Рішення № 1386383, 11.02.2008, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
11.02.2008
Номер справи
6/607пд(8/119пд)
Номер документу
1386383
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД Луганської області  91016, м.Луганськ пл.Героїв ВВВ 3а тел.55-17-32

ХОЗЯЙСТВЕННЫЙ СУД Луганской области  91016, г.Луганск пл.Героев ВОВ 3а тел.55-17-32

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.02.08 Справа № 6/607пд(8/119пд)

Суддя Василенко Т.А., розглянувши матеріали справи за позовом

Луганської міської ради, м. Луганськ,

до Суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1,

м. Луганськ,

за участю 3 - ї особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Державної інспекції архітектурно-будівельного контролю міста Луганська

про розірвання договорів оренди землі

в присутності представників сторін:

від позивача -не прибув,

від відповідача -ОСОБА_2., дов. №70 від 26.01.07 року;

від 3-ї особи -не прибув;

в с т а н о в и в:

Рішенням господарського суду Луганської області від 10.04.07. (суддя Середа А.П.) у справі № 8/119пд позовні вимоги задоволені повністю.

Постановою Луганського апеляційного господарського суду від 12.07.07. у справі № 8/119пд рішення господарського суду Луганської області від 10.04.07. залишено без змін.

Постановою Вищого господарського суду України від 31.10.07. у справі № 8/119пд рішення господарського суду Луганської області від 10.04.07. та постанову Луганського апеляційного господарського суду від 12.07.07. скасовано, справу передано на новий розгляд.

Суть спору: позивач звернувся до суду з вимогами до відповідача, за якими просить суд розірвати з ОСОБА_1.:

- договір оренди землі від 26.03.04, нотаріально посвідчений 26.03.04 за № 2571 (державна реєстрація від 12.05.04 за № НОМЕР_1), договір про внесення змін до договору оренди землі від 03.07.06, нотаріально посвідчений 03.07.06 за № 6439 (державна реєстрація від 13.07.06 за № НОМЕР_2);

- договір оренди землі від 28.12.04, нотаріально посвідчений 28.12.04 за № 4662 (державна реєстрація від 25.05.05. за № НОМЕР_3), договір про внесення змін до договору оренди землі від 29.06.06, нотаріально посвідчений 29.06.06 за № 2091 (державна реєстрація від 13.07.06 за № НОМЕР_4);

- знести об'єкт, який належить ОСОБА_1., що розташований за адресою -м. Луганськ, вул. Совєтская, 74а. (з урахуванням змін до позовної заяви № 01-03-11/578а від 26.01.08).

Відповідач за запереченнями від 06.04.07 (т. 1 арк. справи 56-57), поясненнями від 29.11.07. (т.2 арк. справи 47-49), відзивом від 24.01.08 проти позову заперечує з підстав, зазначених у цих документах та зокрема зазначає наступне.

Так, громадянка ОСОБА_1не може бути відповідачем по цій справі, оскільки спірні договори було укладено з нею не як з суб'єктом підприємницької діяльності, а як з громадянкою, у зв'язку з чим, у господарського суду немає законних підстав для розгляду цього спору та винесення по ньому рішення по суті. Разом з цим відповідач зазначає, що господарський суд, відповідно до п.1 ч.1 ст. 81 ГПК України зобов'язаний залишити даний позов без розгляду.

Розглянувши матеріали справи та вислухавши представників сторін суд дійшов наступного.

01.03.05 року виконавчим комітетом Луганської міської ради ОСОБА_1зареєстрована в якості суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи, у зв'язку з чим до ЄДР внесено реєстраційний запис НОМЕР_5.

Як вбачається з наявних доказів, у всіх документах, доданих до справи, крім рішення виконавчого комітету Луганської міської ради за №144/24 “Про припинення Товариству з обмеженою відповідальністю “Добробут” права оренди земельної ділянки за адресою: вул. Совєтська (в районі бібліотеки ім. Горького) та передачу громадянці ОСОБА_3. в оренду земельної ділянки під будівництво та розміщення літнього майданчика за адресою: вул. Совєтська, 74-а”, - прізвище орендаря вказано “ОСОБА_1”, і лише у цьому рішенні воно вказано “ОСОБА_3”.

З наявних матеріалів справи витікає, що відповідач по справі мала прізвище “ОСОБА_3” до вступу у шлюб, після чого взяла прізвище “ОСОБА_1”, що дає суду підстави для висновку, що орендар ОСОБА_3та ОСОБА_1 є однією і тією ж особою.

Представник відповідача такий висновок не спростовував.

23.04.2003 року виконавчим комітетом Луганської міської ради прийнято рішення №144/24 “Про припинення Товариству з обмеженою відповідальністю “Добробут” права оренди земельної ділянки за адресою: вул. Совєтська (в районі бібліотеки ім. Горького) та передачу громадянці ОСОБА_3. в оренду земельної ділянки під будівництво та розміщення літнього майданчика за адресою: вул. Совєтська, 74-а”, відповідно до якого вирішено передати громадянці ОСОБА_3. шляхом укладення договору оренди земельної ділянки терміном на 49 років - земельну ділянку площею 0,0048 га за адресою: вул. Совєтська. 74-а, - під будівництво та розміщення літнього майданчика в межах, визначених в натурі відповідно до технічного звіту про відведення земельної ділянки Товариству з обмеженою відповідальністю “Добробут” для тієї ж мети (пункт 2 рішення).

Згідно пункту 3 цього рішення громадянці ОСОБА_3. належало виконати наступні заходи:

3.1.В місячний термін з моменту прийняття даного рішення звернутися до Управління земельними ресурсами Луганської міської ради для укладення договору оренди земельної ділянки;

3.2.Одержати в установленому порядку вихідні дані для проектування;

3.3.Проектну документацію виконати відповідно до вимог ДБН 360-92 та інших документів;

3.4.Будівництво літнього майданчика виконати відповідно до затвердженої проектної документації;

3.5.До початку будівництва літнього майданчика об'єкт зареєструвати у Державній інспекції архітектурно-будівельного контролю міста Луганська та одержати дозвіл на виконання будівельних робіт;

3.6.Забезпечити прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта у встановленому порядку.

На виконання цього рішення 26.03.04 року між Луганською міською радою (Орендодавець), - з одного боку та громадянкою ОСОБА_1(далі у тексті договору сказано: “Прізвище до реєстрації шлюбу -ОСОБА_3(Орендар), - з іншого боку, укладено договір оренди землі, нотаріально посвідчений приватним нотаріусом Луганського міського нотаріального округу 26.03.04 року, за реєстром №2571, державну реєстрацію якого здійснено в управлінні земельними ресурсами Луганської міської ради 12.05.04 року, запис №824; перереєстрацію здійснено 13.07.06 року, запис №НОМЕР_2.

Предметом договору є земельна ділянка площею 0,0048 га, яка знаходиться за адресою: місто Луганськ, вул. Совєтська, 74-а, - мета надання земельної ділянки -під будівництво та розміщення літнього майданчика (пункти 1.1 та 1.2 договору).

Згідно договору Орендар має право:

- за письмовою згодою орендодавця зводити в установленому законодавством порядку жилі, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди та закладати багаторічні насадження (п.3.2.2);

- здійснювати в установленому законодавством порядку за письмовою згодою орендодавця будівництво водогосподарських споруд та меліоративних систем (п. 3.2.4).

Орендар зобов'язаний:

- використовувати земельну ділянку за призначенням, вказаним у рішенні виконавчого комітету Луганської міської ради від 23.04.03 року №144/24, вказаному у пункті 1.1 цього договору (п. 3.4.6);

- додержуватися державних стандартів, норм, правил та проектних рішень, екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, державних стандартів, норм і правил, проектних рішень, місцевих правил забудови населених пунктів, режиму використання водоохоронних зон…(п. 3.4.8).

На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом (п. 4.3.6).

26.03.04 року Орендодавець передав Орендарю земельну ділянку, обумовлену цим договором, про що того ж дня складено відповідний акт приймання-передачі.

13.12.05 року Луганською міською радою прийнято рішення №37/298 “Про внесення змін у договір оренди землі від 26.03.04 року, державна реєстрація 12.05.04 року за №НОМЕР_1, та у договір оренди землі від 28.12.04 року, державна реєстрація 25.05.05 року за №НОМЕР_3, які укладені з громадянкою ОСОБА_1.”, - яким вирішено:

- внести зміни до п. 1.2 розділу 1 договору оренди землі від 26.03.04 року, державна реєстрація від 12.05.04 року за №НОМЕР_1, який укладений з громадянкою ОСОБА_1. на земельну ділянку площею 0,0048 га за адресою: вул. Совєтська, 74-а, замінивши слова “під будівництво та розміщення літнього майданчика” на слова “під будівництво та розміщення будівлі кафе”(пункт 1.1 рішення);

- внести зміни до п. 1.2 розділу “Предмет договору” договору оренди землі від 28.12.04 року, державна реєстрація від 25.05.05 року за НОМЕР_3, який укладено з громадянкою ОСОБА_1. на земельну ділянку площею 0,0149 га за адресою: вул. Совєтська. 74-а, змінивши слова “під будівництво та розміщення літнього майданчика і благоустрій прилеглої території ”на слова “під будівництво та розміщення будівлі кафе і благоустрій прилеглої території”(п. 1.2 рішення).

На виконання пункту 1.1 вищевказаного рішення міської ради 03.07.06 року між тими ж сторонами укладено договір про внесення змін до договору оренди землі (від 26.03.04 року), нотаріально посвідчений приватним нотаріусом Луганського міського нотаріального округу ОСОБА_4., за реєстром №6439, який зареєстрований у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди землі Ленінського району міста Луганська, за реєстром №НОМЕР_2.

Згідно цьому договору його пункт 1.2 викладено у наступній редакції: “Земельна ділянка надається орендарю терміном на 49 років під будівництво та розміщення будівлі кафе”.

30.11.04 року сесією Луганської міської ради прийнято рішення №27/413 “Про передачу громадянці ОСОБА_1. в оренду земельної ділянки під будівництво та розміщення літнього майданчика і благоустрій прилеглої території за адресою: вул. Совєтська, 74-а”, - згідно якому їй передано в оренду терміном на 49 років земельну ділянку, яка за своїм цільовим призначенням (категорією) відноситься до земель житлової та громадської забудови, площею 0,0149 га під будівництво та розміщення літнього майданчика і благоустрій прилеглої території за адресою: вул. Совєтська, 74-а, - в межах, визначених проектом відведення земельної ділянки, затвердженим відповідно до п. 2 даного рішення”(п. 3 рішення).

В рішенні мається пункт 5 (з підпунктами 5.1 -5.6), який повністю відтворює зміст пункту 3 (з підпунктами) вищецитованого рішення виконавчого комітету Луганської міської ради від 23.04.2003 року №144/24 “Про припинення Товариству з обмеженою відповідальністю “Добробут” права оренди земельної ділянки за адресою: вул. Совєтська (в районі бібліотеки ім. Горького) та передачу громадянці ОСОБА_3. в оренду земельної ділянки під будівництво та розміщення літнього майданчика за адресою: вул. Совєтська. 74-а”.

Про внесення змін до даного рішення йдеться у попередньому пункті цього рішення господарського суду.

28.12.04 року, на виконання рішення міськради від 30.11.04 року, між Луганською міською радою (Орендодавець), - з одного боку, - та громадянкою ОСОБА_1(Орендар), - з іншого боку, - укладено договір оренди землі, нотаріально посвідчений приватним нотаріусом Луганського міського нотаріального округу ОСОБА_5. 28.12.04 року, за реєстром №4662, державну реєстрацію якого здійснено 25.05.05 року у Книзі записів державної реєстрації земель Луганського міського комплексного відділу ЛРФ ДК України центр ДЗК при Держкомземі України, запис №НОМЕР_3; перереєстрацію цього договору здійснено 13.07.06 року, запис №НОМЕР_4.

Згідно цьому договору Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку під будівництво та розміщення літнього майданчика і благоустрій прилеглої території, яка знаходиться за адресою: місто Луганськ, вул. Совєтська, 74-а (пункт 1 договору), площа якої становить 0,0149 га (п. 2), термін дії договору -49 років (п. 7).

Орендодавець має право вимагати від Орендаря дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів; додержання державних стандартів, норм і правил, у тому числі місцевих правил забудови населених пунктів (п.25.2).

Орендар має право за письмовою згодою Орендодавця зводити в установленому законодавством порядку жилі, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди та закладати багаторічні насадження (п. 27.2).

Дія договору припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором…, а також внаслідок інших підстав, визначених законом (п. 32).

29.06.06 року між тими ж сторонами укладено договір про внесення змін до договору оренди землі (від 28.12.04 року), нотаріально посвідчений приватним нотаріусом Луганського міського нотаріального округу ОСОБА_5., за реєстром №2091, здійснено його державну реєстрацію у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі Ленінського району міста Луганська, за реєстром №НОМЕР_4.

Згідно цьому договору пункт 1 договору від 28.12.04 року, за реєстром №4662 викладено у наступній редакції:

“Орендодавець на підставі рішення сесії Луганської міської ради від 30 листопада 2004 року №27/413, зі змінами, внесеними до нього рішенням Луганської міської ради №37/298 від 13 грудня 2005 року, надає, а Орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку під будівництво та розміщення будівлі кафе і благоустрій прилеглої території, яка знаходиться за адресою: місто Луганськ, вул. Совєтська, 74-а”.

Оцінивши матеріали справи та доводи сторін у їх сукупності, суд прийшов до наступного.

Із матеріалів справи вбачається, що від Луганської міської ради дана позовна заява була підписана Луганським міським головою, а 28.12.07 сесією Луганської міської ради було винесено рішення № 28/38 за яким депутати міської ради погодилися зі зверненням міського голови до суду із даним позовом.

Відповідно до положень Земельного кодексу України, передача землі в оренду може бути надана як громадянам так і юридичним особам, тобто положення кодексу не передбачають необхідність укладання договорів з суб'єктами підприємницької діяльності -фізичними особами.

Для визначення підсудності даної справи господарському суду Луганської області, слід зазначити, що як було вказано вище спірні договори були укладені позивачем з громадянкою ОСОБА_1, яка на момент укладення договору оренди землі від 26.03.04, нотаріально посвідчений 26.03.04 за № 2571 (державна реєстрація від 12.05.04 за № НОМЕР_1), та договору оренди землі від 28.12.04, нотаріально посвідчений 28.12.04 за № 4662 (державна реєстрація від 25.05.05. за № НОМЕР_3) ще не була зареєстрована у встановленому законом порядку як суб'єкт підприємницької діяльності -фізична особа.

Разом з цим із тесту договорів вбачається, що земельна ділянка була отримана нею саме для здійснення господарської діяльності - спочатку для розміщення літнього майданчика, а пізніше -для розміщення кафе.

Згідно ч. 1 ст. 3 ГК України, під господарською діяльністю у цьому Кодексі розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.;

Відповідно ч.1 ст. 55 ГКУ надано визначення суб'єкта господарювання, згідно якому ним визнається учасник господарських відносин, який здійснює господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), має відокремлене майно і несе відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.

Пункт 2 частини 2 цієї статті прямо називає громадян України, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці, - суб'єктами господарювання;

Разом з цим, громадянка ОСОБА_1. зареєстрована в якості суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи (далі -СПД) 01.03.05 року, а тому на час укладення обох вищезгаданих договорів про внесення змін до договорів оренди землі вже офіційно мала статус СПД.

Також, на момент розгляду даної справи відповідач також є суб'єктом підприємницької діяльності.

Тобто, викладене свідчить про те, що договори оренди землі відповідач укладав саме для зайняття господарською -підприємницькою діяльністю і тому дана справа підсудна саме господарському суду Луганської області.

Згідно ст. 188 ГК України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або договором.

Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.

Згідно ст. 651 ЦК України зміна та розірвання договору припускається за умови згоди сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення умов договору іншою стороною, та в інших випадках, встановлених законом або договором.

Як було вказано вище у рамках даної справи розглядається питання щодо розірвання договорів оренди землі, положення яких наведені вище.

Згідно ст.14 Конституції України та ст.1 Земельного кодексу України земля є основним національним багатством, яке перебуває під особливою охороною держави.

Розпорядження землями територіальних громад належить до повноважень сільських, селищних, міських рад ( пункт „а” частини 1 ст.12 ЗКУ).

Землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ та міст, є комунальною власністю (ч. 1 ст.83 ЗКУ), тобто, в даному випадку спірна земельна ділянка належить на праві власності територіальній громаді міста Луганська, а органом, на який законом покладено повноваження по здійсненню відповідних функцій з розпорядження земельними ділянками є Луганська міська рада.

Згідно ст. 3 ЗК України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно -правовими актами.

Тобто земельні відносини в України врегульовані спеціальними нормативними актами, в тому числі і Законом України «Про оренду землі»(Закон №161-ХІУ).

Згідно ст. 1 Закону оренда землі -це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом (частина 2 ст. 4 ЗУ №161-ХІУ).

Орендарем правомірно є відповідач по цій справі -ОСОБА_1. (ст. 5 названого Закону).

Частиною 1 статті 15 ЗУ №161-ХІУ визначено істотні умови договору оренди землі, до числа яких абзацом 5 віднесено умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду.

Орендодавець має право вимагати від орендаря використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди (абзац 2 частини 1 ст. 24 ЗУ №161-ХІУ).

Той же Закон в абзаці 3 частини 1 ст. 25 містить правило, згідно якому орендар земельної ділянки має право за письмовою згодою орендодавця зводити в установленому законодавством порядку жилі, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди та закладати багаторічні насадження.

На вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору…, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України (частина 1 статті 32 ЗУ №161-ХІУ).

Тобто у даних правовідносинах повинні бути застосовані положення спеціальних норм, що регулюють саме земельні відносини, а не загальні умови укладання та розірвання господарських договорів.

Матеріалами справи підтверджено, що відповідачем були припущені вказані вище положення Закону щодо використання земельної ділянки.

Так, відповідачу земельні ділянки були надані під будівництво та розміщення кафе та благоустрій прилеглої території, що, згідно частині 4 статті 24 Закону України від 20.04.2000 року №1699-ІІІ “Про планування і забудову територій” (далі -ЗУ №1699-ІІІ) є дозволом на будівництво, оскільки у разі прийняття ...міською радою рішення про надання земельної ділянки із земель державної чи комунальної власності для розміщення об'єкта містобудування в порядку, визначеному земельним законодавством, зазначене рішення є дозволом на будівництво цього об'єкта.

Дозвіл на будівництво дає право замовникам на отримання вихідних даних для проектування, здійснення проектно-вишукувальних робіт та отримання дозволу на виконання будівельних робіт у порядку, визначеному цим Законом (частина 5 ст. 24).

Комплексний висновок і проект рішення про дозвіл на будівництво готуються спеціально уповноваженим органом з питань містобудування та архітектури протягом місяця від дня звернення заінтересованої особи (частина 6 ст. 24).

Для забезпечення дотримання вимог законодавства, а також регіональних та місцевих правил забудови, державних стандартів, норм і правил, містобудівної документації фізичним та юридичним особам за їх письмовим зверненням надаються єдині умови і обмеження забудови земельних ділянок, вихідні дані на проектування об'єктів містобудування (частина 1 ст. 26 ЗУ №1699-ІІІ).

Відповідачем такий дозвіл отриманий не був.

Також, відповідачем не здійснювалися заходи щодо отримання вихідних даних на проектування об'єкту містобудування; наявності проектної документації - оскільки відповідачем не замовлявся проект будівлі ані літнього майданчика (первинна мета отримання земельних ділянок), ані кафе (кінцева мета отримання земельних ділянок), що передбачено ст. ст. 27, 28 вказаного закону.

Окрім цього СПД ОСОБА_1. не було отримано дозволу на виконання будівельних робіт, - тобто документа, що засвідчує право забудовника та підрядника на виконання будівельних робіт, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд, видачу ордерів на проведення земляних робіт, що передбачено ст. 29 Закону №1699-ІІІ -щодо отримання дозволу на виконання будівельних робіт, - тобто документа, що засвідчує право забудовника та підрядника на виконання будівельних робіт, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд, видачу ордерів на проведення земляних робіт.

Дозвіл на виконання будівельних робіт надається інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю, які ведуть реєстр наданих дозволів.

Дозвіл на виконання будівельних робіт надається на підставі:

проектної документації;

документу, що засвідчує право власності чи користування (у т.ч. на умовах оренди) земельною ділянкою;

угоди про право забудови земельної ділянки;

рішення виконавчого органу відповідної ради... про дозвіл на будівництво об'єкта містобудування;

комплексного висновку державної інвестиційної експертизи;

документа про призначення відповідальних виконавців робіт. (...).

Здійснення будівельних робіт на об'єктах містобудування без дозволу на виконання будівельних робіт... вважається самовільним будівництвом і тягне за собою відповідальність згідно з законодавством. (ч.ч. 1- 4 ст.29 названого Закону).

Крім того, діями відповідача порушено вимоги Положення про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт, затвердженого наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики №273 від 05.12.2000 року, яким детально врегульовано процедуру та порядок надання дозволу на будівництво; його пункт 2.1 дублює норму ст.29 ЗУ “Про планування і забудову територій”; а в п. 5.1 Положення сказано, що виконання будівельних робіт без одержання дозволу..., а також виконання не зазначених у дозволі робіт вважається самовільним будівництвом і тягне за собою відповідальність згідно з чинним законодавством.

Відповідачем у такий спосіб також порушено вимоги частин 2 та 4 ст.17 Закону України від 16.11.92 року №2780-ХІІ “Про основи містобудування”(далі -ЗУ №2780-ХІІ) - щодо обов'язкового проведення експертизи проекту.

З наданого позивачем та третьою особою службового листування з відповідачем, з приводу надання йому дозволу на здійснення відновлювальних робіт на будівлі кафе, після вибуху у ньому, що мав місце 03.02.07 року, - чітко видно, що позивач заперечує не тільки проти проведення цих робіт, але також і проти перебудови кафе, - а тому суд при вирішенні цього спору керується частинами 4 та 7 (абзац 2) статті 376 ЦКУ, в яких сказано:

якщо власник земельної ділянки заперечує проти визнання права власності на нерухоме майно за особою, яка здійснила самовільне будівництво на належній йому земельній ділянці, або якщо це порушує права інших осіб, майно підлягає зносу особою, яка здійснила самовільне будівництво, або за його рахунок (частина 4);

якщо проведення перебудови є неможливим…, таке нерухоме майно за рішенням суду підлягає зносу за рахунок особи, яка здійснила будівництво. Особа, яка здійснила самовільне будівництво, зобов'язана відшкодувати затрати, пов'язані з приведенням земельної ділянки у попередній стан (абз. 2 частини 7);

Все вищевикладене свідчить про те, що відповідач припустився невиконання та неналежного виконання умов спірних договорів, а тому суд при вирішенні цього спору також керується вимогами ЦКУ щодо порядку виконання стороною за договором своїх зобов'язань, а саме:

частиною 1 статті 509 ЦКУ, згідно якій зобов'язанням є правовідносини, в яких одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь іншої сторони (кредитора) певні дії (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші і тому подібне) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку;

статтею 526 ЦКУ, якою встановлено, що зобов'язання повинно виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог -відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, які звичайно висуваються;

статтею 610 ЦКУ, в якій сказано, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, встановлених змістом зобов'язання (неналежне виконання);

статтею 611 ЦКУ, яка передбачає можливість у випадку порушення зобов'язання розірвання договору;

статтею 792 ЦКУ, частиною 2 якої встановлено, що відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Окрім цього, Державною інспекцією архітектурно-будівельного контролю м. Луганська

26.10.05 було складено протокол №143 про порушення ОСОБА_1. вимог ст.97 Кодексу України про адміністративні правопорушення., згідно якому вона самовільно, без дозволу Державної інспекції архітектурно-будівельного контролю міста Луганська (далі -ДАБК) приступила до будівництва та розміщення літнього майданчика за адресою: місто Луганськ, вул. Совєтська, 74-а, - чим порушила Закон України “Про планування та забудову територій”.

Також, 26.10.05 ДАБК від року було винесено постанова про притягнення ОСОБА_1. до адміністративної відповідальності за порушення вимог ст. 97 КУпАП;

25.10.05 року внесено припис про призупинення ОСОБА_1. будівельних робіт за вищевказаною адресою.

14.12.05 року також внесено припис про призупинення ОСОБА_1. будівельних робіт за вищевказаною адресою внаслідок порушення нею ЗУ “Про планування та забудову територій”;

18.01.06 внесено повторний припис ДАБК від 18.01.06 року -з тих же підстав;

18.01.06 складено протокол №03 від 18.01.06 року -про порушення ОСОБА_1. вимог ст. 97 КУпАП, шляхом самовільного, без дозволу інспекції ДАБК, будівництва та розміщення кафе за адресою: місто Луганськ, вул. Совєтська, 74-а, - що призвело до порушення вимог ЗУ “Про планування та забудову територій”.

18.01.06 винесено постанову ДАБК від 18.01.06 року про притягнення ОСОБА_1. до адміністративної відповідальності за порушення вимог ст. 97 КУпАП з підстав, про які сказано у попередньому абзаці.

В той же час, слід зазначити, що в провадженні Ленінського районного суду м. Луганська знаходиться кримінальна справа № 9006/07 по звинуваченню ОСОБА_1 за ст. 271 ч. 2 КК України (Порушення вимог законодавства про охорону праці що спричинило загибель людей та інші тяжкі наслідки). Вказана справа була порушена за фактом вибуху, що стався у приміщенні кафе, розташованого за адресою м. Луганська, вул. Совєтська, 74-а (на орендованій відповідачем земельній ділянці), яке належало ОСОБА_1. Окрім цього даний вибух за своїми наслідками мав людські жертви.

Тобто, викладені вище обставини та матеріали справи підтверджують, що відповідачем були припущені порушення як істотних умов договору так і норм діючого законодавства, в тому числі і того, що регулює земельні відносини.

Приймаючи до уваги викладене, позовні вимоги слід задовольнити повністю та розірвати:

- договір оренди землі від 26.03.04, нотаріально посвідчений 26.03.04 за № 2571 (державна реєстрація від 12.05.04 за № НОМЕР_1), договір про внесення змін до договору оренди землі від 03.07.06, нотаріально посвідчений 03.07.06 за № 6439 (державна реєстрація від 13.07.06 за № НОМЕР_2);

- договір оренди землі від 28.12.04, нотаріально посвідчений 28.12.04 за № 4662 (державна реєстрація від 25.05.05. за № НОМЕР_3), договір про внесення змін до договору оренди землі від 29.06.06, нотаріально посвідчений 29.06.06 за № 2091 (державна реєстрація від 13.07.06 за № НОМЕР_4);

- знести об'єкт, який належить ОСОБА_1., що розташований за адресою -м. Луганськ, вул. Совєтская, 74а. (з урахуванням змін до позовної заяви № 01-03-11/578а від 26.01.08).

В той же час, слід визначити, що як було вказано вище, дана справа знаходиться на новому розгляді і при первісному розгляді справи, позов було задоволено та прийнято рішення щодо зобов'язання Суб'єкта підприємницької діяльності -фізичну особу ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_6, яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1, знести за власний кошт незакінчений будівництвом об'єкт - будівлю кафе, що знаходиться у місті Луганську, вул. Совєтська, 74-а (сімдесят чотири-а).

На виконання цього рішення позивачу було видано наказ, відповідно до якого, Жовтневим ВДВС Луганського МУКЮ відкрито виконавче провадження по примусовому виконанню наказу господарського суду Луганської області від 23.07.07 № 8/119 та вказане рішення суду було виконано у повному обсязі, а саме: незакінчений будівництвом об'єкт -будівля кафе, що знаходиться у місті Луганську, вул. Совєтська, 74-а був знесений, у зв'язку з чим постановою Жовтневого ВДВС Луганського МУЮ виконавче провадження по наказу № 8/119пд було закінчено.

Тобто, на цей час будівля кафе, розташована на зазначені вище орендованій земельній ділянці знесена, що також підтверджено і сторонами у справі.

Але оскільки позовні вимоги щодо розірвання договорів оренди землі є обґрунтованими та підлягають задоволенню то повинні також слід задовольнити і вимоги щодо зносу об'єкта, але без видачі виконавчого документу, оскільки фактично спірний об'єкт вже знесений.

На підставі викладеного, ст.ст.376, 509, 526, 610, 611 та 792 ЦК України; ст.ст. 15, 24 та 25 Закону України “Про оренду землі”; ст.ст. 24, 26, 28, 29 ЗУ “Про планування та забудову територій”; ст.ст.12, 14, 17, 18 ЗУ “Про основи містобудування”; пунктів 2.1 та 5.1 Положення про порядок надання дозволів на виконання будівельних робіт, затвердженого наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики 05.12.2000 року, №273; керуючись ст.ст.44, 47, 47-1, 49, 75, 82, 84, 85 ГПК України, суд

в и р і ш и в :

 1. Позов задовольнити у повному обсязі.

 2. Розірвати з моменту набрання чинності цим рішенням договори оренди землі, укладені між Луганською міською радою та Суб'єктом підприємницької діяльності -фізичною особою громадянкою ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_6:

- договір оренди землі від 26.03.04, нотаріально посвідчений 26.03.04 за № 2571 (державна реєстрація від 12.05.04 за № НОМЕР_1), договір про внесення змін до договору оренди землі від 03.07.06, нотаріально посвідчений 03.07.06 за № 6439 (державна реєстрація від 13.07.06 за № НОМЕР_2); - предметом якого є земельна ділянка площею 0,0048 га, що знаходиться у місті Луганську, вул. Совєтська, 74-а;

- договір оренди землі від 28.12.04, нотаріально посвідчений 28.12.04 за № 4662 (державна реєстрація від 25.05.05. за № НОМЕР_3), договір про внесення змін до договору оренди землі від 29.06.06, нотаріально посвідчений 29.06.06 за № 2091 (державна реєстрація від 13.07.06 за № НОМЕР_4); предметом якого є земельна ділянка площею 0,0149 га, що знаходиться у місті Луганську, вул. Совєтська, 74-а.

3. Зобов'язати Суб'єкта підприємницької діяльності -фізичну особу ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_6, яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1, знести незакінчений будівництвом об'єкт -будівлю кафе, що знаходиться у місті Луганську, вул. Совєтська, 74-а (без видачі виконавчого документа).

4. Стягнути з Суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_6, яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1, - на користь:

- Державного бюджету України на поточний рахунок 31118095700006, банк -ГУ ДКУ в Луганській області, МФО 804013, ОКПО 24046582, одержувач -Управління Державного казначейства у м. Луганську ГУ ДКУ у Луганській області, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності -095, державне мито у сумі 85 (вісімдесят п'ять) грн. 00 коп.; наказ видати Ленінській міжрайонній державній податковій інспекції у місті Луганську;

- Державного бюджету України п/р 31211259700006, банк: ГУДКУ у Луганській області, одержувач УДК у м. Луганську, МФО 804013, код ОКПО 24046582, код бюджетної класифікації 22050000, символ звітності банку 259 витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 118 (сто вісімнадцять) грн. 00 коп., видати наказ Ленінській міжрайонній державній податковій інспекції у місті Луганську.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його підписання.

Дата підписання - 14.02.2008.

Суддя Т.А.Василенко