Луганської області було порушено провадження у справі № 11/23б про банкрутство до боржника - відкритого акціонерного товариства «Автотранспортне підприємство 10911» за заявою управління Пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області (арк. справи78).
21 червня 2005 року ухвалою Господарського суду Луганської області по справі був затверджений реєстр вимог кредиторів до складу якого, серед іншого, увійшла державна податкова інспекція в м. Красний Луч Луганської області, з грошовими вимогами у розмірі 1059746,00 грн. (арк. справи 79-80). Відповідно до заяви кредиторські вимоги були заявлені по податковому боргу, який включає: податок на додану вартість, податок на прибуток підприємства, податок з власників транспортних засобів, податок на землю, комунальний податок, збір за забруднення навколишнього природного середовища, штрафи за порушення податкового законодавства.
Відповідно до ч. 2 ст. 14 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» та відповідно до ухвали Господарського суду Луганської області вимог конкурсних кредиторів, які заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання 07.06.2004, або не заявлені взагалі, судом не розглядаються і вважаються погашеними, зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає.
Враховуючи вищевикладене, суд задовольняє адміністративний позов державної податкової інспекції у м. Красний Луч Луганської області до відкритого акціонерного товариства «Автотранспортне підприємство 10911» про стягнення податкового боргу з доходів фізичних осіб в частині стягнення 109138,00 грн.: (377884,16 грн. (сума, яка заявлена позивачем до стягнення) 268746,16 грн. (сума боргу, який виник у період з 01.07.2003 по 31.12.2006) = 109138,00 грн. (сума, яка підлягає стягненню).
Враховуючи вимоги частини 4 статті 94 КАС України, а також те, що позивач відповідно до пунктів 15 частини 1 статті 4 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року № 7-93 «Про державне мито» від сплати державного мита (судового збору) звільнені, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні 03 лютого 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 08 лютого 2011 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
Керуючись ст.ст. 2, 17, 87, 94, 98, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства «Автотранспортне підприємство 10911» (94505, Луганська область, м. Красний Луч, Антрацитівське шоссе, 36, код ЄДРПОУ 03113207) податковий борг по податку з доходів фізичних осіб у розмірі 109138,00 грн. (сто девять тисяч сто тридцять вісім гривень нуль копійок) на користь місцевого бюджету м. Красний Луч Луганської області.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова складена у повному обсязі 08 лютого 2011 року.
СуддяР.С. Твердохліб