ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22.09.06 р. Справа № 2/308пн
13 год. 50 хв. – 14 год. 50 хв. Зала судових засідань – кабінет № 232
м. Донецьк вул. Артема, 157
Господарський суд Донецької області у складі головуючого судді Ханової Раїси Федорівни
при секретарі судового засідання Бахар Світлані Володимирівні
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали за позовною заявою
Державного підприємства “Добропіллявугілля” м. Добропілля
до Добропільської об’єднаної державної податкової інспекції м. Добропілля
про зобов’язання вчинити певні дії
За участю
представників:
від позивача: Лукашкова І.О. – за дов. від 31 серпня 2006 року
присутня без довіреності від позивача Твардовська Л.Г.
від відповідача: Ситник С.В. – за дов. від 6 вересня 2006 року
ВСТАНОВИВ:
До господарського суду Донецької області заявлено позов з урахуванням його зміни (арк. справи 5-7, 139) Державним підприємством “Добропіллявугілля” м. Добропілля до Добропільської об’єднаної державної податкової інспекції м. Добропілля про:
1) зобов’язання відповідача сформувати і видати позивачу довідку про суму заборгованості перед бюджетом з податку на прибуток станом на 1 липня 2005 року (з урахуванням штрафних санкцій), не погашеної на день видачі довідки у сумі 7333315 грн. 73 коп. з відображенням у ній податкових зобов’язань з податку на прибуток: за перший квартал 2005 року у сумі 5161287 грн. 96 коп. по терміну сплати 20 травня 2005 року; за чотири місяці 2005 року у сумі 1900100 грн. по терміну сплати 31 травня 2005 року, обов’язок по сплаті яких у позивача виник в результаті правонаступництва згідно наказу Міністра палива та енергетики № 238 від 26 травня 2005 року по зобов’язанням ВП “Шахта “Добропільська” ДП “Донецька вугільна коксівна компанія”; штрафних санкцій, нарахованих на підставі податкового повідомлення-рішення № 000032640/0 від 31 січня 2005 року на суму 271927 грн. 77 коп. з терміном сплати 24 червня 2005 року;
2) зобов’язання відповідача внести зміни щодо записів у картку обліку особового рахунку позивача по податку на прибуток стосовно податкових зобов’язань по сплаті штрафних санкцій, нарахованих на підставі податкових повідомлень-рішень від 9 лютого 2005 року № 0000942340/0, № 0000952340/0, № 0000962340/0 на загальну суму 1226828 грн. 74 коп. із зазначенням терміну сплати 16 вересня 2005 року.
Представники відповідача у письмових запереченнях від 21 вересня 2006 року (арк. справи 87-88) та під час розгляду справи проти позовних вимог заперечують.
Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на необхідність визначення довідкою про розмір (з урахуванням штрафних санкцій) на 1 липня 2005 року непогашеної на дату її видачі податкової заборгованості до Державного бюджету з метою здійснення розрахунків на виконання постанови Кабінету Міністрів України № 705 від 22 травня 2006 року “Про затвердження Порядку перерахування у 2006 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам для погашення заборгованості минулих років з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з водопостачання і водовідведення, затверджених для населення” (надалі - Постанова № 705). Вважає, наявними підстави для включення до складу непогашеної заборгованості податкового боргу, який утворився внаслідок надання податкової декларації з податку на прибуток за перший квартал 2005 року (у сумі 5647700 грн.) та за квітень 2005 року (у сумі 1900100 грн.) відокремленим підрозділом “Шахта “Добропільська”, правонаступником якої є позивач внаслідок реорганізації, яка була здійснена згідно наказу Міністерства палива та енергетики № 238 від 26 травня 2005 року.
Позивач доводить необхідність включення до складу непогашеної заборгованості податкового боргу штрафні (фінансові) санкції у розмірі 271927 грн. 77 коп., які застосовані податковим повідомленням-рішенням від 31 січня 2005 року № 000032640/0 та стали узгодженими в день отримання платником податків рішення контролюючого органу, що не підлягає подальшому адміністративному оскарженню. Таким днем є 13 червня 2005 року з урахуванням терміну сплати, визначених підпунктом 5.3.2 пункту 5.3 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, термін сплати збіг 26 червня 2005 року.
Крім того, позивач вважає за доцільне визначити в обліковій картці термін сплати податкових зобов’язань 16 вересня 2005 року у розмірі 1226828 грн. 74 внаслідок оскарження до суду рішень контролюючого органу про застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення граничних термінів сплати узгодженою суми податкових зобов’язань з податку на прибуток та прийняття судом відповідного рішення по справі № 2/269а від 26 серпня 2005 року, яким у задоволенні позовних вимог було відмовлено.
Відповідач вважає, що зазначений борг щодо відокремленого підрозділу “Шахта “Добропільська” за період січень-квітень рахувався за іншою юридично особою, внаслідок чого відсутні підстави визначати зазначений борг довідкою, яка надається відповідно до Постанови № 705 від 22 травня 2006 року. Стосовно штрафних (фінансових) санкцій зазначає, що вони сформовані ним у обліковому рахунку 29 грудня 2005 року внаслідок того, що позивач попереджував його про їх судове оскарження.
Розгляд справи здійснювався без застосування засобів технічної фіксації судового процесу відповідно до вимог пункту 2-1 розділу 7 “Прикінцеві та перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України.
Вислухавши у судовому засіданні представників сторін, дослідивши та оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.
Державне підприємство “Добропіллявугілля” м. Добропілля є юридичною особою, зареєстроване 11 березня 2003 року виконавчим комітетом Добропільської міської ради Донецької області, включене до ЄДРПОУ за номером 32186934, знаходиться на податковому обліку Добропільської об’єднаної державної податкової інспекції з 1 квітня 2003 року (арк. справи 32-33).
Згідно наказів Міністерства палива та енергетики України № 492 та № 493 від 18 серпня 2004 року (арк. справи 34-41) було прийняте рішення щодо припинення діяльності державних підприємств, у тому числі, “Добропіллявугілля” (відповідно пункти 13 та 7 зазначених наказів) шляхом реорганізації у формі приєднання до складу Державного підприємства “Донецька вугільна коксівна компанія” та виділення окремих підрозділів та їх приєднання до складу Державного підприємства “Донецька вугільна енергетична компанія”.
Відокремлений підрозділ “Шахта “Добропільська” увійшов до складу відокремленого підрозділу “Добропіллявугілля” зі статусом виробничий структурний підрозділ (пункт 8.5 наказів ДП “Донецька вугільна коксівна компанія” № 69 від 27 квітня 2005 року, № 72 від 29 квітня 2005 року, арк. справи 42-48).
Наказом Міністерства палива та енергетики України від 26 травня 2005 року № 238 “Про реорганізацію Державного підприємства “Донецька вугільна коксівна компанія” (арк. справи 47-48) припинено процедуру припинення діяльності державних підприємства, у тому числі “Добропіллявугілля” та передбачено відновлення їх господарської діяльності (пункт 1 наказу).
Пунктом 3 зазначеного наказу було передбачено реорганізацію Державного підприємства “Донецька вугільна коксівна компанія” шляхом виділення з його складу відокремлених підрозділів, у тому числі пунктом 3.5 визначено “Добропіллявугілля” та приєднання його до складу ДП “Добропіллявугілля”.
Пунктом 6 зазначеного наказу передбачено, що відновлені підприємства, у тому числі ДП “Добропіллявугілля”, є правонаступниками усіх прав та обов’язків Державного підприємства “Донецька вугільна коксівна компанія” (надалі – ДП “ДВКК”), пов’язаних з діяльністю виділених з його складу відокремлених підрозділів відповідно до розподільчих балансів.
Під час перебування у складі ДП “ДВКК” відокремлений підрозділ “Шахта “Добропільська” був взятий на облік платників податків з 12 січня 2005 року (арк. справи 52) та знятий з податкового обліку 15 липня 2005 року (арк. справи 54), відокремлений підрозділ “Добропіллявугілля” був узятий на облік як платник податків з 18 січня 2005 року (арк. справи 53) та знятий з податкового обліку 29 серпня 2005 року (арк. справи 55).
Відокремлений підрозділ “Добропіллявугілля” звітував до податкового органу 27 травня 2005 року декларацією з податку на прибуток підприємства за 5 місяців 2005 року (арк. справи 56-59).
Відокремлений підрозділ “Шахта “Добропільська” звітував до податкового органу декларацією з податку на прибуток підприємства за перший квартал 2005 року 6 травня 2005 року (арк. справи 18-21) з визначенням суми податку до сплати 17 рядком 5647700 грн. За 4 місяці 2005 року звітував 31 травня 2005 року (арк. справи 12-15) з визначенням суми податку до сплати 1900100 грн.
Дані зазначених декларацій були відображені податковим органом 20 травня та 31 травня 2005 року у зворотному боці облікової картки відокремленого підрозділу “Шахта “Добропільська” (арк. справи 116) з визначенням терміну сплати 20 травня 2005 року – 5647700 грн. та 31 травня 2005 року – 1900100 грн.
Зазначені дані були відображені у зворотному боці облікової картки ВП “Добропіллявугілля” ДП “ДВКК” відповідно 30 та 31 травня з визначенням сум основного платежу згідно рішень про правонаступництво від 30 та 31 травня 2005 року (арк. справи 113).
Рішенням про правонаступництво від 30 та 31 травня 2005 року відповідач вважає акти передачі податків і зборів по ВП “Шахта “Добропільська” сальдо за якими сформовано на 1 червня 2005 року та 31 травня 2005 року (арк. справи 24-25).
Акт передачі податків та зборів по ВП “Добропіллявугілля” станом на 27 липня 2005 року був підписаний головним бухгалтером, у томи числі відокремленого підрозділу “Шахта “Добропільська” (арк. справи 93-94). Із зазначеного акту вбачається, що до ДП “Добропіллявугілля” переходить сальдо на 27 липня 2005 року у загальній сумі 15013015 грн. 59 коп., у тому числі основний платіж 14013273 грн. 05 коп., пеня 999742 грн. 54 коп.
27 липня 2005 року відповідачем у зворотному боці облікової картки ДП “Добропіллявугілля” (арк. справи 95) збільшена недоїмка у розмірі 14013273 грн. 05 коп. із визначенням підстави такого збільшення у вигляді рішення про правонаступництво від 27 липня 2005 року.
Рішенням про правонаступництво від 27 липня 2005 року відповідач вважає саме зазначений акт передачі.
Відповідач вважає, що терміном виникнення податкового боргу є 27 липня 2005 року, тобто по даті визначення в обліковому рахунку ДП “Добропіллявугілля” (арк. справи 95).
Порядок погашення податкових зобов’язань або податкового боргу при реорганізації платника податків передбачений статтею 13 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”. Підпунктом 13.1.2 пункту 13.1 зазначеної вище статті передбачено, що реорганізація платника податків шляхом виділення з його складу іншого платника податків або внесення частини активів платника податків до статутного фонду іншого платника податків без ліквідації платника податків, який реорганізовується, не тягне за собою розподілу податкових зобов’язань чи податкового боргу між таким платником податків та особами, створеними у процесі його реорганізації, чи встановлення їх солідарної податкової відповідальності, за винятком випадків, коли за висновками податкового органа така реорганізація може призвести до неналежного виконання податкових зобов’язань платником податків, який реорганізується. Рішення про застосування солідарної або розподільної податкової відповідальності може бути прийняте податковим органом у разі, коли активи платника податків, що реорганізовується, перебувають у податковій заставі на момент прийняття рішення про таку реорганізацію.
Податковий орган не приймав рішення про застосування солідарної або розподільчої податкової відповідальності, одночасно позивач актом передачі від 27 липня 2005 року прийняв на себе зобов’язання щодо сплати податкового боргу. Таким чином, зобов’язання щодо сплати податків позивач прийняв на себе, внаслідок виділу яким в розумінні статті 109 Цивільного кодексу України, є перехід за розподільчим балансом частини майна, прав та обов’язків юридичної особи до однієї або кількох створюваних нових юридичних осіб (пункт 4.5 наказу № 238, арк. справи 48). Само по собі рішення про правонаступництво не є підставою виникнення податкових зобов’язань, і те, що відповідач в обліковому рахунку сформував момент такого виникнення узгодженості дату складання акту передачі податків і зборів по ВП “Добропіллявугілля”, відповідає виключно хронології внесення певного запису до зворотного боку облікової картки позивача. Стосовно моментів узгодженості, то вони є загальними, терміни сплати виникли у відповідності до Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, внаслідок подання податкових декларацій платниками податків (у межах спірних відносин ВП “Шахта Добропільська” 20 травня та 31 травня 2005 року) або визначення податковим органом податкового зобов’язання шляхом прийняття податкового повідомлення–рішення платникам податків, податкові зобов’язання або податковий борг яких перейшов до позивача. Нові терміни сплати не визначаються і не змінюються.
З огляду на зазначене, суд не приймає правову позицію відповідача, що сплата боргу внаслідок правонаступництва призводить до зміни граничних термінів сплати податкових зобов’язань.
Суд зазначає, що підставою для внесення даних до облікової картки платника податків не можуть бути лише листи або акти приймання-передачі податкового боргу без документів, на підставі яких здійснюється нарахування платежів шляхом занесення інформації про податкові зобов’язання платника до бази даних передбачені пунктом 2.2 (чинним на момент формування облікового картки позивача) Інструкції “Про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку податків і зборів (обов’язкових платежів), що надходять до бюджетів та до державних цільових фондів”, затвердженої наказом Головної державної податкової інспекції України від 12 травня 1994 року № 37 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 травня 1994 року за № 114/323). До зазначених документів, зокрема належать податкові декларації, повідомлення (рішення), рішення прийняті за результатами розгляду скарг платників податків у адміністративному та судовому порядках, договори про розстрочення або відстрочення податкового боргу та інші.
Відсутність зазначених документів унеможливлює встановлення узгодженої суми податкових зобов’язань за кожний звітний податковий період, граничні строки їх сплати, кількість днів затримки, розмір штрафу та його суму.
Враховуючи зазначене, суд вважає, що термін сплати податкових зобов’язань, що визначені ВП “Шахта Добропільська” шляхом надання декларацій за 1 квартал 2005 року, та 4 місяці 2005 року у сумах 5161287 грн. 96 коп. та 1900100 грн. відповідно настав 20 травня та 31 травня 2005 року, позивач є правонаступником зазначених боргів. Частина зазначеної суми була включена відповідачем при наданні довідки про податкову заборгованість від 2 серпня 2006 року (арк.. справи 10). Визначена позивачем до включення у склад податкова заборгованість станом на 1 липня 2005 року не погашена, що обумовлює необхідність її включення до непогашеної податкової заборгованості, розмір якої визначається довідкою відповідно до абзацу 2 пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України від 22 травня 2006 року № 705.
Щодо включення до складу зазначеної довідки суми штрафних (фінансових) санкцій суд зазначає наступне.
Штрафні (фінансові) санкції у розмірі 271927 грн. 77 коп. позивачу визначені податковим повідомленням-рішенням відповідача від 31 січня 2005 року № 000032640/0 та стали узгодженими в день отримання платником податків рішення контролюючого органу, що не підлягає подальшому адміністративному оскарженню (арк. справи 77-82, 89) відповідно до абзацу 3 підпункту 5.2.4 пункту 5.2 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”. Таким днем є 13 червня 2005 року з урахуванням терміну сплати, визначених підпунктом 5.3.2 пункту 5.3 статті 5 зазначеного Закону, термін сплати зазначених штрафних (фінансових) санкцій збіг 26 червня 2005 року.
Термін сплати штрафних (фінансових) санкцій повинен бути визначений у обліковій картці відповідно до пункту 7.5 Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку податків і зборів (обов’язкових платежів) до бюджетів та державних цільових фондів”, затвердженої спільним наказом Міністерства фінансів України та Головної державної податкової інспекції України 12 травня 1994 року № 37 (з наступними змінами та доповненнями, що були чинними на момент узгодження суми податкових зобов’язань) (зареєстрований у Міністерстві юстиції України 25 травня 1994 року за № 114/323) суми штрафних (фінансових) санкцій обліковуються в особових рахунках платників за окремими кодами операцій у розділі "Розрахунки основного платежу та штрафних санкцій" за термінами сплати, визначеними Законом України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.
В обліковій картці відповідач визначив зазначену суму 29 грудня 2005 року (арк. справи 131-132) без наведення терміну сплати.
Враховуючи зазначене суд вважає, що сума штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 271927 грн. 77 коп. повинна увійти до складу непогашеної заборгованості, яка утворилася станом на 1 липня 2005 року та є непогашеною на день розгляду справи.
Рішенням господарського суду Донецької області від 26 серпня 2005 року по справі № 2/269а у задоволенні позовних вимог ДП “Добропіллявугілля” до Добропільської об’єднаної державної податкової інспекції про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення граничних термінів сплати узгодженою суми податкових зобов’язань з податку на прибуток. Рішення не оскаржувалося та набрало законної сили 6 вересня 2005 року (арк. справи 83-85).
Відповідно до підпункту 5.2.4 пункту 5.2 та підпункту 5.3.2 пункту 5.3 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” граничний термін сплати зазначеної суми збіг 16 вересня 2005 року. Відповідач визначив зазначені суми у обліковому рахунку тільки 29 грудня 2005 року (арк. справи 117-131). Правомірність такого визначення та не наведення обліковою карткою терміну сплати взагалі, відповідач не надав. Суд не приймає посилання відповідача на те, що у подальшому після набрання судовим рішенням законної сили позивач продовжував звертатися з позовами щодо визнання недійсними зазначених рішень з огляду на те, що спір 26 серпня 2005 року було вирішено по суті, враховуючи наведене, суд вважає правомірним визначення обліковим рахунком платника податків терміну сплати податкових зобов’язань, визначених у податкових повідомленнях-рішеннях від 9 лютого 2005 року № 0000942340/0, № 0000952340/0, № 0000962340/0 на загальну суму 1226828 грн. 74 коп., із зазначенням терміну сплати 16 вересня 2005 року.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Витрати по сплаті судового збору у сумі 3 грн. 40 коп. за приписами статей 87,94 Кодексу адміністративного судочинства України підлягають присудженню позивачеві з Державного бюджету України.
Враховуючи вищенаведене, та керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254, пунктами 2-1, 6 розділу 7 “Прикінцеві та перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Державного підприємства “Добропіллявугілля” м. Добропілля до Добропільської об’єднаної державної податкової інспекції м. Добропілля про:
1) зобов’язання відповідача сформувати і видати позивачу довідку про суму заборгованості перед бюджетом з податку на прибуток станом на 1 липня 2005 року (з урахуванням штрафних санкцій), не погашеної на день видачі довідки у сумі 7333315 грн. 73 коп. з відображенням у ній податкових зобов’язань з податку на прибуток: за перший квартал 2005 року у сумі 5161287 грн. 96 коп. по терміну сплати 20 травня 2005 року; за чотири місяці 2005 року у сумі 1900100 грн. по терміну сплати 31 травня 2005 року, обов’язок по сплаті яких у позивача виник в результаті правонаступництва згідно наказу Міністра палива та енергетики № 238 від 26 травня 2005 року по зобов’язанням ВП “Шахта “Добропільська” ДП “Донецька вугільна коксівна компанія”; штрафних санкцій, нарахованих на підставі податкового повідомлення-рішення № 000032640/0 від 31 січня 2005 року на суму 271927 грн. 77 коп. з терміном сплати 24 червня 2005 року;
2) зобов’язання відповідача внести зміни щодо записів у картку обліку особового рахунку позивача по податку на прибуток стосовно податкових зобов’язань по сплаті штрафних санкцій, нарахованих на підставі податкових повідомлень-рішень від 9 лютого 2005 року № 0000942340/0, № 0000952340/0, № 0000962340/0 на загальну суму 1226828 грн. 74 коп. із зазначенням терміну сплати 16 вересня 2005 року задовольнити повністю.
Зобов’язати Добропільську об’єднану державну податкову інспекцію м. Добропілля:
1) сформувати і видати позивачу довідку про суму заборгованості перед бюджетом з податку на прибуток станом на 1 липня 2005 року (з урахуванням штрафних санкцій), не погашеної на день видачі довідки у сумі 7333315 грн. 73 коп.;
2) внести зміни щодо записів у картку обліку особового рахунку позивача по податку на прибуток стосовно податкових зобов’язань по сплаті штрафних санкцій, нарахованих на підставі податкових повідомлень-рішень від 9 лютого 2005 року № 0000942340/0, № 0000952340/0, № 0000962340/0 на загальну суму 1226828 грн. 74 коп. із зазначенням терміну сплати 16 вересня 2005 року.
Присудити з Державного бюджету України на користь Державним підприємством “Добропіллявугілля” м. Добропілля (85000, м. Добропілля Донецької області, проспект Шевченко,2, рахунок № 26000301752670 у Добропільському відділенні ПІБ, МФО 334118 ЄДРПОУ 32186934) витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 грн. 40 коп.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошений її повний текст у судовому засіданні 22 вересня 2006 року в присутності представників сторін.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Ханова Р.Ф.
вик. Бахар
3056723
Надруковано 3 примірники :
1 – у справу
2 – позивачу
3 - відповідачу