ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"03" лютого 2011 р.
Справа № 18/113
Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Тимошевської В.В. при секретарі судового засідання Безчасній Н.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу №18/113
за позовом: Спільного підприємства товариства з обмеженою відповідальністю "Світловодськпобут", Кіровоградська область, м. Світловодськ
до відповідачів:
І - Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Світловодської міської ради, Кіровоградська область, м. Світловодськ
ІІ - Світловодської міської ради, Кіровоградська область, м. Світловодськ
ІІІ - Виконавчого комітету Світловодської міської ради, Кіровоградська область, м.Світловодськ
про зобов'язання укласти додаток до договору №292 від 10.09.2002 р. та стягнення 28535,60 грн.
Представники сторін:
від позивача - Петров А.О., довіреність № 117 - юр від 17.01.2011 р., юрисконсульт;
від відповідача І - участі не брали;
від відповідача ІІ - Гоменюк С.С., довіреність № 10 від 24.11.2010 р., головний спеціаліст-юрисконсульт;
від відповідача ІІІ - Гоменюк С.С., довіреність № 15-346/1 від 24.11.2010 р., головний спеціаліст-юрисконсульт.
В судовому засіданні проголошено вступну і резолютивну частини рішення.
Спільним підприємством товариства з обмеженою відповідальністю "Світловодськпобут" подано позовну заяву про зобов'язання Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Світловодської міської ради укласти додаток до договору № 292 від 10.09.2002 р. про постачання теплової енергії в приміщення, що розташовані за адресами: м. Світловодськ, вул. Приморська, 14, опалювальною площею 70,2 кв.м; м. Світловодськ, вул. Богуна, 1, опалювальною площею 71,0 кв.м; м. Світловодськ, вул. Приморська, 38-б, опалювальною площею 99,5 кв.м та стягнути з відповідача заборгованість за теплову енергію в сумі 28 535,60 грн.
08.12.2010 р. позивачем подано клопотання про залучення до участі у справі за вимогою про стягнення заборгованості за теплову енергію в сумі 28 535,60 грн. Світловодської міської ради та виконавчого комітету Світловодської міської ради (т. 1 а.с. 145-147). Вимога про зобов'язання укласти додаток до договору, а також про стягнення 28 535,60 грн. заявлена до Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Світловодської міської ради (т. 2 а.с. 7-8).
Ухвалою суду від 08.12.2010 р. за клопотанням позивача до участі у справі залучено інших відповідачів: ІІ - Світловодську міську раду та ІІІ - виконавчий комітет Світловодської міської ради (т. 1 а.с. 145).
В судовому засіданні 03.02.2011 р. представник позивача позовні вимоги підтримав. Відповідачами позов заперечено, про що надано письмові відзиви (т. 1 а.с. 69, т. 2 а.с. 26-27). Представник відповідача в судове засідання 03.02.2011 р. не з'явився, хоча повідомлений про його проведення.
Розглянувши наявні у справі матеріали, оцінивши подані сторонами докази та наведенні обґрунтування підстав позову і заперечень проти позову, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Позивач просить стягнути з відповідачів вартість фактично поставленої теплової енергії в розмірі 28 535,60 грн., обґрунтовуючи вимоги тим, що об'єкти, на які поставлялась теплова енергія і вартість якої не сплачена, перебувають: у розпорядженні Світловодської міської ради, яка здійснює повноваження власника; на балансі Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Світловодської міської ради; у віданні виконавчого комітету Світловодської міської ради.
З матеріалів справи слідує, що спільне підприємство товариства з обмеженою відповідальністю "Світловодськпобут" (надалі - СП ТОВ "Світловодськпобут") постачає теплову енергію до жилих будинків по вул. Приморській, 14 і 38б та по вул. Богуна, 1 у м.Світловодськ.
У вказаних жилих будинках розміщені нежилі приміщення, які за рішенням Світловодської міської ради № 1075 від 23.12.2008 р. та рішенням виконавчого комітету Світловодської міської ради № 24 від 15.01.2009 р. передані з балансу Управління молоді та спорту Світловодської міської ради на баланс Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Світловодської міської ради (надалі - УЖКГ виконавчого комітету Світловодської міської ради) (т. 1 а.с. 18, 123).
Згідно Положення про УЖКГ виконавчого комітету Світловодської міської ради, затвердженого рішенням міської ради від 27.06.2006 р. № 53, дане УЖКГ є бюджетною установою та перебуває в статусі юридичної особи (т. 1 а.с. 1 а.с. 94-98). Основним завданням УЖКГ згідно пункту 1 названого Положення є: забезпечення реалізації державної та місцевої політики в галузі житлово-комунального господарства і будівництва; виконання завдань з капітального будівництва, реконструкції, капітальних ремонтів житлового фонду, об'єктів соціальної сфери, благоустрою та поточного утримання міста.
Правовідносини у сфері теплопостачання регулюються Господарським і Цивільним кодексами України, Законом України "Про житлово-комунальні послуги", Законом України "Про теплопостачання" та іншими нормативно правовими актами.
Постачання теплової енергії у гарячій воді за змістом статті 1, п. 1 ч. 1 статті 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" є одним із видів комунальних послуг.
Комунальні послуги згідно поняття, наведеного в статті 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", - це результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газо- та електропостачанням, опаленням, а також вивезення побутових відходів у порядку, встановленому законодавством.
Учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг відповідно до ч. 2 статті 19 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" є: власник, споживач, виконавець, виробник. При цьому, споживачем послуги вважається фізична чи юридична особа, яка отримує або має намір отримати житлово-комунальну послугу (ст. 1 Закону України "Про житлово-комунальну послугу").
УЖКГ виконавчого комітету Світловодської міської ради є комунальним унітарним підприємством, яке у відповідності до статті 78 Господарського кодексу України утворено компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління.
Відповідно до положень ч. 2 статті 78 Господарського кодексу України орган, до сфери управління якого входить комунальне унітарне підприємство, є представником власника - відповідної територіальної громади і виконує його функції у межах, визначених цим Кодексом та іншими законодавчими актами. Майно комунального унітарного підприємства перебуває у комунальній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання (комунальне комерційне підприємство) або на праві оперативного управління (комунальне некомерційне підприємство).
Як вбачається з матеріалів, фактична передача та приймання УЖКГ виконавчого комітету Світловодської міської нежилих приміщень, розташованих в жилих будинках по вул. Приморській, 14 і 38б та по вул. Богуна, 1 у м. Світловодськ, відбулося 01.02.2009 р. за актами приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних фондів типової форми №ОЗ-1, затвердженої наказом Міністерства статистики України від 29.12.1995 р. № 352 (т. 1 а.с. 19-21, 99-101). Дані приміщення обліковуються на балансі відповідача 1 - УЖКГ виконавчого комітету Світловодської міської, що не заперечується останнім (т. 1 а.с. 144).
З матеріалів справи слідує, що вказане майно в подальше користування чи оренду іншим суб'єктам господарювання не передавалось.
Отже, УЖКГ виконавчого комітету Світловодської міської є підприємством, за яким органом місцевого самоврядування закріплено майно, відносно якого позивачем здійснювалось теплопостачання.
Господарський суд враховує, що житлово-комунальні послуги за своїм призначенням спрямовані на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил (ст. 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги").
Нежилі приміщення, які передані УЖКГ виконавчого комітету Світловодської міської розташовані в жилих багатоквартирних будинках. Окреме відключення таких приміщень від системи теплопостачання будинку законодавчо не передбачено.
Так, відповідно до п. 25 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 р. N 630, відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11. 2005 р. N 4 затверджено Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання.
Даний Порядок визначає процедуру відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води цілого жилового будинку (будинків), та не передбачає відключення окремих квартир (приміщень), розташованих у жилому будинку.
Крім того, згідно з п. 26 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення відключення споживачів від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
За повідомленням позивача, який є теплопостачальною організацією в розумінні статті 1 Закону України "Про теплопостачання", технічна можливість відключення нежилих приміщень, що знаходяться на балансі УЖКГ виконавчого комітету Світловодської міської ради, неможлива. Протилежне відповідачами не доводиться.
При цьому слід наголосити, що за загальними вимогами будівельних норм при проектуванні будинку, в якому передбачається централізоване теплопостачання, всі стояки та внутрішні розподільчі мережі опалення гідравлічно ув'язані для забезпечення стабільної роботи внутрішньобудинкової системи загалом. А тому будь-яке втручання в неї шляхом зміни гідравлічного опору (від'єднання від системи централізованого опалення) може погіршити роботу всієї системи, чим порушить права інших мешканців, що є недопустимим.
З матеріалів справи слідує, що оплата вартості теплопостачання по відповідним об'єктам здійснена попереднім балансоутримувачем майна - Управлінням молоді та спорту Світловодської міської ради по 31.01.2009 р. включно (т. 1 а.с. 82-88, 111-118).
Прийнявши фактично закріплене за рішенням органу місцевого самоврядування майно, УЖКГ виконавчого комітету Світловодської міської ради будь-якої оплати за тепло не здійснював. При цьому дане УЖКГ теплопостачальну організацію (позивача) письмово про відмову від послуг з теплопостачання не повідомляв. Тоді як, СП ТОВ "Світловодськпобут", здійснюючи теплопостачання загалом в жилі будинки по вул. Приморській, 14 та 38б і по вул. Богуна, 1 у м. Світловодськ, виставляв УЖКГ виконавчого комітету Світловодської міської ради рахунки на оплату та зверталося із пропозицією щодо укладення додатку до договору на теплопостачання (т. 1 а.с. 13-17, 60-68).
Судом встановлено, що позивач при розрахунку поставленої теплової енергії визначав витрати на опалення згідно з установленими нормативами (нормами) споживання та враховуючи площу відповідних приміщень, розмір якої зафіксовано в технічних характеристиках будівель та актах приймання-передачі (т. 1 а.с. 19-24, 42-59, 89-91).
При розрахунку розміру застосовано тарифи, які затверджено рішеннями виконавчого комітету Світловодської міської ради №1148 від 18.12.2008 р. і № 184 від 20.02.2009 р. та відомості про які доведено до відома УЖКГ виконавчого комітету Світловодської міської ради (т. 1 а.с. 25-27).
Відповідно до статті 174 Господарського кодексу України та статті 11 Цивільного кодексу України зобов'язання виникають з договорів, правочинів, а також з інших дій суб'єктів, а також внаслідок подій, з якими закон пов'язує настання правових наслідків у сфері господарювання.
Згідно зі статтею 19 Закону України "Про теплопостачання" споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.
Матеріали справи не містять документального оформлення ненадання або надання не в повному обсязі послуг з теплопостачання до приміщень в жилих будинках по вул. Приморській, 14 і 38б та по вул. Богуна, 1 у м. Світловодськ.
З урахуванням наведеного вище, господарський суд приходить до висновку про наявність в УЖКГ виконавчого комітету Світловодської міської ради зобов'язання оплатити вартість поставленої теплової енергії в зазначені приміщення за період з 01.02.2009 р. по 15.04.2009 р. та з 20.10.2009 р. по 13.04.2010 р. в розмірі 28 535,60 грн.
Заперечення УЖКГ виконавчого комітету Світловодської міської ради з приводу того, що власником відповідних приміщень є Світловодська міська рада, а органом, уповноваженим управляти комунальним майном - виконавчий комітет Світловодської міської ради, які і мають нести відповідні витрати (т. 1 а.с. 69), відхиляється судом, оскільки зазначені органи розпорядились відповідним майном, передавши його комунальному підприємству - УЖКГ.
Відповідно до статті 60 Закону України "Про органи місцевого самоврядування" територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Як передбачають статті 135, 136, 137 Господарського кодексу України за власником майна, закріпленого за суб'єктом господарювання, залишаються повноваження по здійсненню контролю за використанням і збереженням переданого майна безпосередньо або через уповноважений ним орган та право вилучати у суб'єкта господарювання надлишкове майно, а також майно, що не використовується, та майно, що використовується ним не за призначенням.
З викладених підстав, позовні вимоги про стягнення з Світловодської міської ради та виконавчого комітету Світловодської міської ради вартості поставленої теплової енергії в розмірі 28 535,60 грн. задоволенню не підлягають.
Відсутність фінансування, про що також зазначається у відзиві відповідача 1, не визначається законодавчо як підстава для звільнення від оплати наданих житлово-комунальних послуг.
Таким чином, позовні вимоги про стягнення з відповідачів заборгованості за теплову енергію в розмірі 28 535,60 грн. підлягають задоволенню до УЖКГ виконавчого комітету Світловодської міської ради. В задоволенні позовних вимог про стягнення 28 535,60 грн. з Світловодської міської ради та виконавчого комітету Світловодської міської ради господарський суд відмовляє.
Позовні вимоги в частині зобов'язання УЖКГ виконавчого комітету Світловодської міської ради укласти додаток до договору № 292 від 10.09.2002 р. про постачання теплової енергії в приміщення, що розташовані за адресами: м. Світловодськ, вул. Приморська, 14, опалювальною площею 70,2 кв.м; м. Світловодськ, вул. Богуна, 1, опалювальною площею 71,0 кв.м; м. Світловодськ, вул. Приморська, 38-б, опалювальною площею 99,5 кв.м, задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.
Статтею 275 Господарського кодексу України та статтею 1 Закону України "Про теплопостачання" передбачено договірне формування відносин суб'єктів у сфері теплопостачання.
Пункт 8 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України N 630 від 21.07.2005 р. встановлює, що послуги надаються споживачеві згідно з договором, що оформляється на основі типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення.
Як вбачається з матеріалів справи, між СП ТОВ "Світловодськпобут", як теплопостачальним підприємством, та УЖКГ виконавчого комітету Світловодської міської ради, як споживачем, укладено договір № 292 від 10.09.2002 р. про постачання теплової енергії на об'єкт по вул. Леніна, 4 у м. Світловодськ (т. 1 а.с. 11-14).
В обґрунтування позовних вимог, позивач вказує на необхідність внесення змін до зазначеного вище договору шляхом укладення додаткового договору у зв'язку зі зміною розмірів опалюваної площі (т. 1 а.с. 41, т. 2 а.с. 7-8). По суті заявленої вимоги позивач зазначає, що УЖКГ виконавчого комітету Світловодської міської ради порушив умови договору № 292 від 10.09.2002 р., а саме - збільшив розмір опалювальної площі, не повідомивши про їх збільшення теплопостачальника, що є істотним порушенням даного договору та підставою для внесення до нього змін.
Частина 1 статті 651 Цивільного кодексу України передбачає, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
За нормами ч. 2 названої норми договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Пунктом 5.1. договору № 292 від 10.09.2002 р., укладеного між СП ТОВ "Світловодськпобут" та УЖКГ виконавчого комітету Світловодської міської ради, визначено обов'язок споживача надавати теплопостачальній організації довідку стосовно зміни опалювальної площі.
Поміж тим, договір № 292 від 10.09.2002 р. укладено на постачання теплової енергії в приміщення УЖКГ виконавчого комітету Світловодської міської ради, що розташовані в будівлі за адресою: вул. Леніна, м. Світловодськ. Отриманні відповідачем 1 на баланс інші нежилі приміщення знаходяться в окремо розташованих будинках по іншим адресам та не являються об'єктом надання послуг саме за договором № 292 від 10.09.2002 р. Покладенні в обґрунтування підстав позову обставини щодо неповідомлення УЖКГ виконавчого комітету Світловодської міської про зміну опалювальної площі не розцінюється судом як істотне порушенням договору № 292 від 10.09.2002 р.
Позивачем не повідомлено та господарський суд не встановив наявності зі сторони УЖКГ виконавчого комітету Світловодської міської ради істотного порушення умов договору № 292 від 10.09.2002 р., або істотної зміни обставин чи настання іншого випадку, який згідно закону чи договору тягне за собою внесення змін в договір.
Господарський суд розглядає справу лише в межах підстав позову, заявлених позивачем.
Враховуючи вищенаведене господарський суд відмовляє в задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання УЖКГ виконавчого комітету Світловодської міської ради укласти додаток до договору № 292 від 10.09.2002 р. про постачання теплової енергії.
У відповідності до статті 49 Господарського процесуального кодексу України державне мито покладається на сторони пропорційно задоволених позовних вимог; витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу стягуються з УЖКГ виконавчого комітету Світловодської міської ради.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 44, 49, 82, 84, 85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Стягнути з Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Світловодської міської ради (27500, Кіровоградська область, м. Світловодськ, вул. Леніна, 4, ідентифікаційний код 26240718, р/р 35414018001979 в ГУДКУ м. Кіровоград, МФО 833016) на користь Спільного підприємства товариства з обмеженою відповідальністю "Світловодськпобут" (27500, Кіровоградська область, м. Світловодськ, вул. Крупської, 2-а, ідентифікаційний код 31678853, р/р 2603130101265 Світловодське ВОБ № 3069, МФО 323895) заборгованість за теплову енергію в розмірі 28 535,60 грн., а також 285,36 грн. держаного мита та 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
У задоволенні позовних вимог до Світловодської міської ради та до виконавчого комітету Світловодської міської ради про стягнення заборгованості за теплову енергію в розмірі 28 535,60 грн. відмовити.
У задоволенні позовних вимог до Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Світловодської міської ради про зобов'язання укласти додаток до договору № 292 від 10.09.2002 р. про постачання теплової енергії в приміщення, що розташовані за адресами: м. Світловодськ, вул. Приморська, 14, опалювальною площею 70,2 кв.м; м. Світловодськ, вул. Богуна, 1, опалювальною площею 71,0 кв.м; м. Світловодськ, вул. Приморська, 38-б, опалювальною площею 99,5 кв.м - відмовити.
Згідно частини 5 статті 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Дане рішення може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області в порядку, встановленому Господарським процесуальним кодексом України.
Суддя В.В.Тимошевська
Повне рішення складено 08.02.2011 р.